Skocz do zawartości
Nik@

[756] All inclusive

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki porządek :D Ja u sibie nie mogę dojść do ładu :D Potrzebowałbym jeszcze jedną taką szafkę jaką mam :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile tego siporaxu tam masz ładny koszyk:thumbup:,pytanie czy nie będzie Ci sie zbierać syf na tych skałach w sumpie,może jakiś falownik? Ja u siebie mam falownik i mniej syfu zostaje,pluka się wszystko na bieżąco brałaś taka opcję do przemyślenia?tak tylko pytam:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, @Beti napisał:

Ile tego siporaxu tam masz ładny koszyk:thumbup:,pytanie czy nie będzie Ci sie zbierać syf na tych skałach w sumpie,może jakiś falownik? Ja u siebie mam falownik i mniej syfu zostaje,pluka się wszystko na bieżąco brałaś taka opcję do przemyślenia?tak tylko pytam:)

Tam jest rura spływu, odpieniacz ma pompę, lampa uv ma pompę (nie ma jej na zdjęciu, bo na chwilę wyjelam, żeby szyby umyc), chyba tyle sprzętu wystarczy :)

Jedynie któregoś dnia muszę zmienić trochę układ w sumpie, ciągle zwlekam, bo jeszcze nie wiem, jak chcę to mieć ostatecznie zrobione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koralowce potrafia sie przyzwyczaic do cyrkulacji poza euphyliami.dunke mam naprzeciwko tunze 6095 i blaste w odleglosci 8cm.W akwarium same lps i kilka chwastow z patykow(monti i  seriatopory).Moje akwarium 120x60 po dnie i obieg to jebao 10000 (90%)i dwa tunze 6095 na 50%mocy.Jak wlaczam cyrkulacje po karmieniu to z piachu i ze skal zarcie sie podnosi.Brak martwych stref a w taki akwenie jak twoj to dziwie sie ze wystarcza to.Aptazje w moim akwarium dwie wundermani wykosily.No3 pozbylem sie przy pomocy kul maxspecta 2kg plus special blend.Mam w akwarium 30ryb i hepcia.na poczatek pompe obiegowa zwieksz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ile tego siporaxu tam masz ładny koszyk[emoji106],pytanie czy nie będzie Ci sie zbierać syf na tych skałach w sumpie,może jakiś falownik? Ja u siebie mam falownik i mniej syfu zostaje,pluka się wszystko na bieżąco brałaś taka opcję do przemyślenia?tak tylko pytam[emoji4]
Ja mam całą komora skały i jest czysciutk, ale przed ta komora mam wate. Całą woda przez nią płynie.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie te trochę detrytusu nie przeszkadza, kiełże są zadowolone :) w razie czego przedmucham i poleci w odpieniacz i watę w przegrodzie. 

Jak na kilka miesięcy, to jest dość czysto w sumpie. Pojawiają się algi wapienne, a kiełży i mysis jest mnóstwo.

Kombinuję nad jakimś kojcem dla spaghetti, a kiedyś chcę zrobić algaescrubber. Jak tylko się wreszcie zdecyduję, jak ma być poukładane w tym sumpie :D

Wymieniłam watę w sumpie po jakichś 3 tygodniach. Wyrzucacie watę od razu? Ja nie, tam są same żywe skarby, wydobywam je cierpliwie, ile tylko dam rade :) Tym razem był wyjątkowy urodzaj. A to jeszcze nie wszystkie. Włożyłam watę do pojemnika z wodą i jutro przy lepszym swietle wydobędę resztę. Zwlekałam z wymianą, bo ktoś mnie prosił o kiełże (wie, że mam ospę), ale nie dał rady dojechać. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Nik@ napisał:

Wymieniłam watę w sumpie po jakichś 3 tygodniach. Wyrzucacie watę od razu? Ja nie, tam są same żywe skarby, wydobywam je cierpliwie, ile tylko dam rade :) Tym razem był wyjątkowy urodzaj. A to jeszcze nie wszystkie. Włożyłam watę do pojemnika z wodą i jutro przy lepszym swietle wydobędę resztę. Zwlekałam z wymianą, bo ktoś mnie prosił o kiełże (wie, że mam ospę), ale nie dał rady dojechać. 

