Skocz do zawartości
Dexter2k13

pellet all in one

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnimi czasy zmieniłem kulki z all in one biopallet z takich żółtawych na ciemnobrązowe ze względu na to, że brązowe zostawiają  mniej syfu w sumpie. (i w sumie trochę w tym racji jest), Ale do rzeczy. te żółte zbijały mi po4 do 0.03 na colombusie (salifert pokazywał 0.00) a na tych brązowych palletach colombus pokazuje tak bardziej w stronę 0.06 (salifert ciągle 0). I tak mnie zastanawia czy zmieniać te kulki? Może coś dołożyć ? Chodzi mi o to aby sump pozostał dość czysty. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź :D 

Za to na tych żółtych kulkach na testach było minimalne wykrywane no3 ~2 a na tym brązowym palecie no3 pokazuje kompletne 0

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam na xl. Już żadnych ruchomych kulek. Jeden wielki syf, mimo że parametry zabiją. Wata zapchana w 3 godziny, siporax cały brązowy. 

U mnie niedługo zakończą działanie. Muszę trochę sumpa przerobić pod lepszą filtrację mechaniczną i odpalam filtr przeplywowy z pelletami xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z po4? testy pokazują 0(chodzi mi o bardziej dokładne testy na fosforany niż salifert)? Proszę o opinię. 

33 minuty temu, @Pawel napisał:

Zmieniam na xl. Już żadnych ruchomych kulek. Jeden wielki syf, mimo że parametry zabiją. Wata zapchana w 3 godziny, siporax cały brązowy. 

U mnie niedługo zakończą działanie. Muszę trochę sumpa przerobić pod lepszą filtrację mechaniczną i odpalam filtr przeplywowy z pelletami xl.

 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Dexter2k13 napisał:

a jak z po4? testy pokazują 0(chodzi mi o bardziej dokładne testy na fosforany niż salifert)? Proszę o opinię. 

 

Głównie 0, czasami 0,03. 

Mierzone hanna 713.

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, @Pawel napisał:

Głównie 0, czasami 0,03. 

Mierzone hanna 713.

https://erybka.pl/product-pol-5673-Reef-Interests-N-P-Reducing-BioPellets-XL-500-ml.html 

to te kulki? normalnie wrzuca się ten pellet do skarpety filtracyjnej i do sumpa? dawka zgodnie z założeniami od producenta? 50-100g na 100 litrów wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Dexter2k13 napisał:

https://erybka.pl/product-pol-5673-Reef-Interests-N-P-Reducing-BioPellets-XL-500-ml.html 

to te kulki? normalnie wrzuca się ten pellet do skarpety filtracyjnej i do sumpa? dawka zgodnie z założeniami od producenta? 50-100g na 100 litrów wody?

Obecnie mam mix tego:

https://erybka.pl/product-pol-17172-DVH-All-in-One-Advanced-BioPellets-500-ml.html

i tego:

https://erybka.pl/product-pol-1285-DVH-The-original-biopellets-1000-ml.html

Przejdę na:

https://erybka.pl/product-pol-14590-Reef-Interests-All-In-One-Biopellets-XL-1000-ml-600-g.html

i może:

https://erybka.pl/product-pol-5674-Reef-Interests-N-P-Reducing-BioPellets-XL-1000-ml.html

Teraz mam filtrze do biopellets i tam się kręcą. XL wrzucę do przepływowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosypałem jeszcze 200ml pelletu all in one. mam nadzieje, że po prostu miałem go za mało wsypanego. Zobaczymy za parę tygodni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiś 2-3 lat używam Nitra Guard Bio Cubes - te zielone. Zasada działania jak w peletach czyli dostarczanie węgla dla bakterii. Jak NO3 rośnie w zbiorniku to zużywa się szybciej, jak NO3 spada zużywa się wolniej. Wyszło mi, że cenowo w moim zbiorniku wychodzi to 50-60% taniej niż pelety innych firm.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, ZielonyAmator napisał:

Od jakiś 2-3 lat używam Nitra Guard Bio Cubes - te zielone. Zasada działania jak w peletach czyli dostarczanie węgla dla bakterii. Jak NO3 rośnie w zbiorniku to zużywa się szybciej, jak NO3 spada zużywa się wolniej. Wyszło mi, że cenowo w moim zbiorniku wychodzi to 50-60% taniej niż pelety innych firm.

z no3 nie mam żadnego problemu ciągle stałe 0, ale po6 na comombusie skacze do 0.06. także all in one musi być, Jeśli za 2-3 tygodnie po4 nie spadnie do 0 zakupię all in one do skarpety, te XL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nitra guard zbija też po4. Ale jak masz za dużo fosforu w stosunku do azotu to może zastosuj jakiś absorber?


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pelety co chcesz zastosować działają z niewykrywalnym NO3?


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem. Czyli musze podbić no3 aby zbić po4? Np karmiąc większa ilością pokarmu pokarmu mogę sobie zbić po4?

5 godzin temu, ZielonyAmator napisał:

Te pelety co chcesz zastosować działają z niewykrywalnym NO3?

