Skocz do zawartości
SQNS

Czyscik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej...

Taka niby drobnostka jak czyscik jest bardzo wazna i uwazam ze jest to sprzet na ktorym nie ma co oszczedzac o czym sam sie przekonalem a przypominaja mi o tym rysy na szkle z dawnych czasow, kiedy to dostal sie pod czyscik piasek...

Teraz mam Tunze a kupilem te mala , ktora jest swietna, ale jak wyzej koledzy zauwazyli ze Tunze nie plywa i jest to powazne niedopatrzenie tej firmy...

Tunze nie rysuje szyb, no ale ja i tak nie mam piasku...

Moje dwa przednie rogi zbiornika sa profilowane i bardzo latwo jest je wyczyscic...

Kiedys tez mialem problem z ciezko schodzacymi glonami, ktorych czyszczenie zaniedbalem, za to teraz czyszcze wszystkie szyby przynajmniej raz dziennie i stalo sie to moja rutyna, ktora trwa jakies trzy minuty i dzieki temu nie mam problemow z zarastajacym szyby i rogi dziadostwem...

Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rogi czyszczę miękką szczoteczką do zębów po kązdym czyszczeniu szyb. I są zawsze czyste.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Tunze w wersji Long i chyba innego bym nie zaryzykował. Tylko ten czyścik, z tych które znam, praktycznie eliminuje możliwość porysowania szyby przez jakieś drobiny pomiędzy szybą, a czyścikiem. Wersja long ma dodatkowe ostrza ze stali do bardziej upartych glonów.

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Gothmog napisał:

Dokładnie mam tak samo. Metalowe ostrze jest w wodzie od roku i nic się z nim nie dzieje. Tym szyscikiem nawet przegrzebuje piasek przy szybie albo przesuwam jak się gdzie górka zrobi przy szybie i nie nie rysuje.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
 

Zdarzylo Ci sie ze ostrze wygielo sie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdarzylo Ci sie ze ostrze wygielo sie?
Nie, nic takiego mi się nie przydarzyło. Pierwsze ostrze używałem rok i w sumie do końca było całkiem dobre, czasami tylko przy boku nie doczyszczał.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z Was Flipper Max bo jestem ciekaw czy dobrze będzie sobie radził z szybą 15mm ?W sklepie pisze że jest do szyby 24mm i nie wiem czy magnesy nie będą za mocne.

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SQNS - osobiście używam czyścika Mag Float w wielkości z ostrzem. A to dlatego iż zakup dodatkowych ostrzy z tego co pamiętam to koszt około 25zł za 2szt. Wystarcza mi to na około pół roku użytkowania, czyścik ma tę zaletę iż jest pływający i dzięki ostrzu jednym pociągnięciem zdejmuje osad z glonów. Ostrze jest jednak dość delikatne i przy przesunięciu na linii "żwirku" potrafi się delikatnie zawinąć na narożniku. Po użyciu nie usuwam go ze zbiornika. Co ważne trzeba zwrócić uwagę startując czyścikiem czy nie ma pod nim czegoś co mogło by zarysować szyby. W razie co oderwanie części zewnętrznej powoduje iż wypływa nam ku powierzchni wewnętrzna część czyścika. Dodatkowo dość łatwo przemieszczam go pomiędzy boczną a przednią szybą. Mam akwarium widoczne z 2 stron. Pomimo tej delikatnej niedogodności jestem z niego zadowolony.

Do czyszczenia linii żwirku i pod jego powierzchnią czasem używam czyścika do płyt kuchennych. Do czyszczenia tylnej szyby - czyścik AquaMedic Scraper ręczny - robiłem to głównie w okresie dojrzewania i zaglonienia glonem zielonym. Tych 2 czyścików używam sporadycznie. AquaMedic idzie w ruch gdy brakuje czasu na czyszczenie przedniej szyby i pokryje się ona kropeczkami zielonego twardego glonu. Po użyciu wyjmuję, płuczę w RO lub kranówce, wycieram do sucha i odkładam.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, chwialek napisał:

Do czyszczenia linii żwirku i pod jego powierzchnią czasem używam czyścika do płyt kuchennych.

Nie mogę skojarzyć jak to wygląda, podpowiesz linkiem/zdjęciem ?

