Skocz do zawartości
Mini

Akwarium 317 l optiwhie czy float?

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Mini napisał:

Mój kumpel ma akwarium od miesiąca i dopiero dzisiaj zrobił podmianę. Zero ballinga, 1 opakowanie bakterii. 240l, ma zebrasome, garbika, i 2 korale. A właściwie te lekarstwa to chodzi środki na cjano i Dino? 

Chemii już trochę mam na stanie, jakieś suplementy, phosguard całe opakowanie i środki na cjano. 

sorki ale jak to czytam to zastanawiam się czy zdajesz sobie sprawę co to morskie? Co i po co jest balling ? Jeszcze nie masz akwarium a masz srodki na cyjano i dino czy też to kolega:thumbup:itp chemia

Zapytam od tylu czy wiesz ile miesięcznie kosztuje utrzymanie oficjalnie akwarium? tego typu co chcesz mieć...

Wyciąg wnioski co pisał też @dzym czy @Roman.P

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem założony budżet na akwarium ceny liczyłem z niewielkim zapasem bo w dużej mierze robiłem DIY, przeliczyłem się nie wiele tylko 2 albo trzy krotnie :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 godzin temu, Mini napisał:

Akwarium zamawiam z mycioka :)

Z tego co czytałem to dobra firma i myślę że będę zadowolony. 

Tak potwierdzam od początku biorę akwaria u niego, pięknie i starannie ostatnio był sump, niby tylko zbiornik techniczny ale wykonanie na super poziomie :)

L7pLWE04poX_2Bp3Cv5R5Dufg5qeOMgk3TCHae3K 

14 godzin temu, Mini napisał:

A i nie polecam pana z Aquarium Fish Katowice. Chamstwo i na końcu rozmowy pan powiedział że mi akwarium nie sprzeda. 

A to nie ten co się mocno na OLX ogłasza?

14 godzin temu, Mini napisał:

Chyba 1000 zł to przesada, w 300l akwa chyba tyle nie można wydać?? Czy można? 

zdziwisz się wszystko zależy od funduszy, to hobby jak pewnie wiele innych to przysłowiowa studnia bez dna, możesz wydawać kasę jak reksio pieczątki :)

REKSIO.jpg.gif

 

Moja rada taka jeżeli nie masz za dużo funduszy to nie za bardzo masz w czym wybierać bierz na co Cię stać, OW też nie jest jakimś tam "must have", najlepiej wystartować na czymś mniejszym i zobaczyć czy Ci się w ogóle podoba, bo co innego oglądać u kogoś a co innego mieć w domu i dbać o nie, jak dojdziesz do wniosku że to jest to możesz odkładac na cos większego, dużo jest rozczarowań i widać to potem na targowisku a w tytule likwidacja :/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, @Beti napisał:

sorki ale jak to czytam to zastanawiam się czy zdajesz sobie sprawę co to morskie?

Zdaje sobie sprawę, i to bardzo dobrze. Szczególnie, że rok przed kupnem akwarium uczyłem się systematyki i anatomii korali z podręcznika do zoologii. 

 

13 godzin temu, @Beti napisał:

Jeszcze nie masz akwarium a masz srodki na cyjano i dino

Dostałem w gratisie do odpieniacza chemię. Pozatym nie planuje wymagających korali więc dobra i bogata sól powinna wystarczyć. 

13 godzin temu, @Beti napisał:

Zapytam od tylu czy wiesz ile miesięcznie kosztuje utrzymanie oficjalnie akwarium? tego typu co chcesz mieć

Liczę średnio 200zl miesięcznie z prądem, solą, testami i jakimiś innymi pierdołami bez kupna rybek i korali oczywiście. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Mini napisał:

Liczę średnio 200zl miesięcznie z prądem, solą, testami i jakimiś innymi pierdołami bez kupna rybek i korali oczywiście. 

Utrzymanie akwarium licz około 1zl/ litr miesięcznie:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, @Beti napisał:

Utrzymanie akwarium licz około 1zl/ litr miesięcznie:smile_wink:

 Przy 300l akwarium 300zl to już jest chyba koszt z koralalami i rybami. 

