Skocz do zawartości
Daniell

Lampa i Świetlówka T5 ATI via Giesemann

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ma pytanie do osób które mają/miały tylko lampę T5 i  już mają porównanie w użytkowaniu  zarówno świetlówki firmy Giesemann oraz ATi.

Jak są Wasze doświadczenia mając do wyboru jedną z tych firm którą byście wybrali przy kolejnej wymianie T5 i dlaczego własnie Wasz wybór padł by na tą konkretną firmę. 

 

Edytowane przez Daniell
Dodałem do czołówki wyraz lampy bo się fajnie temat rozwinął na temat lamp do T5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem nie ma różnicy, a niektórzy uważają że są produkowane przez tego samego producenta i tylko brandowane przez ATI czy Giesmana którzy sa producentami lamp ale nie świetlówek.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z opinią że świetlówki giesmann są dłuższe w eksploatowaniu, czy zauważyłeś jakąś różnice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się spotkałem z opinią w drugą stronę :) I bądź tu mądry... Mam trochę ATI trochę Giesseman, wymieniam co pół roku nie zastanawiam się które lepsze, ceny też podobne.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jeszcze powiem ciekawiej.

Jeden z najlepszych sklepów teoretycznie Warszawie powiedział że ATI 10 miesięcy można używać.

Znów hodowca ale też sprzedawca z innego miasta mówił 12 miesięcy Giessmann daje rade.

Ktoś gdzieś na forum że Ati krócej ale za to fajniejsze światło, hmmmm i teraz komu wierzyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od pracy lampy, temperatury pracy świetlówek, czasu świecenia dziennie... 

 

Ja używam od zawsze ati, innymi d. nie zawracam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim baniaku stosowałem obie zamiennie z powodzeniem. Gdy brakło w sklepie Gieśmanów brałem Ati.

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest pewne porównanie na necie http://aquanerd.com/2015/07/ati-giesemann-t5-comparison-part-2.html#prettyPhoto , co do czasu użytkowania to jak przedmówca powiedział, dużo zależy od lampy tj między innymi jej zdolności do odprowadzania ciepła, jak lampy będą notorycznie przegrzane to będą działały krócej. 


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ma to sens co piszecie zwłaszcza z tym przegrzewaniem się lampy.

To może inaczej zadam pytanie przy akwarium z acroporami jaki według powinien być czas minimalnego świecenia.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem lampy Diuna 10 x 80W i chciałbym znaleść optymalny czas świecenia pomiędzy zdrowymi koralami a zużyciem prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Daniell napisał:

Ok, ma to sens co piszecie zwłaszcza z tym przegrzewaniem się lampy.

To może inaczej zadam pytanie przy akwarium z acroporami jaki według powinien być czas minimalnego świecenia.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem lampy Diuna 10 x 80W i chciałbym znaleść optymalny czas świecenia pomiędzy zdrowymi koralami a zużyciem prądu.

No ... to Diuna ma grzanie dopracowane :)


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko przestaniesz być szczęśliwym i zostaniesz tylko posiadaczem;) 800wat bez chłodzenia to duża strata mocy. Ja w swojej wstawiłem wentylatory a potem i tak wymieniłem na ATI i jest duża różnica


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na który model wymieniłeś ?

Jaki rozmiar byś polecił pod akwarium 165cm długości i 75 cm szerokości 

8x80 czy 10x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI 8x80 Sunpower ta najzwyklejsza. Chciałem Powermodule 10x80W ale dopłacanie prawie 3 tys PLN za dodatkową parę świetlówek to dla mnie przesada była i ewentualnie sam dorzuce Razora 2x80W.

Świetlówki specjalnie przełożyłem prosto z Diuny, żeby nie było błędu poznawczego spowodowanego nowymi rurami. Różnice widziała nawet 6 letnia córka w tym jak jasno jest teraz u patyczków ;) A i ja widze po koralach, że niektóre buraki poprawiły kolorki (świetlówki już teraz mają po 6 miesięcy, nowy komplet pewnie jeszcze bardziej da po oczach.

Może Althea z tym chłodzeniem jest lepsza, ale Diune odradzam każdemu właśnie ze względu na brak chłodzenia.