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np tak
skrobak-czyscik-do-kuchenek-ceramicznych
A ten którego używam jest wersji uboższej nie pamiętam gdzie go kupiłem ale był tani :)
sprawdziłem dokładnie jeszcze nie spadła z niego naklejka "Skrobak malarski wymienne ostrze firma Maan nr art 3250"

b200fa0ad3934fae553dd64608660f87.jpg
Wersja wg mnie pancerna, ostrze grube, sztywne przez co nie odkształca się przy grzebaniu pod żwirkiem.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Wielu z Was pisze o zielonych glonach, ktore sa dosc ciezkie do usuniecia a ktore pojawily sie u mnie jak zaczelo spadac KH do tak niskiej wartosci ze nastapila katastrofa...

Teraz KH trzymam 9.4, dozujac ATI Essentials i glonow nie ma a mysle ze nawet glony wyzsze albo by zbielaly albo by nie mialy prawie zadnych przyrostow...

Za to przy wyzszym KH robi sie bialawa obwodka na lini wodnej, ktora gdy sie zaniedba, jest ciezka do sciagniecia i tu juz w ruch musi pojsc porzadny metalowy skrobak, ktory koniecznie trzeba dobrze wymyc w wodzie z kranu, gdyz inaczej tak jak mi sie zdarzylo szybko zajdzie rdza...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak czyscicie czyscicki, chodzi o czesc ktora jest wewnątrz akwarium? 

Bo woadomo jeslj czyscick nie czyszczony to rysy gwarantowane 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czyszczeniu tylnej szyby Twoj czyscik ma teleskopowa raczke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie czyścika :) Szczotka do rąk + ocet. Przez blisko półtora roku zrobiłem to 2 razy...

SQNS nie ma - choć nie wiem czy opcjonalnie występuje - moczenie rąk w solance ma wymiar zdrowotny ;) czasami człowiek musi. (żart) Mam czarne tło glony aż tak bardzo mi nie przeszkadzają więc jak zaznaczyłem na początku czyszczenie było w fazie zieleniaka...
Ciekawostkę znalazłem na stronie erybki... "
Przedłużka to plastikowa rurka fi16mm plus złączka do niej 1/2" w dziale inst. wodnych sklepu budowlanego. " jest to sugestia jednego z użytkowników tego czyścika.

Czyścik malarski też nie posiada przedłużki.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, SQNS napisał:

elektroroborumbie

że o czym? nawet google tego nie rozszyfrowało

Wcześniej pytałeś o robosnail - nie znam produktu ale nie odważę się go zastosować przy piasku i babce kopiącej. Powód obawa przed dostaniem się piasku pod czyścik - ręcznie mam nad tym kontrolę. Czyszczenie przy jednokrotnych ścieżkach jak to ma miejsce przy czyściku którego używam  nie zajmuje mi to aż tak wiele czasu, przystępując do czyszczenia odrywam na chwilę czyścik który unosząc się najczęściej gubi wszelką organikę, która zdołała wpełznąć pomiędzy szybę a część wewnętrzną czyścika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak nazwalem robosnaila. Tak jak roomba jezdZi i sprzata. Niby nie duzo wiekszy koszt zakupu a fajny bajer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Krzysiek K. napisał:

Ma ktoś z Was Flipper Max bo jestem ciekaw czy dobrze będzie sobie radził z szybą 15mm ?W sklepie pisze że jest do szyby 24mm i nie wiem czy magnesy nie będą za mocne.

Do 15mm bedzie w sam raz, ja mam przy 10 i jest za mocny. Notabene bede go sprzedawal wiec moge za pol ceny sprzedac jesli by Cie to intertesowało. Ostrze ma jakies 3 miesiace i tnie algi wapienne jak szalone. Niestety troche wysilku kosztuje przy 10mm ale u Ciebie będzie być gites.


7ffd65dd2ba18b46b0eedaa53030f743u908a788.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Dephire napisał:

Do 15mm bedzie w sam raz, ja mam przy 10 i jest za mocny. Notabene bede go sprzedawal wiec moge za pol ceny sprzedac jesli by Cie to intertesowało. Ostrze ma jakies 3 miesiace i tnie algi wapienne jak szalone. Niestety troche wysilku kosztuje przy 10mm ale u Ciebie będzie być gites.

Jestem zainteresowany. Moze priv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Dephire napisał:

Do 15mm bedzie w sam raz, ja mam przy 10 i jest za mocny. Notabene bede go sprzedawal wiec moge za pol ceny sprzedac jesli by Cie to intertesowało. Ostrze ma jakies 3 miesiace i tnie algi wapienne jak szalone. Niestety troche wysilku kosztuje przy 10mm ale u Ciebie będzie być gites.

Dzięki Maciej że rozwiałeś moje wątpliwości co do siły tych magnesów i dziękuje za propozycje odkupienia, ale nie skorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.