15 minut temu, @Beti napisał:

Utrzymanie akwarium licz około 1zl/ litr miesięcznie:smile_wink:

Chociaż nie podejrzewam że będę wydawał więcej niż 200zl na same preparaty, sól, testy i prąd i jedzenie. Testy i sól kupię na rok. Jedzenie nie jest drogie. Prąd liczę 100 zł a na preparaty będę odkładał i jak będzie potrzeba też kupię. Pozatym kąpiele i leki też nie są drogie i też to nie jest tak że kończą się po jednym dniu. Powinny przynajmniej na 2 - 3 choroby wystarczyć. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, @Beti napisał:

Utrzymanie akwarium licz około 1zl/ litr miesięcznie:smile_wink:

Beata nie stresuj kolegi :) Przez rok prowadziłem 240 litrów z miękasami bez żadnego ballinga i suplementacji czy karmienia korali. Miałem tylko trochę mrożonek i pudełko suchego pokarmu dla rybek. Do kosztów stałych dochodził prąd i wata. Co jakiś czas sól, wkłady do RODI i inne nieplanowane wydatki. Koszty wzrastają przez koralowce, które wymagają odpowiednich warunków. Wystarczy zacząć dorzucać LPS-y i powoli można kupować suplementy, pokarmy oraz inne dodatki by utrzymać je przy życiu.

Czy każde akwarium musi być zarośnięte SPS-ami i LPS-ami? :) 

Przecież @Mini nie musi zaczynać od wymagającej obsady. Zrobi akwarium w takim budżecie jaki ma. Jeżeli nie będzie chciał wydawać więcej to nikt go nie zmusi by wprowadzał wymagające zwierzęta, które generują koszty.

@Mini to akwarium możesz prowadzić za 100 albo 300 złotych miesięcznie. Jak zadowolą Cię korale miękkie. W przyszłości możesz dokładać obsadę. Licz się z tym, że zwierzęta kosztują i w pierwszych miesiącach będziesz je musiał kupować :) 

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, @Pawel napisał:

Beata nie stresuj kolegi :) Przez rok prowadziłem 240 litrów z miękasami bez żadnego ballinga i suplementacji czy karmienia korali. Miałem tylko trochę mrożonek i pudełko suchego pokarmu dla rybek. Do kosztów stałych dochodził prąd i wata. Co jakiś czas sól, wkłady do RODI i inne nieplanowane wydatki. Koszty wzrastają przez koralowce, które wymagają odpowiednich warunków. Wystarczy zacząć dorzucać LPS-y i powoli można kupować suplementy, pokarmy oraz inne dodatki by utrzymać je przy życiu. 

Czy każde akwarium musi być zarośnięte SPS-ami i LPS-ami? :) 

Przecież @Mini nie musi zaczynać od wymagającej obsady. Zrobi akwarium w takim budżecie jaki ma. Jeżeli nie będzie chciał wydawać więcej to nikt go nie zmusi by wprowadzał wymagające zwierzęta, które generują koszty.

@Mini to akwarium możesz prowadzić za 100 albo 300 złotych miesięcznie. Jak zadowolą Cię korale miękkie. W przyszłości możesz dokładać obsadę. Licz się z tym, że zwierzęta kosztują i w pierwszych miesiącach będziesz je musiał kupować :) 

Lepiej wiedzieć po czym się stąpa a nie żyć w chmurach i się rozczarować :P miałeś 240l i łącznie z rachunkami za prąd i wszystko co szło na tak zwane wydatki stałe ile Ci wychodziło ?

Dodatkowo tak jak piszesz start akwarium to też nie małe wydatki, dochodzą błędy, są i będą nie da sie ich uniknąć plus wypadki losowe to też są koszty i to niestety nie małe, te koszty stałe to najmniejszy problem w akwarium morskim, takie jest moje zdanie bo są rozłożone w czasie a jak Ci przyjdzie nagle wydać powiedzmy 2-3 tysie lub nie rzadko więcej dopiero można poczuć.

Dla mnie koszt utrzymania akwarium miesięczny to wszystkie wydatki nawet te najdrobniejsze plus koszty stale zliczone z całego roku i podzielone przez 12 wtedy widać jaki to koszt, ja nie liczę nawet nigdy nie próbowałem z dwóch powodów:

1. Sumienie

2. Żona :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No każdy będzie liczył po swojemu,akwarium a akwarium nie równe:)

akwarium bez ballinga bez wymiany T5 bez suplementacji itp na samych miękasach może tak,ale z czasem będzie się mu podobały Lpsy itd...zmieni zdanie:smile_wink:

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, @Pawel napisał:

Licz się z tym, że zwierzęta kosztują i w pierwszych miesiącach będziesz je musiał kupować 

Tak tak to wiem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

Lepiej wiedzieć po czym się stąpa a nie żyć w chmurach i się rozczarować :P miałeś 240l i łącznie z rachunkami za prąd i wszystko co szło na tak zwane wydatki stałe ile Ci wychodziło ?

