Skocz do zawartości
dla syna

Prowadzenie zbiornika bez podmian

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
7 minut temu, Raffy14 napisał:

Po prostu oznaka zdrowego, dobrze trybiącego systemu. System nawet jak zawali, to po dwóch tyg. już widać przyrosty takich korali jak monti, seriatopory itp. Tego się nie zatrzyma, mówi się ze to bufory w akwarium, pierwsze i ostatnie dostają kopa i stoją. A jak te nie rosną to jakim cudem akrom ma być dobrze:ph34r:

Ale nie znam się, idę czyścić szyby:Sad

 

Zgadza się, a czytać trzeba umieć ze zrozumieniem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
35 minut temu, Raffy14 napisał:

Po prostu oznaka zdrowego, dobrze trybiącego systemu. System nawet jak zawali, to po dwóch tyg. już widać przyrosty takich korali jak monti, seriatopory itp. Tego się nie zatrzyma, mówi się ze to bufory w akwarium, pierwsze i ostatnie dostają kopa i stoją. A jak te nie rosną to jakim cudem akrom ma być dobrze:ph34r:

Ale nie znam się, idę czyścić szyby:Sad

 

hehe ok ok, spoko wszystko rozumiem chodzi mi o taki chorobliwy pęd za tym żeby korale rosły na potęgę, nie szalej z czyścikiem za bardzo :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im szybciej rosną tym jest im lepiej, każdy chce żeby rosły, jakoś nie spotkałem się nigdy z kimś kto by mówił cholera a ja bym chciał żeby stały w miejscu albo malały albo najlepiej niech leci tkanka i niech zdychają f..du ;)
Chyba się lekki offtop zrobił ;)

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka z wczoraj, taka poglądowa, żeby mieć w przyszłości porównanie albo pamiątkę w razie katastrofy. 08.11.2018 wysłana woda na test icp. Zobaczymy jakie będą wartości. 

13500885_DSC_0583.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto wyniki icp. Jak widać woda lepsza bez podmian niż z podmianami. Zwolnie trochę Ca i nie wiem jak podbić Mo. Może macie jakieś pomysły? 

 

Screenshot_20181113-112432.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Micro e od af wystarczy żeby podbić Mo? Ponoć tam znajduje się molibden, ale nie wiem w jakim stężeniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i klapa. W micro e af nie ma molibdenu. Ktoś wie w czym ten pierwiastek wystepuje w produktach af? Jest jeden produkt af ale to dodatek do słodkowodnych zbiorników z roślinnością i chyba go nie użyje w obawie że mi akwarium zakwitnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Molibden znajdziesz w preparacie MiCROBE LIFT all in One trace elements. Na opakowaniu nie ma stężenia ale jest wyszczególniony składnik obok strontu.

No i klapa. W micro e af nie ma molibdenu. Ktoś wie w czym ten pierwiastek wystepuje w produktach af? Jest jeden produkt af ale to dodatek do słodkowodnych zbiorników z roślinnością i chyba go nie użyje w obawie że mi akwarium zakwitnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, cygan napisał:

Molibden znajdziesz w preparacie MiCROBE LIFT all in One trace elements. Na opakowaniu nie ma stężenia ale jest wyszczególniony składnik obok strontu.

No właśnie stront mam solo w af. Dlatego szukam w produktach af. Ale dzięki za info. @sewer może podpowiesz w czym znajdę molibden w Waszych produktach do morszczysny? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i klapa. W micro e af nie ma molibdenu. Ktoś wie w czym ten pierwiastek wystepuje w produktach af? Jest jeden produkt af ale to dodatek do słodkowodnych zbiorników z roślinnością i chyba go nie użyje w obawie że mi akwarium zakwitnie. 
W soli; p

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Moljzesz napisał:

W soli; p

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
 

Hehe, ale chodzi obecność poza solą :-) pytanie dodatkowe co powoduje niedobór, nadmiar i na co wpływa molibden. W roślinności pełni ważną rolę w metabolizmie. Wydaje się że wpływa na korale jak coś pomiędzy żelazem a potasem. Ale to tylko moje domysły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam może pytanie z innej beczki,a po co Ci ten molibden podbijać?Masz pojęcie z jaką niepewnością podawane są wyniki ICP z tego laboratorium, jaki zakres roboczy jest stosowany dla konkretnych pierwiastków? I może najważniejsze skąd mają zakres od 0,0045 do 0,012 mg/l?Zapewne te zakresy są brane z zbadania rzeczywistej próbki morskiej, co nie jest żadnym odnośnikiem jaki wpływ ma niedobór czy nadmiar konkretnego pierwiastka na powiedzmy życie koralowców.Przy takim stężeniu jak t Ty masz Mo w ogóle bym się tym wynikiem nie przejmował,ale i tak zrobisz co uważasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci tylko na samym molibdenie to możesz z Tritona kupić. Dostępny jest w JM. Tam też sam kupowałem.


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz77 wg tritona i icp jest potrzebny molibden. Jak to obliczyli to nie wnikam. U siebie widzę liniowy spadek tego pierwiastka więc chcę go dozować. @dark75dzięki, spróbuję tego komponentu. Masz może doświadczenie jaka wartość w kropelkach/mililitrach i ile podnosi wartość tego pierwiastka? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dla syna napisał:

Masz może doświadczenie jaka wartość w kropelkach/mililitrach i ile podnosi wartość tego pierwiastka? 

niestety jeszcze nie...


