Skocz do zawartości
goclik

Lampa do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Poniżej umieszczam schemat lampy do oceny. Lampa będzie 3-kanałowa, on/off, bez sterowania, diody 3W, długość belki 40cm, szerokość 16cm, do akwarium 40x40x45cm (dł x szer x wys). Może kiedyś dorobię sterowanie. Wzorowałem się na kilku lampach innych osób z forum jak i na siriusie nano.
Układ diód (4 rzędy) muszą pozostać takie jak są obecnie - na allegro jest aukcja gdzie można kupić dibond wycięty o takim układzie. Wiem, że można zamówić do wycięcia każdy dowolny układ, ale ten myślę, że jest ok więc po co kombinować.

Użyte diody:
1 kanał - 8 diod (górny oraz dolny rząd):
                4x Royal Blue
                2x Blue
                2x Aktynika
2 kanał - 4 diody:
                1x 12k-15k
                1x 8k-10k
                2x Zielona (tutaj sugerowałem się właśnie siriusem nano ale zastanawiam się czy nie dać jednej zielonej i jednej czerwonej)
3 kanał - 2 środkowe diody (kanał w zamyśle ma być oświetleniem nocnym, ale zapewne w ciągu dnia też będzie świecił)
                1x UV
                1x Royal Blue / Blue

Z góry dziękuję za wszelkie opinie.
               

1528160673_belka40cm3kanayv2.thumb.jpg.83a67875c9c418b0c4b682fb17b23a82.jpg

 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 kanał wszystkie niebieskie
2. Kanał białe itp.
3. Kanał UV 1w dłużej wytrzymają

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV chciałem zrobić 3W i podpiąć pod 350mA


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Gr4b3Q napisał:

 

A niby czemu zielony jest zbędny,to jest widmo dobrze odbierane przez oko ludzkie?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Gr4b3Q napisał:

 

bardziej czerwony jest zbędny jak zielony,jeśli już czerwony to około 630 a nie 660nm


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@Peniek Zielony jest zbędny w tego typu lampach bo %użycia energii ze światła zielonego jest wielokrotnie niższy niż barwy niebieskiej.

Możesz sobie poczytać o zakresach absorbowanych przez chlorofil A, B i beta-karoten tutaj:

http://answers.seneye.com/index.php?title=en/Aquarium_help/What_is_PAR_%26_PUR_%3F

http://ursalighting.com/wavelengths-chlorophylls-absorb/

 

@Sygen Jak widać zielonego organizmy fotosyntetyzujące prawie nie używają wogóle, jest przepaść miedzy ok 500nm a 630nm. Natomiast absorbcja wzrasta w wyższym zakresie (światło czerwone) 640-660nm. 

Z czerwonym przy lampach bym nie przesadzał - ludzkie oko dużo jaśniej postrzega kolor czerwony od niebieskiego. 

Zielony to wg mnie strata miejsca - kolor podbić można sobie białymi które w większości skłądają się ze światła właśnie zielonego.

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Gr4b3Q napisał:

 

@Peniek Zielony jest zbędny w tego typu lampach bo %użycia energii ze światła zielonego jest wielokrotnie niższy niż barwy niebieskiej.

Możesz sobie poczytać o zakresach absorbowanych przez chlorofil A, B i beta-karoten tutaj:

http://answers.seneye.com/index.php?title=en/Aquarium_help/What_is_PAR_%26_PUR_%3F

http://ursalighting.com/wavelengths-chlorophylls-absorb/

 

@Sygen Jak widać zielonego organizmy fotosyntetyzujące prawie nie używają wogóle, jest przepaść miedzy ok 500nm a 630nm. Natomiast absorbcja wzrasta w wyższym zakresie (światło czerwone) 640-660nm. 

Z czerwonym przy lampach bym nie przesadzał - ludzkie oko dużo jaśniej postrzega kolor czerwony od niebieskiego. 