Ja staram się wymieniac wate w sumpie co 3dni raz na 3tyg to chyba długo? Po4 jest ok?,wata jest mega brązowa po 3dniach,plus skarpeta na splywie myta co 3-4dni.Co do kiełży parę sztuk bywało widziałam,ale wyrzucam :)czasem jakiś mały slimak zapewne zrobił sobie wędrówkę splywem z komina,bo oczywiscie dalej nie mam sitka:Draz doktorka łowilam w sumpie i dwa razy babeczkę,wszystko żyje:)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

Ja staram się wymieniac wate w sumpie co 3dni raz na 3tyg to chyba długo? Po4 jest ok?,wata jest mega brązowa po 3dniach,plus skarpeta na splywie myta co 3-4dni.Co do kiełży parę sztuk bywało widziałam,ale wyrzucam :)czasem jakiś mały slimak zapewne zrobił sobie wędrówkę splywem z komina,bo oczywiscie dalej nie mam sitka:Draz doktorka łowilam w sumpie i dwa razy babeczkę,wszystko żyje:)

 

Wymieniam co 2-4 dni, ale jak pisałam wcześniej, raz przetrzymalam, bo znajomy chciał kiełże ode mnie. O dziwo nie była tragicznie zabrudzona, za to bogata w życie. Teraz przetrzymam max tydzień, bo nadal je chce. Będzie miał mniej :)

Mam sitko i na splywie i na rewizji, żeby mi nikt nie wpadł przypadkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłam sobie, że w każdy weekend będę tu wrzucać fotki koralowcow i rybek . Tak, żeby mieć dokumentację, widzieć, czy rosną.  Dziś mój biedny kącik sps i ulubiona modelka. Monti i dwie acry dają rade, reszta dogorywa :( 

Koralowce:

UMPPvTj.jpg

 I rybka:

CkTicEU.jpg

 

d7rOsv0.jpg

Mam trochę stresu związanego z nigrofuscusem.  Od kilkunastu dni zaczepiał borsuka, próbował go kolcem poczęstować. Borsuk też próbował się bronić ogonem, naśladując wroga, ale chyba nie wie, że tam akurat nie ma kolcow.  Dziś widzę dwa małe otworki w ciele nigro, na bank od kolców na grzbiecie borsuka. Minęło kilka godzin, nigro żyje i je. Borsuk ma ponoć w swoich kolcach silną toksynę. Nie raz widziałam, jak z jego płetwy grzbietowej unosił się mgiełka, jakby sobie "przedmuchiwał wtryski". Pytanie, czy toksyna jest smiercionosna i czy potrafi ją wstrzykiwać świadomie? W sensie, czy może wybrać, czy tylko postraszy i dziabnie, czy jednak  jak pszczoła zawsze wstrzyknie jad?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolcach borsuka na nigro nie ma śladu, skóra w tym miejscu w pełni zregenerowana. Widać borsuk ma wybór, czy dziabnąć ślepakiem, czy uzbrojonym kolcem:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu znalazłam przypadkiem berghię numer pięć. Spacerowała sobie dorodna sztuka po szybie w zbiorniku z hodowlą aiptasii. Odłowilam i poszła do rodzeństwa. Wczoraj zauważyłam pierwszy pakiet jajeczek. Niestety dopiero po tym, jak odlałam wody do podmiany i kilka minut jaja były na powietrzu. Ale ważne, że coś zniosły, pewnie będą następne niedługo. Wyczerpałam już wszystkie zbiorniki, gdzie mogłabym znaleźć ślimaka. 

