Skocz do zawartości
Mat_Mat

Podmiany wody - pogadajmy o tym!

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

Wiem, że takich tematów na forum już było multum ale ja sam do końca nie wiem wielu rzeczy jak wiele innych osób więc spróbujmy o tym pogadać na luzacko!

Na forum jest sporo zwolenników prowadzenia zbiorników na podmianach jak i bez podmian. Myślę, że każdy potrafiłby wymienić chociaż kilka zalet ze swojego sposobu prowadzenia zbiornika. Powiem wam szczerze, założyłem ten temat bo mam nie mały dylemat i nie wszystkie odpowiedzi na pytania które powstały podczas prowadzenia zbiornika/ów. Obecnie mam baniak 750 litrów zalany w listopadzie zeszłego roku po tym jak padło moje 330l. Korale, ile uratowałem, oddałem na przetrzymanie ale szybko musiałem je zwinąć dla tego jak tylko zalałem zbiornik ( 60% żywej, 40% świeżej ) to po 4 dniach już wszystko było w nowym baniaku. LPS'y pompowały się jak nigdy wcześniej u mnie w starym zbiorniku. Miałem super przyrosty np. acan. I tak po jakimś czasie, słuchając też rad gości którzy siedzą w tym hobby już kilka lat, zacząłem podmieniać wodę. No i tak zaczęły się kłopoty w postaci braku przyrostu a później obumierania. Założyłem nawet temat tutaj na forum szukając jakiegoś wyjaśnienia. Nic konkretnego nie wyszło z tego a ja po prostu przestałem podmieniać i co? Korale ruszyły... Tak mnie naszło na ten temacik bo chciałbym abyśmy wspólnie spróbowali wyciągnąć jakieś wnioski z naszych sposobów na prowadzenie akwarium. Ja przypuszczam, po obserwacji, że podmiany niewłaściwej ilości wody w nieodpowiednim czasie wprowadzają zaburzenia parametrów których korale za bardzo nie cierpią. I taka ciągła huśtawka powoduje zatrzymanie i degradację. Sporo jest informacji o tym ile % wody podmienić i w jakim czasie. Różne stwierdzenia słyszałem ale najczęściej chyba 10% raz w tygodniu. Co sądzicie, tak czy nie dla 10% raz w tyg? A może to wszystko zależy od obsady i ilości korali w akwarium ( ja stwierdzam, że tak i to zdecydowanie ). Od razu mówię, żeby nie było, że nie namawiam szczególnie świeżych akwarystów na zaprzestanie podmian ponieważ sam daje chcę iść tym kierunkiem ( dostarczanie mikro i makro elementów poprzez świeżą wodę ) a sam próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: Podmiany jestem na tak ale ile %, jakiej soli i co ile?  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu  dojrzał zbiornik i dlatego ruszyły  . 
Ja raczej obserwowałem odwrotny efekt , przy czym zbiornik działał od dłuższego czasu bardzo dobrze .Porą letnią praktycznie zaprzestałem podmian ,efekt , znaczne spowolnienie przyrostu a przy niektórych koralach wręcz regres .
Przy czym  to zbiegło się w czasie z zerowym podawaniem mikro elementów , ot balling123 się skończył i lałem gołego . 
Dla mnie najprostszym możliwym sposobem  z dostarczaniem koralom potrzebnych suplementów z minimum zajęć  w tle to podmianki ( i  ryby ) . 
Zresztą patrząc na ostatnie lata zbiorniki u mnie najlepiej funkcjonowały gdy były oparte tylko na podmiankach , epizody z "buteleczkami" pomijając fakt upierdliwości zawsze kończyły sie dziwami na ICP  i wahaniem kondycji korali . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie powiedzenie że drugą naturą człowieka jest przyzwyczajenie,w dużej mierze dotyczy to też zwierząt.Dlatego już na początku trzeba się zastanowić jaką metodą chce prowadzić zbiornik.To co stało się u ciebie zapewne było spowodowane naruszeniem równowagi jaka wytworzyła się gdy nie robiłeś podmianek,po prostu koralowce nie lubią gwałtownych zmian i zaczęły grymasić.Moim zdaniem nie robienie podmian to jest przysłowiowe jechanie po bandzie,wszystko jest ok rok,dwa,trzy lata i nagle bumm i jest problem.Podmiana wody to nie tylko dostarczanie niezbędnych makro i mikro elementów,ale też usuwanie z wody różnych substancji chemicznych które powstają w procesie życiowym koralowców i ryb.Ponieważ ekosystem nawet największego akwarium ma się nijak do ekosystemów mórz i oceanów i zależności jakie między nimi zachodzą, tak więc usuwanie części wody to takie "zabezpieczenie" żeby w zbiorniku nie gromadziło się za dużo związków które po pewnym czasie mogą zaszkodzić koralowcom.Oczywiście to jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, byłby to niesamowity zbieg okoliczności gdyby zbiornik akurat teraz załapał chociaż wydaje się, iż dojrzewanie przeszło dość szybko i fajnie. SU1 ile podmieniasz i jak często? To bardzo ważna informacja. Ja też jej nie podałem a o to chodzi w tym temacie przecież :) A więc leciałem 10% raz w tyg czyli 75 l zawsze i starałem się tego samego dnia podmieniać. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby np. 5% tylko podmienić raz w tyg? Nadmienię, że leci balling + inne płyny w tym żarcie dla korali. Mega ważna mi się zdaję jest sól a raczej jej wartości do wartości trzymanych w akwarium. Zbyt duże rozbieżności powodować mogą chyba to o czym pisałem. 

