Skocz do zawartości
12dot12

Zielony zakwit

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na zdjęciach... zakwit jest zielony (wyraźnie to widać po zgaszeniu aktyniki). Widoczność z 10 cm.

Dałam watę JBL do zwykłego filtra wewnętrznego, zrobię podmiankę. Przejdzie samo? Czy coś jeszcze mogę zrobić? Parametry mierzyłam ze 3 tygodnie temu, NO3 wyniosło 3, a PO4 0,29. Akwarium bez sumpa i na razie bez odpieniacza (była ospa i herbtana, potem makroglony robiły robotę - jest ich sporo w zbiorniku; nie włączyłam, bo miękasy i makroglony wyraźnie się lepiej czują bez odpieniania). Ryby karmię ok. 2-3 kostkami mrożonki dziennie, czasami suchym (Tropical, Vitalis). Podmiana 10% na tydzień.IMAG6227.jpg.06b56ae322258884761df8262d45ab92.jpgIMAG6231.jpg.2b532958060d882bbe2769993bf0159b.jpgIMAG6233.jpg.d0182e45c158c6a0b94eaeb32c50f4a8.jpgIMAG6232.jpg.a904363219f3e30398c774d3801d5466.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybek chyba niewiele, bo nie widzę żadnej. 2-3 kostki dziennie, to chyba trochę za dużo, szczególnie przy braku odpieniacza. Ja w swoim 350l mam na razie jakieś 10 rybek (w tym dużego naso) i karmię co drugi lub co trzeci dzień wrzucaąc jakieś 3-4 małe kostki (w tym większość ikry dla mandaryna). Naso i zebrasomka dostają dodatkowo algi nori, sałatę i glony z sumpa co jakieś 3 dni. Odpieniacz śmiga u mnie tylko w nocy, do tego mam duze refugium. Podejrzewam, że u ciebie parametry się sypnęły z przekarmienia i zakwitły glony. Przydał by się odpieniacz, i jakaś filtracja mechaniczna. Do tego podmianka, ale bez przesady - u mnie po podmiankach na soli AF probiotic + reef sypało się dino i cyjano. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby są takie:

babka kopiąca amblygobius phalaena

3 piżamki

magnifica

ecsenius midas

Nie widać ich, bo jest zakwit. Babkę zobaczysz na 1 planie pod skałą jak się przyjrzysz.

Podmiankę właśnie szykuję, przeczyściłam szczoteczką cyrkulatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że przekarmiasz przy takiej obsadzie to jedna kostka załatwi sprawę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja nie wystarczy? - odpieniacz już długo nie działa, prawie kwartał, ryby nie mają problemów z oddychaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, 12dot12 napisał:

 ryby nie mają  problemów z oddychaniem.

nie miały .. a teraz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Boże :( nie wiem czy go dam radę uruchomić, miałam z tym problem. Może dać im brzęczyk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, 12dot12 napisał:

O Boże :( nie wiem czy go dam radę uruchomić, miałam z tym problem. Może dać im brzęczyk?

Koniecznie:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpięłam napowietrzanie do filtra wewn., zwykłego aquaela, który chodzi z włókniną JBL. Tylko te bąbelki nie podobają się koralom...

Zrobiłam też podmiankę 10%. Na razie sytuacja bez zmian, choć może troszeczkę zaczyna się klarować w porównaniu z tym, co było w południe (ale nie wiem, czy sobie nie wmawiam).

Ten zakwit jest zielony, woda, którą wylewałam przy podmianie była zielonkawobrązowa. Nie śmierdzi, zapach neutralny jak zwykle.

Chyba filtr "mechanik" zostanie później na stałe, zamontuję tylko zamiast koszyka z watą gąbkę bez osłonki (lepiej zbiera syfy). Ktoś z Was używa filtra/prefiltra gąbkowego?

 

PS. Edit: rybom ten zakwit nic chyba nie robi, normalnie po swojemu pływają, żerują, artemię wcinały jak zwykle. Przyglądałam się, skrzela pracują jak zwykle. Chyba zakwit fito nie jest aż tak groźny jak mleczna woda?

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób gwałtownych ruchów,musisz odczekać parę dni,wata wata wata i cierpliwość,samo minie:smile_wink:

Lampę uv pewno nie masz? pomogła by troszku:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam :( a ile watów powinna mieć? Może taka zwykła akwarystyczna? Te 18-watowe to olbrzymy do oczka... i wymagają dodatkowej pompy.

Słyszałam jeszcze, że wpuszczenie wrotki pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, 12dot12 napisał:

Podpięłam napowietrzanie do filtra wewn., zwykłego aquaela, który chodzi z włókniną JBL. Tylko te bąbelki nie podobają się koralom...