Jako, że no3 jest w bardzo odległym kosmosie :(zaczęłam  w piątek weekendową akcję: wzmocnienie filtracji. Najpierw dołożylam siporaxu. Miałam odzyskane ze 3-4 litry z 360, wymoczony w Ace, wyplukany, wysuszony stał sobie w wiaderku kilka miesięcy. Wyplukalam w rodi, podkladalam do koszyka i chlup do sumpa. Wlałam no3po4x.

Poza tym z pokrywki do pojemnika pcv, która przypadkiem idealnie spasowala wymiarem do sumpa, zrobiłam półkę na lampę uv. Wreszcie mi lampa nie leży na podłodze i mogę zamknąć drzwiczki od szafki.

Dziś tez był dzień dla akwarium. Zaczęłam od usuwania aiptasii z piachu. Zobaczylam też sporą sztukę na skale, która wyjęla stopę ze skały i gdzieś chciała iść, więc capnęłam ją pensetą. 

Po chwili się okazało, dlaczego dała nogę:

vwXkykb.jpg

Berghia numer sześć, dorodna. To już druga z kilku, które wpuściłam, żyje tam z 1.5 miesiąca. Zostawiłam ją, niech sobie zyje. Jutro zajrzę pod łóżko, może tam też berghię znajdę :D

Po tym radosnym odkryciu wzielam się za sump w ramach walki z no3. Zmajstrowałam kotnik dla chaeto z klapką, żeby mi nie uciekła podczas przypływu i zabralam się za algaescrubber. (Kolejna) pokrywka od pojemnika, kawałek siatki, profile pcv, klej, trytki, gumki, deszczownica z jakiegoś filterka... pełna prowizorka. Wykorzystałam obieg uv, na końcu wężyka z odplywem wody z uv wetknelam deszczownicę.  Jest za krótka, ale jeśli ten mój patent przetrwa kilka dni, to dokupie dłuższą i dam  lepsze światło. Póki co nie wydałam na ten scrubber  ani grosza, wykorzystałam to, co miałam w domu.

Poza tym amboinensis są "w ciązy", kuekenthali chyba też, udało mi się odzyskać hodowlę wrotka z niedobitków i założyć hodowlę widlonogow. Pełno ich się pojawiło w zbiorniku z berghiami, odessalam ich trochę i zalozylam nową hodowlę. Do tego w kuchni fito gotuję. Mam już całe laboratorium w domu :D

Załączam filmik, szybki look na akwarium i sumpa po zmianach (sorki za bałagan, jeszcze muszę "dosprzątać") i za dziwne efekty wizualne. Skaleczylam się w palec i przez plaster miałam chwilowy problem z opanowaniem zooma :)

Jeśli macie rady, jak ulepszyć ten scrubber to będę wdzięczna za podzielenie się.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłam oświetlenie.  Jak myślicie, będzie coś z tego?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealna barwa dla glonów,mam taką samą w redaktorze glonowym,super lampa,deszczownica też:thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szutarek78 napisał:

Gdzie można kupić taką siatkę  ?

 

Kupowalam dwa lata temu, chyba w Leroy Merlin na dziale ogrodniczym, ewentualnie mogło to być w Castoramie. 

54 minuty temu, @Beti napisał:

Idealna barwa dla glonów,mam taką samą w redaktorze glonowym,super lampa,deszczownica też:thumbup:

Mam nadzieję, że patent zadziała, pokolce by się bardzo ucieszyły z dorodnych glonów na obiad :) 

Deszczownica jest za krótka, ale na razie nie będę kupować dłuższej, zobaczę najpierw, czy cokolwiek urośnie na tym patencie, choćby tylko na środku, gdzie leje się woda i jest najsilniejsze światło.  Wtedy zmienię deszczownicę i dołożę światła. 

