Skocz do zawartości
PPrzemek

120 x 70 x 50 + Sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Nadszedł czas założyć własny wątek. Mam nadzieję, że uda się go prowadzić w miarę systematycznie. Na obecnym forum już trochę czasu przebywam. Czytam sumiennie i w miarę na bieżąco sporą ilość treści forum, teraz przyszedł czas napisać coś od siebie.

Kilka słów o mnie: 

Odkąd sięgam pamięcią w moim domu rodzinnym zawsze było zalane akwarium - oczywiście były to akwaria słodkowodne - rozmiary nigdy nie przekraczały więcej niż 120l (przynajmniej takie największe pamiętam z dziecięcych lat). Przygoda z morską akwarystyką zaczęła się dla mnie około 18 lat temu, kiedy to podczas wycieczki nad nasze wspaniałe polskie morze znalazłem na targach używanych książek pozycję "Morskie Akwarium" napisaną przez Pana Nick'a Dakin"a. Od chwili zakupu cały wyjazd wakacyjny dla mnie kręcił się wokół tej pozycji, czytając strona po stronie "od deski do deski". Przeczytałem ją kilkakrotnie. Następnie żądny większej ilości wiedzy i informacji zakupiłem jeszcze dwa inne tytuły, zacząłem przeglądać fora nasze polskie i trochę zagranicznych. Po około roku czasu, może trochę dłużej udało mi się namówić rodziców na próbę założenia akwarium morskiego. Oczywiście trochę przesadziłem z wielkością - sugerowałem się tym, że wszędzie gdzie czytałem sugerowano im większe tym bardziej stabilne i prostsze w utrzymaniu (to trochę kolokwialnie i w skrócie) - i tak oto powstało akwarium 150x70x60, było to 15 lat temu. Na tamten czas kiedy moje fundusze, albo szybciej ich brak poskutkowały tym, że większość sprzętów obsługujących  to monstrum była nieodpowiednia, posiłkowałem się bardziej sprzętami przeznaczonymi do akwarystki słodkowodnej. Koniec końców nie wyszło tak źle. Nie było tam żadnych koralowców twardych, tylko miękkie jakieś zoaski, discosomy, sinularie, był też ukwaił i duża ilość różnego rodzaju makroglonów, które pomimo sumpa również znajdowały się w zbiorniku głównym. Z rybek z tego co pamiętam był jeden amphiprion clarkii, "żółtek", diwe nemateleotris,  jakieś dwa garbiki i talassoma. Akwarium działało około trzech lat, zwierzaki rosły, niestety przyszedł czas studiów, wyjazdów i mimo iż z początku opiekę przejęła nad akwarium moja mama, to było to na tyle uciążliwe,  że zapadła decyzja o likwidacji. Całe życie trafiło do sklepu z morską akwarystyką.

Drugie akwarium morskie założyłem już po studiach oczywiście tym razem już z własnych finansów. Było ono jednak mniejsze 100x50x50. Prowadzone było metodą probiotyczną od AF. Niestety los znowu zmusił mnie do przeprowadzki i pomimo iż mogłem przewieźć w nowe miejsce akwarium i życie to jednak podjąłem decyzję o założeniu większego akwarium w nowym miejscu.

I tak oto tym sposobem rozpoczynam nową przygodę, tym razem postaram się dzielić z Wami moimi przeżyciami tymi dobrymi jak i złymi - bo na pewno takie będą.

Setup:

Akwarium: Opti-white 120 x 70 x 50 ( komin wewnętrzny - śrubunki : 2 x powrót 25mm / spływ i rewizja 32mm)

Sump: 90x45x45 (pierwsza przegroda na makroglony - pojemność ok 52l / druga przegroda odpieniacz / trzecia przegroda 2 x pompa obiegowa)

Pompy obiegowe: 2 x Reef Octopus VarioS 4

Cyrkulacja: 3x Tunze 6055 + 2x Tunze 6095 + kontroler Tunze 7096

Dolewka: Tunze 5017

Odpieniacz: Deltec APF600 (mój stary, dobry, wysłużony, ale w 100% sprawny)

