Skocz do zawartości
Niko235

Zmiana oświetlenia z T5 na led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kilka pytań ponieważ planuje zmianę oświetlenia z 6x 39w T5 na LED. Obecna lampa to zwykła 4aqua a chcę założyć maxspect razor 180w chyba 15000k. I teraz czy to dobra lampa i czy warto zmienić na LED, oraz jak to zrobić aby korale najmniej odczuły zmianę oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Niko235 napisał:

maxspect razor 180w chyba 15000k. I teraz czy to dobra lampa i czy warto zmienić na LED

Jak dla mnie jest dobra świeci korale rosną,fajne kolorki fluo korali na wieczór ;-)

A czy warto zmieniać na Led? trzeba zadać sobie pytanie jaki jest powód? Jeden powie że warto drugi będzie miał inne zdanie. Jedno jest pewne kolorki są ładne. Obecnie do tej lampy mam odłożone dwie tuby 2x54w świecą około 2,5godz dodatkowo w  szczycie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Niko235 napisał:

Witam, mam kilka pytań ponieważ planuje zmianę oświetlenia z 6x 39w T5 na LED. Obecna lampa to zwykła 4aqua a chcę założyć maxspect razor 180w chyba 15000k. I teraz czy to dobra lampa i czy warto zmienić na LED, oraz jak to zrobić aby korale najmniej odczuły zmianę oświetlenia.

Nie warto, zapodaj ATI 6x39 albo PS albo gieseman będziesz pan zadowolony, ew do tego zamiast dwóch swietlowek 2x aquael actynic led.

Pamiętam jak przesiadłem się z 4aqua na ati, oszalałam a korale dopiero ;) cała lampa 4aqua świeci jak dwie swietlowki w ati


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałes "chyba 15000k" . Przy tej lampie jest różnica . Stara miała 16000k i nie była wyjątkowo imponująca póxniej wyszła 15000k poprawiona i jest naprawdę ok . Miałem dwie te lampy i różnica w oświetleniu jest ok . Polecam 

Edytowane przez lysy23111 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za odpowiedźi. Czemu zmieniam zawsze mi się podobały LED, a teraz gdy już uzbierałem na nią to chciałem sobie kupć^_^Nie wiedziałem na żywo ATI więc nie mam porównania, a tamta widziałem. Ogólnie mam tylko miękkie LPS i kółka twardych, wszystko rośnie bardzo dobrze, korale dzielą się cały czas ich przybywa, dlatego takie pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z awaryjnością tej lampy razor 180w? 

Oraz jak przejść z T5 na oświetlenie  LED. Czy przełożyć lampy i tyle czy świecić na zmianę kilka godzin T5 i kilka godzin LED czy odrazu dać LED tylko z mniejszą mocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemysl dobrze bo gdy docelowo ustawisz sobie stosunek białego do niebieskiego to może się okazać że swiecisz z mocą tylko np 100 lub 120 watt a teraz masz 234,i czy to dobra zmiana jeśli masz tam coś poza miekkasami wątpię.. moim zdaniem nie. Dobrze koledzy radzą kup ATI najlepiej hybrydę jeśli chcesz mieć tez efekt led, lub dołóż do tego co masz jakiś panel LED choćby DIY i będzie ok. Zmieniać 6x39 na razorka to wg mnie strzał w kolano:)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI jak kazda inna T5 tez ma wady np. co 6 miesięcy wydatek ok 360 zł na swietlowki -w skali roku 720 zeta w bloto….

A co do awaryjności maxspeta się nie wypowiadam . Akurat ja mam szczęście i działa super ale wiem z forum ze podobno awaryjna jest . Co można powiedzieć na plus to to ze serwis działa natychmiastowo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)jak widac zdania są podzielone,wcale ten led nie jest najgorszy dołożyć 2xT5 i da radę,tylko stopniowo wdrażać światło,nie od razu full:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lysy23111 napisał:

ATI jak kazda inna T5 tez ma wady np. co 6 miesięcy wydatek ok 360 zł na swietlowki -w skali roku 720 zeta w bloto….