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dark75 napisał:

niestety jeszcze nie...

Znalazłem jeszcze od ATI molibden ale żadnych informacji na temat dozowania. Trochę czeski film. Żeby się nie okazało że te 100ml bedzie trzeba rozpuścić w 10l ro i dozować 3 krople na dobę 

http://crazycoral.pl/mineraly/1517-p1517-ati-molybdan-100-ml.html

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dla syna napisał:

Żeby się nie okazało że te 100ml bedzie trzeba rozpuścić w 10l ro i dozować 3 krople na dobę 

to co się przejmujesz bedziesz mial roztwór na jakieś 20lat:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Beti napisał:

to co się przejmujesz bedziesz mial roztwór na jakieś 20lat:D

Albo dam krople i mi palmy daktylowe wyrosną w zbiorniku ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak chemicy z labu mieli rację. Pomimo że w instrukcji micro e af nie jest wypisany molibden to on tam wystepuje o czym świadczą ostatnie moje wyniki. Zamieszczam kolejne wyniki icp bez podmian. Jak widać puki co da się. W weekend wstawię fotkę baniaka po cięciu koralowców. 

Screenshot_20181218-093220.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki są ok, jednak konsumentów mikro nie  jest za wiele (fota 11 listopada). Warto podbić jeszcze stront i żelazo, pod warunkiem, że wyniki są wiarygodne. Moje doświadczenia z brakiem, raczej ograniczeniem podmian nie były najlepsze. Przy cotygodniowych podmianach ok 7%, co jest niewielkimi podmianami i suplementacją mikro z butelek, widzę znaczna poprawę w jakości kolorów i ich wzroście. Pomimo wszystko uważam, że się da bez podmian, jednak przy tak małym zbiorniku jak Twój, czy ma to sens. Eksperymentuj, trzymam kciuki.

Według artykułu "Mikroelementy: fakty i zależności"  KORAL nr 3/2012    Molibden odpowiada (Wg. Balling et al. 2018, wersja zmodyfikowane. Odpowiada (funkcje ogólne), za: Składnik nitrogenezy, reduktazy azotanowej i reduktazy siarczanowej.

Stężenie molibdenu w wodzie morskiej to 0,00001. Funkcję biologiczną jaką pełni (wg. Spotte 1979; Glaser 2008; Brockmann 2009), to: asymilacja i redukcja azotanów, składnik enzymów redoks.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, norbi2222 napisał:

Wyniki są ok, jednak konsumentów mikro nie  jest za wiele (fota 11 listopada). Warto podbić jeszcze stront i żelazo. 

Stront dozowałem po pobraniu wody do testu. Natomiast żelazo dozuje 4x kropla na dzień af na 100l. I poprostu znika hehe. A niby zalecana dawka to 1 kropelka. Jak dawałem więcej żelaza to zaczęły się glony pojawiać. A znowu fosforany jak zbije niżej to lpsy marudzą. Jak znajdę inny sposób na podbicie żelaza to będę zadowolony. Tak czy siak codziennie mają świeżą porcję żelaza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dla syna napisał:

Natomiast żelazo dozuje 4x kropla na dzień af na 100l.

Igor masz glony (refugium)? Ja też mam niskie żelazo według AF, jednak nie dozuje go, tylko tyle co z podmian i tego co jest w Micro E. Wywaliłem refugium i za jakiś czas zobaczę jak będzie wyglądać mikro.  AF podaje zakres stężenia w wodzie morskiej 0.00 - 0.04 mg/l, a uśrednione wyniki w badaniach wody morskiej przy zasoleniu 35 podają 0,0000002 g/l, jeżeli przeliczymy na mg to będzie 0,0002,  to jest wielokrotnie mniej niż podaje AF. Jak popatrzę na wyniki z tabeli z badań to w moim przypadku prawie mieszczę się w średniej (mam 0,0016 mg/l). I bądź tu mądry.

W Twoim przypadku masz właściwe według uśrednionych wyników badań wody morskiej masz właściwy wynik.  I dla tego jak go przekraczasz to masz wyrzut glona.

Muszę zweryfikować to co podaje AF w innych mikro z badaniami morskiej wody. Bo mam wrażenie, że AF zawyża.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, norbi2222 napisał:

W Twoim przypadku masz właściwe według uśrednionych wyników badań wody morskiej masz właściwy wynik.  I dla tego jak go przekraczasz to masz wyrzut glona.

Muszę zweryfikować to co podaje AF w innych mikro z badaniami morskiej wody. Bo mam wrażenie, że AF zawyża.

Patrząc po koralach to te 0,0002 badzo im pasuje. Tak jak napisałeś, więcej jak jest to wywala glony a mniej są widoczne bledsze zielenie na spsach. Pewnie wpływ ma u mnie też zawartość fosforanów na wzrost glonów ale nie chcę zwiększać dawki nitraphos minus bo i tak już dozuje 4,2ml na 100l a to znacznie powyżej zalecanej dawki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualna fotka z dzisiaj. Udało się ją wykonać przed cięciem 

13883645_DSC_0653.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie:clapping Które koralowce chcesz ciąć? W moim odczuciu to szczepki.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.