Skocz do zawartości
Gość Paragon

Tryb pracy falownika jebao W1 i W2

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Paragon napisał:

krawędz akwarium, mam od tafli wody do krawędzi jakieś 3cm więc te 3 cm nie jest problemem dla tej pompy ale wygląda to dosyć strasznie nie mógłbym spać dlatego mam ustawione tak ze bujanie tafla nie przekracza 2cm  

Odważny jesteś :-) przez noc albo nieobecność jakieś dwie wściekłe ryby zaczną buszować, zmienią rezonans fal i bedziesz miał wyciek ;-) Oby się tak nie stało :-). Z tego powodu pompę ustawiłem nieco głębiej żeby bujanie bardziej szło pod powierzchnią wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Nie no spoko zmiękłem i tak jak pisalem nie buja mocniej niż na 2 cm, mam dobry 1-2 cm zapasu hehe więc mogę spać spokojnie, pokretlo zablokowane guziczkiem lock, nie reaguje na przekręcanie więc o przypadkowym przekręceniu nie ma mowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2018 o 23:33, @Pawel napisał:

A jak oceniacie głośność ow25 w trybie falowania lub zmiennym?

Mam 2 x ow25. Pracują w trybie falowania W1 na 50 % mocy. Śpię ok 4 metrów od baniaczka i hałas jest akceptowalny. Mieszkam w bloku więc tolerancję na hałas mogę mieć większą. Naprawdę nie ma tragedii tym bardziej, że serię OW wyciszyli względem RW i chodzi tutaj o łączenie na linii magnez - szyba - pompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na gyre cyrkulator i... mam wir w baku. Musiałem lewą sekcję ustawić na - 50% a prawą na +10. Dopiero teraz nie szarpie koralowcami. A złamana gąbka ktora byla z tyłu pod skałą od dwóch miesięcy poleciała w toń wody. Piasek zrobił się jakby gładki na całej powierzchni, a cały syf ze skały został wydmuchany. Było tego tyle, że przez pewien czas nie widziałem cyrkulatora oddalonego na 35cm. Sory za off top. Ale to pokazuje przewagę nad standardowym cyrkulatorem przynajmniej w moim zbiorniku. Zobaczymy co będzie dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Wam się udało ustawić w trybie W2 falowanie? W1 - nie ma problemu, a w W2. U mnie RW-15 "gra gamę buczeniem", ale fali nie chce robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 godzin temu, SzymonH napisał:

Jak Wam się udało ustawić w trybie W2 falowanie? W1 - nie ma problemu, a w W2. U mnie RW-15 "gra gamę buczeniem", ale fali nie chce robić.

je pierwsze ustawiłem siłę, względem W1 z biegu 3 musiałem podnieść na 6 żeby zachować podobna siłę, wnioskuję z tego że do pracy na W2 potrzeba więcej mocy a następnie ustawiłem pokrętło na najdłuższe fale czyli na maksa w prawo i skręcałem po jednej kresce i czkałem 1-2 minutkę i tak aż trafiłem w odpowiednią amplitudę wtedy zaczyna bujać cała taflą wody, wydaje mi się tez żeby ładnie bujało musi być zapas mocy na pompie ale powinieneś dać radę rozbujać u mnie to dosyć łatwe bo mam mocno przewymiarowana pompę, nawet gabarytowo jest potężna szyba boczna u mnie ma 60cm a pompa ma długość 34cm :) 

Niżej filmik ze startu akwarium pompa wtedy chodziła na 2 biegu z 10 i nieźle zamiatała rzuciłem kostkę coś tam widać

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam trybu else czyli losowego ew W2. Na w1 fajnie wygląda ale efekt słaby. Mam rw 8 (3lata)i rw 15 (rok) oraz wp25 która ma najmniej 6 lat, obecnie moczy sie w occie bo coś słabo już dmuchała.

Tu jest fajna zabawka do jebałek

https://www.fish-street.com/aqlink_s1_wifi_jebao_adapter


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie udało mi się ustawić fali na W2. Wyłączyłem obieg i próbowałem. Może za szybko chciałem albo za słaba pompa. Ale to nic.... Zamówiłem CP-55 z okazji BF i jak przyjdzie, będę się bawił dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SzymonH napisał:

Nie udało mi się ustawić fali na W2. Wyłączyłem obieg i próbowałem. Może za szybko chciałem albo za słaba pompa. Ale to nic.... Zamówiłem CP-55 z okazji BF i jak przyjdzie, będę się bawił dalej. 