Sprawdź czy ten filtr ma ośkę ceramiczną czy stalową, bo jak tą drugą to absolutnie nie nadaje się na długotrwałe moczenie w solance, chyba że chcesz suplementować swoim zwierzakom tlenki żelaza :googleye . Doraźnie i krótkotrwale może być tylko później wyczyść go dobrze w kranówie lub RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrotka, mogę Ci wysłać w poniedziałek, jeśli chcesz. Oczywiscie nic nie chcę za wrotka, jeśli go chcesz to daj znać pw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oś ma ceramiczną - oni chyba wszystkie takie teraz robią. Model Unifilter. Zastanawiam się, co by mogło się nadawać do dłuższego użytkowania - może filtr Turbo tej samej firmy? (z samą gąbką)

Nika - dzięki, chętnie! Tylko do wrotki poproszę instrukcję stosowania :) czy po prostu wlać do akwarium i tyle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlac do akwarium i tyle :) ale polecilabym zostawić sobie troszkę wrotka w osobnej hodowli na czystej solance. Wystarczy mu raz na 2-3 dni dolać fito, nie potrzebuje ani światła ani napowietrzania.  U mnie sie trzyma w szklanym sloju do kiszenia ogórków i nic z nim nie robię, prócz zlewania do akwarium i uzupełniania fito.

Wyślij adres pw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, fajnie :) coś takiego zrobię.

Adres wysłany.

A! i jeszcze podpowiedzcie mi z watą. Moźe lepiej ją dać na cyrkulator? - czytałam tu na forum coś o wacie w "skarpecie", jednak nie do końca rozumiem, o jaką skarpetę chodzi :blush: zwykła pończocha z ubraniówki, czy woreczek na media z akwarystyka?...

A może lepiej się sprawdzi zwykła wata apteczna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodzić o skarpetę akwarystyczna albo o pończochę które zakłada się na rurę spływu,Ty nie masz sumpa wiec raczej Ci to niepotrzebne.

moim zdaniem wata z apteki nie nadaje się. 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, 12dot12 napisał:

A może lepiej się sprawdzi zwykła wata apteczna?

nie - bo mowa jest o wacie filtracyjnej (włóknina)

np. takiej .. od tapicera

https://allegro.pl/wloknina-poliestrowa-ovata-tapicerska150g-m2atest-i6853543354.html

https://allegro.pl/wloknina-tapicerska-250g-m2-certyfikat-oeko-tex-i5872946073.html

te "firmowe" to dokładnie to samo tylko popakowane w małe paczki z nawą firmy i ceną X ileś tam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@12dot12 tu masz super lampę nówka z matką

przyda się awaryjnie,a tą z oczka wodnego zostaw rodzicom:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta też jest do oczka :P

Dzięki wszystkim za rady i podpowiedzi. Zakwit przez noc minął, teraz jedyne co mąci wodę to bąbelki z napowietrzania w filtrze. Znalazłam chyba winowajczynię sytuacji: Caulerpa racemosa. Wczoraj już była miękka, dzisiaj rozpuszcza się na całego, wybieram ją garściami. A taxifolia obok nic, trzyma się jak wcześniej ;) nieobliczalne glony. I woda, o ile wczoraj ładnie pachniała, dziś trochę capi. Zastanawiam się, czy by nie włożyć woreczka z węglem, takiego jak na zdjęciu - nadaje się do morszczyzny? A może zwyczajnie pod wieczór zrobić podmiankę 10%?

(jak dobrze, że pracuję zdalnie z domu, dzięki temu mam rękę na pulsie.)

Wstawiam fotki w aktynice - białe światło będzie dopiero od 12:00.IMAG6234.jpg.c32478127f244f1375df7e90e76f4f1a.jpgIMAG6235.jpg.cdba64b4fb5e73fb59bcb0fc08d5f0d8.jpgIMAG6236.jpg.5247000aa71f7799619027519cd3650c.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 12dot12 napisał:

Ta też jest do oczka

:thumbup:to ja wiem,chodziło mi abyś miała swoją w razie "w" a nie ganiala do stawka..:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, chciałabym mieć swój stawek :) niestety mieszkam w centrum betonowej dżungli... jak większość mojej rodzinki.

Ale kiedyś, na stare lata może się uda mieć chociaż własny domek działkowy i oczko dla karpi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, 12dot12 napisał:

niestety mieszkam w centrum betonowej dżungli

Hihi,nie przesadzaj przypomina mi się centrum Hurghady:Dbetonowa dżungla:D

Ale oczko z karpiami fajna sprawa,

 

A jak dzis akwarium przy białym świetle? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda już właściwie normalnie.

W miejsce padłej racemosy położyłam codium :) i na nim się teraz oprę.

IMAG6243.jpg.cdef37f31050e2adc6e24a2d5f0b63a4.jpgIMAG6242.jpg.1057ee0c6157eaf3a7cad2d624c19ce6.jpg

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.