Skocz do zawartości
Werus15

Sump nad akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dość nietypowy problem. Zakładam nowy zbiornik, a ze względów technologicznych nie mam możliwości zrobienia sumpa pod zbiornikiem, lecz mam miejsce nad nim by umieścić mniejsze akwarium jako sump. Wtedy sump byłby nad a wystawowy pod. Powtażam nie ma możliwości zrobienia sumpa pod tylko nad. Nie wiem tylko w jaki sposób zmontować hydraulikę, nawiasem mówiąc w sumpie mogę robić co mi się podoba a w wystawowym nie mogę nic klejić i wiercić i musi zostać nienaruszony. Zachęcam do jakichkolwiek pomysłów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Możesz wsadzić pompę obiegową do dolnego zbiornika, ukryć ją za skałą albo zrobić sobie odlew taki żeby zakrył pompe... 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to znaczy że powrót spływem? Pompą się nie da bo grawitacyjne spłynie cała woda, aż do poziomu pompy w jej komorze... W teorii ja to widzę w ten sposób że woda przez komin w sumpie spływa tak jak w normalnym z głównego na dół tyle że na odwrót. Wtedy powrót mógłby być pompą która przy zastosowaniu zaworu przrciwzwrotnego powinna zassać wodę z przewodu w przypadku braku prądu. Tylko ja się zastanawiam czy nie lepiej zamocować delteka mce600 z tyłu lub z boku zamiast kombinować? Nie żebym nie kibicował w przecieraniu szlaków ale tutaj jest wiele 'ale' albo reefpacka wewnątrz? O klasycznym panelu nie wspomnę...

Wysłane z mojego SLA-L22 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten temat pomoże jak to zorganizować 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to akwarium nie jest twoje ( brak możliwości klejenia czy innych modyfikacji).

Trochę bez sensu może ale można zrobić tak:

- do akwarium kupujesz pudełko przelewowe

- do pudełka montujesz pompę obiegową tłoczącą wodę do góry do sumpa (bał bym się zamontować pompę obiegową bezpośrednio w akwarium)

- rura ( z pompy obiegowej ) w sumpie jest nad powierzchnią (lub w wodzie ale blisko powierzchni) wody aby w przypadku braku zasilania nie zassała wody z sumpa

- rura spustu z sumpa do akwarium również blisko powierzchni wody - również aby cała woda z sumpa nie zlała się do akwarium przy braku prądu.

 

montymick


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to żadna filozofia robisz tak samo jak w normalnym układzie jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciw przelaniu. Tylko akwarium traktujesz jak sump, a sump jak akwarium. Przecież powrót dajemy w akwa pod powierzchnia lub robimy dziurki przeciw zapowietrzaniu. Może w takim układzie w sumpie przydałby sie komin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.Pompa w akwarium,obudować ją lub jeśli jest komin to sprawa bez problemowa,wlot na górę -przy  tafli wody kilka dziurek celem zabezpieczenia.Spływ grawitacyjnie rura 32 z zaworem kulowym-w refugium rura/sito spływu ,rewizja 40.U mnie był to 150x30x30.Przy obecnym będzie również refugium tylko troche większe na górze,mimo że sump będzie również na dole,ale projekt staną w miejscu ponieważ główny zbiornik 260x60x70 wejdzie tylko przez okno które jest 2,60 nad ziemią i słabe szanse żeby podjechać widlakiem-ogródek :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za podpowiedzi. Rozjaśniło mi to sprawę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Nuke napisał:

Dokładnie.Pompa w akwarium,obudować ją lub jeśli jest komin to sprawa bez problemowa,wlot na górę -przy  tafli wody kilka dziurek celem zabezpieczenia.Spływ grawitacyjnie rura 32 z zaworem kulowym-w refugium rura/sito spływu ,rewizja 40.U mnie był to 150x30x30.Przy obecnym będzie również refugium tylko troche większe na górze,mimo że sump będzie również na dole,ale projekt staną w miejscu ponieważ główny zbiornik 260x60x70 wejdzie tylko przez okno które jest 2,60 nad ziemią i słabe szanse żeby podjechać widlakiem-ogródek :(

Kleić na miejscu?

U Waldka tak wnosili akwarium zobacz jego temat. A było jeszcze większe i wjechało na podwyższony parter właśnie przed okno w całości. Zawsze można się poratować jakimś podestem rusztowaniem lub czymś podobnym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium sklejone-zapłacone-przywiezione.Będziemy właśnie w ten sposób kombinować z jakimś podjazdem dla widlaka bo nie wyobrażam sobie układania np palet i próbę ewentualnego wniesienia na taką wysokość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie cieżkie tematy z wnoszeniem dość łatwo jest czasem ogranąć przy pomocy HDS-a, szczególnie pomocna jest opcja długiego wysięgu plus łamanie ramienia w dwóch miejscach.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prześlij fotkę jak będziesz wnsil akwarium. Ja w przyszłym roku zamierzam uruchomić nowy projekt i będę musiał  na 1 piętro podawać oknem innej możliwości nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żaden hds nie ma szans.opcją jest tylko widlak,budowa podestu na taką wysokość to za duże  ryzyko,nawet żeby wjechał widlak muszę wycinać przęsła w płocie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast widlaka  może jakoś podnośnik Manitu czy coś podobnego ? Prawie to samo co widlak tyle że wysieg na 8m


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie coś również się nada pod warunkiem że nie będzie szerszy niż 2,5m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nuke załóż swój temat pokaż na zdjęciu sytuacje pewnie nie jeden takie zawody tutaj na forum robił i Ci podpowiedzą

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.