Skocz do zawartości
divennn

Kostka 30l i jej przygody , v2

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, goclik napisał:

dlatego proszę o pozwolenie na skopiowanie ułożenia. Przy ewentualnym braku i tak skopiuje :P Gdzie zamawiałeś skałe?

Hahaha nie ma problemu możesz kopiować śmiało :) ciesze się że się podoba , skałę kupowałem w sklepie akwarystycznym w mojej okolicy , nazywa się Tropic Creations , sam wybierałem sobie kawałki na żywo do tego co sobie wymyśliłem w głowie , tak najprościej do ułożenia takiego czegoś kup 2/2,5kg skały płaskiej (ciętej) Marco Rocks oraz 2/2,5kg zwykłej skały Marco Rocks , cięta/płaską jak zwał tak zwał płaciłem 35zł za 1kg a zwykłe bryły płaciłem 27zł za 1kg

8 minut temu, goclik napisał:

Czemu wymieniłeś cyrkulacje? Koralia była za słaba? Czy chodziło o sterowanie?

Tak jak piszesz chodziło o sterowanie , koralia ma stałe 900l/h przez co rozwiewało mi piasek po akwarium (kombinowałem z różnymi ustawieniami cyrkulacji po rogach akwarium oraz w różne strony kierować strumień ale bez większych efektów) a Jebao SW-2 można skręcić do 500l/h i tak też mam ją ustawioną :)

9 minut temu, goclik napisał:

Btw. jak już wymieniałeś szkło to nie chciałeś zamówić większego, aby całą szafkę zajęło? Dodatkowe litry zawsze spoko :D

Na pewno wyglądało by fajnie oraz dodatkowe litry by się przydały :D ale na mojej drodze stanęły wymiary mojego oświetlenia Sirius Nano Slim 30 którego nie chciałem już wymieniać , ostatecznie i tak musiałem przekleić nóżki o 1cm aby lampka mieściła się i zachodziła na boki akwarium :)

18 minut temu, goclik napisał:

A i jeszcze jedno - ile cm ten fzn1 wystaje poza akwarium? 

Wystaje około 9cm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosną jak na drożdżach

Sa4IoUTB2MhbgbO0OfswFy9kXUBK-7IKwK9NeW7D

KUnuhwPeerUO2x7rslszDfUIP-30DnnLuUZg2Qt4

9zdGb2XHtJBseQHs8I2wBnwQyDYTaF3_6RfVG5Vm

 

To są jakieś glony w postaci nitek:)?

Jedyne co na obecną chwilę podskoczyło to NH3/NH4 do wartości  0.25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja 

Długie białe "nitki" znikły 

 

Parametry:

NH3/NH4 - 0

NO3 - 0

NO2 - 0

PO4 - 0

KH - 9,6

Ph - 8

Mg - 1320

Ca - 380

 

W dniu 16.12.2018 o 15:59, goclik napisał:

Jak postępy?

W akwarium pojawiły się wczoraj 2 szczepki Zoa :)

trDCQMzKaOJJxpaZWaCPYsqBECYErf8riYBcSvuw

9yD9t4am9fv-A6QXNZ1Rv0HBEEvCZVad-JQUGMy6

I8TRm4u1zKyaAhuj5ezhhtdgL5sy6zjE_7RIVz1a

uGoIrDfYStMRgaWyp5IsmU1mArzTOcnKO6Ak00g7

smvLvksF4Gk6YVUiXk0rTintXmrqFwIitd8ewRAN

VdpfMu5HJdVWzRTGvRw-k776tVSxWeybdDmqQulA

 

Pod koniec tygodnia może pojawią się rybki oraz parę nowych szczepek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2019 o 22:49, goclik napisał:

I gdzie te rybki? :)

W akwarium dużo się pozmieniało i podziało na dobre i na złe :ermm: pod koniec tygodnia postaram się dodać wpis opisujący dotychczasowe boje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Parametry:

NH3/NH4 - 0

NO3 - 25

NO2 - 0,5

PO4 - 0

KH - 9,6

Ph - 8

Mg - 1320

Ca - 380


Troszkę się pozmieniało :)
W akwarium dzień po włożeniu zoa pojawiła się mgła która utrzymywała się przez tydzień i znikła , dalej do akwarium po ponad 2  tygodniach trafiła 2x ricordea florida , po ponad 3 tygodniach wleciały nowe szczepki , xenia , ricodea yaeyamaensis wraz z błazenkiem oraz krewetką czyszczącą , po miesiącu pojawiła się euphylia i caluastrea 

