Skocz do zawartości
new-age

30 gallons - 60g w obiegu. California

Rekomendowane odpowiedzi

Za duzo piachu. Piach w pozniejszym czasie to sam problem a i estetycznie tez nie wyglada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Ostatnio zmagam się z chorobskiem zwanym Velvet. A zaczęło się z zakupem Yellow Tang, a ze nie zrobiłem  kwarantanny, za ten błąd zapłaciłem najwyższa cenę, Yellow odszedł na wieczna rafę,  pomimo, ze zacząłem wczesne leczenie miedzią i Ich-x. Przy pierwszych objawach sprzedawca w sklepie zapewniał mnie, ze to „Ich” i wszystko po miedzi wróci do normy, a tu d...a.  Yellow padł , to złapało błazna, dwa dni podawałem miedź, zero poprawy, cała obsypana, dopiero jak podałem, moim zdaniem skuteczny lek na Velvet „Chloroquine Phosphate” choroba z dnia na dzień się cofa, błazen chętnie przyjmuje pokarm i z setek krost zostało kilka. Cała kuracja prowadzona w zbiorniku kwarantannowym, jest to mój stary, mały zbiornik który miałem na początku z dojrzała biologia. 

Mam mała nauczkę, wszystko co zostanie kupione, obowiązkowa kwarantanna. Póki co, błazny zostają 2.5 miesiąca w osobnym zbiorniku, a główne akwarium będzie miało czas na pozbycie się niechcianego gościa, czyli na zamknięcie cyklu życia, coś koło 76 dni. 

Piasek narazie zostaje, zobaczymy co będzie.

Pzdr

e18976eb57f201e5med.jpg

ae5663a1df7a6d91med.jpg

986a098f6334f8b0med.jpg

789e67bd799c831bmed.jpg

ca094e803f697eadmed.jpg

7d742aabbedd9f1amed.jpg

688e5a1d40e42183med.jpg

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Nowy długo wyczekiwany zakup, ciężko ja znaleźć, dostępna raz na rok w ograniczonej ilości, w końcu yess, yess, yess. 

Blue spotted jaw fish.a451d2f598623c04med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Czas na mala aktualizacje. 

Sporo się dzieje, niestety Blue Jaw Fish z ostatniego zdjęcia, wyskoczył z akwarium przez szparę około 1cm, jak on się tam zmieścił?  do tej pory się zastanawiam. Po powrocie z pracy zobaczyłem go na przykryciu akwarium jako sushi i $150 poszło. Długo nie czekając, bo teraz sezon na nie, kupiłem dwa kolejne, miała to być para, wybieraliśmy z pośród około 500 szt. dostępnych w hurtowni, po wrzuceniu ich do tego samego akwarium zaczęli się stroszyc i podgryzac, musiałem ich rozdzielić, bo nie skończyło by się to dobrze. Będę zakładał im osobne akwarium z dużo ilością piachu i drobnych kamieni do budowania swoich norek, z drugiej strony to bardzo ciekawie, śmieszne i urocze ryby.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poluje na tego małego, kolorowego wariata :-) 

ciekawy projekt ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Karolem88 napisał:

Poluje na tego małego, kolorowego wariata :-) 

ciekawy projekt ! 

Ciężko upolować, sam czekałem dwa miesiące, dostawa raz w roku na przełomie kwietnia i maja z Meksyku. Z tymi rybami, można siedzieć godzinami i obserwować ich zachowanie, ślimaków nie posiadam, ale wyczytałem na tutejszych forach, ze potrafią złapać przechodzącego obok ślimaka i wkomponować go w swoją budowle hehe

6b8e681b11613af0med.jpg

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec kwarantanny, wczoraj wszystkie ryby wróciły do głównego, mam nadzieje, ze co miało paść z głodu padło.  Zauważyłem, ze Yellow lekko atakuje błazny, ta częścią ogona co ma kolec, nie wróży to chyba nic dobrego. 

Przygod z Blue Spotted Jawfish ciąg dalszy, okazało się, ze dobrałem w sklepie samca i samice, dwa tygodnie temu jak wróciłem do domu, na piasku leżała ikra, mała kulka z jajkami,  samiec olał to, z potomstwa nici. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Nowe zakupy, dwa miesiace do kwarantanny, siup.

bdfb31379887e6bbmed.jpg

c4fef9d549ba081cmed.jpg

a7fd691954be0f05med.jpg

516d97e3e6c50ff5med.jpg

f85546b42ef0a9femed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

Dzisiejsze testy

Kh 7

No3 0

Po4 0

Ca 460

Mg  1500

Wapń idzie w górę, w ciągu ostatnich trzech miesięcy, skoczył z 400 do 460, magnez na wysokim poziomie cały czas, ale stabilny. NO3 i PO4 niby zero, dziwne bo glon w refugium wegetuje, miejscami zielony a miejscami jakby gnił, światło to samoróbka mix, full spectrum z białym, nie sadze, ze to wina światła, a może. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Ostatnio popełniłem taką konstrukcje z aluminiowych profili pod nowe akwarium, wymiary 150cm x 53cm, specjalnie dla Blue Spotted Jaw Fish, chcę im stworzyc jak najlepsze warunki, 10-15cm piasku do kopania, zmniejszona temperatura wody do okolo 20-22 stopni celsjusza.

Jakie korale do takiej temperatury polecacie? albo, ktore przetrwaja?

