Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

5 hours ago, dla syna said:

Ślimaki może padają bo przez glony micro zostało wchłonięte? Bez jodu i krzemianow będą tylko trupy. Nie wiadomo jak inne micro podupadło przez taki wysyp glonów 


Mialem na mysli, ze slimaki odpadaja bo mam rogatnice, nie mialem zadnych slimakow do tej pory, ale jezowca chyba nie ruszy...

Podobno jest szansa, ze Nassarius Snail przezylby jej obecnosc...

Jeszcze takie info znalazlem:
The Black Longspine Urchin, also known as Long-spined Sea Urchin, has a body which is predominately black with a red eyespot in the center. The spines on these urchins are long, thin and completely black. They are a very delicate looking urchin, which are actually very capable of protecting itself. These urchins are excellent algae controllers for an aquarium housing aggressive fish.

I nastepujacy artykul o ekipie czyszczacej w agresywnych zbiornikach:
https://www.bluezooaquatics.com/resources.asp?show=19

 

Ale zdecydowana wiekszosc opinii mowi ze jedyna ekipa czyszczaca jaka przetrwa to szczoteczka i moze moja reka :D
Wiec zostaje manualna praca, no i podmiany wody :(

Podobno clown tang i Sohal surgeonfish nadaja sie do akwarium agresywnego i tez zjadaja glony.


Mam ciekawy pomysl (pewnie glupi :d), mam DSB w sumpie, tam nie ma zadnych glonow. 

Moj wniosek jest taki, ze to wynika z 3 rzeczy:
- odchodow ryb (mikroelementy i tak sie moga przedostac do DSB chyba)
- gnijacych mm na obrzezach pianki (jak wyzej)
- swiatla (o?).

Te swiatlo co mam zawiera (3x) 6 rodzajów LED: białe (17 W), niebieskie 1 (17 W), niebieskie 2 (17 W), fioletowe (18 W), zielone (9 W) i czerwone (9 W).

Zanim nie zamontuje nowego oswietlenia, wylaczylbym te czerwone swiatlo z tego zestawu, poniewaz wyczytalem, ze czerwone swiatlo moze odpowiadac za ich (BHA, GHA) wzrost.

Minus jest taki, ze obnizam wtedy efektywny Watt swiecenia i tak za malego do tego zbiornika.

Jak myslicie dobry/zly pomysl?



Aaa, wyczytalem tez o occie, ktos go stosowal?

Takze poczytalem troche o Vibrant Liquid Aquarium Cleaner, jakies doswiadczenia?

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, s1ngle napisał:

Mam ciekawy pomysl (pewnie glupi :d), mam DSB w sumpie, tam nie ma zadnych glonow. 

Moj wniosek jest taki, ze to wynika z 3 rzeczy:
- odchodow ryb (mikroelementy i tak sie moga przedostac do DSB chyba)
- gnijacych mm na obrzezach pianki (jak wyzej)
- swiatla (o?).

pewnie chodzi o światło bo przecież woda w sumpie jest na jednym obiegu.

5 godzin temu, s1ngle napisał:

Aaa, wyczytalem tez o occie, ktos go stosowal?

masz już pozywyke dla bakterii -nie kombinuj...co Ty taki uparty jesteś????


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minutes ago, niwre37 said:

pewnie chodzi o światło bo przecież woda w sumpie jest na jednym obiegu.

Dokladnie taki mam wniosek, tylko czy moja propozycja zmian ma sens?

54 minutes ago, niwre37 said:

masz już pozywyke dla bakterii -nie kombinuj...co Ty taki uparty jesteś????

Nie uparty, amator, ktory bardzo wiele czyta i chce zrobic jak najlepiej.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się przyspieszyć pewnych procesów, więcej, nie znaczy lepiej, pewnych rzeczy nie przeskoczysz, a możesz tylko pogorszyć. Chęć wyprowadzenia szybko akwarium na tzw prostą na pewno jest duża, ponieważ akwarium wygląda jak leśna sadzawka, niestety tylko Cię to wpędzi w kłopoty. Czas ten powinieneś liczyć w miesiącach, nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę. Prędzej czy później zrobisz, coś co jeszcze ten proces wydłuży... I proszę nie zarzekaj się że nie.