Zielony to wg mnie strata miejsca - kolor podbić można sobie białymi które w większości skłądają się ze światła właśnie zielonego.

to po co znani producenci lamp led stosują diody zielony?jakby były zbędne to by ich nie było w lampach


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Sygen napisał:

to po co znani producenci lamp led stosują diody zielony?jakby były zbędne to by ich nie było w lampach

to już nie mi oceniać, z naukowego punktu widzenia  zielony nie ma zbytniego sensu bo jest i tak dużą składową światła białego.

Może wynikać to z faktu że kiedyś jasność lamp mierzona była w LUX'ach czy lumenach - czyli jasność odczuwalną przez ludzkie oko, które jest najwrażliwsze właśnie na kolor zielony co zawyżało pomiary :) Ale jak wiadomo lumeny nie mają zbyt dużo wspólnego z pomiarami PAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Gr4b3Q napisał:

to już nie mi oceniać, z naukowego punktu widzenia  zielony nie ma zbytniego sensu bo jest i tak dużą składową światła białego.

Może wynikać to z faktu że kiedyś jasność lamp mierzona była w LUX'ach czy lumenach - czyli jasność odczuwalną przez ludzkie oko, które jest najwrażliwsze właśnie na kolor zielony co zawyżało pomiary :) Ale jak wiadomo lumeny nie mają zbyt dużo wspólnego z pomiarami PAR.

myślę że firmy korzystają z naukowych informacji jak również sami udają się na rafy aby dokładnie zbadać światło i jednak montują diody zielone ,kiedyś Przemek pisał na temat zielonych że są niezbędne w lampie led


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sygen napisał:

myślę że firmy korzystają z naukowych informacji jak również sami udają się na rafy aby dokładnie zbadać światło i jednak montują diody zielone ,kiedyś Przemek pisał na temat zielonych że są niezbędne w lampie led

nie mówię żeby zielone zupełnie usuwać z lamp, chodzi mi o to że w białych ledach jest już spektrum zielone i to nawet w lepszej formie bo nie jako indywidualne spektrum tylko jako szeroki zakres światła. Indywidowalne zielone ledy to według mnie strata miejsca w lampie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

21 minut temu, Gr4b3Q napisał:

nie mówię żeby zielone zupełnie usuwać z lamp, chodzi mi o to że w białych ledach jest już spektrum zielone i to nawet w lepszej formie bo nie jako indywidualne spektrum tylko jako szeroki zakres światła. Indywidowalne zielone ledy to według mnie strata miejsca w lampie.

można i tak podchodzić że jest zieleń w białych które stosujemy czyli 6500-8000 kelwinów ale jest również czerwień i cyan,amber który również jest używany w lampach led jako osobne diody. Również jest mnóstwo niebieskiego od 440 do 465 a wręcz 2 x tyle co zielonego więc po co stosować royal blue i blue jako dodatkowe ledy i to ze 3 razy więcej jak białych.

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Sygen napisał:

 

można i tak podchodzić że jest zieleń w białych które stosujemy czyli 6500-8000 kelwinów ale jest również czerwień i cyan,amber który również jest używany w lampach led jako osobne diody. Również jest mnóstwo niebieskiego od 440 do 465 a wręcz 2 x tyle co zielonego więc po co stosować royal blue i blue jako dodatkowe ledy i to ze 3 razy więcej jak białych.

Nie popadajmy w takie skrajności, niebieski jest kolorem który jest używany w 95% do fotosyntezy w stosunku do reszty zakresów, reszta jest tylko jako spektrum wspomagające nie mające tak dużego wpływu na fotosyntezę (oprócz czerwonego) - bardziej chodzi tu o aspekty wizualne dla oka ludzkiego. Są akwaria prowadzone tylko na diodach Royal Blue bez niczego innego i też potrafią zapierać dech w piersiach wyglądem koralowców.