Oświetlenie: Lampa od AF 8x 39W T5 + Aqua medic ledy 54W

Stabilność parametrów: będzie podtrzymywana Balingiem od Tritona Core7 BaseElements + podmiany wody (pompki dozujące Aqua-trend Master i Slave - 6 kanałów)

Zalane zostało 27-11-2018 solą probiotyczna AF (dalsze podmianki będą robione na soli Fauna Marin)

Złoża biologiczne: 4L Siporax / 4L Life Bio Fil AF / 2 x Xport Bio plate od Brightwell Aquatics / 1kg kulek Maxspect / 2x płytka Maxspect

Skała: sucha Pukani (w formie suchej ok 18 kg / w formie mokrej ok 40 kg) - skała była ożywiana różnymi bakteriami i kręciła się w wodzie o zasoleniu 1,026 i temp. 25 przez okres ok 6 m-cy (dokładnie została zalana 29-05-2018)

Piasek koralowy: 8kg od KZ (całość piasku, Siporax, płytki Brix i skała moczone razem od 6 m-cy)

Bakterie na start: Microbacter7 / Microbe-Lift / Biostart3

Parametry obecne badane dziś (02-12-2018):

kH: 7,0(colombo) / 7,2(hanna)

Mg: 1410 (colombo)

Ca: 475 (colombo)

No3: 0,00/0,00 (colombo) 

PO4: Phosphorus ULR 0,064ppm (hanna) / Phosphate 0,00 (hanna)

Zasolenie: 35ppt (Milwaukee)

pH: 8,08

ORP: 229

Temp. waha się w ciągu doby od 24,6 do 25,3

 

Poniżej kilka kilka zdjęć ogólnych (przepraszam za jakość, ale na tą chwilę muszą takie wystarczyć)

b6cyBml.jpg?1vOMfM2Q.jpg?1mLQUw79.jpg?1Okj8bs5.jpg?19bpvnUh.jpg?5

UQLpjHK.jpg?10XoQKeM.jpg?1

Może o czymś zapomniałem ale to nie ucieknie. Mam nadzieję, że ktoś przebrnie przez początek. Na tą chwilę tyle ode mnie. Pozdrawiam. 

Edytowane przez PPrzemek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Dodaję do obserwowanych!
Jaki pomysł na zbiornik? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję @ensso.

Raczej to będzie mieszana obsada SPS / LPS jakieś miękkie na pewno też zagoszczą. Czy się uda sprostać (bo jednak mieszane obsady mogą okazać się najtrudniejsze do opieki) ? Czas pokaże. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczny zbiornik jak mój tylko sump masz mniejszy i nie wiem jak się w nim zmieścisz. 


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, wojtek-lodz napisał:

Identyczny zbiornik jak mój tylko sump masz mniejszy i nie wiem jak się w nim zmieścisz. 

Witam @wojtek-lodz.

Nie mogę znaleźć Twojego akwarium, więc nie wiem jakim systemem go prowadzisz i co znajduje się w Twoim sumpie, ale tak masz rację mój sump mógłby być większy zdecydowanie na szerokość, na długość nie chciałbym większego dlatego, że być może w przyszłości jeżeli biologia będzie współpracować i jakimś cudem się okaże, że zwierzaki też będą chciały ze mną żyć ;) będę chciał dołożyć reaktor wapnia, który na tą chwilę zmieści się obok sumpa w szafce.

Jeżeli chodzi o obecną chwilę nic więcej w sumpie z mechaniki nie będzie się znajdować, poza małą pompką - dającą dodatkową cyrkulację w pierwszej komorze przeznaczonej na glony. Pomiędzy tą komorą a komorą odpieniacza jest przelew z kratką rastrową, przez który przelewa się całość wody z obiegu i to miejsce będzie wykorzystywane przeze mnie na media filtracyjne typu węgiel (pochłaniacze fosforanów), na obecną chwilę nie przewiduję żadnych filtrów przepływowych - mam oczywiście pod ręką ze dwa różne i bez problemu jak zajdzie taka potrzeba mogę włożyć takowy za odpieniacz (obecnie odpieniacz znajduje się na środku - mogę go przesunąć na przednią ścianę) na tylną ścianę komory. Wszystko okaże się z czasem, ale tak masz rację mógłby być szerszy. Ten sump zamawiałem pod mój stary system - bo to jego planowałem odpalać na nowo - gdzie szafka była 100x50 i już po czasie zdecydowałem się na odrobinę większy zbiornik.