 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,  dokładanie. Jeżeli jeden z parametrów jest 0 a drugi sporo wyższy to ten zerowy należy podnieść żeby obniżyć drugi- pelletki zadziałają, sam podniosłem NO3 i PO4 zaczęło spadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Edue napisał:

Tak,  dokładanie. Jeżeli jeden z parametrów jest 0 a drugi sporo wyższy to ten zerowy należy podnieść żeby obniżyć drugi- pelletki zadziałają, sam podniosłem NO3 i PO4 zaczęło spadać.

Dzięki :D zacznę od podawania większej ilości żarcia (ryby chyba się ucieszą) zawsze starałem się im rzucać tyle aby szybko wszystko po paru chwilach zostało zjedzone i nie gniło  na dnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że masz zaburzone proporcje. Jeśli zaczniesz więcej karmić to oczywiście podbijesz NO3, ale również podbijesz PO4. Po zastosowaniu peletów może się okazać, że wrócisz do punktu wyjścia i fosfor nadal będzie występował przy niewykrywalnym NO3. Ja bym zastosował absorber dla usunięcia PO4 i wyrównania proporcji, a później pelety aby trzymały w ryzach parametry które chcesz utrzymać.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.12.2018 o 12:57, ZielonyAmator napisał:

Problem w tym, że masz zaburzone proporcje. Jeśli zaczniesz więcej karmić to oczywiście podbijesz NO3, ale również podbijesz PO4. Po zastosowaniu peletów może się okazać, że wrócisz do punktu wyjścia i fosfor nadal będzie występował przy niewykrywalnym NO3. Ja bym zastosował absorber dla usunięcia PO4 i wyrównania proporcji, a później pelety aby trzymały w ryzach parametry które chcesz utrzymać.

U mnie pellet się kręci już ponad rok. na starym all in one nie było problemu, sęk w tym ze przeszedłem na ten nowy pellet all in one i on nie trzyma już Po4 tak jak te jaśniejsze, chociaz bardziej pylące kulki. Jutro podjadę po phosguard. zbije nim do 0 fosforany i wyciągnę go z sumpa. Jeśli po4 podrośnie znowu znaczy, że pellet nie trzyma my po4. Dzięki za odpowiedź. Dam znać jak to wyjdzie w praniu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pellet nie trzyma, albo na przykład w jedzeniu którego używasz w akwa jest więcej fosforu niż wczesniej.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mieszałem suchy zwierzęcego pochodzenia z mrożonkami. zawsze kryl. teraz zmieniłem na lasonogi i suchy pochodzenia roślinnego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa do wyrównania no3 do po4. Chcesz mieć więcej no3 dokup ryby. Chcesz mieć więcej po4 wiecej dawać papu. Po cholerę kupować absorbenty na po4 skoro są na poziomie poniżej 0,1 a no3 niewykrywalne. Oczywiście pod warunkiem że są dobrze zmierzone. Biologia dąży do równowagi. Tutaj ewidentnie widać że brakuje producentów no3. Za cenę absorbentu dokupisz zwierzaka który ucieszy oko i nie staniesz przed dylematem: absorbent się skończył a po4 wraca. 

@Dexter2k13 jaką masz obsadę zwierzaków? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dla syna napisał:

Prosta sprawa do wyrównania no3 do po4. Chcesz mieć więcej no3 dokup ryby. Chcesz mieć więcej po4 wiecej dawać papu. Po cholerę kupować absorbenty na po4 skoro są na poziomie poniżej 0,1 a no3 niewykrywalne. Oczywiście pod warunkiem że są dobrze zmierzone. Biologia dąży do równowagi. Tutaj ewidentnie widać że brakuje producentów no3. Za cenę absorbentu dokupisz zwierzaka który ucieszy oko i nie staniesz przed dylematem: absorbent się skończył a po4 wraca. 

@Dexter2k13 jaką masz obsadę zwierzaków? 

na 380 litrów sama góra baniaka mam hepatusa żółtka borsuka 3 błazny lungule (bardzo małą) i doktorka i garbika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Dexter2k13 napisał:

na 380 litrów sama góra baniaka mam hepatusa żółtka borsuka 3 błazny lungule (bardzo małą) i doktorka i garbika

No to rzeczywiście nie jest dużo na taki baniak. Nie chodzi mi o miejsce a o produkcję no3. Będzie ciężko dołożyć dodatkową rybę ze względu na agresywność obsady, ale może się udać. Ja bym spróbował jednak dorzucić zwierzaka/rybę jednocześnie nie zwiększając karmienia. Równowaga powinna wrócić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2018 o 10:56, dla syna napisał:

No to rzeczywiście nie jest dużo na taki baniak. Nie chodzi mi o miejsce a o produkcję no3. Będzie ciężko dołożyć dodatkową rybę ze względu na agresywność obsady, ale może się udać. Ja bym spróbował jednak dorzucić zwierzaka/rybę jednocześnie nie zwiększając karmienia. Równowaga powinna wrócić. 

kupiłem phoseguard i wrzuciłem z 250-300g. za parę dni zrobię testy i zobaczymy. Jeśli spadnie do 0 to wyciągnę phosguard i zobaczymy czy pellet utrzyma po4 na 0 poziomie. Jeśli nie będę dalej kombinował.

EDIT: dodam, że od kiedy zacząłem karmić tymi granulkami pochodzenia roślinnego syf w odpieniaczu  ma zielony kolor. 

z phoseguarden po4 na colombusie spadło do >0.03 także myśle, że jest nie najgorzej. No3 ciagle 0 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.