Skocz do zawartości
Bzyk002

4 Euphyllie "padły" z dnia na dzień

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 30L zbiornik a w nim różne korale, miedzy  innymi 4 Euphyllie. Problem jest taki że wczoraj wyglądały normalnie napompowane a dzisiaj klapa! wszystkie tak "powciagane" chodźby miały odejść na wieczną rafe... już raz mi sie tak zdażyło ale wszystkie sie zregenerowały po kilku dniach. inne korale wygladają na OK. Jaka może być przyczyna? jakaś walka chemiczna? 20181114_102033.thumb.jpg.062a0a257132c33f89da763e2e05f684.jpg20181114_102100.thumb.jpg.455b9f0c4786ebe8cdddd253d2f39e8d.jpg20181114_102040.thumb.jpg.95b63a865a1e96479f1d326d268d085a.jpg20181114_110926.thumb.jpg.6941ca7e3ff6e68aa38997674a916425.jpg

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Bzyk002 napisał:

  20181114_102033.thumb.jpg.062a0a257132c33f89da763e2e05f684.jpg

te rurki całe stado ślimaków osiadłych których sieci drażnią korale ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, silvia napisał:

te rurki całe stado ślimaków osiadłych których sieci drażnią korale ?

 

 

Ślimaki są ale nie wyrosły w jeden dzień. (jak koral jest napompowany to nawet nie bylo ich widać)


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuń najpierw ślimaki. Wtedy zobaczysz, czy jest różnica.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki wykluczam bo są od "zawsze" ale chyba znalazłem przyczyne... a jest nią padnięty ślimak turbo. jakies 2-3 dni temu zauwarzyłem go na tyle akwarium na "plecach" więc go postawiłem a dzisiaj pacze dalej stoi w tym samym miejscu. No a on już na wiecznej rafie.

Jak myślicie to może być przyczyną? albo jest coś w wodzie ze poległ ślimak i lecą korale... :mellow:


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

warto sprawdzić jod, euphyllie lecą również kiedy jest niedobór tego pierwiastka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testu na Jod nie mam, musze go kupić. Ale ostatnio zaczołem lać Balinga z AF + Component Strong  

"Strong C zawiera skoncentrowany jod i fluor."


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może po tym ballingu z AF. Pamiętam na forum podobny wątek i chyba też chodziło o euphylie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Apolonia pytanie z ciekawości. Jak firma produkującą produkt może wpływać na kondycję życia w naszych akwariach?Nie wina producenta ale nasza.

Stawiam na niedobór albo nadmiar któregoś pierwiastka. Spróbuj najpierw odświeżyć wodę przez kilka większych podmian.

A co do ślimaka. Czasami padają, to nic dziwnego. Większe, czy mniejsze ale takie zgony pojedyncze nie wpłyną na zbiornik, tak działa natura. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem tylko nakierować kolegę na podobny wątek. Nie pamiętam co w nim było, być może nadmiar ballinga, może złe proporcje. Nie miałem na celu opluwania AF:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Bzyk002 napisał:

chyba znalazłem przyczyne... a jest nią padnięty ślimak turbo. jakies 2-3 dni temu zauwarzyłem go na tyle akwarium na "plecach" więc go postawiłem a dzisiaj pacze dalej stoi w tym samym miejscu. No a on już na wiecznej rafie.

Na pewno zainwestuj w ekipę czyszczącą (np kilka nasariusów, babylonię, stronbusa, pustelniki, wieloszczety...). Martwe mięsko powinno znikać w akwarium momentalnie, a nie leżeć kilka dni. O zgonie ślimaka powinieneś dowiadywać się znajdując pusta muszelkę, a nie martwego ślimaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to być nagły skok KH one tego nie lubią, a w małym zbiorniku prosto o rozchwiania - sprawdzasz w miarę regularnie KH>? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi sie że taką samą sytacje miałem w Czerwcu tego roku, z dnia na dzień "padły" wszystkie LPSy.

Balinga leje od września i regularnie sprawdzam Ca, Mg i KH. Skoków nigdy nie miałem, co najwyżej jakiś spadek. 

