Skocz do zawartości
Matdec

Newa kostka 50l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestem nowicjuszem wiec mile widziana pozytywna krytyka jak również porady.

Kostka z zestawem Newa 50l (kaskada, grzłka, odpieniacz)

Cyrkulator sicce 1000l/h

Filtr wewnętrzny Tunze 3161 nanofilter.

Skała - nie wiem co to za skała - prezent 

Start 1.12.2018

Dawkowanie Stability według zaleceń.

W kaskadzie purigen + wata

Jake media oprócz waty wrzucic do Tunze?? Zależy mi aby w nocy kaskada była wyłączona... Nie będzie z tym problemów??

 

IMG_20181204_104957_resized_20181204_105209086.jpg

 

Edytowane przez Matdec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Matdec napisał:

Cyrkulator sicce 1000l/h

Pewnie będzie mało trochę.

13 minut temu, Matdec napisał:

Filtr wewnętrzny Tunze 3161 nanofilter.

A co tam w tym filtrze jest? A już widzę, skimer taki z małą komorą na watę/gąbkę/coś tam. No to tam wata + ewentualnie ceramika lub ten purigen (na początek chyba nie konieczny jeszcze adsorber)

18 minut temu, Matdec napisał:

Skała - nie wiem co to za skała - prezent

A ile tego jest? Jak ze zbiornika, to pewnie żywa. Tylko podstawowa sprawa. Rozgarnij piasek i postaw skałę na dnie bezpośrednio, żeby Ci potem nic nie podkopywało jej i nie bujało. Na "oko" trochę mało. Powinieneś mieć skały ok 5kg (przy założeniu, że filtrację biologiczną wspomożesz jakimś sztucznym medium, ceramiką jakaś) - 10kg (jeśli tylko skała będzie).

23 minuty temu, Matdec napisał:

W kaskadzie purigen + wata

Purigen na razie zbędny, raczej załaduj tam ceramikę (siporax, matrix itp...). Wata ok, tylko zmieniaj ją często.

25 minut temu, Matdec napisał:

Zależy mi aby w nocy kaskada była wyłączona... Nie będzie z tym problemów??

Będzie. Jak w kaskadzie będzie cokolwiek, choćby wata (nie mówiąc już o ceramice), to po nocy w stojącej wodzie może skinsąć, a po włączeniu rano wywali masę syfu do akwarium. To lepiej już całkiem z niej zrezygnuj, jeśli masz ją wyłączać na noc.

 

Ogólnie, pośpieszyłeś się z piaskiem. Lepiej żeby na początku kilka dni skała stała w pustym akwarium i była intensywnie płukana. Wtedy łatwo możesz odessać syfy, jakie z niej wyjdą. A jak już będzie czysto, to dopiero wtedy piasek. No ale już po ptakach. No i skała powinna stać na dnie bezpośrednio, nie na piasku. Widzę, że masz szybę pokrywową - najlepiej zdjąć żeby nie blokowała dostępu powietrza i światła. I gorąco polecam zakup automatycznej dolewki - to będą jedne z lepiej wydanych pieniędzy.

Powodzenia i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr wypełniony siporaxem. 

Skały 4.5 kg. Skała stoi na szkle tylko złudzenie lub jakość zdjęć że na piasku. 

Postaram się dorzucić szubko jeszcze jakiś cyrkulator. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wcześniej napisał. Nie ma opcji wyłączania filtra. Jeśli jest za głośny,  spróbuj go wyciszyć.  Jaki to model? Bardzo dobrym wkładem biologicznym jest Life bio fil z  aquaforestu. Na początek do filtrów tylko ceramika i wata. Jakie swiatełko masz?Spokojnego dojrzewania. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filterek kaskadowy to jakiś mały oryginalny z zestawu. Tak samo oświetlenie. Wyczuwam już modyfikacje.... 

W filtrach leży siporax wata oraz purigen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Matdec napisał:

Wyczuwam już modyfikacje....

No właśnie to jest kurde problem z tymi zestawami. Niby wszystko jest, ale jak już postawisz, włączysz, cokolwiek się dowiesz i zaczniesz się zastanawiać co dalej, to się okazuje, że najlepiej by było prawie wszystko wymienić. No ale to takie frycowe, które początkujący płaci. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem:-) Ja bym nie inwestował za bardzo w ten zestaw, dobrał po prostu obsadę do możliwości sprzętu i jechał na tym co jest. Miękasy i jakiś LPS łatwe też dadzą Ci masę frajdy, poduczysz się, nabierzesz doświadczenia, zorientujesz się w kwestiach technicznych lepiej, to po jakimś czasie po prostu przesiądziesz się na większe. A wtedy już na spokojnie dobierzesz sobie sprzęt pod możliwości i oczekiwania.