Jestem dobrej myśli zobaczymy czy się nie rozczaruję.

Pozdrawiam.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie ma tutaj mojego obecnego zbiornika,  wystartował też nie tak dawno bo w lipcu tego roku na reaktorze wapnia.

Jeśli chodzi o sump to polecam jednak trzymać reaktor właśnie w środku a nie poza nim.. Pewnie można próbować na zewnątrz tylko nie bardzo wiem po co skoro miejsce i tak miałeś a różnica w koszcie szkła między sumpem na 80% szerokości szafki a 100% możliwości jakie możesz wsadzić w stelaż to pewnie raptem z 25zl. Jeśli wykonany był wcześniej na Twoim miejscu sprzedałbym go ( podejrzewam że sprzedałby się bez problemu z uwagi na typowe uniwersalne wymiary) i zrobił większy od nowa zanim jeszcze dojdziesz do wniosku , ze jest za mały ale to moje zdanie. W końcu to Ty będziesz z nim żył może i kilka lat. Za następne pół roku powiesz mi czy miałem jednak trochę racji:) Pozdrawiam.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może będziesz miał rację. Trochę czasu sobie dam z tym setup-em, nie będę widział problemu w ewentualnej zmianie sumpa na każdym etapie (w sensie czasu) prowadzenia systemu. Ale jak "wykrakałeś" to w przyszłości taxi wyślę jak byłby nowy sump gotowy :).

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

W związku z towarzyszącym nam wyjątkowym okresem , życzę wszystkim Spokojnych i Zdrowych Świąt !  

 

Co w zbiorniku działo się w okresie od ostatniego postu ? Nie wiele ;), powoli do przodu . . .

Kolejne testy wykonałem 09/12/2018:

kH 6,6 spadło w ciągu tyg. o 0,6 (w zasadzie jako jedyny z parametrów) i zacząłem go podnosić buforem KH - kolejno wykonane testy wykazały

15/12/2018 wynik: 7,0 / 21/12/2018 Wynik: 7,4 - w tym punkcie zaprzestałem podawanie bufora zobaczę za tydz ok 30/12 czy nadal konsumpcja jest na poziomie 0,6.

Ca - 475ppm / Mg - 1440ppm / No3 0,00-0,025 (bardzo delikatne odbarwienie na tescie Colombo)/ Fosforany 0,00 / Fosfor 0,095 (trochę wzrósł) / pH 8,19 / ORP 369.

W mijających tygodniach wprowadzone zostało też mikro-życie w postaci widłonogów, wrotków, odrobiny piasku z działającego systemu. Od momentu dodania zooplanktonu dodawany jest też fitoplankton. Do refugium trafiły już makro glony - bardzo ładnie i szybko przyrastają, przynajmniej do dzisiejszego dnia, zobaczymy jak będą się zachowywały po dłuższym okresie czasu. Pojawiła się też w zbiorniku głównym szczepka pseudogorgoni - bardzo ładnie się otwiera i polipuje, na tą chwilę nie widzę po niej żadnych oznak stresu.

Pojawiły się też okrzemki rozwinęły się w bardzo szybkim tempie, w ciągu dwóch dni - wybuch - gdzie cała skała i piasek były nimi pokryte to 13/12/2018. Tak jak szybko przyszły, tak w ciągu dwóch następnych dni prawie całkiem odeszły - pozostały tylko niewielkie ilości w miejscach gdzie jest słabszy przepływ wody + zacienione światło. Na dziś dzień nie mam już śladu po pladze okrzemek.

