Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium piękne. Nabiera blasku, ale to podłoże to jakaś porażka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minutes ago, dla syna said:

Akwarium piękne. Nabiera blasku, ale to podłoże to jakaś porażka. 

Dzieki :) az zaluje jak musze wyjsc z domu, zobaczymy ile dni bedzie sie bronic przed glonami.

Co do podloza, to podzielam obawy.... :(
Hmm, a co by bylo, gdyby to cudo zasypac zywym piaskiem?

Nie wiem co te ryby szaleja, pokolec z borsukiem plywaja synchronicznie (a w tle edek symuluje winde):


Autentycznie... od czasu do czasu, jeden czeka na drugiego, by razem zawrocic i plynac obok siebie.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh nie wiem. Ja bym tego nie zasypywał. Ale nie robił bym restartu. Wyjąć skałę do zbiornika serwisowego na czas zabiegu i szarpał bym to na uruchomionym zbiorniku. Myślę że to jest do odklejenia. Dla pewnosci naciął bym jakiś fragment w narożniku i sprobował bym usunąć mały fragment jak to pójdzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, s1ngle napisał:

Zauwazylem, ze pod pianka takie cos mi łazi:

To pewnie wężowidło :) 

Akwa wygląda zdecydowanie dobrze tzn w porównaniu z tym co było :P 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zastanawia mnie tylko skok PO4 po zaciemnieniu, ale trwaja obserwacje i jutro chyba kolega @s1ngle ponowi test tym razem małą hanka ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Baloon napisał:

Zdechnięte glony oddały PO4 ??

Zapewne tak, ale jednak dość znacznie podskoczyło. Ale będziemy badać, dodatkowo filtr glonowy działa już bez problemów to ma co jeść nadmiar ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakie były wartości przed zaciemnieniem i po po4? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem jako laik, ktory srednio rozumie co czyta (brak wyzszego wyksztalcenia chemicznego. no i wiadomo doswiadczenia akwarystycznego), niemniej spedzilem okolo 20h czytajac o zielonych glonach i z 70h ogolnie o roznych rodzajach "glonow" (cudzyslow intencjonalny i oczywisty).
Zielone glony absorbuja PO4 przez co zaburzaja odczyty, dajac pozytywne (niskie wyniki) PO4.
Kiedy umieraja, wyzwalaja ten skumulowany fosfor z powrotem do wody i tu jest najwiekszy myk.
Czy udalo sie, przed i w trakcie zaciemnienia, poprawic warunki srodowiskowe na tyle oraz odlac wystarczajaca ilosc wody, aby ten "oddany" PO4 nie stal sie pozywka dla ponownego wzrostu glonow...

Wyniki z przed zaciemnienia:
- okolo 0.3 (JBL i AquaForest)

Wyniki po zaciemnieniu:
- 0.8 JBL i AquaForest
- 1.35 Hanna (pierwszy raz uzyta, kalibracja?)

Moj wniosek jest taki, ze PO4 nigdy nie bylo tak niskie w rzeczywistosci, poniewaz bylo ono caly czas skumulowane w "trawie".
Z czystych obserwacji, widac, ze z 90% glonow obumarla, a rezultat tego: posredni i bezposredni, zostal w wodzie.

Kolejny test bedzie pewnie pojutrze: JBL, AF, Hanna.

W srode oczekuje serwisu RS, do pobrania wody i konsultacji odnosnie sumpa i montazu korony/oswietlenia, wiec wtedy bedziemy wiedzieli znacznie wiecej.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich fosforanach to tylko chyba atrament da radę. A resztę 0,2 w dół zabijać rowaphos albo coś tego typu bo rowa jest droga i wydasz majątek. Oczywiście biorę pod uwagę że wartość zamierzona jest prawidłowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dla syna napisał:

Przy takich fosforanach to tylko chyba atrament da radę. A resztę 0,2 w dół zabijać rowaphos albo coś tego typu bo rowa jest droga i wydasz majątek. Oczywiście biorę pod uwagę że wartość zamierzona jest prawidłowa. 

Teraz nie ma co panikować dużo odpadków i resztek glonów poszło w wate/skarpete. Trzeba obserwować i badać ;P
A sypanie rowy na ten moment to trochę wyrzucanie kasy w błoto. Pierwsza rzecz srebrzyce out, połowa srajków wyleci wtedy z akwarium ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skarpeta po 2 dniach wygladala jakby miala podagre.