 

Chociaż jest jeden "tajny" ;-) sposób, aby zrobić to szybko i w miarę bezboleśnie.

 

Ale Ty wolałeś wejść schodami zamiast wjechać windą. 

 

Dalej trzymam kciuki, żeby nie było. 

 

I mam jeszcze dwa pytania do Ciebie.

1. Zastanawiałeś się komu świecisz? 

2. Zastanawiałeś się co wprowadzasz do wody z podmianami? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, s1ngle napisał:

Nie uparty, amator, ktory bardzo wiele czyta i chce zrobic jak najlepiej.

To sluchaj co sie pisze,nie wszystko sie da stosowac co przeczytasz o jednym czasie,nie wszystko sie miesza o jednym czasie,mam wrażenie że co nowego przeczytasz to chcesz stosować,morskie to nie sadzawka ze mozna lac co sie chce i kiedy sie chce:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, Przemo999 said:

1. Zastanawiałeś się komu świecisz? 

Nie wiem czy to metaforyczne pytanie, czy o obsade korali?

12 minutes ago, Przemo999 said:

2. Zastanawiałeś się co wprowadzasz do wody z podmianami? 

TDS 0. Tylko tyle wiem.

 

12 minutes ago, @Beti said:

To sluchaj co sie pisze,nie wszystko sie da stosowac co przeczytasz o jednym czasie,nie wszystko sie miesza o jednym czasie,mam wrażenie że co nowego przeczytasz to chcesz stosować,morskie to nie sadzawka ze mozna lac co sie chce i kiedy sie chce:)

Jasne, ze nie, dlatego, to co wyczytam, to szukam wiecej info i ostatecznie umieszczam tu na forum, przed jakakolwiek proba zastosowania.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To inaczej. Czy wiesz czego potrzebują glony, aby mogły się rozwijać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, Przemo999 said:

To inaczej. Czy wiesz czego potrzebują glony, aby mogły się rozwijać?

To zalezy od rodzaju glonow.
Wydaje mi sie, ze mam standardowe BHA i GHA, wiec z tego co wyczytalem to, resztki pokarmu, odchody ryb, fosforany i swiatlo.

Resztek pokarmu raczej nie ma bo znika w 30 sec.
Odchody ryb... probuje sie pozbyc srebrzyc.
Fosforany zostaly w ciagu tych 2 tygodni zmniejszone 10x (jak i NO3).
Swiatlo... no ze swiatlem jest ten problem, dlatego sie pytam.
Wynika ze i za duzo i za malo moze byc klopotem :(

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w twoim przypadku tak to wygląda, jakbyś ogólnie był na diecie, ale jednocześnie jak nikt nie widzi zajadał podwójne porcje jedzenia.

Jeśli chcesz dość szybko pozbyć się glonów że zbiornika to przełóż ta resztkę korali, która Ci została do suma, zaswieć im tam jakąś małą lampką,  a górne akwarium zaciemnij na 4-5 dni. W tym czasie karm tylko ryby i wymieniaj watę. Po tym czasie nie poznasz zbiornika. 

Co do podmian, to pamiętaj, że z każdą, dokarmiasz glony, ponieważ one też zużywają niektóre mikkroelementy do wzrostu.

W Twoim akwarium mają one wszystko co niezbędne do wzrostu w potężnych ilościach. Nie opanujesz ich dopóki nie zabierzesz im "koryta ". 

Próbujesz wyeliminować jeden z czynników- nutrienty.

Ok.

Tylko przy takim buszu może okazać się to niewystarczające. Zaatakuj ze wszystkich stron na raz,zwycięstwo będzie szybsze i pewniejsze. ;-) 

Przy tym litrażu, szczoteczki to nawet Syzyf by się nie powstydzil.

W zasadzie to nie wiem czy chciałby się zamienić.

Reasumując: zaciemnij zbiornik, przestań podmienić wodę, lej bakterie i zmieniaj watę. Zrób zdjęcie przed i po. Nie poznasz baniaka.