Mi się udało ale tylko przy włączonym obiegu. Cyrkulator musiał dmuchać pod prąd obiegu. W efekcie przy zwolnieniu jego pracy obieg powodował ruch wsteczny wody a jak przyspieszał, przepychał strumień zgodnie z jego kierunkiem. Ale to falowanie było na tyle mizerne że szkoda gadać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, SzymonH napisał:

Nie udało mi się ustawić fali na W2. Wyłączyłem obieg i próbowałem. Może za szybko chciałem albo za słaba pompa. Ale to nic.... Zamówiłem CP-55 z okazji BF i jak przyjdzie, będę się bawił dalej. 

może być za słaba, CP-55 to już potęga u mnie jedna robi robotę i to poskręcana hehe

Godzinę temu, dla syna napisał:

Mi się udało ale tylko przy włączonym obiegu. Cyrkulator musiał dmuchać pod prąd obiegu. W efekcie przy zwolnieniu jego pracy obieg powodował ruch wsteczny wody a jak przyspieszał, przepychał strumień zgodnie z jego kierunkiem. Ale to falowanie było na tyle mizerne że szkoda gadać. 

ja na starej RW-8 tez dałem rozbujać trzeba więcej cierpliwosci i zabawy ale tez da radę, przy pompach typu Cross Flow, jest to duzo łatwiejsze i bardziej spektakularne hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany tematem, pobawiłem się wczoraj ustawieniami w swojej OW10 (w kostce 35x35x40). Do tej pory zwyczajnie nie zwracałem uwagi na efekt falowania (takiego bujania, a nie tylko zmarszczek na powierzchni), bo zwyczajnie uznałem że nie da się go uzyskać u mnie. Poniżej wnioski:

1. Częstotliwość rezonansowa (maksymalne bujanie wody) u mnie przypada na ~1/3 skali, pokrętełko tak na godzinie 10. To mnie zaskoczyło, bo byłem przekonany, że nawet najmniejsza częstotliwość "falowania" cyrkulatora jest za duża, a tu niespodzianka. Okazało się, że jak zacząłem ustawiać tak jak pisał @Paragon, czyli powoli przestawiając od końca skali stopniowo w lewo, w pewnym momencie woda zaczyna wyraźnie się bujać, akwarium wpada w rezonans.

2. Bujanie można uzyskać tylko w trybie W1 (praca przerywana). Przy w2, nawet przy częstotliwości rezonansowej bujania praktycznie brak. Może było by lepiej przy wyłączonej kaskadzie, ale przecież kaskada w normalnej sytuacji nie będzie wyłączona, wiec nie ma sensu badać takiego przypadku.

3. Żeby uzyskać jakąś przyzwoita amplitudę "bujania" cyrkulator musiał pracować w górnych zakresach mocy (czyli w zasadzie za mocny przepływ jak na moje malutkie akwarium). Przy nastawach typu 3-5 "kropka" na skali efekt bujania był marny.

Podsumowując, albo taki "wiatraczek" nie nadaje się do uzyskania efektu bujania (może dwa cyrkulatory skomunikowane by lepiej zadziałały), albo takie kosteczki są zwyczajnie za małe, żeby woda mogła się w nich porządnie rozbujać. Być może też skierowanie cyrkulatora prosto w skałę (tak jest u mnie obecnie, żeby przedmuchiwało osady gromadzące się w glonie) nie pomaga w rozbujaniu. Może jak bym skierował cyrkulator na przeciwną ściankę lub na powierzchnię, efekt bujania byłby większy, chociaż wątpię żeby była jakaś różnica znacząca, ot więcej zmarszczek na powierzchni by było (taki fałszywy efekt falowania).

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, Słony leszcz napisał:

1. Częstotliwość rezonansowa (maksymalne bujanie wody) u mnie przypada na ~1/3 skali, pokrętełko tak na godzinie 10. To mnie zaskoczyło, bo byłem przekonany, że nawet najmniejsza częstotliwość "falowania" cyrkulatora jest za duża, a tu niespodzianka. Okazało się, że jak zacząłem ustawiać tak jak pisał @Paragon, czyli powoli przestawiając od końca skali stopniowo w lewo, w pewnym momencie woda zaczyna wyraźnie się bujać, akwarium wpada w rezonans.

Nom dokładnie wszystko zależy od długości akwarium, to czas jaki potrzebuje fala na powrót u każdego będzie inaczej, nawet układ skał czy korali na to wpływa trzeba po prostu cierpliwie ustawiać aż się trafi w odpowiednią amplitudę

9 minut temu, Słony leszcz napisał:

2. Bujanie można uzyskać tylko w trybie W1 (praca przerywana). Przy w2, nawet przy częstotliwości rezonansowej bujania praktycznie brak. Może było by lepiej przy wyłączonej kaskadzie, ale przecież kaskada w normalnej sytuacji nie będzie wyłączona, wiec nie ma sensu badać takiego przypadku.

