Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

 

Oki, to do leje rodi. Test kh mam tylko do morskiego, pewnie się nie nadaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla spokojnośności nic nie powiem więc słuchaj mądrzejszych:), a jak nie wyjdzie, to napisz na priv. Powodzenia!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa bez problemów . 
Choć sam pomiar to tylko wiedza czy dużo czy mało i tak okaże się w praniu ile RO będzie trzeba dolać lub RO + GH plus żeby zejść z ph . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten artykuł. Wychodzi na to, że planuję mieć jasne wody i chciałabym aby zwierzaki miały warunki możliwie takie, jak w naturze. 

Roslinki dziś nie puszczają babelkow. Może powinnam dać napowietrzacz? Woda ma być dobrze natleniona, a w tej chwili nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy solidny ruch tafli wody, napowietrzanie wytrąca Co2 z wody i nie sprzyja obniżaniu pH :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Raffy14 napisał:

O to się nie martw specjalisto :) 

Wierzę na słowo i oddałam się w dal....dla twojej i reszty specjalistów;)hahaha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już miałam w dłoni preparat na obniżenie ph, ale sie powstrzymałam :)

Zmierzylam kh testem do morskiego, wyszło 4.5.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób testów, bo nie warto. Jeśli uważa, że warto, to już się nie odazwę. Amen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

Już miałam w dłoni preparat na obniżenie ph, ale sie powstrzymałam :)

Zmierzylam kh testem do morskiego, wyszło 4.5.

 

Nika, lanie ph minusów nic nie da. Jak już to na chwilę

Masz kamienie które pienią, będą ciągle podwyższać pH. 

Kh masz w sam raz pod amazonkę. Ale kamole będą działać jak w reaktorze wapnia, jeśli wiesz o co mi chodzi :)

Kamole out, poczekaj cierpliwie na korzenia i posadz tam anubiasa i będzie OK.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest akwarystą z wieloletnim stażem i zna swój zbiornik jak własną kieszeń, to może testów nie robić.  Pozna po koralowcach/roslinach/rybach/ urobku z odpieniacza/fusach w kawie, kiedy cos jest nie tak. Choć i tak warto choć raz na czas zrobić ot, tak, zeby sprawdzić własną czujność. 

Ja robię raz, z ciekawości, w tym też, żeby porównać z morskim, dwa, uczę się. Jak mam się nauczyć, jeśli nie będę mierzyć? 

Poza tym uważam, że skład kranowki jest zmienny, rodi jest dużo bardziej przewidywalna ;)

Edit: kamole wywale, jak będę miała korzenie. Wyjme jednak te niepotrzebne, które nie trzymają anubiasa. Raz, że trochę pewnie oddają, dwa, za duży kontrast z piachem i jakoś to nienaturalnie wygląda, więc mi na nich nie zależy w tym akwarium.  Ph w zbiorniku i w kranie jest takie samo, więc nie wzrosło na razie, ani też nie spadło.  Czy roślinom bardzo szkodzi takie ph? Jeśli tak, to kupię ten preparat, żeby zneutralizowac ten zasadowy odczyn, póki nie mam naturalnych pomocy. 

Zastanawiam się też, co zawiera buteleczka za 6 złotych.  Pewnie jakiś kwas. Może nawet zwykly "kwasek cytrynowy" :D

Co do skaly: łupek będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Specjalista uważa, że nie warto :D 

Ja sam nie robię, mam wyczucie i obserwuję zbiornik. Po X latach to się czuje jak ryba w wodzie, ale na start to warto poznać conieco i potestować trochę.

Testy na amoniak, no2 itp. są bez sensu, wystarczy poczekać i ustabilizować zbiornik, rozbujać go roślinnością. W dojrzałym zbiorniku są bez sensu - tak jak w morskim.

No3 się przyda, ph i kh. No3 salifert też się nadaje.

Masz bardzo fajną wodę, zazdroszczę - u mnie w kranie od 10lat KH ponad 10 :(    

Chociaż większość ryb przystosowała się przez lata do twardej wody, sam regularnie rozmnażałem płaszczki przy kranówie, teraz znowu się spodziewam kolejnych maluchów :) 

Ale jak takie KH masz, nic nie kombinowałbym :) Byle nic nie zatwardzało wody, jak wspomniane kamienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie gdy zastosujemy do słodkiego lampe z morskiego. Nie znalazłem nic na ten temat bo pewnie nikt nie używał. Czy ryby padną ? czy rośliny padną ? jakie będą skutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Nik@ napisał:

Edit: kamole wywale, jak będę miała korzenie. Wyjme jednak te niepotrzebne, które nie trzymają anubiasa. Raz, że trochę pewnie oddają, dwa, za duży kontrast z piachem i jakoś to nienaturalnie wygląda, więc mi na nich nie zależy w tym akwarium.  Ph w zbiorniku i w kranie jest takie samo, więc nie wzrosło na razie, ani też nie spadło.  Czy roślinom bardzo szkodzi takie ph? Jeśli tak, to kupię ten preparat, żeby zneutralizowac ten zasadowy odczyn, póki nie mam naturalnych pomocy. 

Zastanawiam się też, co zawiera buteleczka za 6 złotych.  Pewnie jakiś kwas. Może nawet zwykly "kwasek cytrynowy" :D

Nika, wywal teraz. Masz za twardą wodę, rośliny tego nie lubią. Są i tak przemęczone, nie utrudniaj im życia na start :)  Niech się rozbujają, im szybciej tym lepiej dla zbiornika.