 

uDfedFzkTyd1AuFM-oLipWaiJ6eaSKLkjjFvlD5l

 

6tw1oty2Tog51GSkMPX-_ejJKUswChMZR1vNYbxH

 

1-Ol4xkgt7ouVe81V9WegZswuVo4H86xJPY8MTC3

 

z6qwVuwkClnDsbsl3R-fjyNW7xB_9T7_pfaNu07X

 

 

PXrU7R5z6WFg57SJZ7Wh1aUeEr5XRrjzLZAHbO4l

 

następnie pojawiły się okrzemki.. które widać już na powyższych zdjęciach , utrzymują się od ponad tygodnia w akwarium , zastanawiało mnie skąd się wzięły , czy po takim okresie czasu z kleju którym kleiłem skałę (ceresit cx5) czy z wody z dolewki , a może z jednego i drugiego

Z gadżetów do zwykłego oświetlenia dołączyło oświetlenie nocne Aquael Moonlight led ,w którym ostatecznie zakryłem 3 z 4 diod , gdyż świeciło w nocy za mocno jak na 30l akwarium
Ze względu okrzemków do akwarium trafił ślimak Tectus , który jakoś je sobie skubie , na razie idzie mu to dość powoli

 

tv8wNKcRl5W8bn2y8FhafhL98W4w0rl18nxSE_08

(Taki porośnięty glonami został już przyniesiony , nie udało mi się go bardziej wyczyścić)


Zakupiłem test Saliferta na krzemiany , dokonałem testu wody RODI do dolewki którą kupowałem w sklepie akwarystycznym , ukazał się wynik Si 0,1 oraz TDS pokazywał jakość wody 0016

Postanowiłem jednak zakupić filtr wody RODI oraz samemu sobie ją robić jak i kontrolować jakość
Gotowy filtr RODI który zamówiłem miał następujące wkłady oraz kolejność: sedymentacja 5 mikronów , filtr węglowy , membrana 75GPD RO , żywica Di

J8ItC_sR4pWkw_hVG7-63RMFthRUJBNbkPJf7XxV


Nie było korpusu z sedymentacją 1 mikron po filtrze węglowym , wężyk szedł od razu do membrany 75GPD RO , zdecydowałem się to przerobić oraz dodać korpus z sedymentacją 1 mikron
Kolejność którą teraz mam : sedymentacja 5 mikronów , filtr węglowy , sedymentacja 1 mikron , membrana 75GPD RO , żywica Di , czyli tak jak powinno być od początku :)

dbE4ubtbvEhcOLYYLCrCQXtIGAyxAATe93CQpCmA

 

vWuuO0wnpvSt3fmMdCWmlJADwN5b9Ym2cJO7vveP

 

Z skałką na której była 2x ricordea przyniosłem do akwarium wieloszczety , na szczęście zostały w porę zauważone gdy wychodziły po zmroku z dziurki , jednego delikwenta (około 1,5cm) udało się złapać "spacerującego" po skale , następny (około 3cm) siedział w kryjówce i pokazywały tylko odrobinę siebie przez co nie dało się go wyciągnąć , padła decyzja o odklejeniu skałki z ricordeą oraz wyciągnięciu z akwarium i usunięciu gapowicza , delikatnie rozłamaliśmy skałkę , naszym oczom ukazała się "norka" wieloszczetów , gapowicz trzymał się dość mocno lecz w końcu udało się go wyciągnąć , następnym krokiem było posklejanie skałki oraz włożenie do akwarium , obyło się bez uszczerbku na zdrowiu koralowców :)

 

hbe7qOLcJwghGtlEXcxcCo6F3VHq3eg08MG3xOhj

 

_YDzDYGXahNINTiXSaJYq_ipNApbzpOG9OgSjwYj

 

KpvNLQfO2THK97W_-OyauikkonKfnOShKnmhSEER


Co do samej skały , w miejscach gdzie dociera więcej światła z lampy robi się grubsza warstwa okrzemków , i tu moje pytanie czy to wciąż okrzemki czy już coś więcej?

h-eA5g0Nsv--lcN5xs3qzns-7NB19VzDiNH4gF_l

 

