Skocz do zawartości
Niko235

Zmiana oświetlenia z T5 na led

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Niko235 napisał:

Mam pytanko jakie świetlówki T5 39w pasowały by do tej lampy LED Razor 180w?

Ja w swoim rsx150 mam 2x Giesemann T5 Aquablue Coral 39W i kolory są super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2018 o 08:12, @Beti napisał:

Ja mam takie rozwiązanie

13346568_20180923_225728.jpg

Nie narzekam:)

W takich tubach to te swietlowki moment się wypalą. A i świecą pewnie marnie gotując się.. Jak dla mnie słabe rozwiązanie..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Moljzesz napisał:

W takich tubach to te swietlowki moment się wypalą. A i świecą pewnie marnie gotując się.. Jak dla mnie słabe rozwiązanie..

Pomylił byś się,świece dziennie dodatkowo okolo 2.5godz to jak myslisz ile popracuja ?myślę ze rok:)a tuby na jennym końcu mają otwory więc nic sie nie grzeje:smile_wink:

Jak dla niektórych może i słabe ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w tubach czy bez to później teraz bardziej interesuje mnie jakie dodatkowe świetlówki pasują do tej lampy, chodzi mi o barwę. Wiem, że to kwestia gustu ale...może te pasują bardziej niż te.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalam Ci na PW


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, @Beti napisał:

Pomylił byś się,świece dziennie dodatkowo okolo 2.5godz to jak myslisz ile popracuja ?myślę ze rok:)a tuby na jennym końcu mają otwory więc nic sie nie grzeje:smile_wink:

Jak dla niektórych może i słabe ;)

Dwie godz to się nie opłaca świecić :P

Poprostu wiem jak się swietlowki nagrzewają, u mnie można włosy suszyć na wylocie powietrza z lampy, zamykanie swietlowki w takiej tubie to dla mnie nieporozumienie.. Każdy robi jak chce ale ja bym nie polecał jednak takiego rozwiązania.. 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.10.2018 o 19:40, lysy23111 napisał:

ATI jak kazda inna T5 tez ma wady np. co 6 miesięcy wydatek ok 360 zł na swietlowki -w skali roku 720 zeta w bloto….

A co do awaryjności maxspeta się nie wypowiadam . Akurat ja mam szczęście i działa super ale wiem z forum ze podobno awaryjna jest . Co można powiedzieć na plus to to ze serwis działa natychmiastowo .

Małe sprostowanie bo widać niektórzy naginają fakty ja kupiłem zestaw świetlówek za niecałe 200zł i jadę cały rok w lampie ati. Rozumiem że ktoś lubi wymieć co pól roku gdy ma wymagające korale ale to nadal mniej niż 400 rocznie a gdzie tam 720zł? rozumiem że można kupić i świetlówki drożej i wymieniać co 4 miesiące.

Będę tutaj niepoprawny politycznie i pewnie niektórzy mnie znienawidzą i bardzo dobrze ale zacząć należy od tego że świetlówek nie należy kupować w sklepach z akwarystyką morską a ja dodatkowo nie dopłacał bym bym do świetłówek ati które za samo logo płaci się x2. Używałem ati 3-4 lata i jakieś 7-8 lat używam wyłącznie od sylvanii (to samo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko wiem że nie jest ono może na miejscu ale czy taki Razor 180w 15000 jest lepszy od tego oświetlenia T5 4aqua 6x39w? Jakoś mam mieszane odczucia patrząc na akwarium. Przyznam że pod T5 wszystko rosło i bardziej się pompowało, teraz też chyba rośnie i się pompują ale mam takie wrażenie że wtedy bardziej. Może to kwestia czasu aby akwarium przywykło do nowego oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Niko235 napisał:

Może to kwestia czasu aby akwarium przywykło do nowego oświetlenia.

Dokładnie tak, to po pierwsze a dwa wiadomo że pod T5 będzie szybciej rosło jest to jednak inne światło o innych lumenach o ile dobrze się wypowiadam:ph34r:w tym słowie:)

Ale Led i domieszka T5 jest całkiem git:clapping 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, @Beti napisał:

Dokładnie tak, to po pierwsze a dwa wiadomo że pod T5 będzie szybciej rosło jest to jednak inne światło o innych lumenach o ile dobrze się wypowiadam:ph34r:w tym słowie:)

Ale Led i domieszka T5 jest całkiem git:clapping 

Eee zobacz na ostatnią wrzutkę zdjęć od SU1 który ma tylko ledy... ;)  Niko235 może po prostu słabiej świecisz tą nową lampą?

