Skocz do zawartości
darek1973

Co robię nie tak?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie jak w temacie. Posiadam zbiornik 200 l, który zalałem 10 m-cy temu i cały czas walczę z wysokim NO3 a od jakiegoś czasu z PO4. Ostatnio wysłałem wodę do badania i wyszło, że mam poza skalą cynk, cynę, bar i kadm a niedobór jodu, litu oraz strontu. Nie trzymają mi się w ogóle SPS-y tzn. jakiś czas jest niby ok są małe przyrosty a potem nagle w kilka dni zaczynają bieleć. LPS- i miękkie rosną, ładnie polipują. Nad zbiornikiem świece 3 belkami T5 39 w oraz jedną lampą kessil 160. Dodałem ok m-c temu filtr przepływowy a w nim umieściłem ok 100 g biopellets. Mam założone DSB z refugium a w nim glon spaghetti. Codziennie dodaje 2 krople pro bio s oraz pożywkę dla nich a dla korali mikstury z AF. Jeśli chodzi o ryby to pływa ich u mnie 9 sztuka a karmię je po jednej kostce rano i wieczorem. Co mógłbym zmienić bym mógł cieszyć oczy choćby jakąś montiporą? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wysokie to N03 I PO4 ? reszta tj. KH CA I MG  jak wygląda? jeśli masz naprawdę wysokie PO4  to żadne sps Ci nie urosną ,mało tego jak tego nie zbijesz to pójdzie reszta korali .

jak duzo masz korali w akwa? jak możesz to daj zdjęcie 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, darek1973 napisał:

Codziennie dodaje 2 krople pro bio s oraz pożywkę dla nich a dla korali mikstury z AF.

Przy tej metodzie najlepiej aby wypowiedział się

@egon24 @sewer @Damian07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaką i ile masz skały. Może to ona "tufi" do wody i dlatego masz wysokie nutrienty.

Nie jestem specem od AF ale chyba Probio S daje się tylko przy starcie akwarium.

Ja na twoim miejscu dawałbym uderzeniowe dawki jakiś bakterii - tu każdy ma "swoje ulubione" - ja polece "śmierdziuchy" czyli Microbe Lift Special Blend - naprawdę robią robotę.

Jeśli to nie pomoże ( w 2 tyg. powinieneś zauważyć poprawę parametrów ) to wyciągnąłbym skałę i zobaczył co wtedy będzie z parametrami.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, darek1973 napisał:

niedobór jodu, litu oraz strontu.

Według mnie powinieneś się zająć tymi niedoborami - dlatego moim zdaniem lecą spsy. Napisz jeszcze konkretnie jak wysokie masz te NO3 i PO4. Tak jak kolega wcześniej napisał zbyt wysokie PO4 wstrzymuje kalcyfikację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pro Bio S oraz NP Pro czyli metoda Probiotyczna  ja tez to stosuję oraz sól 1/2  jest to skuteczna metoda pod wzgledem  walki z No3 i Po4 jak dawno to stosujesz?

Jakiej wielkości masz rybki? 9szt na 200l akwarium netto pewno 170l,pokolce są? duzo karmisz? robisz podmianki?opisz zbiornik daj fotke:)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za zainteresowanie. Z rybek mam 2 błazenki wielkości 3 cm, jednego pteropogona ok 4 cm, 3 pseudoanthiasy ok 4 cm, jedną babkę, jednego pokolca ok 7 cm( ctenochaetus strigosus) i jakiegoś małego garbika. Oprócz tego 3 krewetki wundermani, 2 kraby oraz rozgwiazdę piaskową. Karmię 1 kostką mrożonki rano i wieczorem po wcześniejszym płukaniu. Skałę zamawiałem w jednej z firm zajmującej się aquascapingiem. Z tego co mi mówiono klejona była na Marco rocks a następnie przez 6 tyg ożywiana w ich głównym zbiorniku. PO4 -0,64, Mg-1264, Kh-8,4 Ca-445, NO3 ok 40. Sól jaką stosuje to Instant Ocean. Podmianki robię raz w tygodniu 5 %

Edytowane przez darek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @Beti napisał:

Pro Bio S oraz NP Pro czyli metoda Probiotyczna  

Oczywiście pomyliłem się - na start jest Bios + pożywka.

