Skocz do zawartości
@Pawel

Wentylacja w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęły się chłodne dni a z nimi coraz rzadziej otwarte okno i zarazem słabiej wietrzone mieszkanie.

Mam w salonie 25m2 akwarium 536 litrów (150x55cm parującej powierzchni + opary z sumpa :tongues) i gdy wracam z pracy do domu to jest strasznie wilgotno. Wentylacja trochę działa, ale ogólnie jest do :mooning :)

W oknach są nawiewniki, a komin wentylacyjny jest jakiś metr od akwarium. Pomyślałem sobie, że mógłbym wspomóc domową wentylację np. tym:

https://allegro.pl/wentylator-quiet-style-100-higrotimer-cichy-silent-i6673964993.html

lub tym:

https://allegro.pl/wentylator-kanalowy-emax-100-eberg-170-m3h-cichy-i7427669595.html

Stosował ktoś z Was wentylatory kanałowe? Jak jest z ich głośnością? Przeszkadzają? Poczytałem trochę w internecie i zaniepokoiła mnie informacja, że po montażu takiego wentylatora, wentylacja grawitacyjna nie będzie już działać? Dobrze rozumiem, że wtedy mechaniczny wentylator powinien być włączony 24h na dobę?

Jak u Was wygląda sytuacja?

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o klimie?

A co do wentylatora mam taki kanałowy w pralni i nie zauwazyłem zeby chodził cały czas. Wiec wentylacja na wyłączonym raczej działa. Możliwe, że jest lekko ograniczona, ale pewnie dalej działa. Ewentualnie sprawdzałeś cug w tym kominie wentylacyjnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup wentylator z czujnikiem wilgotności ,będzie sam regulował wilgotność ,co do działania went.grawitacyjnej to na pewno on ogranicza jej działanie (osłona + łopatki wirnika )

Jeśli chodzi o głośność takiego went. to jest on generalnie niesłyszalny  pod warunkiem ze kupisz lepszej jakości a nie za 30zl :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miesza się wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, jeśli dobrze pamiętam, zabrania tego prawo budowlane. Samo wyciąganie powietrza spowoduje powstanie podciśnienia w mieszkaniu, co jest szczególnie odczuwalne jeśli masz pozamykane okna i niezbyt korzystne dla samopoczucia. Jeśli masz więcej niż jeden komin (a pewnie tak jest - kuchnia, łazienka), to jak będziesz do jednego ładował powietrze, to przy zamkniętych oknach odwróci ci się ciąg i powietrze będzie zaciągane przez drugi komin. Dlatego przy WM są wentylatory nawiewno-wywiewne i ich wydatek powinien być tożsamy.

Jeśli problemem jest wilgoć, to może pomyśl o osuszaczu, albo o klimie z funkcją osuszacza.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykryj sumpa, u mnie ograniczył to parowanie o około 2l na tydzień przy akwarium 280l całej wody. 

A skoro czujesz wilgoć to prosta droga do grzyba. No i niestety samo akwarium ma tu nie aż tak duży wpływ jakby się mogło wydawać. Sprawdź wentylację w domu, zwłaszcza kominy i nawietrzniki, być może gdzieś się coś przytkalo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam zamontowany taki wentylator u siebie i niewiele ale pomógł zmniejszyć wilgotność. Ustawia się na nim poziom wilgotności przy jakiej ma się załączać. I mimo tego że wydałem za niego sporo to i tak jest bardzo dobrze słyszalny. 

U mnie możliwe że jest coś z wentylacją w bloku 4 piętrowym skopane bo mam wlot i wylot obok siebie i jak się stoi pod nimi to czuć jak mocno wieje z dworu w głowę z tego wlotu :P  w kuchni jest duża różnica temperatur jakby się do chłodni wchodziło pomimo grzania. Nie wiem czy w tym roku trochę tego wlotu nie zdławię. Jak przychodzi majster od kontroli wentylacji to zawsze jest wszystko OK heh

Chyba lepszym choć dużo droższym rozwiązaniem jest dobry osuszacz powietrza albo klimatyzacja ale to dużo większe koszty.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu odbierałem mieszkanie od dewelopera i od samego początku był problem z wentylacją. W pierwszej zimie nie miałem akwarium, a mimo to pod oknami zbierała się woda. Rok później miałem przykryte akwarium i tej wody było jeszcze więcej, a teraz, gdy akwarium jest jeszcze większe i otwarte doszedł to tego jeszcze zaduch bo wilgotność mocno wzrosła. 

A wentylacja raz wieje, za drugim razem wciąga. Mam jeszcze komin do okapu i drugi komin w łazience. 

Klimatyzacje rozważam, ale zanim dostanę zgodę z administracji to może minąć sporo czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Temat wentylacji w PL kraju to od lat temat rzeka. Dopiero niedawno zabrano się za to i stworzone przepisy które to regulują. Do niedawna było na zasadzie "dziura w ścianie" pod kratkę i jest git ;) potem weszły nawietrzaki w oknach i już ta cyrkulacja powietrza się poprawiła, a w końcu stanęło na wymuszonej i nowe budynki w końcu będą miały porządne rozwiązanie. @@Pawel jak masz nawietrzaki to możesz wymienić na higrosterowane ;) może coś pomoże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel - na którym piętrze mieszkasz ? Na ostatnim ?