Muszę czymś te siatkę zmatowic, żeby była bardziej szorstka, próbowałam pumeksem i kostką ścierną i nic. Nie mam oczywiście papieru ściernego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szutarek78 napisał:

Gdzie można kupić taką siatkę  ?

 

W sklepie z pasmanterią możesz kupić bardzo dobrą siatkę tego typu. Kanwa się to nazywa... 

 

@Nik@ papier ścierny będzie najlepszy niestety ... A co do samej budowy, chyba lepiej udało by się rozłożyć strumień wody gdybyś dała trochę bardziej pod skosem tą siatkę... 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dadario napisał:

W sklepie z pasmanterią możesz kupić bardzo dobrą siatkę tego typu. Kanwa się to nazywa... 

 

@Nik@ papier ścierny będzie najlepszy niestety ... A co do samej budowy, chyba lepiej udało by się rozłożyć strumień wody gdybyś dała trochę bardziej pod skosem tą siatkę... 

Dałam teraz max skos więcej nie dam rady podnieść, ale nadal leje się środkiem. Zobaczymy, może na środku coś chociaż urosnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weekendowa rybka i koralowiec:

Leptastrea to nowy mieszkaniec. Myślałam, że będzie ładniejsza, a to taki brązowy brzydalek z lekko świecącym na pomarańczowo srodkiem. Przyjechał razem z acaną w wodzie o temperaturze 18 stopni, obydwa przeżyły. 

9Gxhu4V.jpg

I rybka:

xT5mXf4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły moje babeczki czyszczące z Jonafish. Świetna forma, komfortowo przyjechały sobie w kilka godzin samochodem z Krakowa do Katowic, do e-zoa. W ciepelku, bez rzucania paczką. Dla dobra rybek i Jona i e-zoa zgodziły się na taki transport, Ewo, Agnieszko, bardzo dziękuję :)

Wiedziałam,  że to będą maleńkie przecinki, ale jak je zobaczylam, to wydają się jeszcze drobniejsze, niż się spodziewałam. Nie miałam odwagi od razu ich wpuścić, bo oczka w mojej siatce antyskoczkowej mają 1 cm, zmiesciłyby się w jednym oczku obydwie na raz. Są rozmiaru słodkich neonek. Poszły do kotnika, jutro zadzwonię do Jonafish i dopytam, czy były w przykrytym zbiorniku i w jakim towarzystwie. Są śliczne, mam nadzieję, że dadzą radę w kotniku kilka dni, zanim zmajstruję im drobniejszą siatkę. Przede wszystkim mam też nadzieję, że pomogą się pozbyć tych resztek ospy, która prawdopodobnie nie jest ospą.

cqRSdly.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i lipa, spróbowałam wpuścić, ale żagiewka na nie polowała, po godzinie wróciły do kotnika :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie one duże rosną?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Jakie one duże rosną?

Chyba to już ich rozmiar docelowy albo prawie docelowy. Max 5 cm.

Miałam nadzieję, że skoro to czysciciele, z ochronnym ubarwieniem, to nikt ich nie będzie atakował.  Jeden przecinek kosztował 180 zł, więc zagiewka zapragnęła bardzo drogiego obiadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówił Pawlak.. " Z tą żagiewką to istna kałabania"


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, greggoldi napisał:

Co za odpieniacz masz w sumpie?

 

Bubble Magus curve 9

18 minut temu, katani napisał:

Jak to mówił Pawlak.. " Z tą żagiewką to istna kałabania"

Wydawało mi się, że jest spokojna, nie ruszyła małego debeliusa, ani dwóch małych amboinensis, ale nie wiem, czy dziwna smuerc boggesi to czasem nie jej robota. Nie przyłapałam jej, żeby się interesowała, może mordu dokonała w nocy. Ale na te babki rzuciła się w biały dzień.  Z jedną babeczka jest coś nie tak, blada jest i się prawie nie rusza, nie wiem, czy to ze stresu, czy oberwala :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.