Ntomiast przy metodzie probiotycznej KH musi być poniżej 8 ( AF sugeruje 6,5-7,5 ).

Tu jest więcej o tym:

 

 

 

 

 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, darek1973 napisał:

Ostatnio wysłałem wodę do badania

ICP czy Triton ?

Oraz prośba pokaż zdjęcie całościowe baniaka i sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja zwieksz chwilowo dawkę bakteri probiotycznych i pożywki o 1 kroplę, nie jest to dawka niedozwolona ja czasem daje  trochę wiecej o 2 lub 3 krople,natomiast podmiane zastosuj 10%,kontroluj no3 i po4 powinno stopniowo spadać:smile_wink:

natomiast jak na 170l około wody netto akwarium, to 9 ryb to już na pograniczu:) chyba juz nie będziesz dokładać?

jak na 10mies akwarium juz powinno coś łapać,czy odpieniacz jest? jaki? na mokro ustawiony?

 

Nie chce reklamowac tu firm ale staraj sie używać wszystkiego z jednej firmy jak soli,bakteri,dodatków,itp,więc przemyśl to...

Metodę filtracji masz dobrą idziesz w dobrym kierunku tylko gdzies po drodze się coś popsuło;) 

fotka foka???

Edytowane przez @Beti
Literowka (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, darek1973 napisał:

 Kh-8,4

Jak ma działać 

W dniu 8.08.2014 o 19:09, Aquaforest napisał:

Metoda probiotyczna jest skierowana dla akwarystów którzy pragną prowadzić swój zbiornik w systemie ULNS czyli jak najbardziej zbliżony do naturalnych bardzo ubogich w nutrienty warunków dla koralowców .Dlatego też poziom kH w granicach 7-8 dKH jest tak ważny . 

Poczytać nie zaszkodzi 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, darek1973 napisał:

PO4 -0,64, Mg-1264, Kh-8,4 Ca-445, NO3 ok 40. Sól jaką stosuje to Instant Ocean. Podmianki robię raz w tygodniu 5 %

jeśli faktycznie masz PO4 na takim poziomie to nie ma się co dziwić ze twarde lecą i pewnie niedługo poleci tez reszta ...moim zdaniem w tej sytuacji to te podmianki to trochę mało .Musisz zejść z tak wysokiego PO4 tylko zrób to powoli nie od razu bo diabli weźmie wszystko..ja używałem Microbe-lift PHOS-OUT 4 rewelacyjny środek ale należy zachować ostrożność w stosowaniu Później się zastanowić dlaczego jest takie wysokie PO4 może faktycznie skala oddaje ? 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za pomoc. ICP z Marinlab. Zdjęcia zrobię jutro  i wstawię je na forum. Odpieniacz w akwarium Twistman integra 100 i pieni na mokro. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie to wygląda,

jednak ilość rybek i wielkość akwarium nie chcę spekulować oraz zgadywać,ale może odpieniacz nie wydalac, niby jest do 300l ale trochę życia w nim masz,jeszcze robisz tylko 5% podmian a system masz trochę obciążony.

możesz jeszcze zastosować NitraPhos Minus,i kontrolować No3 i Po4 jest skuteczny ale trzeba troche czasu.