 

Edytowane przez Przemo999 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, s1ngle napisał:

probuje sie pozbyc srebrzyc.

Jesteś Z Gdańska. Spróbuj podjechać do ZOO Strefy i z nimi pogadać, może w celach ratunkowych przyjęli by Ci te nieszczęsne srebrzyce.

28 minut temu, Przemo999 napisał:

Reasumując: zaciemnij zbiornik, przestań podmienić wodę....

A widziałeś jakie kolega ostatnio meldował zasolenie?  Czy zaprzestanie podmian ma mu pomóc podnieść ten parametr? Czy dolewanie solanki zamiast RO nie wprowadza świeżych mikro do systemu? Wydaje mi się, że skoro kolega nie zdecydował się na restart na samym początku to w tej chwili priorytetem jest spokojne doprowadzenie podstawowych parametrów do prawidłowego, stabilnego poziomu.  Swoją drogą już widać efekty poczynionych do tej pory zmian NO3/PO4 na bardziej niż zadowalających poziomach, temperatura unormowana, na nowych zdjęciach spod glonów zaczyna być widać skałę. Jest progres, widać że procesy ruszyły z kopyta. Szczoteczka i sekator do rwania chwastów w dłoń, wódka ocet i limonka do gardła, Nitraphos minus do baniaka :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, s1ngle napisał:


Mialem na mysli, ze slimaki odpadaja bo mam rogatnice

Tak, obsady nie wziąłem pod uwagę. Rogatnica wytłucze wszystkie ślimaki. Myślałem że poprostu zdychają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Baloon,  rzeczywiście umknął mi poziom zasilenia, jednak uważam, że jeśli ryby pływają w takim od kilku miesięcy nie stanowi dla nich różnicy kilka dni, ale rozumiem, że nie jest to dla nich komfortowe na pewno. 

Kolejna sprawa, to to, że żeby podnieść zasolenie nie trzeba podmienić wody, wystarczy rozpuszczać sól w wodzie z akwarium.

Ogólnie zgadzam się z tym, ze trzeba parametry doprowadzić do przyzwoitych zanim podejmie dalsze kroki. Ale skrobanie glonów, które taplają sie w żarciü chyba mija się z celem. Ldobrze, że jest zapał i duże chęci u kolegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Baloon said:

A widziałeś jakie kolega ostatnio meldował zasolenie?  Czy zaprzestanie podmian ma mu pomóc podnieść ten parametr? Czy dolewanie solanki zamiast RO nie wprowadza świeżych mikro do systemu?

Aktualnie robie dolewke dzienna na poziomie 6L (tyle paruje? czy odpieniacz tyle wyrzuca? innych odplywow nie widze) i zasolenie powolutku wzrasta, dzis: 29,4, temperatura stabilna 26.3.

Quote

Wydaje mi się, że skoro kolega nie zdecydował się na restart na samym początku to w tej chwili priorytetem jest spokojne doprowadzenie podstawowych parametrów do prawidłowego, stabilnego poziomu.  Swoją drogą już widać efekty poczynionych do tej pory zmian NO3/PO4 na bardziej niż zadowalających poziomach, temperatura unormowana, na nowych zdjęciach spod glonów zaczyna być widać skałę. Jest progres, widać że procesy ruszyły z kopyta.

Tak, zostalo wprowadzone bardzo duzo zmian.

Widzialem, ze u goscia pojawily sie glony i zdiagnozowal to faktem, ze TDS mu wzrosl do 20. :o
Wiec obawiam sie tylko, ze te 5 miesiecy lania wody z TDS 113 moglo zostac wchloniete przez skaly itd i bedzie to oddawac przez kilka kolejnych miesiecy dostarczajac glonom pozywki.

 

12 hours ago, Przemo999 said:

Właśnie w twoim przypadku tak to wygląda, jakbyś ogólnie był na diecie, ale jednocześnie jak nikt nie widzi zajadał podwójne porcje jedzenia.

Masz na mysli za duza ilosc ryb?