 

A co do polecenia - jeśli będą same SPS to bym brał 10x80W jeśli nie szkoda kasy

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Althea 8x54W. Wydaje mi się, że chłodzenie daje radę. Jak przyłożę rękę do pleksi po stronie balastów, gdzie jest nawiew, to pleksi jest lekko ciepła. Na drugim końcu, gdzie powietrze wychodzi z lampy pleksi jest gorąca. Co za tym idzie balasty są przyzwoicie chłodzone. Tak samo, jak przyłożę oko do szczeliny, od strony balastów to powietrze jest lekko ciepłe. Na drugim końcu jest gorące.

Lampa T5 musi mieć chłodzenie balastów, bo świetlówki bez chłodzenia mocno ograniczają zarówno liczbę lumenów, jak i żywotność.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Vertiscire napisał:

ale Diune odradzam każdemu właśnie ze względu na brak chłodzenia. 

To fakt brak chłodzenia komory to problem, ale dwa wentylatory z termostatem załatwiają problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

powiem tak czytałem, czytałem i jeszcze raz czytałem jak również rozmawiałem z ludźmi  w między czasie jak pisaliście posty za które serdecznie dziękuje Wam wszystkim.

Podsumowanie w oparciu o opinie osób które posiadają akwaria długi czas lub prowadzą działalność w ramach akwarystyki morskiej.

I opcja ,,na bogato": ATI  LED-Powermodule 8x80 Watt T5 4x75 Watt LED

II opcja : ATI Sunpower 8x80(ściemniany)

 

Co do firmy Pacific Sun mam mieszane uczucie co do Lamp led (moje prywatne doświadczenie z posiadanych 3x145 W) jeżeli mówimy o koralach  SPS,  korale miękkie i lps ok przy opcji włączenia programu Bali - tylko uprzedzam lampa chyba załącza się koło 10.00 rano i dział chyba do 22.00 (do weryfikacji) więc swoje ciągnie prądu ale też trzeba uczciwie dodać że nie działa na pełnej mocy w trakcie całego cyklu.

Lampy Althea dla osób które by chciały kupić ten model  uprzedzam że dowiedziałem się że przy zbiornikach powyżej 60 cm szerokości lampa 8 x ...W, nie doświetla boków, konstruktywnie ta lampa  jest bardzo wąska.

Lampy T5 Giesemann nikt nie miał z kim rozmawiałem przez telefon jedynie co doczytałem na tym forum że są ładnie  zrobione, ale różnicy w jakości pomiędzy nimi a firmą  Ati nie ma.

Dodatkowo świetlówki Giesmann w lampach Diuna były weryfikowane w hodowli i spełniały role przez 12 miesięcy a Ati  tylko 6 miesięcy nadawały się do użytkowania ale tak jak pisze to tylko opinia osoby która ma hodowle i jednocześnie sprzedaje w swoim sklepie tej marki świetlówki.

 

Jeszcze raz dziękuje Wam wszystkim za poświęcony czas.

Edytowane przez Daniell
literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie między jedną a drugą jest x3. hybryda na pewno będzie dawać więcej światła i ma większe możliwości ustawienia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Daniell napisał:

Lampy T5 Giesemann nikt nie miał z kim rozmawiałem przez telefon jedynie co doczytałem na tym forum że są ładnie  zrobione, ale różnicy w jakości pomiędzy nimi a firmą  Ati nie ma.

I tu się zgodzę w 100%, jeżeli mówimy o różnicy w jakości światła, mam Giesemanna tylko dlatego, że akwa jest salonie i musi to jakoś wyglądać, ATI spoko ale wygląd ogólny pozostawia według mnie sporo do życzenia w pokoju dziennym czy salonie bym tego nie powiesił. 


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ATI Sunpower ściemnialnej jest ukryte menu samych wentylatorów. Można sobie samemu ustawić chłodzenie tak żeby wydłużyć czas przydatności świetlówek do użycia. Im lampa chłodniejsza tym dłużej świetlówka wytrzyma. Kombinacja klawiszy jest taka:  - Należy szybko przyciskać kolejno po sobie: góra, lewy, dół, prawy, góra, prawy, dół, lewy, środek - aby wydłużyć jeszcze bardziej czas używania świetlówek zrezygnowałem ze wschodów i zachodów w samej lampie.  Ten efekt uzyskałem przez automatyczne włączanie poszczególnych sekcji świetlówek w różnym czasie. Aby dopełnić rozjaśnianie i ściemnianie dołożyłem 2 belki LED które włączają i wyłączają się w innym czasie niż T5.