 

Lampa Radion i SPS'y

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, @Beti napisał:

Dokładnie tak, to po pierwsze a dwa wiadomo że pod T5 będzie szybciej rosło jest to jednak inne światło o innych lumenach o ile dobrze się wypowiadam:ph34r:w tym słowie:)

Ale Led i domieszka T5 jest całkiem git:clapping  

To fakt szybciej rosną,ale gorzej moim zdaniem wyglądają. Ledy lepiej wydobywają piękno koralowców.Dlatego hybryda może się fajnie sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, grzegorz77 napisał:

To fakt szybciej rosną,ale gorzej moim zdaniem wyglądają. Ledy lepiej wydobywają piękno koralowców.Dlatego hybryda może się fajnie sprawdzić.

Ja teraz podkręciłem białe ledy żeby szybciej rosły ale właśnie przez to gorzej wyglądają już nie tak kolorowo :P natomiast przy T5 jak dasz więcej rur niebieskich to też będą Ci ładniej koralowce wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świece na pół gwizdka po 50% a i b ponieważ boje się że prześwietle korale a mam dołożone 2x T5 39w sylvania coralstar.

Macie rację że kolory są fajne. Będę podkręcał powoli lampkę i obserwował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Niko235 napisał:

Świece na pół gwizdka po 50% a i b ponieważ boje się że prześwietle korale a mam dołożone 2x T5 39w sylvania coralstar.

Macie rację że kolory są fajne. Będę podkręcał powoli lampkę i obserwował. 

No to jak podkręcisz to będziesz zadowolony. Też się obawiałem że "przypalę", a jak się okazało miałem dużo za mało światła no i po podkręceniu jedynie zaczęły koralowce rosnąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś podpowiedzi jak zwiększyć natężenie i o ile w jakim czasie. 5% co tydzień?

Lampa świeci jakie 2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak możesz po 5% i do barwy takiej żeby pasowało Tobie i koralowcom pamiętając o przewadze białego światła jak chcesz żeby Ci koralowce szybciej rosły. Ja sobie zrobiłem wschody i zachody 1,5h i w tym czasie jest więcej niebieskiego co się równa z bajkowymi fluo kolorkami - wtedy dłużej patrzę na zbiornik heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też wspomnieć o tym że światło inaczej pada z ledów a inaczej z T5. Cieni pod ledami jest znacznie więcej , podobnie jak po hqi w stosunku do T5. Przy mocno zakrzewionym baniaku lub jakiejś konstrukcji skalnej może robić to znaczącą różnicę. Światło dojdzie z T5 tam gdzie nie dojdzie z ledy.

Ledy i T5 do rozważenia ale przejście z T5 na ledy to już raczej gust niż inne atrybuty.

Beti tu nie chodzi o tuby i nie tuby tylko o statecznik i jego chłodzenie. Po pół roku wymiany świetlówek w chinolu (opcja otwarta)i różnica jest jakbyś 3cią świetlówkę dopalił że o barwie nie wspomnę a przy lampie ati po roku nie robi na mnie wrażenia ani natężenie luxy ani barwa(minimalnie siada błękit) ale bez większego szału.2 Dni temu wymieniałem 6 rur po roku to akurat mam świeżą pamięć.

 

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Ben_sage napisał:

Warto też wspomnieć o tym że światło inaczej pada z ledów a inaczej z T5. Cieni pod ledami jest znacznie więcej , podobnie jak po hqi w stosunku do T5. Przy mocno zakrzewionym baniaku lub jakiejś konstrukcji skalnej może robić to znaczącą różnicę. Światło dojdzie z T5 tam gdzie nie dojdzie z ledy. 

Troszkę się z tym nie zgodzę. Przykładem jest maxpect R6. Zbiornik jest lepiej doświetlony nawet od przodu i tyłu co widać po koralach przy takiej lampie (efekt cieni jest niemal zerowy). Wynika to z tego, że źródło światła jest z trzech stron. Faktycznie tańsze lampy led nie posiadają takich wynalazków. Dobrym przykładem są Amerykanie. Część z nich zamiast jednej lampy, instalują trzy mniejsze, które świecą pod różnym kątem, przez co osiągają podobny efekt. Fakt, że barwa światła dla oka jest troszkę inna, ale w tej kwestii nie będę się wypowiadał bo dla mnie ustawienie barw to temat często nie do przeskoczenia, pomimo że nie jestem daltonistą ;-). Oczywiście pomijam tutaj koszty startowe dla lamp led, które w zakupie są dużo droższe aby osiągnąć widzialny efekt światła jaki dają lampy t5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ben_sage napisał:

Beti tu nie chodzi o tuby i nie tuby tylko o statecznik i jego chłodzenie. Po pół roku wymiany świetlówek w chinolu (opcja otwarta)i różnica jest jakbyś 3cią świetlówkę dopalił że o barwie nie wspomnę a przy lampie ati po roku nie robi na mnie wrażenia ani natężenie luxy ani barwa(minimalnie siada błękit) ale bez większego szału.2 Dni temu wymieniałem 6 rur po roku to akurat mam świeżą pamięć

Ale człowieku czy ja się wykłócam o cokolwiek,czy też namawiam kogoś,raczej źle to odbieracie,docelowo mam lampę led, dłożyłam t5 choćby zrobić lepszą fotke świecą 2 godz dziennie lub wogóle, to co ma się nagrzewać?u mnie nie są tuby światłem docelowym,ja mam w Lampie Led jeszcze 30%zapasu mocy więc nie narzekam.w swoim wątku opisywalam w jakim celu odłożyłam t5 itd,nikogo nie namawiam pokazalam koledze zdjecie jak ja to rozwiazalam u siebie,to tyle.:)(czasem chyba nie warto)

Mnie babce nie tłumacz czy Ati lepsza czy gorsza,nie wgłębiam się w lampy t5 :)

Ogółem jestem zadowolona z Led korale też rosną ,nie zależy mi na przyrostach expresowych i potem wycinaniu korali,bo się nie mieszczą w baniaku:smile_wink: jakoś nie jestem nastawiona na sprzedaż szczepek itp nie w tym celu mam akwarium.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o spokój:)Macie rację że przy T5 jest znacznie jaśniej w akwarium bo nie ma tych miejsc zaciemnionych i dlatego miałem takie odczucie że baniak jest niedoświetlony. Muszę się przyzwyczaić do nowego oświetlenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, @Beti napisał:

Ogółem jestem zadowolona z Led korale też rosną ,nie zależy mi na przyrostach expresowych i potem wycinaniu korali,bo się nie mieszczą w baniaku:smile_wink: jakoś nie jestem nastawiona na sprzedaż szczepek itp nie w tym celu mam akwarium.

W 100% się z Tobą zgadzam,też nie rozumiem skąd ten pęd do ekspresowych przyrostów,dla mnie osobiście mogą sobie rosnąć w umiarkowany sposób,ale za to wyglądają ładniej pod ledami.Pisanie że można sobie dobrać tak światło pod T5 że też ładnie będą wyglądać po przez dokupienie odpowiednich rur wiąże się z kosztami,w ledach koszt polega na czasie który wykorzystujesz na wyregulowanie pokrętłem odpowiedniej dla siebie i koralowców barwy,natomiast w T5 to zakup rur które mało nie kosztują.Na targowisku pełno jest ofert lamp z T5 które poza tymi świetlówkami które są w lampie dodają zapasowe które zapewne nie spasowały do wizji właściciela i trzeba je było zamienić na inne.

Zapomniałem dodać to że T5 są dużo bardziej energożerne niż ledy i w konsekwencji z biegiem lat dużo droższe (sama wymiana rur co rok to często koszty rzędu kilkuset złotych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi bardziej zależy aby korale były zdrowe i ładnie wyglądały i maiły przyrosty ale na spokojnie. Pod T5 xenia tak mi porosła że rwałem ja co tydzień, a montipora wystaje już poza lustro wody. Akwarium pod ledami zawsze mi się podobało te bliki i kolory. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Niko235 napisał:

Też mi bardziej zależy aby korale były zdrowe i ładnie wyglądały i maiły przyrosty ale na spokojnie. Pod T5 xenia tak mi porosła że rwałem ja co tydzień, a montipora wystaje już poza lustro wody. Akwarium pod ledami zawsze mi się podobało te bliki i kolory. 

i jeszcze zwróć uwagę że led podkreśla bardzo fluo korali,gdzie t5 tak tego nie zrobi.

Las xeni:)no proszę czasem można pozazdrościć ale chyba tylko chwilowo,bo jednak to udręką jak tak szybko rośnie:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie zapominajmy że jak ci koralowce zaczną szybko rosnąc,siłą rzeczy musisz dodawać Ballinga (i to często nie mało), co raz wiąże się z kosztami a dwa z ingerencją w ekosystem akwarium po przez ciągłe dodawanie chemii.Metoda Ballinga jest po to aby utrzymać odpowiednie KH,Ca i Mg,a nie po to aby super szybko rosły koralowce.Wielu ta metodę stosuje nawet nie mierząc wcześniej czy mieli spore skoki w kh,Ca czy Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.