Kilka zdjęć:

fcfl9Qk.jpg?13fZ8zOK.jpg

02p0I8i.jpg?1DdU5jCQ.jpg?1

Próbowałem uchwycić plagę okrzemek aparatem - niestety mój prehistoryczny aparat, który będę musiał zmienić w niedalekiej przyszłości, wykazuje ich brak, a przynajmniej nie pokazuje ogromu ich ilości na skale, która wygląda na zdjęciach na czystą. Kilka zdjęć:

kXxeadV.jpg?2

mYxKT5Z.jpg?1

qoGWoNO.jpg?1 

I jeszcze dwa zdjęcia szczepki jedno bez obróbki a drugie z obróbką balansu bieli, ale tak na prawdę żadne z nich nie odpowiada rzeczywistości, niestety:

3ZHbVVM.jpg?1H9ku0FJ.jpg?1

Na dziś tyle z nowości, jeszcze raz Wszystkiego dobrego na Święta życzę !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trochę czasu minęło, zbiornik powoli się stabilizuje biologicznie. Przez ten okres trochę ponad trzech miesięcy przeszła przez zbiornik mała plaga glonów nitkowatych, ale w jakiejś takiej słabej formie były bardzo blade bardziej brązowe niż zielone trwało to może ok 2 tyg jak zaczęły zamierać. Kolejne glony które się pojawiły były gorsze - coś podobnego do dinoflagellate - koloru złoto-brązowo-zielonego takiej trochę konsystencji galaretki, bardzo szybko się rozprzestrzeniały po całym zbiorniku. Chociaż dziwne w nich było to że nie produkowały one widocznych pęcherzyków powietrza, oraz nie były one toksyczne dla ślimaków, które to dość chętnie je jadły. 

Wyglądały te glony mniej więcej tak:

Jki53Gq.jpgXDMZPeN.jpg

Vd0dkEI.jpg

Glony te utrzymywały się trochę ponad miesiąc. Dodatkowo co mogło wskazywać na "dino" to  zerowe (przynajmniej według testów) wartości nutrientów (PO4, NO3). 

Parametry wody wyglądają mniej więcej tak :

EwHKc3Y.jpg

 

 

Z życia zawitało kilka rybek łącznie na tą chwilę jest 12 szt:

- 2 x Nemateleotris Magnifica

- Amblyeleotris wheeleri

- Stonogobiops nematodes

- 5 x  Pseudanthias squamipinnis

- 3 x Amphiprion percula

TtfZEZq.jpg

hbkcn7P.jpg

NFbMoXe.jpg

6JVCXCB.jpg

b02lZTE.jpg6TdI9m2.jpg

KaMkF6K.jpg

kOboGso.jpg

 

Z korali zawitało kilka szczepek Acropor i 2 Montipory.

G4gdqTY.jpg

PlcL5xx.jpg

rpNmNlI.jpg

2s6KUDu.jpg

u4OmrvM.jpg

ooC8I6b.jpgJYU7O7X.jpg

DNK8jYI.jpg

jli4zNb.jpg

1y8hF68.jpg

 

Na dzień dzisiejszy to wszystko. Przepraszam za kiepskiej jakości zdjęcia ale nadal tylko z telefonu.

LOFOwv7.jpg

Pozdrawiam i do następnej sesji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mały update - kilka zdjęć potworów w nocy.

Zdjęcia robione tylko z lampą błyskową bez dodatkowego oświetlenia.

TL5WFYV.jpg

iIUtbed.jpg

S9nZxtZ.jpgffBXk5b.jpg

kYJzJYp.jpg6wqErTY.jpgayfETlk.jpgJ4gvlxn.jpgLfD12y2.jpgHW7O7By.jpgGCIxPa8.jpgrKxqvsO.jpg1TconNh.jpg8nYvDUS.jpgYY81UFv.jpg2rqKlzb.jpgjmAShfw.jpg2z7b5RW.jpgSG2JZeB.jpg

Na dziś to wszystko. Do następnego . . . pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie forumowiczów.

Trochę czasu minęło od ostatniego posta, żyjemy - jeszcze ;). Czas na małą aktualizację, "ku" pamięci.