Od kilku tygodni pokazało mi sie w niektorych miejscach dino, reguralnie je odsysam i jak dotąd wszystko było OK. 

3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Na pewno zainwestuj w ekipę czyszczącą (np kilka nasariusów, babylonię, stronbusa, pustelniki, wieloszczety...). Martwe mięsko powinno znikać w akwarium momentalnie, a nie leżeć kilka dni. O zgonie ślimaka powinieneś dowiadywać się znajdując pusta muszelkę, a nie martwego ślimaka.

Paczka z Nasariusami wlaśnie dzisiaj dotarła bo nie miałem nic co by w piachu grzebało, a wieloszczety widuje po zgaszeniu światła. 

Chciałem kiedyś malego Pustelnika ale naczytałem sie że w takim małym zbiorniku może narobić więcej strat niż pożytku.


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Bzyk002 napisał:

Od kilku tygodni pokazało mi sie w niektorych miejscach dino, reguralnie je odsysam i jak dotąd wszystko było OK. 

Czyli skoki były bo jak masz spadek to musisz coś podnieść do odpowiedniego poziomu :P 

Ślimaków osiadłych ładnie nahodowałeś ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe tak we wrzesniu podnosilem, bardzo delikatnie :P

te ślimaki sie dosłownie u mnie osiedliły :banghead chyba kupie klej i zaczne je zaklejać.


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
44 minuty temu, Bzyk002 napisał:

hehe tak we wrzesniu podnosilem, bardzo delikatnie :P

Kto to widział? :P i zapewne zmiany wprowadzasz ręcznie a nie z pompek dozujących które systematycznie wkraplają małe choć systematyczne ilości :P 

Ślimaków osiadłych tak łatwo w takiej ilości jak są u Ciebie za szybko się nie pozbędziesz. Poczytaj o tym na forum. Ja bym ich nie zaklejał bo w akwarium będzie pełno ciapek z kleju a po prostu zacznij je szczypcami czy jakimś nożykiem wydłubywać/usuwać ze zbiornika. Ja właśnie walczyłem z tym ręcznie plus wspomagały mnie krewetki i rybki. Po około 2 miesiącach odnotowałem sukces.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gobiodon okinawe może być przyczyną twoich problemów z euphyliami. Obserwuj go dobrze. On tego nie robi ciągle, tylko co jakiś czas mu odbija i zaczyna odgryzać albo polipy albo tą tkankę pod polipami. Zależy od upodobań danego egzemplarza. Mój pierwszy gustował w tkance i tak załatwił mi catalaphyllie zanim zakumałem o co chodzi.Nie podejrzewałem go, aż nie zobaczyłem. Potem mu przeszło i nie atakował więcej korali. Drugi, którego miałem obecnie, obgryzał polipy euphylli a caulastrei i faviom nie pozwalał otwierać polipów na noc, cały czas je skubiąc. Został oddany a LPS-y pięknie polipują w nocy.Te rybki nie nadają się do korali twardych w małych akwariach. Na twoich pięknych euphylliach, które mają dużo tkanki i wyglądają na zdrowe, tylko silnie podrażnione, widać mechaniczne uszkodzenia tkanki. To te takie jakby kulki lub falbanki. Zawsze mi takie coś wychodzi po uszkodzeniu LPSa np. ostatnio favii po nieopatrznym uderzeniu  czyścikiem. Nie wiem jak zaznaczyć na zdjęciu bo pokazałbym ci gdzie to jest. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rzeczywiście jeżeli masz tą rybkę to ona może być też winowajcą albo podskubywania albo stresowania koralowców. Miałem ją i nigdy więcej nawet za darmo nie wezmę heh teraz mam na oku do odstrzału krewetkę amboinensis która lubi przechadzki po koralach i jak je karmię to im wyrywa z "mordek" co też np acany bardzo stresuje.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marek Gr napisał:

Gobiodon okinawe może być przyczyną twoich problemów z euphyliami. Obserwuj go dobrze. On tego nie robi ciągle, tylko co jakiś czas mu odbija i zaczyna odgryzać albo polipy albo tą tkankę.

powiem ci że otwarłeś mi troszke oczy... datego że wczoraj widziałem jak przy Euphylli leżały dwia "kuleczki" którymi ma zakończone polipy. Na forum sie już naczytałem jaki to on niedobry itp. i zawsze myślałem co ci ludzie mówią, no bo mój taki grzeczny :P

Od dzisiaj moje nastawienie do Gobiodona sie zmieni i zaczne go ostro obserwować... myślisz że mógł za jedną noc obskoczyć te wszystkie korale? 