Quote

Jeśli chcesz dość szybko pozbyć się glonów że zbiornika to przełóż ta resztkę korali, która Ci została do suma, zaswieć im tam jakąś małą lampką,  a górne akwarium zaciemnij na 4-5 dni. W tym czasie karm tylko ryby i wymieniaj watę. Po tym czasie nie poznasz zbiornika. 

Gdyby to bylo takie proste. Korali jest 15 z czego 10 wyroslo samo na skalach wielkosci przekraczajacej mojego sumpa (kazda).

Quote

Przy tym litrażu, szczoteczki to nawet Syzyf by się nie powstydzil.

W zasadzie to nie wiem czy chciałby się zamienić.

Ja tam wierze, ze przebije: :banghead  
:)

Quote

Szczoteczka i sekator do rwania chwastów w dłoń, wódka ocet i limonka do gardła, Nitraphos minus do baniaka :)

Hahahaha :D




Jeszcze pytanie odnosnie badania poziomu PH, Wapnia, Magnezu, Zelaza itd.itp. Sa jakies kompleksowe urzadzenia do tego?
Czy na razie to sprawa drugorzedna i sie tym nie przejmowac?
Zawsze lepiej jest miec wiecej informacji, aby podejmowac bardziej swiadome decyzje...

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, s1ngle napisał:

6L (tyle paruje? czy odpieniacz tyle wyrzuca?

Tyle paruje. Zobaczysz parowanie latem.

 

13 minut temu, s1ngle napisał:

Jeszcze pytanie odnosnie badania poziomu PH, Wapnia, Magnezu, Zelaza itd.itp. Sa jakies kompleksowe urzadzenia do tego?

pH można mierzyć różnymi sondami i komputerami. Reszta testy. Apex pracuje nad modułem Trident, który będzie mierzył Ca, Mg i KH. Ale na razie testy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kolejna wiadomosc, zauwazylem, ze mialem nieco zle ustawiony odpieniacz.
Nie wiem na ile jasno mi sie uda to opisac:
8f3b751c8134ac76784268270f09a6d9188493b8

Sklada sie ze skarpety, urzadzenia odpieniajacego i zasilacza wraz z taka jakas fiolką.

I wlasnie, automatycznie mi ten zasilacz z fiolka przestawial sie do gory nogami.
Przymocowalem go, aby byl tak jak na rysunku i wydaje mi sie, ze odpieniacz pracuje ze 3 x wydajniej (po samym przeplywie wody i odglosach).
Co, byc moze, to potwierdza, to fakt, ze zrobilem to 3 dni temu i pierwszy raz w zyciu musialem wyczyscic skarpete.
Moj wniosek jest taki, ze przez ten caly czas (6 miesiecy), nie dosc ze za maly odpieniacz, to jeszcze pracowal nieprawidlowo.

Po ekstensywnym czyszczeniu, robie 2.5 dniowy blackout, mam nadzieje, ze korale przezyja, to chyba i tak lepsze niz bycie zaduszonym glonami (widze po ilosci polipow w dzien).
Juz miesiac temu robilem i przezyly, a glonow zniknelo 80%, no ale wtedy mialem prawie wszystko zle w akwa i po tygodniu glony wrocily.
 

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, s1ngle napisał:

Gdyby to bylo takie proste. Korali jest 15 z czego 10 wyroslo samo na skalach wielkosci przekraczajacej mojego sumpa (kazda).

Zapewne są to jakieś miekasy,  lub proste lps. Skróć zaciemnienie do 3-4 dni. Nic im się przez ten czas nie stanie. Przynajmniej u mnie tak było. A po powrocie z wakacji miałem  zamiast akwarium powierzchnię Marsa za szybą. 

Tylko warto by bylo żeby zasolenie było ok, widzę, że dziennie podnosisz o okolo 1 więc kilka dni i jesteś w domu. Wtedy szczelnie kocem okryj zbiornik, odslaniaj tylko kawałek przy karmieniu i nie na długo,  a po kilku dniach pozbędziesz się 90 do 100% glonów. Do tego dobre bakterie i będziesz startował z jakieś sensownego miejsca.