Końcem kwietnia początkiem maja biologia w akwarium bardzo ładnie się ustabilizowała wszystkie niepożądane glony zaczęły znikać w zaskakująco szybkim tempie, aż odeszły na dobre i nie widziałem ich do czasu nadejścia miesiąca październik, kiedy to (z mojego powodu - oczywiście) zawitały w systemie cyjano-bakterie i do tej pory nie mogę się ich pozbyć (ale to nie jest i nie był problem, tylko skutek wcześniejszego niepotrzebnego działania). Co było przyczyną ich powstania ? A no moje lenistwo ! Na początku czerwca włożyłem do systemu peletki (chyba te xxl all in one - o ile dobrze pamiętam), z zamysłem obniżenia nutrientów, głównie chodziło mi o fosforany. Minął miesiąc przyszedł okres wakacji, urlopów, mniej uwagi poświęcałem na testy zwłaszcza PO4 i NO3. Zwierzaki miały się dość dobrze ale z upływem czasu Acropory zaczęły blednąć i po jakimś czasie miały miejsca jakby pozbawione zoxan... i dodatkowo ich tkanka robiła się bardzo cienka, gdyby nie obecność polipów można by rzec, że to już tylko szkielety. Działo się to stopniowo i nie z wszystkimi zwierzakami. W ciągu 4 m-cy odeszło ok 6 do 7 szczepek, a na dziś dzień jeszcze 3 walczą o przetrwanie. Nie wiedziałem do końca co jest przyczyną myślałem ,że może wahania temp w ciągu dnia (były dni gdzie wynosiły ok 1,5 stopnia) później, że może przywlokłem jakieś płazińce (w systemie mam wirki tylko nigdy nie widziałem ich na koralach) , parametry zasolenia wahają się u mnie między 34ppt(1,026) a 36ppt(1,027) (mierzę Milwakee) - są one bardzo rozciągnięte w czasie, KH waha się w granicach 7,2 do 7,9 / Ca mam dość wysokie od 490 do 520 / Mg od 1350 do 1500 / pH również mam dość wysokie od 8,45 do 8,55 w dnień w nocy do ok 1,5 mniej. Wszystkie te wahania, które wypisałem są z prowadzenia mojego dziennika, ale ogólnie mógłbym powiedzieć, że jest dość stabilnie (na przełomie miesiąca).  Podjąłem decyzje o wyjęciu pelet z systemu i to był strzał w "10". Nie zrozumcie mnie źle, one jak najbardziej spełniały swoje zadanie, przez cały ten okres kilku miesięcy trzymały nutrienty na bardzo niskich poziomach tylko przez mój brak czasu, w akwarium były karmione tylko ryby i widocznie zagładzałem korale (niektóre na śmierć :unsure:). Na szczęście wiele Acropor przetrwało moje zaniedbanie i ma się na dziś dzień bardzo dobrze, przynajmniej patrząc z mojej perspektywy. Wracając do cyjano właśnie od momentu wyjęcia pelet, po ok 3 do 4 dni zaczęły się pojawiać pierwsze ogniska i do tej pory mi towarzyszą - głównie na podłożu.

Z innych plag to z jakąś szczepką  przywlokłem Aiptasie - nie usuwałem ich z zamiarem wprowadzenia Chelmona i tak przez okres ok 6 m-cy trochę się ich namnożyło, aż za dużo - zaczęły w niektórych miejscach parzyć korale, więc przyszedł czas na nowych mieszkańców. Doszedł Chelmon, Gramma loretto i Hexataenia. Pozostali mieszkańcy są jak byli bez zmian.

Trochę to była ryzykowna gra ze "szklaną różą" - mogłem trafić osobnika, który nie ogarnie tematu - na szczęście Chelmonik poradził sobie doskonale (je też mrożonki i czasem męczy Acany:angry:).

Kolejna plaga która mnie dotyczy to walonia :( z tym jeszcze nie podjąłem żadnej walki ale w przeciągu najbliższego półrocza będzie trzeba coś działać.

No i ostatnia to wyżej przeze mnie wspomniane wirki mam ich dość sporo i dlatego też zawitała Hexa, ale ten osobnik raczej ich nie rusza na tą chwilę - o tym też pomyślimy w najbliższym czasie.

