Skocz do zawartości
adrianoo

Kostka 60x60x50

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Niebawem będę zamawiał kostke 60x60x50.Czy waszym zdaniem warto dac wzmocnienia czy nie ma sensu?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem wzmocnienia, zawsze trochę zabezpiecza przed wyskakiwaniem rybek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa standardowe drogi są:

- albo dajesz cieńsze szkło + wzmocnienia + koronę, która to wszystko zasłoni (i przy okazji zabezpieczy przez wyskakiwaniem ryb i wyłażeniem ślimaków);

- albo grubsze szkło, brak wzmocnień, brak korony (żeby mieć ten rewelacyjny efekt bezpośredniego kontaktu z woda w akwarium) i albo "nieskaczące" zwierzaki, albo pilnujesz (na dłuższą metę chyba nie do zrealizowania).

Jakieś hybrydy tych dwóch rozwiązań (wzmocnienia + brak korony, brak wzmocnień + korona) to albo psują efekt, albo generują dodatkowe koszty.

10mm na ściankę 60x50 to raczej dużo. Tak na szybko wyszukana tabelka w dokumentacji silikonu do szyb, niby wg normy "DIN 32622" (nie znam się specjalnie, ale zakładam, że wynika z obliczeń jakichś i zawiera współczynniki bezpieczeństwa odpowiednie) dla 60x50 to by nawet 6mm starczyło. No powiedzmy, że ze wzmocnieniem bym tak robił. A bez wzmocnień to 8mm wystarczy moim zdaniem na takie akwarium. Jak koniecznie, to dno możesz dać grubsze, bo to jest ważne. Gotowe 80x35x40 mają 6mm (wzmocnienia) lub 8mm (bez wzmocnień), to i u Ciebie 8 starczy.

Co do wzmocnień, bym robił bez, jeśli w budżecie Ci się zmieści grubsze szkło (może już warto opti dać przy 8mm). Wygodniej bez tego kołnierza, coś można powiesić na krawędzi, sól i osady się nie zbierają. Szczególnie, jeśli nie planujesz korony i/lub nie planujesz sumpa (problem z zawieszeniem sprzętu w akwarium, problem z dostępem do panelu przysłoniętego wzmocnieniem). W wielkich akwariach wzmocnienia są i bardziej niezbędne, i mniej przeszkadzają. W mniejszych (jak to planowane) - minusy wzmocnień przeważają. Chyba że masz budżet napięty i sytuację: tańsze szkło i lepszy sprzęt lub droższe szkło i tańszy sprzęt - to lepiej zainwestuj w sprzęt a szkło kup cieńsze, float i ze wzmocnieniami. Na końcu to i tak liczy się to, co w akwarium żyje, a nie samo szkło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim akwarium 80x70x60 i szkle 12mm zastosowałem wzmocnienia, które spełniają bardziej funkcję użytkową niż wzmocnienie szkła. Ograniczają skoczkom możliwości opuszczenia akwarium, ograniczają wychlapywanie wody  z akwarium (akwarium wypełnione wodą do pełna) i służą jako podstawka w trakcie grzebania w akwarium.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, norbi2222 napisał:

ograniczają wychlapywanie wody  z akwarium (akwarium wypełnione wodą do pełna) i służą jako podstawka w trakcie grzebania w akwarium.

I za te dwie rzeczy kocham moje wzmocnienia wokół akwarium. Zawsze i każdemu będę je polecał.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

I za te dwie rzeczy kocham moje wzmocnienia wokół akwarium. Zawsze i każdemu będę je polecał.

Michał, ja też za te dwie funkcje lubię wzmocnienia w moim akwarium, mimo, że wcześniej przed kostką nigdy nie stosowałem wzmocnień i nie byłem do nich przekonany. W następnym akwarium też będą. 

 

Co ważne, to wzmocnienia są na poziomie "0", czyli na najwyższej możliwej wysokości i w okół zbiornika .

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz sump, to ok, może i się przydaje taka półeczka (choć zawsze można sobie na czas prac półeczkę zrobić, kładąc kawałek deski/płyty/pleksy/szkła... w poprzek na krawędziach akwarium). Jak masz mniejsze akwarium ze sprzętem wiszącym na ściankach, to wzmocnienia dookoła mogą być problemem. Np. jak zamontować odpieniacz wewnętrzny jeśli masz wzmocnienia? Albo jak zamontować kaskadę?

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Słony leszcz napisał:

Jak masz sump, to ok, może i się przydaje taka półeczka (choć zawsze można sobie na czas prac półeczkę zrobić, kładąc kawałek deski/płyty/pleksy/szkła... w poprzek na krawędziach akwarium). Jak masz mniejsze akwarium ze sprzętem wiszącym na ściankach, to wzmocnienia dookoła mogą być problemem. Np. jak zamontować odpieniacz wewnętrzny jeśli masz wzmocnienia? Albo jak zamontować kaskadę?

Czarek, masz rację przy mini zbiornikach, jednak ja się odniosłem do mojego zbiornika i cech, które ono posiada i oczywiście w kontekście pytania autora, bez uogólniania i brania pod uwagę rozmiarów mini. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, norbi2222 napisał:

oczywiście w kontekście pytania autora, bez uogólniania i brania pod uwagę rozmiarów mini.

Masz rację, teraz przejrzałem inne wątki @adrianoo, faktycznie kolega pisze o planowanym sumpie. W takim razie rzeczywiście nie ma sensu iść w grubsze szkło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziekuje za wszystkie podpowiedzi. Zdecydowałem.die na Opti White 10mm z kominem zewnętrznym.przelot 3x 25mm.jutro zamawiam.

Jest firma skorpion w Poznaniu.czy ktoś może z was zamawiał akwa od nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, adrianoo napisał:

Ok dziekuje za wszystkie podpowiedzi. Zdecydowałem.die na Opti White 10mm z kominem zewnętrznym.przelot 3x 25mm.jutro zamawiam.

Jest firma skorpion w Poznaniu.czy ktoś może z was zamawiał akwa od nich?

Sorry pomyliłem firmy więc nieaktualne to co napisałem.

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.