Oczywiście to usuwa tylko skutek, a nie przyczynę,  więc temat wróci jeśli wyprowadzisz zbiornika na tzw prostą, jednak dużo łatwiej jest kombinować jak masz w miarę czysty zbiornik. 

Oczywiście jak korale się zregeneruja, zabieg możesz powtórzyć  jeśli będzie taka konieczność. 

Kwestią otwartą zostaje co siedzi w skale i czy/jak szybko wróci do wody, no i ta pianka...

I olej to skrobanie, glonów sam zejdzie jak zrobisz jak mówię, a ten czas poświęć na modernizację zbiornika lepiej,albo z dziećmi się pobaw... ;-) 

Edytowane przez Przemo999 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym te glony zostawił i parametry unormował. Szybciej się woda wyprostuje. Glony same będą w odwrocie a na koniec bym im trochę pomógł. Nie lubię robić tego co biologia zrobi za mnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minutes ago, Przemo999 said:

Zapewne są to jakieś miekasy,  lub proste lps. Skróć zaciemnienie do 3-4 dni. Nic im się przez ten czas nie stanie. Przynajmniej u mnie tak było. A po powrocie z wakacji miałem  zamiast akwarium powierzchnię Marsa za szybą. 

Nice :) tak, to miekasy.

Quote

Tylko warto by bylo żeby zasolenie było ok, widzę, że dziennie podnosisz o okolo 1 więc kilka dni i jesteś w domu. Wtedy szczelnie kocem okryj zbiornik, odslaniaj tylko kawałek przy karmieniu i nie na długo,  a po kilku dniach pozbędziesz się 90 do 100% glonów. Do tego dobre bakterie i będziesz startował z jakieś sensownego miejsca.

Ok, taki jest plan :czapkizgłów:)

Quote

Oczywiście to usuwa tylko skutek, a nie przyczynę,  więc temat wróci jeśli wyprowadzisz zbiornika na tzw prostą, jednak dużo łatwiej jest kombinować jak masz w miarę czysty zbiornik. 

Oczywiście jak korale się zregeneruja, zabieg możesz powtórzyć  jeśli będzie taka konieczność. 

Jakies sugestie odnosnie czasu regenerowania sie korali? Czy po prostu obserwowac ich sen/budzenie sie i kolory/polipy?
 

Quote

Kwestią otwartą zostaje co siedzi w skale i czy/jak szybko wróci do wody, no i ta pianka...

Pianka na podlozu jest chyba najwiekszym zagrozeniem, NIGDZIE tego nie widzialem i nie bylem w stanie znalezc takiego przypadku (to chyba jedyny powod dla ktorego, za te 2-3 miesiace, moge zdecydowac sie na calkowity restart).
O tylna sciane sie nie boje bo bylo to wyprobowane przez naprawde wiele osob i nie mieli problemow. Plus, jest ona dedykowana do takiego uzycia przez najwieksza akwarystyczna firme w EU.

Quote

I olej to skrobanie, glonów sam zejdzie jak zrobisz jak mówię, a ten czas poświęć na modernizację zbiornika lepiej,albo z dziećmi się pobaw... ;-) 

Mam tylko chrzesniaka, ale dzieki :D

5 minutes ago, dla syna said:

Ja bym te glony zostawił i parametry unormował. Szybciej się woda wyprostuje. Glony same będą w odwrocie a na koniec bym im trochę pomógł. Nie lubię robić tego co biologia zrobi za mnie. 

Wiem, ze to syzyfowa praca, ale moze o te pare % przyspiesza caly proces.
Zgadzam sie w kwestii biologii, dlatego nie chce stosowac chemii (GFO).
Ale wpierw musze poprawic oswietlenie i pozbyc sie srebrzyc, jak mi sie to uda, to daje zbiornikowi 2-3 miesiace wytezonej pracy. 
Jak nie pomoze, to wtedy restart i pianka out.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, s1ngle napisał:

Jakies sugestie odnosnie czasu regenerowania sie korali? Czy po prostu obserwowac ich sen/budzenie sie i kolory/polipy?

Myślę, że nie ma sztywnych terminów, zbyt wiele zmiennych. Jakość wody,  kondycja przed, oświetlenie, karmienie, itp.