System nadal działa na Tritonie. Wprowadziłem małą zmianę w oświetleniu - belka ledowa Aqua - Medica została zastąpiona Ledami Orphek 2 x 120 OR2 (jedna dzienna, druga o widmie niebieskim)  

Teraz czas na kilka zdjęć - są one robione nadal tel (tylko innym modelem) / są one robione z różnej pory dnia jeżeli chodzi o oświetlenie. Większość z zamieszczonych w poprzednich postach są i będzie można porównać przyrosty - może nie ma szału ale z małych szczepek niektóre to już "mikro - kolonie" - a przynajmniej ich zarysy.

Na początek kilka Akropor

fXVRfHz.jpgBEjiIlS.jpg

f2RovVT.jpg

lQa0RNQ.jpg

Mille z góry tak wyglądała kiedyślEprHxT.jpg

Teraz może też do porównania pień Tenuisa (mój gratiss)

R0l7byl.jpgMVOaqzV.jpg

ZX62rdX.jpgTeraz wygląda tak.

Kolejna:

VE9d4tD.jpg

dcUmv48.jpgTeraz wygląda tak (Hyacyntus jakiś ...)

vrt7wYw.jpg

Ten Microclados to też gratiss - pień z koloni który wkleiłem na skałę "do góry nogami", że tak się wyrażę

AdK3Ggz.jpgWygląd obecny

Kolejna (to zdjęcie chyba z lampą i jedną niebieską świetlówką nie pamiętam bo to pól roku temu):

GOg7dXY.jpg4yO0mhg.jpg

i jeszcze małe powiększenia tej Acry:

RDPcSxR.jpg4aXSGoy.jpg

Kolejna:

TVUoInu.jpg

 CovDv2s.jpgTa też jak widać na zdjęciu jedna z gałęzi obumarła i jest pokryta glonem okres głodzenia

Kolejna:

JYU7O7X.jpgSPwM5WA.jpg

 Kolejna:

w2Dq8sN.jpg4vrXsiN.jpg

Teraz może już bez porównań kilka zdjęć:

ITfDl4q.jpg91dO3Yx.jpg

WSR3d0X.jpg2WChxJE.jpg

I2JQOCQ.jpg

sDAQYIP.jpgd36LgQG.jpg

Kilka zdjęć LPS

VDkk0rv.jpgg390E4o.jpg

u9p4Yja.jpg

6PveF0G.jpg6BZ7Qir.jpg

Teraz na Miękko :

GlYty3d.jpgjaY3MKm.jpg

I kilka nocnych (robione tylko z lampą błyskową):

XnMLnts.jpg

JwqMOZQ.jpg

DnsjIOp.jpg

aTOu2Ld.jpg

NqYn5RK.jpg

DEqhi1z.jpgUGkCPWz.jpg

I na koniec powiedzmy, że zdjęcie całości ale już przy wieczornym świetle:

eHbX26P.jpg

4tWPuYH.jpg

Mam nadzieję, że ktoś wytrwał do końca - jeżeli tak to bardzo dziękuję.

Na dziś ode mnie to już wszystko. Pozdrawiam PP.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, fOe napisał:

dla mnie baja . oby tak dalej :)

Dziękuję. Miło, że się podoba. Powoli do przodu - będziemy działać dalej. :rolleyes:  Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś mały update zdjęciowy na zakończenie roku 2019. Zdjęcia robione telefonem, o różnej porze świetlnej zbiornika, niektóre przy nie wyczyszczonych z glonów szybach :Blush2.

ORyLo12.jpg1QSNuYg.jpgGagDiBg.jpgFd4VaGd.jpg1rftJAW.jpgeCxCA7g.jpg0DSukeu.jpgHCOqYTx.jpgq6FDzUA.jpgCCtK0co.jpgn0my1bt.jpgD5Ky4GD.jpgXQuIuGV.jpgjxcuxVu.jpgnOuE2Wf.jpg2t2P09W.jpgpz1HVkG.jpgDfHCmdn.jpgVdIwrRy.jpgyzaQYkg.jpgMDxl7fB.jpgZ3e6jn3.jpgjUOjpnm.jpgjB09Axf.jpgVYqa21C.jpgEP0B8MY.jpgUW13Eac.jpgTxylHko.jpgMpnKfBP.jpg77S0cby.jpgWu8EzNr.jpgNBI7s9y.jpgY11J5fg.jpgb8QlNmC.jpgrSVaEg8.jpgj0g5FKl.jpgNS3n8Wz.jpgiO6iJs1.jpg33UriRN.jpg0CdpMB3.jpg5FnKh5U.jpgfsYZIZB.jpgjPEMHrl.jpg

Wszystkiego dobrego, zdrowia i pomyślności w nadchodzącym nowym roku !