Co do tej kosteczki. Ilość skały w miarę ok, choć jeszcze z jeden kawałek by się zmieścił i nie zaszkodził. W tym filtrze masz trochę ceramiki, co Ci dodatkowo poprawi filtrację biologiczną i wspomoże skałę. Jak nie przesadzisz z rybami (jedna-dwie malutkie rybki, raczej nie błazenki dorosłe) to będzie ok. W ostateczności to jakiś odpieniacz kostkowy tam jest, coś tam przecież pomoże. Z czasem może pokombinujesz sobie z innymi mediami (wszyscy np te biopelety strasznie chwalą) to też tam wepchniesz. Jak kaskada za głośna, to całkiem z niej zrezygnuj (to nie jest jakiś warunek konieczny, że musi być kaskada), a dołóż cyrkulację mocniejszą (tylko pomyśl, żeby to co kupisz dało się użyć w kolejnym zbiorniku, nie idź po taniości i nie kupuj najsłabszej byle starczyła). Światła tam masz 13W w dwóch kanałach (niebieskie i białe), mało ale dla miękkich w zasadzie wystarczy. W ostateczności dokup sobie jeszcze tą lampeczkę "leddy tube" aquaela aktyniczną za 70zł, i nawet LPS mniej wymagające pociągną. Pilnuj cyrkulacji, żeby nie było martwych stref i żeby skała była dobrze płukana, pilnuj piasku żeby syf się w nim nie zbierał (czasem odmulić trzeba ręcznie, bo żadnej babki to tu nie wpuścisz). I będzie dobrze;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Słony leszcz napisał:

... poduczysz się, nabierzesz doświadczenia, zorientujesz się w kwestiach technicznych lepiej, to po jakimś czasie po prostu przesiądziesz się na większe. A wtedy już na spokojnie dobierzesz sobie sprzęt pod możliwości i oczekiwania.

 

Sedno sprawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Matdec napisał:

Sedno sprawy :)

Ale tak właśnie jest. Zaczniesz przerabiać, to i tak nie wiadomo czego nie osiągniesz, a popsujesz fajny efekt estetyczny tej kosteczki. Nie mówiąc już o tym, że nie małe pieniądze wydałeś na kostkę, słabo teraz by było ją wybebeszyć i od nowa wszystko kupić. Tutaj trzeba zgodnie z zasadą paretto zadziałać, maksimum korzyści przy minimum inwestycji dodatkowych, dorzucić kilka złotych na krytyczne elementy i cieszyć się rafą, niekoniecznie porośniętą bajecznie kolorowymi acroporami, ale jednak rafą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 12/4/2018 at 12:23 PM, Słony leszcz said:

Pewnie będzie mało trochę.

Mam podobną kostkę i ten sam cyrkulator + kaskada FZN-3. Na początku jak korali było niewiele, nawet dawało to radę, ale teraz kiedy skała porosła Briareum + sarco urósł do ogromnych rozmiarów, to zaczęło się robić ciężko. 

Co do kaskady, dlaczego chcesz ją wyłączać na noc ?  Jeżeli przez hałas to jak dla mnie to lepiej zainwestować 100zł, choćby w Aquaelowskiego FZNa, niż rezygnować z filtracji na noc. U mnie jest mega cicho, bardziej słychać cyrkulator niż kaskade

Edytowane przez Panki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskada 

17 minut temu, Panki napisał:

Co do kaskady, dlaczego chcesz ją wyłączać na noc ?  Jeżeli przez hałas to jak dla mnie to lepiej 

Kaskada pracuje cały czas do tego jest mały tunze nano. Zależy mi żeby zdobyć jakieś doswiadczenie, zobaczyć jak to działa :)

Z czasem będzie większe z normalnym sumpem a narazie spróbuję podziałać z tym co mam ;)

Na początek dorzucam jutro skały 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Just now, Matdec said:

Kaskada 

Kaskada pracuje cały czas do tego jest mały tunze nano. Zależy mi żeby zdobyć jakieś doswiadczenie, zobaczyć jak to działa :)

Z czasem będzie większe z normalnym sumpem a narazie spróbuję podziałać z tym co mam ;)

Na początek dorzucam jutro skały 

Ok, musisz to zrobić orientacyjnie. Detrytus nie może zostawać na skałach, ale nie możesz też mieć burzy piaskowej. Tafla wody też nie może stać w miejscu. Jak ustawisz tak, zeby te warunki były spełnione, będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 21 dni od zalania. 

Testy wody 

PO4 0.25

NO3 ok 10 

Ciężko czekać :p

Jak myślicie wszystko ok czy coś nie tak? 

received_595736267546042.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę ta plaga zejdzie sama? Tylko nie odsyłajcie do działu dla nowicjuszy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli woda RO jest ok to zejdzie samo :) to okrzemki, rano przed zapaleniem światła jest ich pewnie mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium trafiło życie:

- linckia multifora

- nassariusy

- jezowiec gratilla

- euphylia paraancora 

 

I możecie mi powiedzieć czy po 14 dniach wszystko z nią wporzadku?  Z jednej strony cześć kilku polipow jest ciemne i wiszace( nie napompowane) czy może być głodna, źle warunki czy jakaś choroba. 

Screenshot_2019-01-11-15-55-50.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jesteś w stanie coś więcej wycisnąć z aparatu? zdjęcie mało czytelne ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem walkę z okrzemkami. Dorzuce phosguard? 

Euphylia rośnie, jezowiec zapracowany, rozgwiazda linckia multifora ciekawska na clavularii fluo. A ta aklimatyzuje się ale chyba się obraziła jak widać... Dopiero pierwszy dzień jakoś mogę jej pomóc? 

received_2167817676615232.jpeg

received_226735278207327.jpeg

Edytowane przez Matdec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Moim zdaniem nie dopuszczalnym jeszcze zwierząt i korali dopuki nie przejdzie cykl azotowy. Parametry będą skakać.Ale po jakimś czasie powinno być ok.Ja mam teraz podobnie jak ty 6 stycznia wystartowalem. Miłego i spokojnego dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.