Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

A nuż się utrzyma jak nie będzie zasłonięta. Co prawda to bardziej wymagajaca roślina, ale może będzie wolniej rosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wątpię, pierwsze zacznie listki od dołu gubić, aż całkiem zdechnie. A co do Twoich obaw w stosunku do hodowli neona, to spokojnie polecam nawet poczatkujacym, bo wbrew pozorom są to mało wymagające ryby. I jeszcze jedna podpowiedź, jeśli chcesz mieć z głowy problemy z większością chorób, to utrzymuj temperaturę wody na poziomie 27st. Nie tylko ryby, ale i rośliny będą zadowolone;)

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 stopni dla neona to zdecydowanie za dużo. Można taką temperaturę trzymać, tylko skróci się im życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyszły roslinki. W woreczkach bez wody, z woda by chyba zamarzly. Niektóre wyglądają słabo, jakby przemarzniete. Poczekam aż przyjdzie podłoże i po południu je wloże do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przemarzły to nic z nich nie będzie. Rośliny wysyła się bez wody bo by zgniły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert_ T nieprawda, praktyka jest zupełnie inna i spokojnie wytrzymują nawet wyższe temperatury. Ja stale utrzymywałem taką i było oki. Teraz neony pływają u wnuka i dalej mają się dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pisać zasłyszane, wyczytane czy też wymyślone informacje proponuję samemu spróbować!;) Kolego, od przeszło czterdziestu lat bawię się akwarystyką słodkowodną, przerobiłem i rozmnożyłem większość ryb dostępnych w handlu więc wiem co mówię i nie wciskaj ludziom kitów:)

A tak na marginesie, to będąc dokładnym rok i dwa miesiące temu zamieniłem 6 słodkich szkiełek na jedno morskie. W jednym z nich, jeszcze przed przenosinami do wnuka, od przynajmniej 9-10 miesięcy pływały neony więc na dzień dzisiejszy są w mojej rodzinie;)od około dwóch lat i nie wygląda by nagle wszystkie miały paść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ten piaseczek, bardzo delikatny, gladziutki i czysty. Nie trzeba było płukać. Zrobiłam test, wrzucilam trochę piachu do wody i zero jakiegokolwiek pyłu czy zabarwienia. Piach wysypany, bardzo gruba warstwa wyszła, chyba będzie trzeba trochę ująć. Kulki włożone pod piach, zalane, woda się grzeje i jak się zagrzeje to wloże roslinki. Na razie układ będzie tymczasowy, zanim odbiorę korzenie i kupię kilka kamieni na kryjówki dla ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grubość Tobie nie przeszkadza, to zostaw, roślinki będą zadowolone;) Masz za dużo kasy by kupować  nawet kamienie? Szczerze, to żwir, kamienie i korzenie brałem z rzeki, wygotowałem i zawsze wszystko było oki, a radocha dodatkowa, że samemu wszystko się przygotowało;)

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam rzeki w pobliżu ;)

Korzenie mi podaruje @dadariowięc tylko kilka kamyków jeszcze będzie potrzebne. Woda ciągle lodówka  wrrr. Moglam wlać ciepłej z kranu. Roslinki się biedne kiszą w tych workach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeka, to przenośnia;) wygotować z dodatkiem soli i git:) a co do obsady, to możesz się jeszcze się zainteresować tęczanką neonową(typowo staną rybka z zajebis... kolorami), która w większości pływa od połowy słupa wody w górrę, no i kolejna stadna rybka fajnie wybarwioiona zwinnik jarzeniec. Kolejna propozycja to bystrzyk kolumbijski, też trzyma się w kupie;), a na na dno koniecznie(!) kiryśniki czarnoplame. Super fajne rybki:)

 

 

się

Kiryśniki zarąbiście się rozmażają;) ale o tym nie przy dzieciach hehe

 

 

się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wymyślam, wystarczy poczytać odpowiednie fora.

I nie wypisuje, że mam duże doświadczenie. Bo tylko 6 lat, ale zdarzało mi się trzymać różne ryby w tym dzikie i też je rozmnażać. Bawić w roślinne zbiorniki, samemu dorabiać nawozy z soli. 

Ale skoro uważasz, że 2 ławice w 100 litrach to dobry pomysł to powodzenia. Miłem 140 i w życiu nie ma szans na 2 ładne ławice. 

A skoro jesteś takim znawcą to czemu koleżance proponujesz sumy które dorastają do 18cm? W 100l  akwarium?

https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/kirysnik-czarnoplamy-sum/

To możne jeszcze niech ich da z 5-6 sztuk do ławicy???

Zastanów się co piszesz, a następnie zwracaj uwagę innym. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a widziałeś kiedyś jak się zachowują kiryśniki czarnoplame( nie sumy), bo chyba nie? W większości czasu leżą na dnie, liściach większych roślin itd.itp w "wolnym czasie" leniwie pływają między roślinami, korzeniami i innymi zakamarkami i szczerze mówiąc są tak majestatyczne w swoim postępowaniu, że cholernie brakuje mi takich zwierzaków w morskim akaw...i mówię to całkowicie szczerze! Co do ławic, to dobry kolego, ale nie masz za grosz pojęcia o słodkim świecie, bo np.taki neon nie potrzebuje dużo miejsca do pływania, a dlaczego? Bo raczej trzyma się w miejscu! Co innego zwinnik jarzeniec, on lubi popływać po całym akwarium, ale raczej od po łówki w dół i trzyma się stad, natomiast tęczanka neonową lubi przestrzeń, ale od pas w górę więc w czym widzisz problem? Kolego, przestań czytać, a zacznij hodować lub myśleć! Powiem więcej, jakie dwa stada? W proponowanym większym akwarium spokojnie u bezboleśnie będą razem żyły stadka w/w ryb, a jeśli chcesz więcej, to dorzucę jeszcze piskorki na dno, choć one potrafią i u góry żyć np. między kłączami limnophilii, ale tego w książkach też nie wyczytasz:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rybek, to jeszcze jest czas na decyzję, choć na ten czarny piach uparlam się konkretnie dla neonów :D Włożyłam rośliny, niestety, ze dwie kulki gliniano torfowe przez przypadek wygrzebalam wkładając rośliny i woda jest mętna. Niektóre rośliny wyglądają na "zdrożone" ale nie przemarzły jednak. W każdym razie nie wyglądają, jak rozmrożona sałata. 