Pozdrawiam PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Małe uaktualnienie zdjęciowe na nowy rok.

VydhFgb.jpgmAMKsnC.jpgTEs0vEW.jpgaNEo1H6.jpgj4cOo7L.jpgMpNQjra.jpg37gTiNa.jpgxLfMNhr.jpg50xhkLi.jpgX5EjgJC.jpgc2bREMU.jpgHienT36.jpgYsu6I3I.jpgLYP7l0H.jpgqjsYUjH.jpgdDb542U.jpgtGa5WjA.jpg1foF3xo.jpgZsHteER.jpgAL9f71u.jpgbNnxmaM.jpgoO2ZJaj.jpgb951oZL.jpgYmHO7du.jpgRjlzpOF.jpg9ieQZ5K.jpg9yaWB3U.jpg

Na dziś to już wszystko pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Update zdjęciowy z placu boju.

Parametry wody:

rCmHHY9.jpg6JJ33YS.jpg

c3lular.jpg3UggvX4.jpgx5dhyZn.jpgjPoDy88.jpgHr8Sglz.jpgbLHlomu.jpgy4IoF9o.jpgToRkaxB.jpgnpZh5B4.jpgbKGOLYE.jpgFRNRwhT.jpg5arJ9kW.jpg3DKyjhP.jpgJHXjObd.jpgVBO5KAK.jpgs71FeNB.jpgoIINoff.jpgcKDQptZ.jpg4KRlz1C.jpgykdWwY6.jpgQmKkk0T.jpgGQcyy5v.jpgnxUrtgT.jpgVJbRYgu.jpgZHgj9g5.jpg0YI54QN.jpgt7yIAIH.jpgtHypdzN.jpgLOclYuB.jpgqI0lxmF.jpg1gNcwgC.jpgi0TlmZd.jpgWJz6KzX.jpgpBOnukU.jpgC42dmg5.jpgoxHrlh4.jpgBED0XPx.jpg9vERhMA.jpgMeL6aCu.jpgFlrpyyP.jpgSTwVgHI.jpgA6t4WXM.jpggX3Wjfg.jpgwIogyKR.jpgnFhcvby.jpgiFlsYAN.jpgbPH7pKe.jpge2x1p4w.jpg6NCuvcV.jpgQpovoBn.jpgpOGiCDm.jpgps1vjHg.jpg3LYB6RO.jpg25B4CUF.jpg616TG6X.jpgiuvCZGD.jpgCSB26kJ.jpgvNE03yq.jpgS70DJYX.jpgpgFGIik.jpg

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mały marcowy update.