A co do awaryjności maxspeta się nie wypowiadam . Akurat ja mam szczęście i działa super ale wiem z forum ze podobno awaryjna jest . Co można powiedzieć na plus to to ze serwis działa natychmiastowo .

Można kupić tańsze swietlowki i wymieniać co rok, co 6 miesięcy to jakby miał same acry na zeovicie a nie mix reef .

I nie w błoto tylko w przyrost i kolory, wg. mnie świetna inwestycja


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak myślałem, że dołożę jeszcze 2 lub 4 T5 bo akurat mam taki zestaw i będzie ala hybryda. No cóż chyba pójdę w tego razora i sam się przekonam czy było warto a jak nie będzie mi odpowiadała bo będzie na targowisku:D. Dziękuję za odpowiedźi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Niko235 napisał:

Właśnie tak myślałem, że dołożę jeszcze 2 lub 4 T5 bo akurat mam taki zestaw i będzie ala hybryda. No cóż chyba pójdę w tego razora i sam się przekonam czy było warto a jak nie będzie mi odpowiadała bo będzie na targowisku:D. Dziękuję za odpowiedźi. 

Ja mam takie rozwiązanie

13346568_20180923_225728.jpg

Nie narzekam:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takie coś mi chodziło. Mógłbyś mi napisać w czym masz te jarzeniówki, chodzi mi o ta tube i gdzie taka dostanę. Fajne zabezpieczenie dla jarzeniówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Moljzesz napisał:

Można kupić tańsze swietlowki i wymieniać co rok, co 6 miesięcy to jakby miał same acry na zeovicie a nie mix reef .

I nie w błoto tylko w przyrost i kolory, wg. mnie świetna inwestycja

Wiem i rozumiem ze każdy ma swoje upodobania . Dla mnie swiatło z t5 jest mało interesujące - brak blików ledy na szczęście to maja może nie tak jak hqi ale mają . 

A rozmawiamy o samych plusach . Może ktoś napisze jakie minusy posiada np. lampa maxspect ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, lysy23111 napisał:

 brak blików ledy na szczęście to maja może nie tak jak hqi ale mają . 

 

Hej...

Mam lampe Kessil, slynaca nie bez powodu z niesamowitych blikow a swiecac nia w okolo 50%, czyli 20 watt, wizualnie swiatlo jest znacznie mocniejsze od HQI 150 watt plus dwie rury aktyniki, nie wspominajac nawet o palecie kolorow, jakie z tej lampy mozna uzyskac...

Pozdrawiam...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, lysy23111 napisał:

Wiem i rozumiem ze każdy ma swoje upodobania . Dla mnie swiatło z t5 jest mało interesujące - brak blików ledy na szczęście to maja może nie tak jak hqi ale mają . 

Też cię popieram miałem przez jakiś czas lampę z T5 i że tak powiem przy niebieskim świetle szału nie ma. Od razu chciałbym nadmienić że dla mnie osobiście ważniejszy jest efekt wizualny niż szybkie przyrosty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem rozumiem sam mam maxspecta i jestem bardzo zadowolony . Tylko interesują mnie negatywne wypowiedzi ludzi na temat oświetlenia led ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, lysy23111 napisał:

Ja wiem rozumiem sam mam maxspecta i jestem bardzo zadowolony . Tylko interesują mnie negatywne wypowiedzi ludzi na temat oświetlenia led ...

A czemu negatywne? Uważam że samych nagatywnych wypowiedzi nie będzie:) czy to w T5 czy led są plusy i minusy,ale żeby były same minusy nie sądzę;-)

Pozd


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc lampa Razor 180w 15000k już siedzi nad akwarium. Mam pytanko jak świecić tz.aby najbezpieczniej zaaklimatyzować korale i całe akwarium pod nowe światło. Mam np. odrazu dać lampę i świecić tylko nią wiadomo z mniejszą mocą i stopniowo podkręcić czy dalej świecić T5 i na kilka godzin zakładać LED. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał od razu LED i stopniowo podkręcał i obserwował korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko jakie świetlówki T5 39w pasowały by do tej lampy LED Razor 180w?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.