Dodatkowo tak jak piszesz start akwarium to też nie małe wydatki, dochodzą błędy, są i będą nie da sie ich uniknąć plus wypadki losowe to też są koszty i to niestety nie małe, te koszty stałe to najmniejszy problem w akwarium morskim, takie jest moje zdanie bo są rozłożone w czasie a jak Ci przyjdzie nagle wydać powiedzmy 2-3 tysie lub nie rzadko więcej dopiero można poczuć.

Dla mnie koszt utrzymania akwarium miesięczny to wszystkie wydatki nawet te najdrobniejsze plus koszty stale zliczone z całego roku i podzielone przez 12 wtedy widać jaki to koszt, ja nie liczę nawet nigdy nie próbowałem z dwóch powodów:

1. Sumienie

2. Żona :)

 

 

Ciężko powiedzieć ile miesięcznie kosztowało. Nie liczyłem (jak każdy :D) Rachunek za prąd skoczył o 40 zł miesięcznie. Suchego pokarmu kupiłem przez ten czas dwa opakowania. Dwie kostki mrożonek dziennie wrzucałem. 

Niech kolega będzie gotowy na 300 złotych miesięcznie, ale nie musi przecież tyle wydawać.

4 minuty temu, @Beti napisał:

akwarium bez ballinga bez wymiany T5 bez suplementacji itp na samych miękasach może tak,ale z czasem będzie się mu podobały Lpsy itd...zmieni zdanie:smile_wink:

 

Pisałaś o mnie, jak Ty mnie dobrze znasz :tongues:smile_blush:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim będę miał lpsy to minie trochę czasu najpierw chcę nabrać doświadczenia na miekasach, a do czasu jak będę miał spsy i lpsy to już będę na studiach. Wtedy już najprawdopodobniej będę miał większe możliwości niż 300zl. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Z mojego doświadczenia podpowiedzi Ci, że nie warto mieszać barw szkła przy bezbarwnym silikonie. Może drugi raz bym się na to zdecydował przy czarnym silikonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, ensso napisał:

Z mojego doświadczenia podpowiedzi Ci, że nie warto mieszać barw szkła przy bezbarwnym silikonie. Może drugi raz bym się na to zdecydował przy czarnym silikonie.

Ja mam taki mix z zabudową. Boki + front opti 12mm, dół + tył float, silikon bezbarwny:

 

szklo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
46 minut temu, ensso napisał:

Z mojego doświadczenia podpowiedzi Ci, że nie warto mieszać barw szkła przy bezbarwnym silikonie. Może drugi raz bym się na to zdecydował przy czarnym silikonie.

Ja też mam mix Front i dwie boczne ale silikon czarny bo akwarium było z przeznaczeniem do zabudowy w ścianie, w sumie wystarczyła by tylko przednia ale jakoś tak wyszło :), Paweł masz fajnie bo widać krawędź i bok dałeś transparentny i jest super, u mnie widać tylko front

Wv6NpGMK7EzfUyKzbm3bs2SZvjc2US0hK489jmhF

JaCSFm-ye0Q4fdzkLxm7oxC34ISfiRc69IHq0dN-

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, @Pawel napisał:

Ja mam taki mix z zabudową. Boki + front opti 12mm, dół + tył float, silikon bezbarwny:

@Pawel co tak skromnie ten zbiornik pokazałeś coś nic się nie chwalisz swoją pięćsetką?:P


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, @Beti napisał:

@Pawel co tak skromnie ten zbiornik pokazałeś coś nic się nie chwalisz swoją pięćsetką?:P

Przy Twoim to ja mam sadzawkę :p muszę kiedyś usiąść i coś napisać. Powoli kończę walkę z ospą, caly czas kupowałem sprzęt. Teraz na życiu sie skupiam :) i chyba sumpa będę przerabiać :/ nie mogę filtracji mechanicznej ogarnąć. Trzy razy w tym tygodniu mialem przez to przelany odpieniacz :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.