2IEcxcz5Lj_7P36_xMgJFhmh_844keS8vQMwc3nC


Od 3 dni krzem w akwarium wynosi 0 (pierwsze dni okrzemków test wskazywał 0,03/0,1 w akwarium) a okrzemków nie ubywa , wręcz przybywa i tutaj pytanie czy brać pod uwagę testy w akwarium na krzemiany gdyż zdaje sobie sprawę że okrzemki mogą je "wysysać" z wody na bieżąco
Pod obserwacją jest także reszta parametrów tak aby moi podopieczni byli bezpieczni mimo obecnej sytuacji w awakrium


I tutaj kolejne pytanie odnośnie okrzemków na piasku/skale , odsysać je czy z czasem same powinny zniknąć ? (mam bardzo cienką warstwę piasku , około 1/1,5cm ich odsysanie równałoby się z potrzebą wyssania , pozbyciem się całego piasku z akwarium i taką też opcję rozważałem) , z skały myślałem nad szarowaniem szczoteczką do zębów (oczywiście te środki tylko w ostateczności gdy po czasie okrzemki nie będą ustępować)

 

setUWhtEyfAoQJC7U2SlHCz1damrM0XMPHPT9bmk

 

Ix7NBeVNfyvEiqSAOGKo8jE2KV6FAgbgS4pJwa1M


Być może ktoś ma jeszcze jakieś inne skuteczne oraz pomocne rady odnośnie postępowania z okrzemkami :) ? Jestem otwarty na wszelkie rady

Z góry dziękuję za zainteresowanie oraz każdą odpowiedź :)
Pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu czekaj, samo przyszło, samo pójdzie. W poście, gdzie ująłeś no2 na poziomie 0,5 świadczy dopiero o rozpoczęciu procesu dojrzewania, przed Tobą długa droga. Korale za szybko, oby nic nie padło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Paskud097 napisał:

Po prostu czekaj, samo przyszło, samo pójdzie. W poście, gdzie ująłeś no2 na poziomie 0,5 świadczy dopiero o rozpoczęciu procesu dojrzewania,

Tak też robię , na spokojnie jednak , pośpiech to wróg :) , parametry z jakiś tam zeszły do zera po 2 tygodniach od startu i myślałem że to już ,  zaczęło się dodawanie życia i teraz po chwili jednak dojrzewanie zaczęło się na nowo pokazywać na testach i wizualnie w akwarium , jednak za bardzo się pośpieszyłem , jak to mówią człowiek uczy się na własnych błędach :)

Koralowce wyglądają na zadowolone , myślę że się im nic nie stanie :)  jedyne co to gdyby pojawił się ponownie amoniak , błazenek i krewetka zostaną ewakuowani z kosteczki 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia oświetlenia nocnego:

 

0nlN1YMcIiRYNGV9f-bIjfUCzdIgJYIqGfahv89a

 

sIjpFLD7fzXD08ibeVHuWMxwmdIypValLjXDfQwQ

 

Można powiedzieć że świeci 1/8 mocy Aquael Moonlight czyli połowa jednej z czterech diod led :) resztę zakleiłem taśmą gdyż lampka oświetlała akwarium za mocno 
Błazenek bardzo lubi pływać oraz spać w takiej poświacie "księżyca"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Parametry:

NH3 - 0
NO3 - 2
NO2 - 0
PO4 - 0
Mg - 1170
Ca - 350
pH - 7,8

Kh - 8,9

 

Do akwarium w między czasie powróciła jednak większa kaskada , fzn3 zamiast fzn1 , uzupełniona siporaxem oraz seachem matrix 250g , okazało się to być dobrą decyzją (wcześniejsza zmiana na fzn1 była jednak złym posunięciem tak jak pisali to forumowicze:P) wszystko udało się upchnąć nie przeszkadzając soczewce automatycznej dolewki, po dodaniu siporaxu oraz matrixa akwarium zaczęło ewidentnie  szybciej dojrzewać 

kV-8KFb2C8vYHvWH27JEhMlV5JrRfs6psgzSSaut

Glony ze skały i piasku znikły , woda stała się krystalicznie czysta , parametry ustabilizowały się :) 

BBzCkndJIYjcyf2Ye1PcnKXMrstgBbL4na-dZskr

Jak widać również Mg i Ca spadło , nie zdecydowałem się  jeszcze zrobić podmianki 

Co do błazenka wciąż ma białą narośl która rośnie i niestety nie wiem co to jest (wątek poruszałem w osobnym temacie szpital jednak nikt nie odpisał :blushing:)

kqrd2t7y01TUa3tb9VDiBjqYrjQgAgVas1TIG5IQ

 