Tutaj wykminiłem ze musi być zapas mocy pompy żeby rozbujać na W2, u mnie bujało już w trybie W1 na 2 biegu, w trybie W2 bujanie zaczyna się od 5/6 biegu tak więc tutaj zapas mocy musi być

11 minut temu, Słony leszcz napisał:

Podsumowując, albo taki "wiatraczek" nie nadaje się do uzyskania efektu bujania (może dwa cyrkulatory skomunikowane by lepiej zadziałały), albo takie kosteczki są zwyczajnie za małe, żeby woda mogła się w nich porządnie rozbujać. Być może też skierowanie cyrkulatora prosto w skałę (tak jest u mnie obecnie, żeby przedmuchiwało osady gromadzące się w glonie) nie pomaga w rozbujaniu. Może jak bym skierował cyrkulator na przeciwną ściankę lub na powierzchnię, efekt bujania byłby większy, chociaż wątpię żeby była jakaś różnica znacząca, ot więcej zmarszczek na powierzchni by było (taki fałszywy efekt falowania).

Wnioski masz takie same jak ja, zgadzam się z tobą, ewentualnie temat może załatwić pompa typu cross flow nawet najsłabsza jebao CP-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Paragon napisał:

Nom dokładnie wszystko zależy od długości akwarium

Mocno zaskoczony byłem, że takie szybkie falowanie jest potrzebne, żeby moja kosteczkę rozbujać. Pewnie przez to, że każdy ma w głowie naturalne morskie fale, które mają okres falowania kilkanaście-kilkadziesiąt sekund, wiec "intuicyjne" oczekuje się podobnej częstotliwości w akwarium. Ale jednak akwarium to nie morze:-)

20 minut temu, Paragon napisał:

tutaj zapas mocy musi być

Zapas to niby jest. Kostka 49L (ze 40L netto maks), a OW10 teoretycznie do 4000l/h daje, czyli by był współczynnik ~100x teoretycznie, trochę kosmos. W praktyce, na 7-8 pozycji w trybie W2 coś tam faktycznie się bujało, ale przy 5 i niżej, lub w W1 dowolna moc to falowanie było symboliczne, jak się dobrze przyjrzałeś to dało się zauważyć bujanie o kilka mm powierzchni wody przy ściance. Ale w W2 na 7-8 to już miękasy tak szarpało, że bym miał obawy tak zostawić na dłużej. Co ciekawe, miękasy mimo to napompowane cały czas były, pewnie przez osady jakie się podniosły do wody przy zwiększeniu cyrkulacji. Czyli, mogę mieć falowanie i pralkę lub bardziej umiarkowaną cyrkulację i brak falowania:-( No, mogę uzyskać zmarszczki na wodzie, jak strumień bardziej na powierzchnię dam, to chociaż bliki na dnie będą. Taki widać urok kosteczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Słony leszcz napisał:

1. Częstotliwość rezonansowa (maksymalne bujanie wody) u mnie przypada na ~1/3 skali, pokrętełko tak na godzinie 10. To mnie zaskoczyło, bo byłem przekonany, że nawet najmniejsza częstotliwość "falowania" cyrkulatora jest za duża, a tu niespodzianka. Okazało się, że jak zacząłem ustawiać tak jak pisał @Paragon, czyli powoli przestawiając od końca skali stopniowo w lewo, w pewnym momencie woda zaczyna wyraźnie się bujać, akwarium wpada w rezonans.

Pokręć dalej w okolice godziny 12. Powinieneś uzyskać drugą częstotliwość, przy której będzie falowanie. W tym przypadku fala będzie dłuższa, o mniejszej częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, Słony leszcz napisał:

Zapas to niby jest. Kostka 49L (ze 40L netto maks), a OW10 teoretycznie do 4000l/h daje, czyli by był współczynnik ~100x teoretycznie, trochę kosmos.

ja w poprzednim 90l miałem Rw-8 i z tym bujaniem było w sam raz

3 minuty temu, SzymonH napisał:

Pokręć dalej w okolice godziny 12. Powinieneś uzyskać drugą częstotliwość, przy której będzie falowanie. W tym przypadku fala będzie dłuższa, o mniejszej częstotliwości.

dokładnie tak jak piszesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SzymonH napisał:

Pokręć dalej w okolice godziny 12. Powinieneś uzyskać drugą częstotliwość, przy której będzie falowanie. W tym przypadku fala będzie dłuższa, o mniejszej częstotliwości.

W okolicy 12 nic się nie dzieje niestety, albo amplituda jest tak mała, że praktycznie nie ma efektu. Ale w wolnej chwili spróbuje jeszcze raz:-) Pamiętaj, ze u mnie jest 35x35x40, to na prawdę mało miejsca na rozpędzenie się fali, a jednocześnie relatywnie (w stosunku do długości) głęboko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.