Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

A coś innego czerwonego co nie wymaga co2? Nawóz mogę dolewac, tu nie na problemu, byle butli nie wkładać.  A ten pomarańczowy? Piękny jest, czego mu trzeba do szczęścia?

Tak wygląda szkiełko. Sfatygowane, kiedyś było sumpem i kilka miesięcy u corki w pokoju było morskie. Ale pomyślałam że zamiast wyrzucić na smietnik to spróbuję prostego słodkiego. 

2Qlw2I6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku to chyba było by najlepiej wyciąć tą szybę i zakupić filtr :)  bo w doklejanie chyba nie chcesz się bawić  . Ja myślałem że to jest normalny panel z grzebieniem i przegrodą w środku .Niestety co do czerwonych i tym podobnych roślin aby trzymały kolory i rosły a nie wegetowały to one wszystkie potrzebują dość dobrego światła ,CO2 i nawozu .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę wyciąć bo jest cienkie szkło, a ona trochę wzmacnia. 

Grzebień kupię oczywiście.  Mam, ale niebieski a chce zrobić czarne tło więc i grzebień musi być czarny. Panel zostaje i jednak będzie filterek ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dasz taki filtr jak podałaś w linku będzie on filtrował wodę tylko w tym panelu weź to pod uwagę .To lepiej było by chyba dać pompkę obiegową na wlot gąbke a wylot wyprowadzić nad grzebieniem do akwarium aby był obieg wody .Albo coś takiego https://allegro.pl/aquael-circulator-2000-pompa-glowica-akwa-350-450l-i6067841196.html plus https://allegro.pl/oferta/gabka-do-filtra-delfin-6944603532

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pompkę jebao, ktorej przez jakis czas uzywalam w tym panelu i planowałem ja dać teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git , dokupić gąbkę przedłużyć wlot na długość gąbki jakąś rurką  , powiercić w niej otwory aby wodę pobierało na całej długości i powinno być ok .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Nik@ napisał:

 



Problematyczna, bez dużego światła nie będzie czerwona, przy złym nawożeniu bardzo łatwo się rozpuszcza
1,99 zł

Problematyczna, bez dużego światła nie będzie czerwona, przy złym nawożeniu bardzo łatwo się rozpuszcza
2,29 zł

Problematyczna, bez dużego światła nie będzie czerwona, przy złym nawożeniu bardzo łatwo się rozpuszcza
2,49 zł

Dla koloru potrzebuje sporo światła, przy brakach łatwo gubi liście od spodu
2,05 zł

Tej akurat nie miałem
2,29 zł

Przy dobrym świetle chwast
1,80 zł

Łatwa ale czerwona będzie pod dobrym światłem

Przejrzyj sobie jeszcze rośliny z grupy: echinodorus, bucephalandra. 

Co do akwarium: doklej grzebień, na dno daj jakąś obiegówkę, zasyp złożem a na górze daj gąbki (moja rada to minimum 2 wtedy syf przy wyciąganiu pierwszej nie wpada w złoże)

Prowadzenie: szkoły są różne.
tak zwany Low-tech: mało światła, bardzo żyzne podłoże przykryte piaskiem, rośliny głęboko puszczające korzenie, brak nawożenia wody jedynie obfite karmienie, uzupełnianie parowania i okazjonalne podmiany, często brak filtra tylko cyrkulator, wszystko rośnie powoli ale zdrowo.
medium tech: średnie światło, substrat ogólny raczej mało żyzny, rośliny średnio wymagające, filtr, nawożenie słupa wody, co2 w płynie, regularne podmiany, raz na jakiś czas przycinasz rośliny, 
high tech: masa światła, bardzo żyzny substrat (np ada amazonia), masa nawozów, częste podmiany, instalacja co2, regularne cotygodniowe zabiegi

Wybór należy do Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wariant 1 :)  

teraz światło... mam lampkę 2x39 t5 a widzialam  w sklepie slodkim tylko t8. 