Do akwarium na dniach powróci caluastrea , wpadnie pewnie także parę nowych szczepek i być  może towarzysz dla błazenka :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób podmianki. Jeśli jesteś pewny wyników i co najważniejsze zasolenia, powinieneś podbić samym  ca+ i mg+. Zasolenie powinno być na poziomie 35ppt. A to dla tego że coś wysoko masz kh. Jak w ciągu tygodnia znowu zanotujesz spadek, podmienisz 10% solanki i zrobisz testy po upływie conajmniej jednego dnia. Tylko podnoś wszystko delikatnie a nie na raz wielkie buuum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Zasolenie powinno być na poziomie 35ppt

Zasolenie utrzymuje mi się 1.023/1.024 od startu na żywej  wodzie 

Godzinę temu, dla syna napisał:

A to dla tego że coś wysoko masz kh.

Na poczatku Kh wynosiło 9,6/9,8 więc obecnie ma tendencję spadkową 

 

Godzinę temu, dla syna napisał:

Jak w ciągu tygodnia znowu zanotujesz spadek, podmienisz 10% solanki i zrobisz testy po upływie conajmniej jednego dnia

Oki , dzięki za odpowiedź ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

 

Tym razem na szybko , dawno nic nie dodawałem :) może w tygodniu uda się dodać coś więcej

 

Losy kosteczki z ostatnich 4 tygodni:

 Akwarium po raz kolejny dostało nową kaskadę... :)  mimo dobrego przepływu wody przez koszyki , odpowiedniego wypoziomowania oraz używania średniej mocy kaskada aquael fzn3 po raz kolejny ( stało się tak 2 razy ) sprawiła mi niespodziankę w postaci przelania wody przez kaskadę poza akwarium na podłogę gdy nie było mnie w domu.. :)

Jednego z domowników zaniepokoił "budzik" w pokoju , była to automatyczna dolewka który pikała i dzwoniła bo skończyła się jej woda w zbiorniku dolewki (5 litrów) :) taka oto tykająca bomba ( tak domownik określił pikający dźwięk dolewki którego nie mógł zlokalizować w domu :lol: ) uratowała akwarium i pokój przed wypompowaniem całych 30 litrów z kostki na podłogę :) , śmieszno poważna sytuacja , przynajmniej nie bywało nudno :googleye 

Kaskadę aquaela postanowiłem wymienić na Seachem Tidal 75 (kupiona na zapas , być może w przyszłości do większego akwarium (70/80l) ) , co do samej kaskady seachem nie mam zastrzeżeń , budową oraz przemyśleniem jest 100 razy lepsza od kilkunastoletniej przestarzałej budowy kaskady aquaela

W kosteczce pojawiła się druga euphylia która pompuje się jak szalona do granic możliwości , wpadły także 3 nowe ricodery oraz drugi błazenek do towarzystwa :) , powróciła caluastrea , która raz miewa się lepiej a raz gorzej , zależy od dnia :) znalazło się także miejsce dla stylophory milki , która od zawsze mi się podobała... przez pierwsze 4 dni miewała się wyśmienicie , pompowała się w całości oraz nie traciła na kolorze , niestety od 3 dni straciła chęci do życia w moim zbiorniku , cały czas jest schowana , zaczyna tracić kolor.. stała się jasno różowa , ostatnią nowością w akwarium jest krabik Paguristes cadenati , który lata sobie w nocy po baniaku zbierając resztki pokarmu przyczepionego do piasku

Skała powoli zaczyna robić się naturalnie ciemna , woda jest krystaliczna 

Parametry:

NH3 - 0
NO3 - 0
NO2 - 0
PO4 - 0
Mg - 1190
Ca - 320
pH - 8,0

Kh - 8,3

Zasolenie 1.023

 

I parę fotek na szybkiego :)

 

ZEV5ou4RcTZxT4E71K4ANwu7lEVBGFeiY7j-tZQO

 

fK2w0FkD-rJK2fNQz8-ojxI7OCjwgvianZJ0CIW5

 

 

DKQhzrWuKUcZkyo9mJprOn11QbUXm9C15cRK1eKs

 

aRy8pNdNjvHFIbJafOxyt8wa9jPQjEi3j9vxVC4J

 

 

 

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u innych ale u mnie niestety zdjęcia są niedostępne :(
Pozdrawiam