Pytam, bo przez kilka lat mieszkałem na poddaszu i w związku z tym były krótkie kominy, które nie gwarantowały odpowiedniego cugu. Woda na szybach, lekki grzyb na ścianie itp. Pomogło znaczne rozszczelnienie okiem (wycięcie uszczelek). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, SzymonH napisał:

@Pawel - na którym piętrze mieszkasz ? Na ostatnim ?

Pytam, bo przez kilka lat mieszkałem na poddaszu i w związku z tym były krótkie kominy, które nie gwarantowały odpowiedniego cugu. Woda na szybach, lekki grzyb na ścianie itp. Pomogło znaczne rozszczelnienie okiem (wycięcie uszczelek). 

Tak, na ostatnim piętrze mieszkam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Pamiętaj tylko o jednej rzeczy jak chcesz wymusić obieg na zewnątrz to musisz zagwarantować dobra przepustowość nawiewników ja mam u siebie w domu higrosterowane i się sprawują świetnie, jak tego nie zrobisz zagwarantujesz sobie ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjny, może już tak masz skoro piszesz że masz problem z wilgocią i były od poczatku ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zamontowałem na chwilę wentylator. To się nie sprawdza. Jak nie kręci, to przepływ powietrza jest prawie zerowy. Jak kręci, a mieszkanie za szczelne, to ciągnie powietrze z drugiego komina. 

Przyszła ekipa ze spółdzielni, pomierzyła i sam go wyrzuciłem. 

Ile masz tych kratek ? Jedna w łazience, druga w kuchni i pewnie podłączona do okapu z wiatrakiem (co tez nie do końca jest poprawne) jeszcze jakaś ?

Ot takie to uroki mieszkania na ostatnim piętrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz kilka czynności do wykonania pierwsze zapewnij dobry napływ powietrza przez nawiewniki. Potem zadbaj o kominy jeśli ich wydajność będzie niezadowalająca pomysl nad wentylatorem w marketach budowlanych możesz wziąć przetestować a potem oddać wystarczy ładne oczy przy zwrocie zrobić ;) sprawdzałeś cug chociaż świeczka lub zapalniczka? Widać różnice jak komin ma mały/duży cug.

@SzymonH a miałeś zapewniony dopływ powietrza do mieszkania bez tego to najlepsze rozwiązania mało dają.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiewniki w oknach działają, wyraźnie czuć nawiew. Mam salon z aneksem kuchennym, są dwa kominy, jeden pod okap, drugi pod wentylację. Z tego pod wentylację czesto wieje, dlatego chciałem wymusić obieg przez dodanie wentylatora. Trzeci komin mam w łazience. Ten raczej działa bo tam nie mam problemu z wilgotnością. 

Napisałem już do administracji w sprawie klimatyzacji. Zobaczymy co odpiszą. 

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wieje z kratki tzn, że za mało powietrza wpada do mieszkania przez okna / drzwi. Założenie wentylatora, bez zwiększenia ilości wpadającego powietrza do mieszkania, spowoduje odwrócenie ciągu w łazience. Skądś to powietrze musi być ssane, żeby było wysysane :). Klima / osuszacze to nie jest rozwiązanie. To jest tylko usunięcie skutków. Trzeba wyeliminować przyczynę. 

 

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze rekuperatory punktowe oparte na ceramice. Mogą być stosowane również z wentylacją grawitacyjną, tylko trzeba spełnić jeden warunek. Muszą działać parami tzn po dwie sztuki (jeden wyciąga a drugi wciaga. Cykl zmienia się co 70 sekund. Odzysk energii cieplnej jest na poziomie 85%).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem problem z mokrymi oknami. Cieklo z nich az powstawala kałuża. Dodatkowo mialem problem z ciagiem w komi ie od pieca. Co zrobilem? Na koszt wspolnoty mieszkaniowej w okna zostały wstawione nawiewniki.  Mam ich 4 na cale mieszkanie 70m2. Sodatkow na komin zostal nalozony "rotawent" ( czy kakos tak) który poprawia ciag w kominie. Od 2 lat okna suche, chyba ze jest temeperatura dużo ponizej zera. Akwarium mam okolo 500l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, MaciejK napisał:

Mialem problem z mokrymi oknami. Cieklo z nich az powstawala kałuża. Dodatkowo mialem problem z ciagiem w komi ie od pieca. Co zrobilem? Na koszt wspolnoty mieszkaniowej w okna zostały wstawione nawiewniki.  Mam ich 4 na cale mieszkanie 70m2. Sodatkow na komin zostal nalozony "rotawent" ( czy kakos tak) który poprawia ciag w kominie. Od 2 lat okna suche, chyba ze jest temeperatura dużo ponizej zera. Akwarium mam okolo 500l.