6 godzin temu, fresz33 napisał:

 zapewne zmiany wprowadzasz ręcznie a nie z pompek dozujących

Balinga dozuje pompka, ale przyznam sie że tylko raz dziennie.

ale jak podnosiłem parametry to robiłem to ręcznie, strzykawka i dozowałem co pare godzin. 

1 godzinę temu, fresz33 napisał:

 teraz mam na oku do odstrzału krewetkę amboinemsis która lubi przechadzki po koralach i jak je karmię to im wyrywa z "mordek"
 

moja krewetka czyszcząca jak i para Błaznów przy każdym karmieniu są tak nie najedzone że kradną wszystko koralom... denerwuje mnie to jak nie wiem co :smile_angry:

niekiedy zastanawiam sie czy w większym akwarium też by sie tak działo, fresz_33 jakie masz aqwa? 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bzyk002 napisał:

moja krewetka czyszcząca jak i para Błaznów przy każdym karmieniu są tak nie najedzone że kradną wszystko koralom... denerwuje mnie to jak nie wiem co :smile_angry:

niekiedy zastanawiam sie czy w większym akwarium też by sie tak działo

Apetyt im nie spadnie w większym akwarium,ale koralowcą będzie łatwiej bo będą rozsadzone na większym obszarze,tak więc lepiej im będzie coś przechwycić z uczty zanim błazenek czy krewetka dopłyną.Poza tym,u mnie ani krewetka ani błazny nie interesowały się pokarmem dedykowanym dla koralowców,o fito to nawet nie wspomnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Bzyk002 napisał:

niekiedy zastanawiam sie czy w większym akwarium też by sie tak działo, fresz_33 jakie masz aqwa? 

Gobiodon czy krewetki czy błazenki i w 1000l jak sobie coś upatrzą to będą to robić. Zależy to też oczywiście od osobnika gdzie przykładem może być rybka 'brzydal" która u jednego będzie zjadać aiptasię, a u drugiego lpsy ;)  Gobiodona jak masz możliwość to odłów i zobaczysz jaka będzie zmiana na plus :P 

A ja mam zbiornik taki

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak racja. Będe musiał znaleźć jakiś sposób na karmienie korali.

Niekiedy przy karmieniu to mam ochotę wy...:spam: wszystkie ryby łacznie z krewetką! Kombinije na wszystkie sposoby a one i tak z korala wyciągają pokarm :wallbash:

Gobiodona mógłbym odłowić ewentualnie do sumpa, ale nie bedzie mu tam smutno samemu bez światła i korali? :p 

Apropo karmienia to jak myślicie ile pokarmu dawać na 2 Błazny, Gobiodona, krewetki: Lysmata Amboinensis, Sexy shrimp i do tego dokarmiam jeszce korale? 

Aktualnie kotstke np. mysis dzielę na 4 części i daje jedną częsć i do tego jeszcze czerwony plankton też 1/4 kostki. Staram sie wszystko pipetą podawać. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Bzyk002 napisał:

Sexy shrimp

One też lubią zjadać koralowce :P 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje że na filmiku koral pada od np. złych parametrów a krewetki wiadomo czyszczą martwą tkanke. Moja Sexy shrimp jak mi coś obumiera to też siedzi i skubie, ale nigdy nie bierze sie za zdrowe korale. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znowu Euphylie dostały po d*pie... znowu pozamykane:mellow: tyle co sie lekko podniosły po ostatnim razie. 

Ogólnie zaczeło mi sie robić dino na skale i zielony glon na piasku...

Tak sie zastanawiam czy podawanie balinga na raz ( u mnie o 9:00) może być dużym skokiem parametrów? podaje tylko 5ml z każdego ale na moje 40L w obiegu to może być sporo...


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.