 

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Gr4b3Q napisał:

Nie popadajmy w takie skrajności, niebieski jest kolorem który jest używany w 95% do fotosyntezy w stosunku do reszty zakresów, reszta jest tylko jako spektrum wspomagające nie mające tak dużego wpływu na fotosyntezę (oprócz czerwonego) - bardziej chodzi tu o aspekty wizualne dla oka ludzkiego. Są akwaria prowadzone tylko na diodach Royal Blue bez niczego innego i też potrafią zapierać dech w piersiach wyglądem koralowców.

 

ok ja twierdzę że lepiej dać zielone bo nie zaszkodzą jak czerwone które jest bee

https://reefhub.pl/wplyw-czerwonego-swiatla-na-stylophora-pistillata/


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z Twojego artykułu :

Cytat

Pomimo, że korale rosnące w płytkich wodach są poddawane działaniu światła czerwonego o podobnej intensywności co w naszym eksperymencie [8], jest możliwe, że genotyp użyty w naszym przypadku był oryginalnie pobrany z głębokości, gdzie występuje brak światła czerwonego (<10m) [8]. powodując, że stały się one wrażliwe na światło czerwone. Trzeba jednak zauważyć, że na próbkach kontrolnych rosnących pod światłem białym T5 w szóstym tygodniu zaczęły występować początki nekrozy tkanki. Jako, że ten typ i kolor światła jest powszechnie używany do hodowli S. pistillata [4, 17], może to sugerować, że również inne czynniki miały wpływ na nekrozę i śmierć szczepek pod koniec eksperymentu. Potencjalnym kandydatem jest stężenie cynku, który jako składnik wielu enzymów pełniących istotną rolę w metabolizmie i wydajności fotosyntezy w symbiontach S. pitillata

Więc to niekoniecznie mogła być sprawka światła czerwonego bo przy próbie kontrolnej z białym światłem wyszło podobnie więc może białe też jest nie dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Gr4b3Q napisał:

 

@Peniek Zielony jest zbędny w tego typu lampach bo %użycia energii ze światła zielonego jest wielokrotnie niższy niż barwy niebieskiej.

Możesz sobie poczytać o zakresach absorbowanych przez chlorofil A, B i beta-karoten tutaj:

http://answers.seneye.com/index.php?title=en/Aquarium_help/What_is_PAR_%26_PUR_%3F

http://ursalighting.com/wavelengths-chlorophylls-absorb/

 

@Sygen Jak widać zielonego organizmy fotosyntetyzujące prawie nie używają wogóle, jest przepaść miedzy ok 500nm a 630nm. Natomiast absorbcja wzrasta w wyższym zakresie (światło czerwone) 640-660nm. 

Z czerwonym przy lampach bym nie przesadzał - ludzkie oko dużo jaśniej postrzega kolor czerwony od niebieskiego. 

Zielony to wg mnie strata miejsca - kolor podbić można sobie białymi które w większości skłądają się ze światła właśnie zielonego.

Nie potrzebuje czytac jakie swiatlo absorbowane jest przez korale,zielone światlo jest dla oka ludzkiego,a nie dla korali,w końcu akwarium mamy tez dla siebie nie tylko dla korali.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Gr4b3Q napisał:

z Twojego artykułu :

Więc to niekoniecznie mogła być sprawka światła czerwonego bo przy próbie kontrolnej z białym światłem wyszło podobnie więc może białe też jest nie dobre?

Więc lepiej go nie mieć jak mieć a jeśli mieć to max 630nm


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu Sun Dec 23 2018 o 17:55, Peniek napisał:

Nie potrzebuje czytac jakie swiatlo absorbowane jest przez korale,zielone światlo jest dla oka ludzkiego,a nie dla korali,w końcu akwarium mamy tez dla siebie nie tylko dla korali.

Zgadzam sie z tym.

I po to jest ten zielony;)

Dla.naszego lepszego odbioru akwarium.

A niebieskie i te inne dla korali.