Pozostaje chyba jakiś led kupić lub zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrde nawet takie słodkie robi się skomplikowane. Za moich czasów wsypywało się piasek z rzeki, jakiś korzeń wsadzało w doniczkach amazonke , dodawało cryptokoryne i jakieś roślinki typu wywłócznik, filtr gąbkowy, napowietrzacz i wszystko hulało a nawet się rozmnażało


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Nik@ napisał:

Dla mnie wariant 1 :)  

teraz światło... mam lampkę 2x39 t5 a widzialam  w sklepie slodkim tylko t8. 

Pozostaje chyba jakiś led kupić lub zrobić. 

W takim razie światła będzie aż za dużo... Nie wiem jakie oglądałaś sklepy z słodkimi ale bez problemów kupisz świetlówki t5 39W, ledy to bajka, mi wszystko świetnie na nich rosło, ale w Twoim przypadku zbędny wydatek. 
Jeśli tej przegrody nie chcesz wycinać to zrób taki pełny panel jak pisałem wyżej, będzie super, na dno coś żyznego (ja używałem jbl aquabasic plus) na to coś bez nawozów (ja używałem jbl manado z piaskiem). Rośliny wybieraj łatwe, niestety często po prosto zielone, jak będzie rosło to próbuj dodawać bardziej wymagające okazy. Ogólnie zasada panuje aby na start roślin było jak najwięcej, zwłaszcza tych szybko rosnących (masa roślinna pochłania nadmiary makro i mikroelementów temutrudniejo glony).
Z nawozów dla roślin nie będziesz nic jakoś szczególnie potrzebować. Ja osobiście polecił bym delikatnie dodawać węgiel w płynie (czyli wodny roztwór aldehydu glutarowego, preparaty typu EasyCarbo itp)Rośliny ruszają z kopyta i dużo trudniej o zakwit glonów. 
Ryby standardowo jak ruszy biologia w pełni, można ale nie trzeba używać płynnych bakterii. Ryby stopniowo, na "ławice" nie masz co liczyć, w 100L nic nie będzie pływać w grupie. Jeśli chcesz krewetki (moje idolki to amano, jakieś red cherry czy babalutii) to powstrzymaj się od skalarów i bojowników. No tylko na początku wydaje się skomplikowane. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalary i bojownik mi się nie podobają akurat. Jakie rury do lampy? Bo mam tam morskie rury teraz :D  tak się zastanawiam, czy mogę włożyć tylko jedna świetlówkę na razie? Byłoby 39 Watt czyli akurat proporcja światła ok, tyle, że jedna świetlówka oświetli mniejsza cześć zbiornika i nie wiem, czy to lampie nie zaszkodzi, jeśli tylko jedna rura będzie.

Edit: nie kumam. Właśnie czytam że dla roślin świetlówka 10 000k, to przecież to do morskiego jest? Akurat mam 10 000k w tej lampie jedną.

https://www.plantica.pl/produkty/oswietlenie/swietlowki/t5/do-50w/swietlowka-sylvania-aquastar-t5-39w-85cm-2676?gclid=Cj0KCQiArenfBRCoARIsAFc1FqfCPcR1k1zzzwYG8sQPz_EjEB6EW4uy_TMO8S9EGGmwP2HpERiRkDkaArH5EALw_wcB

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Nik@ napisał:

Skalary i bojownik mi się nie podobają akurat. Jakie rury do lampy? Bo mam tam morskie rury teraz :D  tak się zastanawiam, czy mogę włożyć tylko jedna świetlówkę na razie? Byłoby 39 Watt czyli akurat proporcja światła ok, tyle, że jedna świetlówka oświetli mniejsza cześć zbiornika i nie wiem, czy to lampie nie zaszkodzi, jeśli tylko jedna rura będzie.

 

ja u siebie kiedyś używałem świetlówek grolux(specjalna dla roślin czerwonawa), aquastar (powiedział bym, że zimna i blada), oraz neutralne bliskie 6500K. Ale ja w swojej 240 miałem w sumie 4x39W i 1x54 a później jeszcze 100W w ledach do tego. 
Jeśli chcesz akwarium ogólne to polecam rozważyć: 2x 6500K czyli neutralnie, 1x6500k 1x4000K czyli bardziej żółtawo, albo 1x6500k 1x8000K bardziej zimno. 
Nie wiem jaką masz lampę i statecznik, ale po prostu daj wie a lampę trochę wyżej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłam tło i ustawiłam szkło na miejscu. Wygląda jak kruszynka przy tym 750 :D musiałam trochę obciąć ten regał, żeby mi małe nie zasłaniało dużego. 

