Skocz do zawartości
eXo

Glossy 135L - słona kostka

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli działa, odpowietrzenie pudełka masz wpięte pod pompę...?


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2018 o 23:12, Warszawiak napisał:

Czyli działa, odpowietrzenie pudełka masz wpięte pod pompę...?

Wężyk jest zaślepiony i umieszczony w pudełku pod wodą - wedle zaleceń producenta.

W końcu się zebrałem by napisać nieco dłuższy post o wszystkich zmianach jakie zostały ostatnio poczynione... a było ich trochę.

 

Po ponad 3,5 msc od startu zbiornik prezentuje się następująco:

Akwarium: Glossy 135 50x50x65 - chyba jedyny element który pozostał bez zmian :)

Filtracja: Reef pack 250 zasypany matrixem + sump 40x40x40 (3 komory; w środkowej trochę skały + siporax + glony) + pudełko przelewowe Tunze 1074.2

Oświetlenie: Kesil 160WE Tuna Blue + kontroler; Retrofit 10W Marine nad glonami w sumpie

Pompy: 2x Aqua Nova NWM-4000 z kontrolerem w trybie falowania, skręcone na minimum; pompa obiegowa Aqua Nova N-MRC skręcona na 2-gi bieg

Obsada:

Ryby - 2x błazenki, Nemateleotris magnifica, Pterapogon kauderni

Ekipa sanitarna - Paguristes cadenati, Lysmata debelius, Mitrax, Nassarius, Porcelanka,

Korale - Cribrinopsis Crassa, Briareum, Sinularia Green, Sarcopython, Xenia Umbellata, Anthelia, Discosoma, Lobophytum Devils Hand, Rhodactis, Pseudogorgonia, Caulastrea fluo, Euphyllia paraancora fluo,  Seriatopora, Montipory,  Zoa

Parametry:

Temp. 24*C

Zasolenie 1.025

pH 7.8

kH 7.4

No3 ~0 (niewykrywalne Salifertem)

Po4 ~0 (niewykrywalne Salifertem)

Ca 390

Mg 1290

 

Wszystkie korale żyją i mają się chyba w miarę dobrze. Wszystkie się pompują/polipują - przed zdjęciem nieco grzebałem w akwarium i Montipora strzeliła lekkiego focha, a Lobophytum chyba rośnie, bo od dwóch dni pompuje się, ale jest cały gładki i bez polipów.

Z tego co zauważyłem najlepiej czują się chyba SPS'y, które od zmiany oświetlenia notują największe przyrosty w stosunku do krótkiego czasu jaki u mnie są. Reszta rośnie

Powoli też zmieniam sól z AF Sea Salt na Reef Salt, co by jednak zacząć dostarczać nieco więcej pierwiastków przy podmianach.

 

Z kwestii technicznych to pozostało mi jeszcze ogarnąć automatyczną dolewkę, bo jednak po otwarciu akwarium parowanie znacznie wzrosło i na dłuższą metę ręczne dolewanie jest bez sensu.

Myślę jeszcze nad ostatecznym kształtem obsady. Niby są 4 rybki, ale Pterapogon i Magnifica, mimo że bardzo ładne, to są bardzo stateczne i powolne. Błazenki wprowadzają nieco ruchu, ale tylko w obrębie ukwiału - reszta toni, mimo że akwarium nie jest duże, to wydaje się być bardzo pusta. Wcześniej myślałem o dodaniu babki w parze z krewetką Randalli, ale one też raczej będą siedziały w jednym miejscu przy wykopanej jamce. Macie jakieś propozycję, co mógłbym dodać do obsady, tak by to wszystko ładnie ze sobą grało?

20190102_172543.jpg

20190102_165919#2.jpg

20190102_165702.jpg

20190102_164124.jpg


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wciąż żyje :).

Od stycznia minęło trochę czasu i było trochę zmian. 