Ps jakimi testami robisz No3 i Po4


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można spytać co masz na tylnej szybie za plamy takie duże jasne po lewej i prawej? Średnio to widze na telefonie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne trochę wody podeszło stąd takie plamy na tle


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje @Beti za miłe słowo. Na tylnej szybie mam naklejone tło, które tak wygląda. Testy robię salifertem a ostatnio icp z marinlab

Edytowane przez darek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, @Beti napisał:

jednak ilość rybek i wielkość akwarium nie chcę spekulować oraz zgadywać,ale może odpieniacz nie wydalac, niby jest do 300l ale trochę życia w nim masz,jeszcze robisz tylko 5% podmian a system masz trochę obciążony.

ja nie sadze by akurat zbiornik był przerobiony i stad takie PO4 I NO3 ,mam taki sam litraż,  więcej  ryb i rozmiarowo zdecydowanie większych  a parametry mam (na moje oko) zerowe .I dodam ze nie mam odpieniacza ,karmie 4 kostki mrożonki co dziennie ale mam zdecydowanie więcej korali według mnie aż za duzo 

 

tutaj na pewno podmiany robią tez swoje ,może padło Ci soc ostatnio i gnije gdzieś miedzy skalami? może np: ślimaki ?

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, niwre37 napisał:
5 godzin temu, @Beti napisał:

jednak ilość rybek i wielkość akwarium nie chcę spekulować oraz zgadywać,ale może odpieniacz nie wydalac, niby jest do 300l ale trochę życia w nim masz,jeszcze robisz tylko 5% podmian a system masz trochę obciążony.

ja nie sadze by akurat zbiornik był przerobiony i stad takie PO4 I NO3 ,mam taki sam litraż,  więcej  ryb i rozmiarowo zdecydowanie większych  a parametry mam (na moje oko) zerowe .I dodam ze nie mam odpieniacza ,karmie 4 kostki mrożonki co dziennie ale mam zdecydowanie 

To jest młody zbiornik,nie napisałam że wina odpieniacza bo zgadywać nie będę tylko zasugerowałam że być może jest za slaby.

Nie każdy zbiornik będzie działał bez podmian i bez odpieniacza,czasem się zastanawiam po co ogólnie je produkują skoro wielu twierdzi ze go nie muszą mieć :)jesli nie masz odpieniacza nie oznacza to że on go ma nie mieć i ma być wszysyko cacy...:Pjak wiesz każde akwarium jest inne..:-)

co oznacza zbiornik przerybiony? w 170 -200l netto wody? 30szt? pytam bo nie rozumię?

ktoś ostatnio mi napisał że ja mam przerybienie raptem 17ryb obecnie na zbiornik 540l,ty piszesz że masz znacznie wiecej jak kolega  ma zbiornik,to powiec mi kiedy uważałbyś że jest przerybienie? Ilość ryb na litry..?pytam bo nie wiem serio..;-) ?

 

Raczej ewidentnie trzeba koledze pomóc...:smile_wink: a nie doszukiwać się kto co zasugerował,jak widzisz zbyt wielu się nie udzieliło by mu cokolwiek pomóc:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę żeby kupić nitraphos minus, zwiększyć liczbę podmian do dwóch w tygodniu po 5%, zwiększyć minimalnie dawkę bakterii. Do tego zmienić sól na aquaforest probiotyczne reef salt. Co tym sądzicie?

Edytowane przez darek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że śmiało w tym przypadku sól probiotyczna spełni swoje zadanie , zwiększ podmiany jak piszesz na 10 % tygodniowo  , daj zbiornikowi po tych zmianach jakiś czas na reakcję i jeśli to nie wystarczy to Nitra Phos dołącz jako turbo wspomaganie filtracji . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, egon24 napisał:

Uważam że śmiało w tym przypadku sól probiotyczna spełni swoje zadanie , zwiększ podmiany jak piszesz na 10 % tygodniowo  , daj zbiornikowi po tych zmianach jakiś czas na reakcję i jeśli to nie wystarczy to Nitra Phos dołącz jako turbo wspomaganie filtracji . 

Ponoć probiotyka działa przy niższym  kh  -  6,5  - 7,5   ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, AnT napisał:

Ponoć probiotyka działa przy niższym  kh  -  6,5  - 7,5   ? 

AnT działa u mnie Kh 7.6:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.