Od połowy stycznia rozpoczął się kolejny etap braku nutrientów (a przynajmniej ich braku na wskazaniach testów). Wszystkie co tygodniowe testy wykazywały 0 dla PO4 / PO4 ULR / i NO3. Z początku po koralach nie widziałem żadnych niepokojących objawów stresu lecz już w połowie miesiąca luty acropory powoli zaczynały blednąć, a LPSy - głównie goniopory gorzej polipować. Oprócz tego czynnika - załamałem chyba trochę biologię wprowadzając do systemu nową skałę + przesuwając całą prawą konstrukcję + przesunięcie dwóch większych skałek w zupełnie inne miejsca w zbiorniku. Jak by tego było mało kolejnego dnia przelał odpieniacz - cały kubek urobku z tygodnia. I od tego momentu acropory jeszcze bardziej spłowiały (co dziwne bo bardziej obstawiał bym że pociemnieją) LPSy częściej flaczały wymieniając wodę w tkankach a niektóre goniopory przestały polipować (jedna goniopora bardzo mocno zjaśniała - mógłbym powiedzieć że wywaliła część symbiotyki z tkanek i jedna alveopora). W zasadzie nie do końca wiem co zadziało się z chemią wody bo wyniki testów te które mogłem przeprowadzić na tamten czas w warunkach domowych nie odbiegały od moich standardów - i pomimo przelania odpieniacza nutrienty nadal były zerowe. Wysłałem wodę do analizy jednak tydzień czasu czekania na wyniki, w którym zrobiłem dwie niestandardowe podmiany trochę poprawił sytuację i korale odrobinę się poprawiały. Tydzień później zmieniłem odpieniacz teraz jest Vertex Alpha 170. Od 28 lutego rozpocząłem dozowanie nutrientów po przez chemię KH2PO4 i KNO3. Odbywa się to na razie stopniowo i ostrożnie, ostatnie dwa badania wykazały NO3 w granicach 0,25 do 0,5 a PO4 wpierw 0,07 teraz troszkę spadło do 0,03. Nie potrafię jeszcze za dużo powiedzieć o korzyściach dodawania nurientów w postaci chemii - jeszcze zbyt mało czasu od rozpoczęcia i sam jestem ciekaw co wydarzy się z czasem. Korale na tą chwilę wyglądają lepiej LPSy już mnie tak nie stresują i znowu zaczęły się w pełni pompować. Acropory ciężko powiedzieć bo wiadomo, że u nich nic nie dzieje się z dnia na dzień co psułem przez miesiąc będę odbudowywał przez 3 albo i dłużej - w czasie jak przelał odpieniacz i przestawiałem konstrukcje część z acropor przestała polipować i część z nich nie polipuje do dziś, przyrosty się nie zatrzymały i konsumpcja CA KH i MG także nie.

Tyle z nowości teraz trochę foto.

Wyniki testu ICP

vrKeqsK.jpg

YYtu3Ga.jpg

Zwierzaki może nie tak piękne jak w świetle sztucznym, ale swego rodzaju charakter mają:

xm16zX4.jpgRFE0VA7.jpgSBTpaiw.jpgPfgS7FG.jpgrn7uwFX.jpg

Trochę z "lotu ptaka":

V6wupKv.jpgJ1t98sO.jpgg16k4us.jpgoaUqynf.jpg8VHfeE7.jpgFesax05.jpgd4pzY7H.jpgc6rJAaN.jpgVfFlnIH.jpgfrnBryK.jpgmeErH7c.jpghShNq9l.jpg750OYEd.jpg

Kilka ogólno poglądowych:

KAO7JA3.jpgdonNbMJ.jpgO5v6cpc.jpgt3kYygk.jpgaklWUXF.jpgOMSiYp9.jpg

Kilka przypadkowych:

JRoUwKi.jpgK6w5fw4.jpgzg3owx3.jpgZjitThK.jpg

Na dziś to już wszystko pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fajnie słońce doświetla zbiornik, nie ma nic lepszego ;) ładnie wszystko się rozrasta.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcia w świetle naturalnym, nie wyskakują ci okrzemki? U mnie w zimę jak słońce jest nisko właśnie mam słońce pewna część dnia i widzę większy wysyp okrzemek noc w pozostałej części akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tylko w okresie zimowym zwierzaki mają trochę promieni słońca, w lecie miałbym problem z temperaturą. Okrzemki miałem tylko na początku dojrzewania, przynajmniej zauważalne - bo może gdzieś tam sobie żyją, ale nie jako plaga. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pamiętnika forumowego, kilka zdjęć update-owych.

1taXdMG.jpg13oSDa4.jpgc7CEQ6r.jpg9rUM750.jpgrxVLXY9.jpg1gCaat3.jpgscCAsJo.jpgHRqjDW6.jpgsxy7Z4O.jpgByTTnBc.jpglapDnAq.jpgZCwFDsY.jpgqDaYlFB.jpgXhoPOy7.jpgM38IoAF.jpgvFuG8Kx.jpgcRq7Iio.jpgFHC3bLJ.jpg9fMNttl.jpg

Pozdrawiam oglądających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek pierwsza klasa.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przyznam że fajny mix lpsów i spsów. Powodzenia w dalszym funkcjonowaniu baniaka. Z takimi bagażem doświadczenia nie powinno być problemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi miło, że się podoba. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.