Preparat nic nie da, za chwilę kamol puści i znowu będzie twardo. Możesz kupić kokosa za 2złote, rozłupać go, usunąc miązsz i ułamać jego kawałek i przywiązać anubiasa na to :)

Teraz, volf napisał:

Co się stanie gdy zastosujemy do słodkiego lampe z morskiego. Nie znalazłem nic na ten temat bo pewnie nikt nie używał. Czy ryby padną ? czy rośliny padną ? jakie będą skutki.

Rybom to nie obchodzi, co będzie im świeciło :) Glon polubi, roślinki wolą cieplejszą barwę światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic się nie stanie. Czytałam że w słodkich też się używa 10 000k pomieszanie z światłem różowym czy "dziennym" 6500k. Jednak actynika chyba nic nie daje, marnowanie prądu. W morskim robi chyba tylko tyle, że widać efekt fluo. Nie wiem, czy takie widmo coś pomaga koralowcom w przemianie materii i wzroście.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Nik@ napisał:

Chyba nic się nie stanie. Czytałam że w słodkich też się używa 10 000k pomieszanie z światłem różowym czy "dziennym" 6500k

Sam używam połączenie groluxa z aquastarem z firmy Sylvania, 2szt. tego i 2szt. tego

AquaStar ma 10k, grolux 8500. Kombinacja petarda, nie zmienię tego już :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, kamole wywalone:) jakoś udało się anubiasa utrzymać przy dnie przysypujac same tylko korzonki.

U mnie na razie świeci tylko jedna t5 10000k z morskiego, actynike wywaliłam i muszę dokupić drugą cieplejsza. Z czasem jakiegoś leda zrobię, bo w liczniku pradowym tornado jakieś ;)

A jeszcze @raffy popoproszę o instrukcje, co masz na myśli z za twardą woda? Myślałam, że kh jest ok, tylko odczyn wody jest zasadowy, a powinien być neutralny. Jaką twardość miałeś na myśli? Kh to niby twardość węglowodanowa vel alkalicznosc i troszkę się zdezorientowałam. Kh w akwarium mierzylam dwa razy, mogę jeszcze świeżą kranowkę zbadać, ale chyba niewiele będzie różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika - 10000K dokup albo 6500 lub 8500 i będzie fajnie. A KH to tak 6.5-7 powinno się trzymać aczkolwiek powyżej 7 to będzie mniej glonów. Ale woda z kranu chyba ma KH

Wysłane za pomocą Tapatalk

Coś min tekst ucieło. Kranówa to chyba ma KHPoza tym i tak robisz RO do morskiego to co co szkodzi przy podmiance dołożyć RO? Przecież i tak nie będziesz podmieniać więcej niż 10%.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh wyszło bardzo niskie, ale jeszcze w normie, tylko odczyn ph jest niedobry. Mam nadzieję, że jak wloże korzenie to one poprawią ph (swoją drogą w morskim by się takie przydało, a mam tam za niskie) a z kh nie mam dla slodkiego problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile mas PH?


Wysłane za pomocą Tapatalk

Przy zakładaniu akwarium powonno się dać tzw. Bakterie startowe. Wydaje mi się że sachem stability to nie jest to. Stability chyba dajemy do już działającego akwarium . Na start to kup sobie tropicala lub jbl bakterie startowe


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 8.6 

Według producenta stability jest też do nowego akwarium.

"Cause of fish death: new tank syndrome".

Instrukcja podawania jest od pierwszego dnia od zalania. Ja dałam tylko mała cześć zalecanej dawki. Nie mam jeszcze żadnego medium do zasiedlenia bakterii, więc nie ma chyba sensu lać.  Jutro będę miała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata też jest dobrym madium dla bakterii. Zresztą bakterie osadzają się też w podłożu


Wysłane za pomocą Tapatalk

Ph8.6 ? To czym ty się martfisz ? Jest ok.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@

Rafał daje dobre rady, chociaż ja uzupełnił bym to o jedną najważniejszą. Przystopuj. Sporo już zmieniłaś jak na pierwsze dni życia tego zbiornika. Poczekaj aż zgromadzisz wszystko do kupy i wtedy grzebiesz "raz a dobrze". 

Ph jeszcze spadnie, dasz korzenie i ustabilizuje się życie to zrobi się lekki kwas. 

@Raffy14 zwróć proszę większą uwagę, że Dominika zakłada raczej zbiornik towarzyski niż ściśle biotopowy, dodatkowo raczej mało angażując. Myślę, że nie wymaga wybujałych roślinnych rarytasów. 

Korzenie niestety jeszcze pływają ale już łatwiej je utrzymać pod wodą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, no za dużo grzebania to fakt. Wkładałam kamienie i wyciągnęłam.  Chcialam odpalić pompę obiegowa, niestety za mocna, zrobiła pralkę.  No to pomyślałam o kaskadzie włączyłam w wiadrze, dzialala. Umylam i przestała działać :(

Akwarium ma być bez wymagających zwierząt i roślin. Mogę dozować w kropelkach co trzeba, ale butli co2 nie chce. Jeśli co2 w plynie coś da, to mogę lać, no problem. Tylko nie chce już kolejnego urządzenia w domu.

Edit: kaskada naprawiona. W jednym koszyku wata na razie, drugi pusty. Co tam dać, wate czy węgiel? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel? A po co? Ja bym tam wrzucił np:matrix sachema lub substrat pro eheima niech sie bakterie zasiedlają.


Wysłane za pomocą Tapatalk

No i szybko dodaj 2gą świetlówkę


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.