Skocz do zawartości
Syrius177

Słone 257L + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przedstawiam założone akwarium morskie. Nic wielkiego, to dopiero początek. Zalane 24.10.2018 więc 5 dni temu. Czytanie oraz kompletowanie sprzętu zajęło mi ponad pół roku.

Akwarium o wymiarach 85x55x55h [cm] czyli 257L brutto. Przednia szyba opti-white. Komin w prawym tylnym rogu oklejony czarnym, spienionym pcv. Z tylu akwarium czarna folia.  Sump o wymiarach 74x29x35h [cm] o pojemności 75L. Przegrody robione i wklejane własnoręcznie wg projektu znalezionego na forum. W miejscu gdzie planuję refugium przegrody zostały oklejone również spienionym pcv. Łącznie w obiegu około 300L słonej wody. Szafka zrobiona własnoręcznie z drewna pod wymiar. Myślę, że wytrzyma ciężar kilku krotnie większy niż dedykowany do niej. Pierwszy raz zrobiłem coś z drewna, wyszło nawet dobrze, chociaż teraz zmieniłbym kilka rzeczy. 

Trochę o sprzęcie i dodatkach:

- 2 lampy 3x39W T5 w sumie około 240W. Aktualnie świecę 4x39W ponieważ mam pewien problem z jedną. Ogólnie chciałem zastosować metodę świecenia docelowego od samego początku. Co ma się pojawić, niech się pokaże od razu.

- falownik RW-8 na połowie mocy

- pompa obiegowa Jebao DCP 3000 na 80%

- odpieniacz Deltec 1455

- automatyczna dolewka Aqua Trend V2 wraz z pompą hydor pico - jeszcze nie uruchomiona

- grzałka 250w

- sterownik Skalar

- filtr przepływowy AquaStorm na peletki do użytku w późniejszym czasie

- pompa dozująca Jebao ( w dobrej cenie i jakości na przyszłość)

- filtr RO/DI wraz ze stacjonarnym  miernikiem TDS wg informacji na Reef Hub

- Sucha skała z eRybki, bardzo lekka, 12kg

- 15kg żywego piasku

 - kilkadziesiąt litrów żywej wody

- siporax 2L + tymczasowo wata w sumpie w celu wyklarowania wody

- bakterie AquaForest BioS oraz Prodibio

- sól AquaForest

- różne testy saliferta, refraktometr...

Ogólnie filtrację chcę zrealizować następująco: część mechaniczna (odpieniacz + wata w razie potrzeby tylko doraźnie), część biologiczna (skała, która myślę ożyje, siporax, podłoże), część chemiczna ( węgiel aktywowany - kiedy go wprowadzić?)

W celu zbijania NO3/PO4 zastosuję w późniejszym czasie filtr przepływowy z peletkami oraz chcę wprowadzić metodę probiotyczną AquaForest oraz ewentualnie refugium (być może).

W późniejszym czasie wykorzystam pompę dozującą w celu dozowania Balinga. Aktualnie składam układ do sterowania odpieniaczem za pomocą czujnika poziomu wody, gdyż po zaniku napięcia i jego ponownym pojawieniu się, sump ma nadmiar wody co skutkuje przelaniem odpieniacza.

Przez cały okres dojrzewania nie planuję podmiany wody. Testów również nie ma sensu robić w tym czasie, aczkolwiek kilka zrobiłem bo lubię je robić:) NH4 2ppm, NO2 2ppm, NO3 10ppm więc coś się zaczęło (chyba). Wrzucam kilka zdjęć.

DSC03825_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie łatwiej zamontować do odpieniacza wyłącznik czasowy??po zaniku napięcia zanim się włączy czeka określony czas... Ja mam i sobie chwalę. Montowany na szynę DIN f&f pcu 510, polecam to rozwiązanie... 

Ps: moim zdaniem pomyśl jeszcze nad skałą. Jakoś tak sztucznie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2018 o 23:34, dadario napisał:

A nie łatwiej zamontować do odpieniacza wyłącznik czasowy??po zaniku napięcia zanim się włączy czeka określony czas... Ja mam i sobie chwalę. Montowany na szynę DIN f&f pcu 510, polecam to rozwiązanie... 

Ps: moim zdaniem pomyśl jeszcze nad skałą. Jakoś tak sztucznie... 

Zrobiłem jednak na pływaku bo miałem rezerwowy. Też myślałem o czasówce ale skorzystałem z tego co akurat miałem.  Działa fajnie.  

Jeżeli chodzi o skałę to mi się podoba.  Możliwe ze dokupie kilka kg i dołożę jeszcze na górę coś na wzór wierzchołka.  

20181101_170545-2448x1377.jpg

20181101_173110-2448x1377.jpg

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Minęło ponad 3 tygodnie od uruchomienia zbiornika.  Dołożyłem drugi falownik jvp 102 5000l/h.  Dokupilem jeszcze 6kg suchej skały także mam w sumie 20 kg oraz trochę zmieniłem aranżację.  Dołożyłem jeszcze litr siporaxu także mam teraz 3L.  Codziennie podaje bakterie nitryfikacyjne Bios S oraz bakterie probiotyczne Pro BioS i pożywkę Np Pro. Co tydzień ampułka prodibio.  W sumpie węgiel oraz Phosphate minus w filtrze przeplywowym.  

Zwiększyłem prędkość pompy obiegowej do 90%.

Zaatakowały mnie okrzemki.  Taka mini plaga.  Staram się trochę czyścić skały i przesuwać piach.  Cykl nitryfikacyjny za mną:)

Chętnie kupiłbym od kogoś  ślimaki na start. Może tectus turbo i inne.  

20181115_143735-2448x1377.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne to masz,:)

tylko pytanie po co ladujesz tego tyle na etapie dojrzewania akwarium,za chwilę zrobi Ci się zakwit bakteryjny,

Edit wszystko fajnie tylko za szybko,na siłę chcesz zbic patametry na etapie gdzie to normalne jak baniak jest na etapie dojrzewania;-)

Trochę cierpliwośći:smile_wink:

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli i spokojnie. Poczekaj aż wszystko ruszy, nie dokładaj już niczego. Wszystko się musi ustabilizować i "zaskoczyć". 

Tak jak pisałem Ci wcześniej ślimaki turbo i columbella dostaniesz w prezencie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego podaje trzykrotnie mniej niż zalecane minimalne dawki . Daje tylko po jednej kropli bakteri i pożywki na 300L obiegu.  Tak samo z węglem i phosphate daje symboliczne ilości mniejsze o wiele niż minimum zalecane.  Jestem cierpliwy; ) nie mam refugium dlatego chcę odrobinę namnozyć bakteri probiotycznych.  Parametrów nie chce póki co zbijać tylko odrobinę je ograniczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.