54e9e725b8c15cc1med.jpg

89469428ab13a0f1med.jpg

4a8155829ad38d41med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Pytanko do Was, jakieś trzy tygodnie temu zaczęły mi się pojawiać na skałach czarne plamy, kropki i jest tego coraz więcej, nie jest to włochate, prawdopodobnie jakiś glon, tylko jaki? 

9/19/2019

Poprawka

Po dokładniejszym przyjrzeniu się, zauważyłem takie jakby pędzelki, włoski,  bardzo krótkie. Każda kropka ma kępkę włosków. 

 

4277fd320b528807med.jpg

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Wczoraj zacząłem dozować ballinga, pompa Coral Box, balling Aquaforest 1,2,3.  Kh leciało w dół, sól kh 8, dwa dni później kh w akwa spada na 6.5 Ca nieznacznie schodzi w dół, jest na poziomie 400-410 pobijam do 440, Mg narazie nie dozuje bo mam wysokie 1480. 
Reszta parametrów:

No3 1 mg/l

Po4 0.018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Druga część filmu z "Lobuzem" w nowym akwarium.

Wkrotce mala aktualizjacja mojego zbiornika, troche sie dzieje, glownie problemy z zielonym glonem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Szukam firmy lub kogoś kto robi akwaria na zamówienie z wysyłka do USA. 
Tutaj szukałem, ale ciężko coś znaleźć, wiec czemu nie spróbować ściągnąć z Polski.  
Dla mnie dobrą opcja będzie również dociecie samych szyb bez klejenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, new-age napisał:

Hi

Szukam firmy lub kogoś kto robi akwaria na zamówienie z wysyłka do USA. 
Tutaj szukałem, ale ciężko coś znaleźć, wiec czemu nie spróbować ściągnąć z Polski.  
Dla mnie dobrą opcja będzie również dociecie samych szyb bez klejenia. 

Pytanie ile litrów i czy jesteś świadomy kosztów transportu ;P
Skoro firmy wysyłają kurierami czy tam innymi transportami spróbować można. Red sea przykładowo ma swój magazyn jeden na całą europę i rozsyłaja do sklepów/klientów akwaria kurierem ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Bedzie prawie 250 litrow.

Wymiary to 76x61x53 z zewnetrzym pudelkiem przelewowym.

Poszukam, wycenie i zobaczymy czy sie bedzie kalkulowalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka nowych nabytkow.

a8506e5aa76c42bbmed.jpg

064f418b867d5f8emed.jpg

W miedzyczasie, poszukiwania nowego wiekszego zbiornika, ciezko znalezc co kolwiek na wymiar pod moja szafke, wiec wybor padl na Innovative marine nuvo EXT 75 (zewnetrzne pudlo przelewowe) wiąze sie to z przebudowa szafki, no coz damy rade.

Zbiornik glownie pod SPS

Obecnie posiadam AI Hydra 26 i trzy belki Orphek  OR2 60 blue plus.

Zastanawiam sie, nad dolozeniem lampy T5 Aquatic life hybrid 4x39W i do tego Hydra 26 co mam albo zmienic Hydre na dwa Radiony XR15w G4 Pro, nie za mocno bedzie? doradzcie, ktory wariant, akwarium 92x61x51cm 280 litrow, plus sump 100 L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello

Jak najlepiej i bez ponownego dojrzewania przenieść całe życie do nowego akwarium? Cała skala będzie nowa, nie chce starej przenosić, bo mam trochę glonów na niej. 
Mam jakiś plan jak to zrobić, a mianowicie, postawić nowy zbiornik obok starego i połączyć go w obieg ze starym na około miesiąc lub dwa, jak myślicie? Jakie mogą być konsekwencje dołożenia do obiegu ponad drugie tyle świeżej wody ze świeża skala. Wypali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując monolog:

Do mojej kolekcji dołączyły trzy Tang-i Gemmantum, Purple i Yellow „Gang Tang” 

W ostatnim tygodniu strasznie w dół poszły ceny za Gem tang, przez przypadek, wczoraj oglądałem film na YT, koleś mówi, ze są w świetnej cenie gem tang-i w sklepie blisko mnie i jest tam około 80 szt. do wyboru od malutkich po dorosłe. Długo nie zastanawiając się wskoczyłem do samochodu i po pół godziny byłem na miejscu wybierając swojego Gem Tang-a do tego dokupiłem dwa pozostałe, żeby nie był samotny.  Podejrzewam, ze i do Polski niedługo dotrze fala tańszych Gem Tang.

Dwa ostatnie zdjęcia są ze sklepu.

40106aa7345b3357med.jpg

634f30c50641747emed.jpg

a7a22b89439d753amed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzisz, do koloru do wyboru od małych po dorosłe okazy. 

20 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Dobrze widzę Zebrasoma Gemmatum za 280$? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, new-age napisał:

Dobrze widzisz, do koloru do wyboru od małych po dorosłe okazy. 

Nie liczył bym na takie ceny w Polsce. I ten dostęp do koralowców, liczę, że w Polsce kiedyś też taki będzie.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, norbi2222 napisał:

Nie liczył bym na takie ceny w Polsce. I ten dostęp do koralowców, liczę, że w Polsce kiedyś też taki będzie.

 

Nie jest tak zle z cenami w Polsce, Purple tang wychodzi podobnie, Yellow tang USA 200zl, Polska 280zl może i taniej gdzieś w sklepie stacjonarnym, korale zależy gdzie, ale również.

Kolacja

6964dc4c3b7cf137med.jpg

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.