Skocz do zawartości
Seba28

Pytania początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od dłuższego czasu zbieram się na założenie nano rafy małej. Planuje coś takiego:

Akwarium optiwhite 40/40/40 do tego malutki sump 40/25/25 doprowadzenie przez overflow 1/2cala w sumpie będzie pompa jebao 750 lub 1000 (nie mam kogo się doradzić która lepsza) oraz chciałbym jakiś mały odpieniacz ( również czekam na propozycje bo jestem blady w tym temacie). Czy jak na początek z przygodą te 90l z sumpem będą wielkim wyzwaniem? Czy 90l solanki to taka w miarę granica proszę o porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Seba28 napisał:

 będzie pompa jebao 750 lub 1000

raczej jeszcze "większa" bo te 750 czy 1000l ma przy wylocie a nie na wysokości na jaką ma podnieść wodę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaką byś zaproponował? Pompa ma być X10 jak objętość akwarium powiedzmy że wody będzie z 75 do 80 l a jebao 750 daje 750l/h plus max metr podnoszenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w instrukcji / specyfikacji pomp pisze (powinno pisać) ile ma na wys. np. 1m

jeśli ta 1000l podnosi wodę max na 1,8m .. to na 1m spadek wydajności .. 50% ?

ja bym wybrał pompę DC - tak na oko ... co najmniej 1200l/h

np. takie coś

https://allegro.pl/aqua-nova-n-rmc-1200-jebao-dc-1200-pompa-obiegowa-i7136177211.html

albo też sterowaną 2000l/h

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć , również brał bym większą , przy tak małym akwarium , można by pokusić się o mocną pompę , nawet do 5000l/h i zrezygnować z cyrkulatora wewnątrz . Lecz wiąże się to ze sporym poborem prądu . Natomiast jeśli będzie potrzeba to można podłączyć filtr przepływowy pod obieg . Jeśli chcesz oszczędzać na prądzie to jebao 2000l/h lub Aqua medic 2.2 . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zbiornik zasadniczy ma 89litrow wody netto. Mam pompę w panelu (więc wysokość podnoszenia to zaledwie 45cm) i jest to aqua nova 4000l/h z regulatorem. Obecnie chodzi na trzecim biegu co daje przepływ ok 1800l/h,a jak odliczę straty to ok 1500l/h. Jest w sam raz a mimo to posiadam cyrkulator gyre 3000l/h ustawiony na cykl zmienny - 20%:+20%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli minimum 2000l brać? Ogólnie posiadam głowicę aquaela turbo 2000 nada się? Czy koniecznie musi być pompa obiegowa?

Edytowane przez Seba28 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma ceraniczna oś to jak najbardziej. A jak nie ma to tez tylko bedzie korodowac i puszczac do wody. Ale sama os moze da sie dokupic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj najpierw czy ta głowica podniesie ci wodę na wysokość jaką masz pomiędzy akwarium a sumpem. Koledzy dobrze podpowiadają aby dać większą pompę o regulowanym przepływie. Ze swojej strony proponuję model jebao dcp - ma 99 kroków regulacji a więc dobierzesz idealnie przepływ. Jak weźmiesz zbyt mały model to i tak ustawisz na 100% mocy, zatem dobieraj rozsądnie. Ja proponuję model w przedziale 3000 -5000 l. W tak małym układzie sump-akwarium ważne jest też miejsce jakie zajmuje pompa. Miałem dcp 5000 i to była bardzo duża pompa, więc musisz znaleźć złoty środek, który będzie Ci odpowiadał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak zakupiłem pompę jebao dcp3000 z erybka jak radziliście tylko teraz mam takie pytanie czy spływ z komina do sumpa może być takiej samej średnicy co powrót do akwarium czy zawsze daje się spływ większy a powrót mniejszy? Pytam bo spływ w kominie będę mieć cała hydraulikę na 20mm a najmniejsza końcówka w tej pompie też jest na 20mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pomoże??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Seba28 napisał:

Nikt nie pomoże??

Może mieć, ważne, aby był w stanie dostarczyć tyle wody co odbierze pompa. Szerszy zawsze daje pewien zapas regulacji i też zmniejsza ryzyko zablokowania się czegoś w rurze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz tych rur na spływie?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, romi napisał:

A ile masz tych rur na spływie?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Mam spływ + rewizja oba 20mm + powrót też 20mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę, napisz jak już uruchomisz akwarium.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.01.2019 o 15:31, romi napisał:

Proszę, napisz jak już uruchomisz akwarium.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Wczoraj były wstępne testy hydrauliki i tak: pompa bardzo ładnie i cicho chodzi, na maxymalnych obrotach robi porządny wir;) a spływ daje radę jak na razie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.