@grzegorz77 widziałem zbiornik który leciał bez podmian kilka lat i po takim czasie tak jak mówisz, jak się zrobił boom to już nie było czego ratować. Największą bolączką jest mądre prowadzenie które po prostu trzeba wypracować.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Mat_Mat napisał:

widziałem zbiornik który leciał bez podmian kilka lat i po takim czasie tak jak mówisz, jak się zrobił boom to już nie było czego ratować. Największą bolączką jest mądre prowadzenie które po prostu trzeba wypracować.

Problem w tym że człowiek któremu to się przydarzyło też zapewne myślał że mądrze prowadzi zbiornik i przez wiele lat jego zdanie wypracował dobra metodę,a tu zonk. Lejemy do akwarium pełno chemii,mieszamy ze sobą różne biotypy,nie mamy zielonego pojęcia jaka wojnę chemiczną ze sobą koralowce prowadzą, w razie czego walimy węgiel i powinno być dobrze,niestety często nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak. Pokażcie jeden zbiornik, który kilka lat leci bez podmian i wygląda naprawdę dobrze.

Ja podmieniam 20l co tydzień. To około 3% objętości.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniam kiedy mam czas  lub kiedy mi się zachce . staram się raz w tygodniu  10 - 15% .Chyba że coś innego mnie do tego skłoni ,np właśnie kupiłem sól na której już prowadziłem zbiorniki  i pięknie wszystko działało , po podmianie w 3 dni korale zaczęły się mocno wybarwiać więc ten tydzień to 3 podmiany po 15 % .

Przy czym moje akwarium w 2/3 jest wypełnione koralami ,było mniej robiłem mniejsze podmiany i rzadziej  5% . 