Doszło kilka nowych korali (kilka szczepek SPS/LPS). Po przejściu na Reef Salt, zacząłem zauważać konsumpcję Kh/Ca i spadki parametrów. Podawałem z ręki Ca+ i Kh+ z Aquaforesta, ale jako że zapotrzebowanie ciągle rosło, to dozowanie z ręki stawało się nieco upierdliwe i mało efektywne. Zakupiłem pompę dozującą AquaNovy i podpiąłem Calcium i Kh Buffer z AF. Jako kompletny laik zacząłem dozowanie bardzo powoli, zwiększając dawkę dosłownie o 1-2ml. O ile Ca udało mi się podbić dosyć szybko do poziomu ~380-400, tak z Kh walczyłem długo - przez długi czas ustabilizowało się na poziomie 6.4. Korale polipowały, wyglądały na zdrowe, ale ich przyrost (pomimo karmienia) był bardzo powolny, szczególnie LPS/SPS. Zacząłem powoli eksperymentować z suplementacją i tak na przestrzeni kilku tygodniu wprowadzałem kolejno, AF Build, Energy, Amino, Vitality i Component A z AF. Każdy z nich zaczynałem dozować osobno i przed wprowadzeniem kolejnego było zazwyczaj 2 tyg. obserwacji. Korale dostały lepszych kolorów i ich wzrost odrobinę przyśpieszył. 

Pozostałe parametry mierzę raz w tygodniu i całość do tej pory prezentowała się następująco:

Zasolenie - 1.025

Ph - 7.7-8.0 (salifert)

No3 - 0 (salifert)

PO4 - 0 (salifert) / 0.021-0.031 (Hanna)

Mg - 1380-1400 (salifert)

 

Obecna suplementacja:

- AF Calcium + Kh Buffer

- Podmiana raz w tygodniu 12L Reef Salt + 7,5ml Special Blend co drugi tydzień

- Component A (2x2,5ml tygodniowo)

- 10ml Fito dziennie (do obsady dołączył Mandaryn Czerwony)

- AF Build 1x kropla dziennie

- AF Energy 1x kropla co drugi dzień

- AF Amino, Vitality 1x kropla co drugi dzień

 

Korale nieco przyśpieszyły, ale nadal w moim odczuciu rosły wolno i pojawiły się delikatne glony na jednej ze skał + lekki nalot z cyjano w tym samy miejscu. Zrobiłem więc pierwsze testy ICP, co by nieco dokładniej poznać co w zbiorniku piszczy. Nie podawałem jodu, potasu, żelaza, więc spodziewałem się niedoborów, ale same wyniki nieco mnie zaskoczyły.

*PO4 -  Test saliferta można o kant d... rozbić, ale po Hance spodziewałem się mniejszych rozbieżności - za każdym razem po przeliczeniu na ppm (Hanna ulr) PO4 wychodziło 0.021-0.031.Wynik ICP 0.067. Zmieniłem już ustawienia odpieniacza.

*Kh - wynik pokrywa się z Salifertem. Od czasu pobrania próbki w dalszym ciągu delikatnie podbijam Kh i powoli leci do góry (obecnie jest 7 i powoli rośnie)

*Ca - tu salifert pokazywał nieco niższe wartości, <400.

*Zasolenie - do tej pory patrzyłem wyłącznie na skalę po lewej na refraktometrze, gdzie przy 1.025 jest 33ppt, stąd też chyba lekko zaniżone zasolenie w próbce.

*Jod/Potas/Żelazo - rozumiem że do korekcji i należało by zacząć podawać?

*Glin/Cyna - tu drugie zaskoczenie. Unikam wszelkich metali, mogących korodować. Używałem absorberów na krzemiany/PO4, które z tego co wiem mogą oddawać glin, ale było to przez bardzo krótki czas i z pół roku temu... raz też świetlówka wpadła mi do wody... możliwe że od tamtej pory AL się dalej utrzymuje w wodzie? I skąd ta cyna w takiej ilości?

 

Prośba o analizę wyników - wszelkie sugestie jak zawsze mile widziane :)

PS. powoli też już zaczynam planować nieco większy zbiornik - 90x60x55 :)

 

Micro-Pollutants.JPG

Main-Nutrients.JPG

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.