75F3VvF.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak dać lampy wyżej, ona się opiera na nóżkach o akwarium. 

No nic, najpierw zamówię to czarne podłoże, najprostsze zielone roslinki z tych polecanych przez Ciebie i wymienię actyniczną świetlówkę na 6500. Będzie więc 6500 i 10 000 na początek. Zamontuje grzebień i pompę, podwiesze też jakiś diy "koszyk" w panelu na gąbkę. Póki nie będzie ryb tyle powinno wystarczyć, potem będziemy kombinować dalej. 

Gdzieś widziałam, że najpierw trzeba dać podłoże, potem zalać gdzieś do 1/3 wysokosci i posadzić roslinki. Potem reszta wody. Rozumiem, że zalewam wodą z kranu odstaną 24h? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10000K to nie dobry pomysł do akwarium słodkowodnego. Ja taką świetlówką hoduję glony dla sulawesi. Lepsza druga 6500 lub coś wpadającego w czerwień dla roślin. Co do sadzenia to niby jest taka szkoła, ale jak masz nawóz w pod podłożem, to ja przynajmniej sadziłem zaraz po wsypaniu podłoża. Ja zalewam prosto z kranu, ale pod warunkiem, że nie ma w wodzie chloru. Odstanie wody powoduje odparowanie chloru. Generalnie u mnie pilnowałem tylko temperatury i woda nie stał 1,2 czy 5 dni. Ważne aby odparował chlor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też wykorzystać filtr z morszczaka. Wystarczy że odepniesz membranę i wykorzystasz prefiltry. 

A co do sadzenia. Ja wolałem sadzić rośliny z poziomem wody kilka cm. Dzięki temu łatwo je było zagłębić i osadzić w podłożu. Nic nie wypływa, chociaż trzeba pilnować aby za bardzo nie rozgrzebać ziemi. Przydaje się cienka penseta. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, czupacabra napisał:

Woda kranowa już dawno nie jest chlorowana.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Hmmm może lepiej zadzwoń do swoich wodociągów... Bo nie do końca tak jest jak piszesz... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba dzwonić wystarczy zajżeć na ich stronę [emoji3]. Poza tym ostatnio zrobiła się moda na picie wody kranowej nawet w restauracjach.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Nika jak bawiłem się w dyskowce to do akwarium lałem wodę RO i minaralizowłem ją GH+ (mineralizator do wody dla krewetek słodkowowodnych) tak aby miała ok 250 do 300mikroSiemensów. I wtedy wszysko ładnie hulało ( u mnie woda w kranie ma ponad 600 mikroS)


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że woda jest chlorowana. Tylko nie cały czas. I to jest potwierdzone, ponieważ niedawno z uwagi na zawód miałem styczność z ujęciem wody i się dopytałem jak to wygląda.

Co do lania wody RO zależy co koleżanka planuje za obsadę. Bo o ile dla caridiny ph ok. 6.5 jest ok  i gh 6-8 bo tyle daje mineralizator jest ok. O tyle dla Neocardiny ph raczej 7+ i gh ok. 12. Ewentualnie Sulwaesi wtedy ph 8-8.5 i gh 6. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam sprecyzowane w głowie, co bym chciała mieć.  