Z sola to jest tak że będzie działało na każdej , na wybranej a czasem u sąsiada będzie bosko a u nas tragedia  i nigdy nie wiadomo o co chodzi .Bo wszystko zależy co mamy w zbiorniku .
Miałem już pięć typów soli  , zmieniając różnice były zauważalne szybko czasem po długim czasie .A czasem wracając do soli na której mogło iść lepiej moim zdaniem był istny bum na plus , ostatecznie mieszałem dwie .
Nie ma soli dobrej ani złej , ot po prostu trzeba dobrać pod swój zbiornik .
Niesamowite zbiegi okoliczności w morskim to norma przynajmniej u mnie hehe ,  a z dojrzewaniem to tak jest że niby lux . Wybrane korale rosną pięknie  a inne dętka , mija rok nic nie zmieniasz a nagle bum te co stały wystrzeliły . A na ICP zmian żadnych  jak i soli /obsłudze czy karmieniu .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mat_Mat  10% podmian tygodniowo,mój zbiornik z Lps chwali sobie tą metodę:)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podmieniam około 7% wody raz w tygodniu, i robię to mimo suplementacji poprzez reaktor i kropelki. Były momenty gdy robiłem rzadko podmiany albo bardzo nie regularnie,   to kondycja korali była znacznie gorsza. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niektórzy podmieniają więcej inni mniej. Da się odczuć, nawet sami o tym piszecie, że w zależności wszystko od zasiedlenia zbiornika. Tutaj doszukuje się klucza?. Jeżeli uda się naleźć proporcje ( czas oraz ilość wody w % ) w stosunku do ilości życia w zbiorniku to najprawdopodobniej wyeliminujemy takie coś co mnie spotkało. Dodatkowo myślę, że stabilizacja parametrów ballingiem do parametrów obranej przez nas wcześniej soli spowoduje najważniejsze jak dla mnie teraz czyli przyrost i kondycje. Na razie pomijam kwestię wybarwienia korali bo dla mnie największym problemem było i jest brak przyrostu z jednoczesną degradacją.

Słuchajcie to jeżeli podmieniałem za dużo i za często wodę, ponieważ LPSów było i jest jeszcze stosunkowo mało, tym samym wprowadzając za duże wahania i zbyt duże wzbogacenie wody w mikro i makro, którego nie było jak skonsumować to mogło się to przyczynić do zahamowania wzrostu oraz degradacji niektórych korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, bocja napisał:

i ten sam koleś w swoim SPS akwarium robi podmianki 10% miesięcznie.

 

EDIT: fajnie by było, gdyby sporo osób napisało jak podmienia. Szczególnie osoby z długim stażem.w hobby.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Mat_Mat napisał:

Słuchajcie to jeżeli podmieniałem za dużo i za często wodę, ponieważ LPSów było i jest jeszcze stosunkowo mało, tym samym wprowadzając za duże wahania i zbyt duże wzbogacenie wody w mikro i makro, którego nie było jak skonsumować to mogło się to przyczynić do zahamowania wzrostu oraz degradacji niektórych korali?

Nie widzę problemu w "za dużych" podmianach ,przy czym mam na myśli ogólny procent np: w tygodniu a nie jednorazowo . Nie raz też w innych ekosystemach podmieniałem po 10 % dziennie przez tydzień , bez negatywnych skutków  . 
 Nic się nie uzbiera bo nie dolewasz tylko podmieniasz . Nie ważne ile razy podmienisz i jaką ilość ,niczego nie przybędzie nad stan .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, katani napisał:

Ja powiem tak. Pokażcie jeden zbiornik, który kilka lat leci bez podmian i wygląda naprawdę dobrze.

Ja podmieniam 20l co tydzień. To około 3% objętości.

Michał no wiesz Ty co np: Laszek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Paragon napisał:

Michał no wiesz Ty co np: Laszek :P

Laszek ma fajny zbiornik, ale po 1 prowadzi go krótko, po drugie, porównaj zbiornika Laszka do @ktryc@Fox@Jacek56@twistmanalbo @Robert K

Ja widzę "subtelną" różnicę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
48 minut temu, katani napisał:

Laszek ma fajny zbiornik, ale po 1 prowadzi go krótko, po drugie, porównaj zbiornika Laszka do @ktryc@Fox@Jacek56@twistmanalbo @Robert K

Ja widzę "subtelną" różnicę.

Podejdź do tematu uczciwie, chciałeś jeden przykład to masz, nie kombinuj bo jesteś negatywnie nastawiony do metody, lub sam robisz podmiany :P, piszesz że laszek prowadzi krótko a dajesz do porównania wspaniale zbiorniki starych wyjadaczy :P  