Ten uroczy mechanizm - pulapka - dzieki (c) @sith114 , ma pomoc odlowic srebrzyce, ktore jak mowie, centymetrowo stanowia ponad 50% obsady rybnej akwa, a sa znane z tego, ze produkuja biolod 3x swoich centrymetrow.

Odnosnie rozwiazan mocniejszych (poza restartem), to juz wczesniej pytalem sie o:
- Bayoxide GFO
- RowaPhos
- PhosphateRX
Tylko z tego co wiem, to sa srodki awaryjne (genialne), ale juz dla ustabilizowanych akwarium, inaczej to jest tak, jak placenie ZUSowi za potencjalna emeryture xD

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 100l zbijałem fosforany z 1,1 po4 do 0,1 jedną dawką  (10ml) https://erybka.pl/product-pol-1274-Microbe-Lift-Phosphate-Remover-473-ml.html 

Resztę wyciągnąłem rowaphos. Teraz nie ma sensu rową wyciągać bo to z kilka tysięcy by kosztowało hehe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, dla syna napisał:

W 100l zbijałem fosforany z 1,1 po4 do 0,1 jedną dawką  (10ml) https://erybka.pl/product-pol-1274-Microbe-Lift-Phosphate-Remover-473-ml.html 

Resztę wyciągnąłem rowaphos. Teraz nie ma sensu rową wyciągać bo to z kilka tysięcy by kosztowało hehe. 

W akwarium z profilu w sensie kostce 50x50x50 taki efekt miałeś?

Przykładowo Rowa niby może wciągnać 25g PO4/1kg.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytalem z zalecen, to moge miec przy moim litrazu okolo 96 cm ryb (tak, wiem, ze to naiwne i amatorskie wyliczenie, ale przyjmijmy tak dla uproszczenia).


Posiadam:
- 11 x Szpadelek srebrzysty (Monodactylus argenteus) | 11 x 5cm = 55cm
- 8 x Stadnik żółtoogonowy (Chrysiptera parasema) | 8 x 3cm = 24cm
- 1 x Borsuk (Siganus vulpinus) | 1 x 10 cm = 10 cm
- 1 x Zebrasoma żółta (Zebrasoma flavescens) | 1 x 10 cm = 10 cm
- 1 x Zebrasoma brązowa (Zebrasoma scopas) | 1 x 5cm = 5 cm
- 1 x Sixline wrasse (Pseudocheilinus hexataenia) | 1 x 5 cm = 5 cm
- 1 x Rogatnica Picasso (Rhinecanthus aculeatus) | 1 x 10 cm = 10 cm
Co daje lacznie: 119 cm, po oddaniu srebrzyc zostanie 64 cm.

Jezeli chodzi o korale, to niestety nie mialem okazji sie podszkolic w tym zakresie, jest ich z 15, ale wiekszosci nie potrafie zidentyfikowac, poza tym ze sa to korale miekkie, sa m.in.: clove polyp, Rhodactis spp, xenia, toadstool leather coral (sarcophyton), anthelia coral, Cladiella spp (ten najwiekszy 20x20cm).

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, s1ngle napisał:

Posiadam:
- 11 x Szpadelek srebrzysty (Monodactylus argenteus) | 11 x 5cm = 55cm
- 8 x Stadnik żółtoogonowy (Chrysiptera parasema) | 8 x 3cm = 24cm
- 1 x Borsuk (Siganus vulpinus) | 1 x 10 cm = 10 cm
- 1 x Zebrasoma żółta (Zebrasoma flavescens) | 1 x 10 cm = 10 cm
- 1 x Zebrasoma brązowa (Zebrasoma scopas) | 1 x 5cm = 5 cm
- 1 x Sixline wrasse (Pseudocheilinus hexataenia) | 1 x 5 cm = 5 cm
- 1 x Rogatnica Picasso (Rhinecanthus aculeatus) | 1 x 10 cm = 10 cm
Co daje lacznie: 119 cm, po oddaniu srebrzyc zostanie 64 cm.