 

Może spróbuj wyciąć jakimś nożem kawałek okolo15x15 gdzieś z boku, może jest tylko liźnięta silikonem i pójdzie to bardzo sprawnie. Wtedy wykroisz po kawałku bez większych problemów, przesuwając tylko skały. Nawet jeśli zostanie trochę silikonu przykryjesz to piachem i śladu nie będzie. To nie problem, a załatwisz temat w jakąś godzinę, czy dwie. Proponuję tzw. nóż do tapet, jest dość elastyczny, wiele można z nim zrobić.

Spróbuj teraz puki tam jeszcze nic nie ma, będziesz wiedział na czym stoisz. 

Odessiesz cały syf, który się tam prawdopodobnie zebrał, wtedy zaciemnij i jeśli skała nie będzie oddawać niczego do wody, to temat będzie można zamknąć, a założyć drugi. W dziale akwaria powyżej 600 l :))....

 

Edytowane przez Przemo999 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, Przemo999 said:

Może spróbuj wyciąć jakimś nożem kawałek okolo15x15 gdzieś z boku, może jest tylko liźnięta silikonem i pójdzie to bardzo sprawnie. Wtedy wykroisz po kawałku bez większych problemów, przesuwając tylko skały. Nawet jeśli zostanie trochę silikonu przykryjesz to piachem i śladu nie będzie. To nie problem, a załatwisz temat w jakąś godzinę, czy dwie. Proponuję tzw. nóż do tapet, jest dość elastyczny, wiele można z nim zrobić.

Wiec tak, wiem, ze pianka byla klejona dwa razy. Za pierwszym razem, po wpuszczeniu wody wszystko odpadlo (pewnie silikon).
Za drugim razem byl sprowadzany specjalny srodek, podejrzewam, ze byl to: https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Decoration/PosterFix/

 

Quote

Odessiesz cały syf, który się tam prawdopodobnie zebrał, wtedy zaciemnij i jeśli skała nie będzie oddawać niczego do wody, to temat będzie można zamknąć, a założyć drugi. W dziale akwaria powyżej 600 l :))....

Haha, no.. coz... kiedys :) 

Teraz mam kolejna obawe, poniewaz od poczatku zaciemnienia i foxface i pokolec, 80% czasu spedzaja 40cm od falownika (w jego bezposrednim nurcie).
Czy moze to oznaczac problem z napowietrzeniem wody (braku chemicznych procesow zwiazanych z fotosynteza) ?

 

qx7n9d6.jpg

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dni zaciemnienia planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, sith114 said:

Ile dni zaciemnienia planujesz?

Podejrzewam, ze jutro jakos po poludniu skoncze, bo z 70% juz zniknelo, a nie chce glodzic korali wiecej niz musze.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie slyszalem, żeby zaciemnienie miało jakiś negatywny skutek dla ryb,  także nie powinno się raczej nic wydarzyć. 

No chyba,  że stres z tym związany plus zła kondycja wczesniej,  może sie równać wysypaniem lekkim. Ale to tylko przypuszczenia.

Co do zaciemnienia, wytrzymaj przynajmniej trzy doby. Nic sie nikomu nie stanie w tym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Przemo999 napisał:

Nie slyszalem, żeby zaciemnienie miało jakiś negatywny skutek dla ryb,  także nie powinno się raczej nic wydarzyć. 

No chyba,  że stres z tym związany plus zła kondycja wczesniej,  może sie równać wysypaniem lekkim. Ale to tylko przypuszczenia.

Co do zaciemnienia, wytrzymaj przynajmniej trzy doby. Nic sie nikomu nie stanie w tym czasie.

W sensie poza walka z glonami pojawiła się opcja na oddanie srebrzyc także warto też podjąć korki w tym kierunku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddawaj jak się da. Zawsze to lżej dla systemu będzie.

Po zaciemnieniu pamiętaj, żeby zrobić podmianę tak ze 20%, bo to co było w glonach teraz jest w wodzie. I duużo bakterii, do tego odpieniacz na mokro i watę albo skarpetę  jak masz gdzie i będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.