Zbyt duzo myslenia drodzy forumowicze.

Krotko i na temat

Jedne diody sa dla korali a inne dla nas odbiorcow ;)

 

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

post Przemka z 13-go na temat zielonego

 

W dniu 22.12.2018 o 23:32, Gr4b3Q napisał:

 

@Peniek Zielony jest zbędny w tego typu lampach bo %użycia energii ze światła zielonego jest wielokrotnie niższy niż barwy niebieskiej.

Możesz sobie poczytać o zakresach absorbowanych przez chlorofil A, B i beta-karoten tutaj:

http://answers.seneye.com/index.php?title=en/Aquarium_help/What_is_PAR_%26_PUR_%3F

http://ursalighting.com/wavelengths-chlorophylls-absorb/

 

@Sygen Jak widać zielonego organizmy fotosyntetyzujące prawie nie używają wogóle, jest przepaść miedzy ok 500nm a 630nm. Natomiast absorbcja wzrasta w wyższym zakresie (światło czerwone) 640-660nm. 

Z czerwonym przy lampach bym nie przesadzał - ludzkie oko dużo jaśniej postrzega kolor czerwony od niebieskiego. 

Zielony to wg mnie strata miejsca - kolor podbić można sobie białymi które w większości skłądają się ze światła właśnie zielonego.

 

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat rozgorzał na dobre, dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Tak jak wspomniały niektóre osoby - zielony kolor jest głównie dla oglądającego i to głównie dlatego zdecydowałem się go użyć. Zachęciły mnie również pozytywne opinie lampy Sirius Nano, w których jest on użyty. Jednak zanim dyskusja się rozpoczęła okazało się, że muszę nieco zmodyfikować lampę z powodu driverów. Lampa po zmianach wygląda jak poniżej. Nie wiem czy zielony i uv obok siebie nie będą się "kłóciły" ze sobą. 

Użyte diody:

1 kanał - 8 diod (górny oraz dolny rząd):
                4x Royal Blue
                2x Blue
                2x Aktynika

2 kanał - 3 diody:
                1x 12k-15k
                1x 8k-10k
                1x Zielona

3 kanał - 3 diody (kanał w zamyśle ma być oświetleniem nocnym, ale zapewne w ciągu dnia też będzie świecił)
                1x UV
                2x Royal Blue / Blue

belka 40cm 3 kanały v2.jpg


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Diody Uv musisz wysterować mniejszym prądem bo będą się ich soczewki szybko wypalać i co kilka miesięcy będziesz musiał je wymieniać ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, fresz33 napisał:

Diody Uv musisz wysterować mniejszym prądem bo będą się ich soczewki szybko wypalać i co kilka miesięcy będziesz musiał je wymieniać ;) 

chyba raczej co kilka tygodni :P

prawdziwe UV 700mA maja dwa czipy latwo je rozroznić od udawanych 3W :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Paragon napisał:

chyba raczej co kilka tygodni :P

prawdziwe UV 700mA maja dwa czipy latwo je rozroznić od udawanych 3W :)

 

U mnie dały radę 2 miesiące :P to znaczy paliłem takimi "przydymionymi" heh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, fresz33 napisał:

U mnie dały radę 2 miesiące :P to znaczy paliłem takimi "przydymionymi" heh 

u mnie po jakimś miesiącu (te pseudo 3W 700mA) stopiły się razem z soczewkami :)

IMG_20180802_191904.jpg

 

 

Na te niby 3W 700ma, najlepiej dać prad 350mA, lub tutaj link dioda która ma prąd maksymalny 1400mA, te można spokojnie wysterować na 700mA (3W) i się nie popala

https://allegro.pl/oferta/dioda-led-3w-epiled-uv-380-390nm-2-45mil-0686-6874441012

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2018 o 18:07, goclik napisał:

UV chciałem zrobić 3W i podpiąć pod 350mA

 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.