Jestem w szoku:ojak Ty to liczysz na cm2,nie wiem czy to nie pierwdzy wpis taki na forum

 

22 minuty temu, s1ngle napisał:

Jezeli chodzi o korale, to niestety nie mialem okazji sie podszkolic w tym zakresie, 

No to masz braki:D

"matematyk filozof":bow

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Beti napisał:

Jestem w szoku:ojak Ty to liczysz na cm2,nie wiem czy to nie pierwdzy wpis taki na forum

 

No to masz braki:D

"matematyk filozof":bow

Beti jeszcze pare lat temu spotkałem się z takimi wyliczeniami w akwarystyce słodko wodnej. Ale raczej mało kto tego używa są na forum zbiorniki które są zaprzeczeniem tej teorii, a działają spoko. Jest to jakiś odnośnik, ale polemizowałbym z jego miarodajnoscia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest regula: 1 cal ryby per galon (dla slodkiego), ktora zostala przez hobbystow morskich zmodyfikowana na 1 cal per 3 / 4 galony.

Wiadomo, ze to nie jest wyznacznik, bo mozna miec extra DSB, filtr wapnia, weglowy, ogromne chateum, odpieniacz ktory ciagnie jak traktor :D
A jezeli chodzi o obsade do zbiornika to jest mnostwo innych aspektow: dieta, temperament, agresywnosc, aktywnosc, wspolgranie osobnikow, potrzeby chowania sie, przestrzeni do plywania... to mozna ciagnac bez konca.

Ja to napisalem w celu okreslenia kierunku, w ktorym podazam i pokazanie skali nastepnego kroku (oddania srebrzyc).


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Beti jeszcze pare lat temu spotkałem się z takimi wyliczeniami w akwarystyce słodko wodnej. Ale raczej mało kto tego używa są na forum zbiorniki które są zaprzeczeniem tej teorii, a działają spoko. Jest to jakiś odnośnik, ale polemizowałbym z jego miarodajnoscia.

No spoko:)tylko weź pod uwagę ze te wyliczenia to jedna strona,dobrze ustabilizowany zbiornik,odpowiednia filtracja (cała ogólną) dobra masa koralowa i jesli będzie przerybienie wg tych obliczeń,to zbiornik i tak sobie poradzi,mam przykład choćby na swoim zbiorniku,wg tych wyliczeń mam o połowę ryb za dużo:( a jakoś na parametry nie narzekam,ryby się nie tłuką mimo 7szt pokolcy.

Ale spoko nie słyszałam o wyliczaniu ryb na cm2...co do ilości litrów,człek się uczy cale życie:banghead

3 minuty temu, s1ngle napisał:

Ja to napisalem w celu okreslenia kierunku, w ktorym podazam i pokazanie skali nastepnego kroku (oddania srebrzyc).

Czemu chcesz oddać:Blush2?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Single to żadna reguła. Weź jakąś iglicznię 15 cm i imperatora 15 cm. imperator zje 20 razy więcej i 20 razy więcej kupy wyprodukuje.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Beti napisał:

Jestem w szoku:ojak Ty to liczysz na cm2,nie wiem czy to nie pierwdzy wpis taki na forum

Oj @@Beti, to takie stare "reguły" na wielkość obsady w słodkim były. Że ileś tam litrów wody miało przypadać na centymetr długości ryby. Dzięki temu była szansa, że jak ryba dotykała ogonkiem jednej szybki, to jeszcze kilka centymetrów wolnej przestrzeni przed pyszczkiem miała - czyli mogła pływać.

Niestety ten przypadek to przykład takiej trochę czarnej strony akwarystyki morskiej. Że nie potrzeba wiedzy, wystarczy mięć kilkadziesiąt tysięcy złotych na zbyciu i już jakiś fachowiec się wszystkim zajmie. I masz super dizajnerską ozdobę salonu. A jak się zabawka popsuje, to się odda do naprawy, albo kupi inną zabawkę. Problem się zaczyna, jak się trafi na "fachowca" zamiast na fachowca. Ktoś powie, że to ok, że jak kogoś stać na zapłacenie za postawienie i prowadzenie akwarium, to czemu nie? Ale trzeba pamiętać, że to nie samochód czy kolekcja znaczków, tylko żywe zwierzęta.

Może trochę to brutalnie zabrzmiało, może nie do końca sprawiedliwe w stosunku do @s1ngle, bo go nie znam, ale taka refleksja mnie naszła po przejrzeniu tematu po raz kolejny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Słony leszcz napisał:

Oj @@Beti, to takie stare "reguły" na wielkość obsady w słodkim były. Że ileś tam litrów wody miało przypadać na centymetr długości ryby. Dzięki temu była szansa, że jak ryba dotykała ogonkiem jednej szybki, to jeszcze kilka centymetrów wolnej przestrzeni przed pyszczkiem miała - czyli mogła pływać

Oj @Słony leszcz no nie wiem nie miałam,sorry,forum jest o slonym.