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też nie widzę. Polecam darmowy serwer do zdjęć imgur.com

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2019 o 20:23, Robteos napisał:

Nie wiem jak u innych ale u mnie niestety zdjęcia są niedostępne :(
Pozdrawiam

Również pozdrawiam :)

W dniu 4.03.2019 o 20:27, fresz33 napisał:

Też nie widzę. Polecam darmowy serwer do zdjęć imgur.com

Poprawione , już powinny się pokazywać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje to coś nie tak jest z tą lampą albo tak zdjęcia Tobie wychodzą ale ewidentnie widać tęczę na skale i piasku. Tą lampę jak kojarzę ma również @r_33 i u Niego dużo ładniej ona świeci. Pewnie jakaś inna konfiguracja diod została użyta. Akwarium ladne, efekt psuje to światło.

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Rafael31 napisał:

Na moje to coś nie tak jest z tą lampą albo tak zdjęcia Tobie wychodzą ale ewidentnie widać tęczę na skale i piasku. Tą lampę jak kojarzę ma również @r_33 i u Niego dużo ładniej ona świeci. Pewnie jakaś inna konfiguracja diod została użyta. Akwarium ladne, efekt psuje to światło.

Tak właśnie jest...  robi się taka tęcza , była to chyba jakaś wersja przejściowa , z tego co zauważyłem w innych wersjach nie ma żółtej diody a u mnie są 3x niebieskie , 1x uv , 1x zielona i 1x żółta... i przez to taka tęcza i jasno w akwarium się robi :unsure: a w innych wersjach zamiast żółtej była jakaś niebieska też..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.01.2019 o 12:58, divennn napisał:

Ix7NBeVNfyvEiqSAOGKo8jE2KV6FAgbgS4pJwa1M




Ktoś wczoraj pisał, że te lampki to przemyślana konstrukcja a według mnie to ta lampka średnio wizulny daje efekt taki kolorofon :) 6 diod 4 barwy :/ zamiast żółtego i zielonego 1xbiały i 1xniebieski. No ale to już jakie oswietlenie się komu podoba. Widać, że producentowi takie się podoba ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można by to pewnie dość łatwo naprawić zdjąć soczewki, założyć inne, lub wymienić diody na niebieskie, rb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fannadil napisał:

można by to pewnie dość łatwo naprawić zdjąć soczewki, założyć inne, lub wymienić diody na niebieskie, rb

coś na pewno będę starał się wykombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, divennn napisał:

coś na pewno będę starał się wykombinować

Mnie się wydaje, że może to być skutek przejścia na diody 3W. Starsze modele miały więcej diod, ale 1W, więc siłą rzeczy światło się lepiej mieszało. I chyba też "kolorków" takich nie miały, prosto: niebieskie + białe + uv.

Może wymiana soczewek na coś takiego: https://allegro.pl/oferta/komplet-soczewek-power-led-90-stopni-szron-2szt-7333665615

Raz, że kąt żeby był duży, a dwa - że szronione, wiec trochę też dodatkowo powinny rozpraszać światło. W ostateczności to wymienić te kolorowe diody na niebieskie i białe "white full spectrum", czy nawet zwykłe białe (też dostarczą koloru do spektrum lampy, ale takiej dyskoteki nie powinny robić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Mnie się wydaje, że może to być skutek przejścia na diody 3W. Starsze modele miały więcej diod, ale 1W, więc siłą rzeczy światło się lepiej mieszało. I chyba też "kolorków" takich nie miały, prosto: niebieskie + białe + uv.

Może wymiana soczewek na coś takiego: https://allegro.pl/oferta/komplet-soczewek-power-led-90-stopni-szron-2szt-7333665615

Raz, że kąt żeby był duży, a dwa - że szronione, wiec trochę też dodatkowo powinny rozpraszać światło. W ostateczności to wymienić te kolorowe diody na niebieskie i białe "white full spectrum", czy nawet zwykłe białe (też dostarczą koloru do spektrum lampy, ale takiej dyskoteki nie powinny robić).

Wielkie dzięki za poradę oraz przydatne informacje :D pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, divennn napisał:

Wielkie dzięki za poradę oraz przydatne informacje :D pozdrawiam

Spoko. Jeszcze mi przychodzi do głowy opcja, żeby lekko zmatowioną szybkę/pleksę dołożyć na lampę. Chyba najmniej inwazyjna opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.