dodam tylko od siebie jak ja to widzę ze dużo osób nie podmienia i się nie chwiali zbiornikami bo boja się krytyki, czy to sa wspaniale zbiorniki czy nie cięzko ocenić czasami wazna jest reka i jeden bedzie mial super akwarium na podmiankach a inny nie, np: @Jacek56 ma zbiornik marzenie ale to w 90% zasluga jego umiejetności serio tak mysle , tutaj na forum ogólnie nie lubi się za bardzo odchodzenia od powszechnie stosowanych metod i zawsze kończy się to tak samo, brak podmian nie znaczy zawsze taniej zazwyczaj wręcz odwrotnie, Ty podmienisz i tez szalu nie ma u Ciebie, zmieniłes oswietleni i to moze bedzie klucz a nie to że podmienisz bo lampe masz zaje :czapkizgłów:) ja nie podmieniam ale nie mam korali, jak skończę lampę to będę korale dokladał wtedy się na pewno wypowiem w temacie :P 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podmieniam 10% co 4 dni ale ja jade na wodzie morskiej tylko i wylacznie plus balling. I wszystko zadowolone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kilka zdjec zbiornikow bez podmian (dsr):

https://reefhub.pl/metoda-dsr-dutch-synthetic-reefing/

Moim zdaniem jak rozumiem mozna bez podmian, ale regularne testy wody i bardzo precyzyjna suplemtacja. Ja planuje zaczac od podmian, jak juz bedzie stabilnosc to kusi mnie przjscie na dsr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podmianami jest po prostu łatwiej. Da się jechać bez i są na to przykłady, trzeba mieć tylko więcej czasu na zabawę ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Moljzesz napisał:

Z podmianami jest po prostu łatwiej. Da się jechać bez i są na to przykłady, trzeba mieć tylko więcej czasu na zabawę ;)

I dokładnie tak . 
Jak się ma czas i zajawkę czemu nie .A i czasem przyjemność z pracy nad akwarium więcej warta niż pieniądz .Tak, jak dla mnie to prowadzenie zbiornika bez podmian w odpowiedni sposób to spory koszt w stosunku do ceny soli .Oczywiście inaczej to wygląda przy dużych pojemnościach .
licząc ICP  i suplementy ( powiedzmy firmowe ) to można dostukać do sporej kwoty , na sól wydają ułamek tego ,poniżej 200 rocznie . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Moljzesz napisał:

Z podmianami jest po prostu łatwiej. Da się jechać bez i są na to przykłady, trzeba mieć tylko więcej czasu na zabawę ;)

Z tym się całkowicie zgadzam. dodał bym jeszcze  stwierdzenie że bezpieczniej.

Zakładamy akwarium na soli która podobno posiada wszelkie składniki wody morskiej czy oceanicznej. można domniemać że jest tam cała tablica Mendelejewa. (ale to już tajemnica producentów) Skoro nasze akwaria po podaniu bakterii lub innego czynnika powoduje powstanie lub aktywowanie "życia" to znaczy że solanka ma w sobie wszystko co do tego życia jest potrzebne. Suplementacja poszczególnych wszystkich pierwiastków zgodnie z zapotrzebowaniem zbiornika jest praktycznie  niemożliwe bo nie możemy tego zbadać.

Prościej i bezpieczniej jest uzupełnienie mikroelementów podmianą wody zrobionej na nowej solance. Dodajemy wszystko to co było przy pierwszym zalaniu a braku ich nie wiemy.

Najlepiej było by wymieniać niewielką ilość wody co dzień, ale to upierdliwe .

Więc wymiana 7-10% co tydzień jest dobrym rozwiązaniem.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, katani napisał:

Ja powiem tak. Pokażcie jeden zbiornik, który kilka lat leci bez podmian i wygląda naprawdę dobrze.

Ja podmieniam 20l co tydzień. To około 3% objętości.

Nie podmieniam wody od bodajże 3-4 miesięcy. Wtedy jednorazowo zmieniłem jakieś 30%, wcześniej nie robiłem podmian około pół roku. Leje tylko Strontium 24, Jod 24, płyny do Ca, Mg oraz kH... i to wszystko. Oczywiście akwarium nie jest idealne bo cały czas walczę z cjano (jakoś będzie rok), ale korale i ryby mają się świetnie.

13392276_aaaaaa.jpeg

 

13392278_bbbbb.jpeg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko a ja się właśnie zastanawiam czy nie podmieniam zbyt dużo. Co tydzień 15 l a w obiegu jest ok 140. Przy czym mam małą obsadę 4 korale 4 ślimaki i kraba. Chyba zacznę robić 10l co tydzień 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.