Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zapytanie ludzi z doswiadczeniem i wiedz o murenach. Czy i jak mozna posiadac mureny np gwiazdZista ?? Czy to bezpieczne dla wlascieciela i innych mieszkancow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mureny nie mam, ale w ostatnich koralach jest o tej akurat (gwiaździsta) murenie krótki artykuł. By wynikało z niego, że nie taki diabeł straszny, nie jest agresywna i wcale nie pożera wszystkich ryb w akwarium. Ale rośnie duża, więc żeby warunki przyzwoite zapewnić, trzeba mieć spory kawałek szkła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio myślałem o murenie i zastanawiałem się która może się nadawać do 850L? 

Chętnie podepnę się pod temat i posłucham rad kogoś kto miał z nimi do czynienia :) 

może są jakieś mniejsze gatunki które sie nadają do hodowli w akwariach ?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem murenę echidna nebulosa (~20cm). Ogólnie siedzi w jednym miejscu cały dzień, nie interesowała się rybami (nawet chromisami), krewetki czyszczące czyściły jej zęby. Ogólnie fajny zwierzak, tylko najważniejsze aby mieć siatkę lub wysoką pokrywę. Pierwszego dnia wyskoczyła z wody uderzając o lampę ~25 cm nad poziomem wody. Udeżenie było całkiem mocne więc pewnie poleciała by wyżej. Ma problem z łapaniem jedzenia za dnia(jest praktycznie ślepa) ale nie ma problemów aby dać jej z pincety. Musiałem ją oddać bo przegrywała walke z babkami, którę zasypywały jej norę. do tego stopnia, że raz się nie odgrzebała z piasku i trzeba było ją ratować. Na szczęście przeżyła :D 

Edytowane przez mrppp14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od paru lat mam taką sztuke...

W tej chwili ma z 70 cm długości ,  karmie 2 x w tygodniu /stynka , krewetki , kawałki białego "mięsa" mątwy - z marketu/ ...

Pomimo że to przecież murena to naprawde nie przejawia żadnej agresji wobec innych ryb w akwarium /nawet tych niewielkich takich jak ocelarisy , anthiasy/

Oczywiście nie jest to ryba którą cały czas widać w zbiorniku , bo pływa sobie w toni wodnej ... większość czasu spędza pomiędzy skałami , ale zawsze "uaktywnia się" podczas codziennego karmienia innych ryb - licząc że i ona dostanie swój przysmak. 

Tak jak napisano w poprzednim poście "nie taki diabeł straszny"   , wcześniej miałem murene wstążkową- również bezproblemowa ryba - różnica tylko w wielkości podawanych kawałków pokarmu / dla wstążki konieczne mniejsze kawałeczki , bo ta obecna "rozrywa"  spore kawałki  podawanej mątwy/... Myśle że jeżeli w zbiorniku jest wystarczająca ilość skały gdzie murena mogłaby się schować i bezstresowo "odpoczywać" pomiędzy posiłkami - to nie powinna nikomu sprawić problemu w hodowli .

I jeszcze jedna ważna uwaga dla amatorów tej ryby - koniecznie należy zabezpieczyć akwarium i komin od góry abyście nie spotkali pewnego dnia swojej ryby na podłodze !  

WP_20180203_14_47_05_Pro_LI (1).jpg

WP_20180203_14_45_03_Pro_LI.jpg

WP_20180203_14_47_17_Pro.jpg

WP_20180203_14_45_23_Pro_LI.jpg


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mrppp14 napisał:

Miałem murenę echidna nebulosa (~20cm). Ogólnie siedzi w jednym miejscu cały dzień, nie interesowała się rybami (nawet chromisami), krewetki czyszczące czyściły jej zęby. Ogólnie fajny zwierzak, tylko najważniejsze aby mieć siatkę lub wysoką pokrywę. Pierwszego dnia wyskoczyła z wody uderzając o lampę ~25 cm nad poziomem wody. Udeżenie było całkiem mocne więc pewnie poleciała by wyżej. Ma problem z łapaniem jedzenia za dnia(jest praktycznie ślepa) ale nie ma problemów aby dać jej z pincety. Musiałem ją oddać bo przegrywała walke z babkami, którę zasypywały jej norę. do tego stopnia, że raz się nie odgrzebała z piasku i trzeba było ją ratować. Na szczęście przeżyła :D 

Ooo taka lebiode chcialbym

A Pytanie jak z wkladaniem reki do takiego akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz dzięki za wyczerpującą odpowiedź, faktycznie zwierzak niesamowity, muszę się rozejrzeć za taką, wiesz może jak się nazywa? No i dokładnie to samo pytanie co kolega powyżej, jak z grzebaniem w akwarium :)?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy mi nie podpłynęła do ręki. To samo u znajomgeo, który ma. Raczej bym się tym nie przejmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast przyznam że raz kiedy leniwie grzebałem w akwa to  "złapała" mnie za palec .... tak jak pisałem swojego zwierza mam już pare lat  /i od lat karmie - podając pincetą kawałki mięska , czy dorodne stynki/ - dlatego ryba nauczyła się i kojarzy moją ręke w wodzie  z porą karmienia /czy to z pincetą czy bez / ,   oczywiście nic mi się nie stało - /poza kilkoma malutkimi śladami jak po ukłuciu szpilką/ , nie wiem czy Ja , czy ryba się bardziej wystraszyła kiedy szarpnąłem ręką  że  prawie lampa wpadła by mi do akwarium.:D   /tak że  był to przypadek kiedy murena poprostu pomyliła mój mały palec z żarełkiem/ .

Oczywiście kiedy nie mam mureny w polu widzenia unikam wkładania rąk pomiędzy skałe  i  od tamtego czasu wszelkie "operacje"  wewnątrz  zbiornika staram się wykonywać szybko i energicznie  , bo wtedy murena nie ma odwagi zbliżyć sie do ręki .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.