Skocz do zawartości
Nailo

Sump i ta niepewność

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kończę już składać powoli swój baniak został mi praktycznie do zrobienia sump i wsadzenie w niego tego co musi tam być.
Skleiłem coś takiego na szybko i teraz pytanie czy wszystko jest ok czy coś zmienić wysokość przegród etc
Akwarium jakie musi to cudo obsłużyć 135x55x55h (w tym 15x55x55h to komin )

Miło będzie dowiedzieć się od bardziej doświadczonych co wy na to :) i czekam na ewentualne sugestie 

sumpik.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Rozstaw komór jeżeli Ci pasuje mi się podoba, jedynie co upewnij się że sump przyjmie wodę z akwarium (akwarium główne, hydraulika, komin) po zaniku prądu, poza tym wydaje sie całkiem sensowny, jedynie nie wiem czy nie dobrze było by połączyć komorę refugium i skała/złoza i zrobić duże dsb z refugium

aha tak patrzę strasznie niska jest komora powrotu (pompy) dasz radę aby pompa tam była zalana minimum 5cm wody plus praca dolewki automatycznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Paragon napisał:

aha tak patrzę strasznie niska jest komora powrotu (pompy) dasz radę aby pompa tam była zalana minimum 5cm wody plus praca dolewki automatycznej?

o widzisz i to muszę sprawdzić bo nie jestem pewien :/ sam sump myśle że podniose jeszcze 5-10cm (mam 100cm stelaż więc i tak obsługa bedzie spoko) 

 

a DSB chce jakoś ominąć :P najlepiej szerokim łukiem same gloniska mi starcza 

 

Edytowane przez Nailo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Nailo napisał:

o widzisz i to muszę sprawdzić bo nie jestem pewien :/ sam sump myśle że podniose jeszcze 5-10cm (mam 100cm stelaż więc i tak obsługa bedzie spoko) 

wiesz 50cm wysokości spokojnie Ci wystarczy wydaje mi się ze wystarczy podnieść wysokość ostatnich komór dał bym tak:

komora odpieniacz tak jak masz 30cm, komora skały z 25 na 27 i ostatnia komora z 20 na 24-25cm i powinno być ok u mnie poziomy między komorami to 2-3cm i jest ok

w komorze odpieniacza pomyśl od razu nad jakimś podeścikiem masz tam 30cm wysokości, a odpieniacze zazwyczaj pracują na wysokości zanurzenia około 20-25cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ci bardzo chlupać. Daj między poziomami max 2cm różnicy. 30-28-26cm. Druga sprawa, to w komorze na skałę woda będzie górą wpadać i górą wychodzić. Czyli będzie płynęła górą nad skałą i złożami. A chodzi o to, żeby skała była dobrze obmywana.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Paragon napisał:

wiesz 50cm wysokości spokojnie Ci wystarczy wydaje mi się ze wystarczy podnieść wysokość ostatnich komór dał bym tak:

komora odpieniacz tak jak masz 30cm, komora skały z 25 na 27 i ostatnia komora z 20 na 24-25cm i powinno być ok u mnie poziomy między komorami to 2-3cm i jest ok

w komorze odpieniacza pomyśl od razu nad jakimś podeścikiem masz tam 30cm wysokości, a odpieniacze zazwyczaj pracują na wysokości zanurzenia około 20-25cm

i tu należy się piwko :D już zmieniam i dziękuje za podpowiedź 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, Nailo napisał:

i tu należy się piwko :D już zmieniam i dziękuje za podpowiedź 

spoko, sam jakiś czas temu głupiałem przy budowie sumpa :) przeczytaj co wyżej napisał Michał bo to też cenna uwaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, katani napisał:

Będzie ci bardzo chlupać. Daj między poziomami max 2cm różnicy. 30-28-26cm. Druga sprawa, to w komorze na skałę woda będzie górą wpadać i górą wychodzić. Czyli będzie płynęła górą nad skałą i złożami. A chodzi o to, żeby skała była dobrze obmywana.

okeeej to też mądra sugestia tak wygląda to po szybkich przeróbkach 

asdasdasdasd.jpg

 

za refugium zrobiłem szerszą komorę na półeczkę gdzie będę mógł położyć ewentualne absorbery :) 

Edytowane przez Nailo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś o wacie lub skarpetach? To najlepsza filtracja mechaniczna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @katani, pomyśl o skarpecie, ostatnio byłem, powiedzmy zmuszony ją zastosować, miała być tylko chwilowo, ale teraz za nic jej nie oddam. Mimo że trzeba ją myć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, katani napisał:

Myślałeś o wacie lub skarpetach? To najlepsza filtracja mechaniczna.

nie najlepsza Michał :P

24 minuty temu, Nailo napisał:

okeeej to też mądra sugestia tak wygląda to po szybkich przeróbkach 

asdasdasdasd.jpg

 

za refugium zrobiłem szerszą komorę na półeczkę gdzie będę mógł położyć ewentualne absorbery :) 

Nice, pomyśl o zmieszczeniu takiej zabawki :P

zMkcCslVpYuh3m_-lDxHvUJmyw21dEZ2eCGEYp0U

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, katani napisał:

Myślałeś o wacie lub skarpetach? To najlepsza filtracja mechaniczna.

Na wylocie z rur chce wrzucić koszyczek wyłożony wata i wymieniać :) ewentualnie zamienić na skarpetę :) napewno bez niczego się nie obejdzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił 3 komorowy i powiększyłbym komorę odpieniacza do 30cm i pompy do 18-20cm


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Steron napisał:

Ja bym zrobił 3 komorowy i powiększyłbym komorę odpieniacza do 30cm i pompy do 18-20cm

Pienidło mi się miesci na spokojnie mam jeszcze po 2 cm z kazdej strony a jak obróce go w druga strone to po kilka wiecej :) pompa na spokojnie tez.
Miało być na początku 3 komory ale jednak postawiłem na małe refugium. Jeśli coś się z baniakiem dzieje widać zaraz po glonach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sump dość podobny. Znajdziesz w moim temacie. Ale... będę go przerabiał, żeby był szybszy przepływ wody przez sump. Woda będzie lepiej obmywać skałę, glony i ceramikę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, katani napisał:

Ja mam sump dość podobny. Znajdziesz w moim temacie. Ale... będę go przerabiał, żeby był szybszy przepływ wody przez sump. Woda będzie lepiej obmywać skałę, glony i ceramikę.

Michał jak zostawiasz DSB, lub komorę na skały to polecam Ci coś takiego, zwiększasz siłę przepływu sprawdzone działa bardzo dobrze?

HXOubPO9fSaTI3FRm5YwqhOJz7zFluRIxOFx9rpM

NRPKScOrLdHW70SXUaH8xR2fwJvFuziHEjv5yJkW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze. Nie neguję pomysłu. Przemyśl sobie tylko co będzie jak za rok czy dwa będziesz chciał mieć większy odpieniacz, albo większą pompę obiegową. Dosyć często się to zdarza. Może zapragniesz ciszy i kupisz większą pompę by chodziła na 40%. Albo co gorsza nawali, a dostępna będzie tylko duża. Ewentualnie kupisz okazyjne na forum reaktor wapnia lub wypasiony odpieniacz. Lub zafascynujesz się prowadzeniem systemu bez odpieniacza - ostatno modne na forum, albo zechcesz mieć biopalety lub kamyki. Pamiętaj że robisz sump dla siebie i to ty będziesz go potem obsługiwać. Musisz na spokojnie to przemyśleć żeby potem nie kupować nowego sumpa. Powodzenia!


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, katani napisał:

Ja mam sump dość podobny. Znajdziesz w moim temacie. Ale... będę go przerabiał, żeby był szybszy przepływ wody przez sump. Woda będzie lepiej obmywać skałę, glony i ceramikę.

Oczywiście dawno widziane :D

8 minut temu, Steron napisał:

To dobrze. Nie neguję pomysłu. Przemyśl sobie tylko co będzie jak za rok czy dwa będziesz chciał mieć większy odpieniacz, albo większą pompę obiegową. Dosyć często się to zdarza. Może zapragniesz ciszy i kupisz większą pompę by chodziła na 40%. Albo co gorsza nawali, a dostępna będzie tylko duża. Ewentualnie kupisz okazyjne na forum reaktor wapnia lub wypasiony odpieniacz. Lub zafascynujesz się prowadzeniem systemu bez odpieniacza - ostatno modne na forum, albo zechcesz mieć biopalety lub kamyki. Pamiętaj że robisz sump dla siebie i to ty będziesz go potem obsługiwać. Musisz na spokojnie to przemyśleć żeby potem nie kupować nowego sumpa. Powodzenia!

masz i racje :) tylko ze koszt tego sumpa u lokalnego szklarza który sumpy robi ok bo znajomi juz robili :D to koszt 150-200 taki jak moj :) co do zmian raczej nie nastąpią tak szybko bo planuje dopiero ruszyc :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.