Wiadomo że świetlówki wypalają się najszybciej gdy nie pracują na 100% mocy. Rozjaśnianie i ściemnianie znacznie skraca ich żywotność.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, waldek123blau napisał:

W ATI Sunpower ściemnialnej jest ukryte menu samych wentylatorów. Można sobie samemu ustawić chłodzenie tak żeby wydłużyć czas przydatności świetlówek do użycia. Im lampa chłodniejsza tym dłużej świetlówka wytrzyma. Kombinacja klawiszy jest taka:  - Należy szybko przyciskać kolejno po sobie: góra, lewy, dół, prawy, góra, prawy, dół, lewy, środek - aby wydłużyć jeszcze bardziej czas używania świetlówek zrezygnowałem ze wschodów i zachodów w samej lampie.  Ten efekt uzyskałem przez automatyczne włączanie poszczególnych sekcji świetlówek w różnym czasie. Aby dopełnić rozjaśnianie i ściemnianie dołożyłem 2 belki LED które włączają i wyłączają się w innym czasie niż T5.

Wiadomo że świetlówki wypalają się najszybciej gdy nie pracują na 100% mocy. Rozjaśnianie i ściemnianie znacznie skraca ich żywotność.

Witam

Wiadomo że świetlówki wypalają się najszybciej gdy nie pracują na 100% mocy. Rozjaśnianie i ściemnianie znacznie skraca ich żywotność.

@waldek123blau

Jak znacznie ? opierasz się na jakiś badaniach , czy tylko słyszałeś o tym?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam poniżej kilka filmików. Trzeba trochę na nie patrzeć, że są robione przez sklep, któremu zależy na sprzedaży. Tutaj wychodzi, że trzeba zmieniać świetlówki rzadziej niż wszyscy myślą, i niż zalecają sklepy i producenci. Z drugiej strony może sprzedaż T5 spada przez LEDy. I nagle się okazuje, że T5 świecą dłużej niż się wszystkim wydaje i nie taki diabeł straszny z ekonomicznego punktu widzenia... Sami oceńcie.

3 filmiki + filmik o ATI sunpower

 

 

 

 

To nie są naukowe testy, bo trzeba by je powtórzyć x razy w różnych lampach i różnymi czujmikami. Ale coś tam można wywnioskować.

Ogólnie zbyt niska i zbyt wysoka temperatura wpływa na ilość światła, tak samo jak ściemnianie na żywotność.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa zdania na temat  zakupu lampy Ati Powermode T5 10x80W na szybko :) 

Wczoraj zamówiłem lampę Ati Powermode 10x80W bo wiele osób które mają naprawdę piękne akwaria polecało mi T5 bo jak chybryda to jednak nie to więc posłuchałem mądrzejszych od siebie kolegów i tak zamówiłem. 

A że sklep gdzie kupiłem daną lampę nie mieli jej na stanie to pożyczyli mi Ati Sunpower T5 8x80W do czasu kiedy moja dojdzie, w między czasie jak czekałem na wydanie lampy tymczasowej to jeszcze raz sobie popatrzyłem na wiszącą hybrydę  i na zwykłą ATI i tak sobie myśle takie drogie g... a różnicy w ogóle nie widać no ale nic wróciłem do domu podłączyłem lampę Ati T5x80W nad moim akwarium nad którym wcześniej wisiało  moje przeklęty Pacific Sun 3x145 SMT i jak podłączyłem tak szybko wybrałem numer  na tel. i poprosiłem o zamianę wcześniej zamówionej lampy Ati 10x80W Powermode na LED-Powermodule 8x80 Watt T5 4x75 Watt LED

 

Żeby było jasne nie kwestionuje w żaden sposób świetlówek T5 pod SPS (sam ich zresztą będę miał 8 szt.) ale potym jak się miało wcześniej nad akwarium ledy to samo T5 jest  jakieś płaskie nawet nie wiem jak to nazwać, po prostu coś nie tak - oczywiście to tylko moje zdanie z którym nie trzeba się zgodzić, jedynie chciałem się tylko z wami podzielić swoimi spostrzeżeniami.

 

Wczoraj też widziałem fajny filmik z akwarium z sps do połowy na led i do  połowy na T5 zrobiony fajnie pokazuje różnice w technologi i odbioru przez ludzkie oko kolorów.

 

https://reefbuilders.com/2018/11/26/the-white-corals-reef-aquarium-display-is-truly-something-to-behold/

 

 

 

Edytowane przez Daniell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.