Wy stare wyjadacze na słodkich to wiecie może:thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, katani said:

Single to żadna reguła. Weź jakąś iglicznię 15 cm i imperatora 15 cm. imperator zje 20 razy więcej i 20 razy więcej kupy wyprodukuje.

 

Tak, tak, mi nie chodzilo by sie tego trzymac na sztywno, bo wiadomo, ze to jest duzo bardziej skomplikowane.
Zgodnie z ta regula w moim 720L baniaku moglbym miec jedna dorosla murene wstegowa i to wszystko xD a one potrafia kilka miesiecy nic nie jesc

11 minutes ago, Słony leszcz said:

Niestety ten przypadek to przykład takiej trochę czarnej strony akwarystyki morskiej. Że nie potrzeba wiedzy, wystarczy mięć kilkadziesiąt tysięcy złotych na zbyciu i już jakiś fachowiec się wszystkim zajmie. I masz super dizajnerską ozdobę salonu. A jak się zabawka popsuje, to się odda do naprawy, albo kupi inną zabawkę. Problem się zaczyna, jak się trafi na "fachowca" zamiast na fachowca. Ktoś powie, że to ok, że jak kogoś stać na zapłacenie za postawienie i prowadzenie akwarium, to czemu nie? Ale trzeba pamiętać, że to nie samochód czy kolekcja znaczków, tylko żywe zwierzęta.

Może trochę to brutalnie zabrzmiało, może nie do końca sprawiedliwe w stosunku do @s1ngle, bo go nie znam, ale taka refleksja mnie naszła po przejrzeniu tematu po raz kolejny.

Rozumiem krytyke, ale, prosze, odpowiedz mi w takim razie, jak ona sie ma do restauracji, hoteli, biur, gdzie takie akwaria stoja?


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, @Beti napisał:

Wy stare wyjadacze na słodkich to wiecie może:thumbup:

Ja stary wyjadacz? Dobre:rofl:Po prostu się parę razy natknąłem na tego typu "tradycyjne" formuły. Właśnie byłem przekonany, że na słonowodnym forum nikt z czymś takim nie wyskoczy... a jednak

8 minut temu, s1ngle napisał:

Rozumiem krytyke, ale, prosze, odpowiedz mi w takim razie, jak ona sie ma do restauracji, hoteli, biur, gdzie takie akwaria stoja?

Ma się dokładnie tak samo. Albo takich ozdób być tam nie powinno, albo restauracja/hotel/biuro powinno płacić fachowcowi z prawdziwego zdarzenia (co zwykle przekłada się na jeszcze większe pieniądze). Zwierzęta to nie obrazki na ścianie. Właśnie jak widzę gdzieś akwarium morskie całe fioletowe od cyjano, z jakimiś niedobitkami korali i apatycznymi rybami, to mnie krew zalewa i absolutnie nie zachęca mnie to do powrotu w takie miejsce.

Żeby nie było, mam nadzieję i szczerze kibicuję, żeby udało Ci się wyprowadzić akwarium na prostą, doszkolić się i już odpowiednio dbać o Swoje zwierzaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, Słony leszcz said:

Ma się dokładnie tak samo. Albo takich ozdób być tam nie powinno, albo restauracja/hotel/biuro powinno płacić fachowcowi z prawdziwego zdarzenia

Czyli, na przyklad, tworcy oceanariow w Polsce i za granica?

14 minutes ago, Słony leszcz said:

(co zwykle przekłada się na jeszcze większe pieniądze). Zwierzęta to nie obrazki na ścianie. Właśnie jak widzę gdzieś akwarium morskie całe fioletowe od cyjano, z jakimiś niedobitkami korali i apatycznymi rybami, to mnie krew zalewa i absolutnie nie zachęca mnie to do powrotu w takie miejsce.

Widzisz... mi zostaly sprzedane bajki o stalym serwisie i 24h monitoringu elektronicznym wody laczacym sie przez WiFi z serwisem.

14 minutes ago, Słony leszcz said:

Żeby nie było, mam nadzieję i szczerze kibicuję, żeby udało Ci się wyprowadzić akwarium na prostą, doszkolić się i już odpowiednio dbać o Swoje zwierzaki.

Dzieki! :)

m99x5d391pugnb72qbu9f5uv7iqk4adi.png


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.