Chciałam najpierw ze 2- 3 większe roslinki, 2-3 mniejsze, ale jak zaczęłam je oglądać, to zachwyt, jak sroczka u jubilera :)

Poza tym neonki, Danio, parka zbrojników,  kiryski i może jeszcze jakieś pielęgniczki, nie wiem, dopiero się uczę o tych rybkach. Slimaczki oczywiście i kilka krewetek.  Z kreweci to nie mam pojęcia, jakie by się dobrze czuły z taką obsadą. Woda będzie z kranu. Nie jest specjalnie twarda, do 120 ppm, a do 750l osmozy już ledwo wyrabiam produkować;)

To akwarium ma być dla mnie frajdą z obserwacji nowych, odmiennych niż słone gatunków i w miarę mało absorbujące i nie potrzebujące kosmicznych sprzętów.  Oczywiście nie zamierzam postawić i zapomnieć. Przygotowanie pokarmu do dwóch kubeczkow nie stanowi problemu, podmiany czy opłukanie gąbek, wyczyszczenie szyb też nie problem. To malenki zbiornik wiec czyszczenie to kilka minut, podmiana tez kilka minut. Ale już bieganie z nożyczkami, przycinki, czy obsługa co2 to już za dużo.  tym bardziej, że mam jeszcze hodowlę wrotka, fito, próbuję też utrzymać berghie, które mi się wykluły. Niewiele ich, kilkanaście sztuk, ale też trzeba pamiętać, że są i coś zrobić przy tym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda kranowa jakie ma ph bo twardość nie duża więc pewnie będzie na granicy 7.

Wtedy pielęgniczki mogą być (wolą wodę miękką) + kiryski mogą być + ławica jedna 10-15 sztuk (Zwinnik blehera - pływa wybitnie stadnie i fajnie wyglądają).

Podłoże to piasek i tylko piasek dla pielęgniczek i kirysków.

Pod piasek kulki glibiano torfowe jako nawóz dla roślin korzeniowych.

Nawozy to delikatnie carbo w płynie + micro + potas, ale to zależy od roślin które wybierzesz.

Wybierz sobie rośliny które chcesz (najlepiej nie bardzo wymagające) i wtedy się coś wymyśli.

 

Edytowane przez Robert_T (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Nik@ napisał:

Jeszcze nie mam sprecyzowane w głowie, co bym chciała mieć.  

Chciałam najpierw ze 2- 3 większe roslinki, 2-3 mniejsze, ale jak zaczęłam je oglądać, to zachwyt, jak sroczka u jubilera :)

Poza tym neonki, Danio, parka zbrojników,  kiryski i może jeszcze jakieś pielęgniczki, nie wiem, dopiero się uczę o tych rybkach. Slimaczki oczywiście i kilka krewetek.  Z kreweci to nie mam pojęcia, jakie by się dobrze czuły z taką obsadą. Woda będzie z kranu. Nie jest specjalnie twarda, do 120 ppm, a do 750l osmozy już ledwo wyrabiam produkować;)

To akwarium ma być dla mnie frajdą z obserwacji nowych, odmiennych niż słone gatunków i w miarę mało absorbujące i nie potrzebujące kosmicznych sprzętów.  Oczywiście nie zamierzam postawić i zapomnieć. Przygotowanie pokarmu do dwóch kubeczkow nie stanowi problemu, podmiany czy opłukanie gąbek, wyczyszczenie szyb też nie problem. To malenki zbiornik wiec czyszczenie to kilka minut, podmiana tez kilka minut. Ale już bieganie z nożyczkami, przycinki, czy obsługa co2 to już za dużo.  tym bardziej, że mam jeszcze hodowlę wrotka, fito, próbuję też utrzymać berghie, które mi się wykluły. Niewiele ich, kilkanaście sztuk, ale też trzeba pamiętać, że są i coś zrobić przy tym :)

Niby taki prosty temat a jednak opcji wiele . 
Filtr czym większy tym lepiej  , przeważnie oryginały są wielokroć za małe , ja np używam głowic i gąbek  . 
Co do krewetek i rybek , ryba jak jej sie do pyska zmieści to połknie  .Z mniejszymi osobnikami dorosłe dadzą radę ale młode znikną . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ jak nie chcesz się bawić w CO2 to nie dawaj za dużo światła i kup rośliny które nie wymagają za dużo światła np: microzorium ( są tego różne odmiany) może jakiś korzeń z przyczepionym mchem może kawałek skały? A jak chces ławicę to proponuję stadko ok 30 szt neona czerwonego i nic więcej. Na dno można dać parę kirysków o kilka krewetek Amano i będzie super.


Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.