Światło na razie do pupy, jutro dostaną wsparcie cieplejsze lampką z sumpa, w przyszłym tygodniu spróbuję ogarnąć docelowe światło.  Co do co2, to umieram się, że nie chcę butli, ale może głupie pytanie: można Toshiby wesprzeć co kilka dni szklaneczką gazowanej wody mineralnej, czy to głupi pomysł? Czasem wlewam gazowana do fitoplanktonu.

Dozowanie odżywek mnie nie przeraża, i tak dodaje też do morskiego, więc tych kilka dodatkowych kropli do słodkiego nie zrobi mi różnicy.  

Fotki dam za chwilę, tylko nie krzyczcie, to moje pierwsze słodkie.

Ok, idą fotki. Po lewej planuje dać kilka korzeni, tak, zeby zaslanialy panel. Na środku pomiędzy roślinami ustawić jakieś groty z kamieni, a prawej same roslinki. Małe nieporozumienie zaszło z tą pływającą, myślałam, że ona wyrasta z dna tworząc pływające liście na powierzchni. Nie wiedziałam, że ona tak totalne niezwiązana z gruntem sobie pływa :D będzie mi się pewnie gromadziła przy grzebieniu, kiedy już go zamontuje i uruchomię obieg między panelem a częścią główną akwarium. Poziom wody podniesie się o około 3-4cm. Na pierwszej focie widać grubość piachu, z tyłu jest go trochę więcej. 

c8vVk7L.jpg

fLoOwEP.jpg

STszoTR.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz piasek czy jak @czupakabra( jeśli literówka nastąpiła, to sorki)polecił lepszy wybœr;) drobny żwirek?  CO2 jeśli chcesz wymagającw roślyny? Powiedz konkretnie co teraz masz i co chcesz, a będzie łatwiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu korzeni lotosa przesadze na lewą stronę, żeby nie zasłaniał światła tym roślinom po prawej. Podobno on potrafi zakwitnac w akwarium ale tylko wtedy, gdy mu się pozwoli wypuścić liście na lustrze wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, co mam już wylistowałam kilka moich postów wyżej (poprzednia strona) i dostałam "zjebkę" za te czerwone rosliny, które kupiłam, choć potrzebują one bardzo duzo swiatla, nawozow i co2 a ja nie chcę butli montować.  

Za dużo się naczytalam i pomyliłam nazwę z inną czerwoną  rośliną, która jest ponoć łatwa i nie ma takich wymagań, ale już po ptokach :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lotosa, jak bëdzie mu mało świiatła, to pójdzie w góre, jak mało to przy dnie będzie się plenił. Lotos jest przewidywalny jak facet;/

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, faceci są przewidywalni, ale tylko do pewnego momentu i każdy osobnik inaczej. Trzeba najpierw trochę "poznać" wroga, żeby nauczyć się przewidywać jego zachowanie :D

Po czym,  jak już żeński osobnik myśli, że wie o samcu wszystko, to następuje pierdolniecie roku, że samica pada na twarz, a sasiedzi mówią "to niemożliwe, był taki grzeczny, uczynny i zawsze mówił dzień dobry" :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przewidywalność zachowania raczej zależy od osobnika, niż od płci no i nawet w przypadkach super przewidywanych też jest szansa się naciąć, choć prawdopodobieństwo jest mniejsze ;)

Porównanie przejrzystości wody pomiędzy 756 słonym a 120 słodkim, w którym niechcący poruszyłam gliniane kulki;)

Mleczko w 120:

Bcd0rhN.jpg

Super kryształ, HD a może i 4k w 750

cFzCezz.jpg

Dodałam troszkę seachem stability freshwater and marine. To akurat miałam, ale jutro poszukam moze jakichs lepszych bakterii do słodkiego. 

 

Nie mam jeszcze domu dla bakterii. W tym kwarcowym piachu raczej nie znajdą siedziby, więc trzeba będzie najpierw uruchomić obieg, a potem kombinować jakiś koszyczek z gabką w miejscu dobrego przepływu czy jakąś ceramikę. Z rybkami sie nie spieszy, więc powolutku będę ruszać, jak z dwójki na lodzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałam jedynie seachem stability, ale nie wiem, czy to ma jakiś sens? Gdzie by te bakterie miały teraz zamieszkać? Tam jest tylko kwarc i rosliny:) 

https://www.plantica.pl/produkty/preparaty/bakterie-biostartery/seachem-stability-szczepy-bakterii-100ml-2444?gclid=Cj0KCQiA3IPgBRCAARIsABb-iGIDFT-8NTgbnJf1UVd_tCdhZBSCwzVB_D1QJGjXTTmR8bNggMb01t4aAk5rEALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.