 

ten rotawent to na komin wentylacyjny? mi też wentylacją ciągnie powietrze - brak dolotu do kominka :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ura napisał:

 

ten rotawent to na komin wentylacyjny? mi też wentylacją ciągnie powietrze - brak dolotu do kominka :/

A to przypadkiem nie jest niezgodne z prawem? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sith114 napisał:

A to przypadkiem nie jest niezgodne z prawem? ;)

Hmm pojęcia nie mam, dolot do kominka mam w piwnicy wystarczy otworzyć okienko :) ale wiecznie mi się nie chce, wyskrobałem więc dziurę w piance montażowej okna - by powietrze leciało, ale kominek mocny i czasami jak ma większe zapotrzebowanie lubi sobie zassać tlenu z komina wentylacyjnego - w sumie mnie to irytuje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ura 

Takie spalanie jest niebezpieczne dla Ciebie i całej Twojej rodziny.
1. Z powodu niepełnego spalania powstaje tlenek węgla, nieszczelne drzwi z kominka czy właśnie taka "cofka" i możecie się poważnie zatruć albo nawet zginąć.
2. Spalanie z małą ilością tlenu powoduje spore ilości nagaru w kominie, a nagar to prawie czysty węgiel który może się zapalić i narobić poważnych szkód. 
3. Takie spalanie powoduje powstawanie smogu.
Zrób coś z tym zanim dojdzie do tragedii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sith114 napisał:

A to przypadkiem nie jest niezgodne z prawem? ;)

Jest zgodne z prawem. Ja znam to pod nazwą turbowent, produkuje to firma Darco i jest to dalej wentylacja grawitacyjna, wspomagana siła wiejacego wiatru. Sprawdziłbym też nawiewniki czy dźwignia jest ustawiona na pozycję "otwórz" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Rafael31 napisał:

Jest zgodne z prawem. Ja znam to pod nazwą turbowent, produkuje to firma Darco i jest to dalej wentylacja grawitacyjna, wspomagana siła wiejacego wiatru. Sprawdziłbym też nawiewniki czy dźwignia jest ustawiona na pozycję "otwórz" 

Ja miałem na myśli kominek bez dopływu powietrze z dworu. Byłem przy montażu 3 kominków przy każdym instalator zaczynał od doprowadzenia powietrza z zewnątrz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dadario napisał:

@Ura 

Takie spalanie jest niebezpieczne dla Ciebie i całej Twojej rodziny.
1. Z powodu niepełnego spalania powstaje tlenek węgla, nieszczelne drzwi z kominka czy właśnie taka "cofka" i możecie się poważnie zatruć albo nawet zginąć.
2. Spalanie z małą ilością tlenu powoduje spore ilości nagaru w kominie, a nagar to prawie czysty węgiel który może się zapalić i narobić poważnych szkód. 
3. Takie spalanie powoduje powstawanie smogu.
Zrób coś z tym zanim dojdzie do tragedii...

 

Spoko coś wymyślę 

co do kominka to mam szwedzki kominek do gazyfikacji drewna z dopalaczem spalin :) smogu z tego nie ma i jest mega szczelny dodaje tylko tyle powietrza by spalać gaz z drzewa ( oczywiście rozpalanie na normalnym otwartym dolocie ), smoły też w kominie mało bo palę liściastym drewnem, a jest to komin systemowy i nie przyczepia się do niego nagar tylko spada do osadnika na dole.

Tak czy inaczej instalator nie dał mi rury na zewnątrz skubaniec ;( i musze rozsczelniać okna itp by dać mu tlenu. A cofa mi powietrze kominem wentylacji nie spaliny - osobny ciąg kominowy. 

trzeba będzie wypożyczyć wiertnie do betonu z chłodzeniem wodnym i zrobić ten otwór fi 100mm ;/ i wystawić spiro rurę na zewnątrz. Kominek ma sporą moc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Ura napisał:

 

Spoko coś wymyślę 

co do kominka to mam szwedzki kominek do gazyfikacji drewna z dopalaczem spalin :) smogu z tego nie ma i jest mega szczelny dodaje tylko tyle powietrza by spalać gaz z drzewa ( oczywiście rozpalanie na normalnym otwartym dolocie ), smoły też w kominie mało bo palę liściastym drewnem, a jest to komin systemowy i nie przyczepia się do niego nagar tylko spada do osadnika na dole.

Tak czy inaczej instalator nie dał mi rury na zewnątrz skubaniec ;( i musze rozsczelniać okna itp by dać mu tlenu. A cofa mi powietrze kominem wentylacji nie spaliny - osobny ciąg kominowy. 

trzeba będzie wypożyczyć wiertnie do betonu z chłodzeniem wodnym i zrobić ten otwór fi 100mm ;/ i wystawić spiro rurę na zewnątrz. Kominek ma sporą moc. 

Co do wypozyczenia za podobny otwor dałem 250zl od wiercenia albo nawet wlaściwie większy nie wiem czy jest sens to wiercić samemu jak się nie ma sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.