Skocz do zawartości
piotrs

Metoda balling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie mam odnośnie rozrabiania

teraz korzystam z firmy nyos Mg Ca i kh

niedlugo bede zmieniał na inna firmę bo w pl nie mozna kupić Prawie nic z firmy Nyos

Czy mozna np rozpuścić 20g magnezu w litrze wody słonej i wlać do akwa?

czy trzeba wieksza ilość rozpuszczać i dodawać po ileś ml.

Ja sibie obliczyłem  ze na mije akwa 5g kh zwiększa o 1kh poziom, wiec jak chce zwiększyć kh o 3 to biore wagę, odmierzam 15g wrzucam do pojemnika i np w 1-2 litrach solanki rozrabiam mieszam az sie rozpuści i wlewam do akwa.

Nie wiem czy tak mozna z np Aqua forest.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, piotrs napisał:

Witam, pytanie mam odnośnie rozrabiania

teraz korzystam z firmy nyos Mg Ca i kh

niedlugo bede zmieniał na inna firmę bo w pl nie mozna kupić Prawie nic z firmy Nyos

Czy mozna np rozpuścić 20g magnezu w litrze wody słonej i wlać do akwa?

czy trzeba wieksza ilość rozpuszczać i dodawać po ileś ml.

Ja sibie obliczyłem  ze na mije akwa 5g kh zwiększa o 1kh poziom, wiec jak chce zwiększyć kh o 3 to biore wagę, odmierzam 15g wrzucam do pojemnika i np w 1-2 litrach solanki rozrabiam mieszam az sie rozpuści i wlewam do akwa.

Nie wiem czy tak mozna z np Aqua forest.

 

 

No a teraz takie podstawowe pytanie. Jak na takie skoki parametrów zareagują korale??? Parametry koryguje się powoli i stopniowo, skoki szkodzą. Większość producentów pisze, że 1ml produktu podnosi o x dany parametr, albo aby podnieść o x trzeba podać y produktu. Proszki czy płyny rodzimych producentów też mają takie wskazania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, dadario napisał:

No a teraz takie podstawowe pytanie. Jak na takie skoki parametrów zareagują korale??? Parametry koryguje się powoli i stopniowo, skoki szkodzą. Większość producentów pisze, że 1ml produktu podnosi o x dany parametr, albo aby podnieść o x trzeba podać y produktu. Proszki czy płyny rodzimych producentów też mają takie wskazania. 

Tak jak mowilem, dotychczas mierzyłem co tydzien poziom mg ca kh i np staram sie trzymać na poziomie 10kh a spada mi co tydzien o 2

z Nyos jak stosuje to 10 g rozpuszczam i powoli wlewam do akwa 

mnie wiem czy podniesienie wartości kh o 2 to duzo , az takim znawca nie jestem 

.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc podpowiem... To dużo... Nie wiem nic o akwarium, ale takie spadki to raczej zasługa wzrostu koralowców twardych. Czas przejść na dobowe uzupełnianie pierwiastków. Minimum raz dziennie (ale najlepiej częściej) wyliczona dawka aby trzymać parametry na stałym poziomie. 

A oprócz kh mierzysz coś więcej??? Jak ma się Ca???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dadario napisał:

A więc podpowiem... To dużo... Nie wiem nic o akwarium, ale takie spadki to raczej zasługa wzrostu koralowców twardych. Czas przejść na dobowe uzupełnianie pierwiastków. Minimum raz dziennie (ale najlepiej częściej) wyliczona dawka aby trzymać parametry na stałym poziomie. 

A oprócz kh mierzysz coś więcej??? Jak ma się Ca???

Dzięki za info, mg kh Ca po4 No3 co tydzien 

czyli proponujesz rozrobić roztwór i codziennie dodawać jakasstala dawkę do akwa zeby nie było skoków .

Mam kostkę 60x60x60 i jest na reefpacku wiec dumps nie mam i ciezko podłączyć pompę dozującą wiec ręcznie bede dozował.

Myslalem ze jak na tydzien spada mi 2kh to podzielę sobie ilość roztworu na 7dni i bede tak to dawkował 

44 minuty temu, SU1 napisał:

 

Dziękuje  za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zniwelować skok spadku tygodniowo o 2kh musisz podzielić tą wartość conajmniej na 7 czyli tydzień. I raz dziennie dodawać jedną siódmą całości roztworu który w rezultacie podniesie w całości ten spadek. W praktyce stosuje się do tego pompy dozujące, które uzupełniają za Ciebie ten spadek. Dzięki temu nie ma skoków. Taką dzienną dawkę pompy ustawia się tak, aby płyn podawany był kilka a nawet kilkanaście razy dziennie w mniejszych ilościach. Dotyczy to nie tylko kh ale i mg i ca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To troche nie tak  . Jak ci spada o tyle tygodniowo , to zalicza się okres gdy jest po dodaniu skok , po tem opadanie do  niskiego poziomu .Jednym słowem korale mają wpierdziel . 
Może się okazać że przy stałym dodatku będzie szło dużo więcej . 
musisz dawkę dostosować na podstawie  częstych pomiarów puki nie dojdziesz do odpowiedniej dawki . 
Zacząć możesz od "swojego wyliczenia" . 
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, SU1 napisał:

To troche nie tak  . Jak ci spada o tyle tygodniowo , to zalicza się okres gdy jest po dodaniu skok , po tem opadanie do  niskiego poziomu .Jednym słowem korale mają wpierdziel . 
Może się okazać że przy stałym dodatku będzie szło dużo więcej . 
musisz dawkę dostosować na podstawie  częstych pomiarów puki nie dojdziesz do odpowiedniej dawki . 
Zacząć możesz od "swojego wyliczenia" . 
 

Czyli wyrównać pierw i codziennie dawac jakas dawkę i sprawdzać przez  tydzien dwa co 2-3 dni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, mathom napisał:

Mi spada dziennie o 1.6dkH ;) 

Musisz kolego niestety napisać list do gwiazdora o pompy do ballinga, inaczej będzie cienko.

A do wyliczeń: AquaCalculator.

A właśnie jakie polecacie pompy dozujące?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, waski01 napisał:

aqua nowa - chińska ale jakoś daje radę. możliwie tania i daje rade.  http://www.aqua-nova.pl/?a=produkty&opcja=show&idprod=898&idkat=12&idpodkat=83

Zresztą wszystko jest teraz chińskie wiec chyba nie ma różnicy co kupisz, kwestia ile chcesz wydać.   

Jak to jest z kalibracja  jest jakis pilot czy trzeba przy urządzeniu grzebać, ktory jest w szafce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, piotrs napisał:

Jak to jest z kalibracja  jest jakis pilot czy trzeba przy urządzeniu grzebać, ktory jest w szafce ?

trzeba jednak grzebać w szafce,  kalibracje ustawiasz ręcznie dla każdej pompy.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, waski01 napisał:

trzeba jednak grzebać w szafce,  kalibracje ustawiasz ręcznie dla każdej pompy.  

Ja tak sie rozglądałem i w miarę cenowo  i ze sterownikiem jest Aqua medic  reefdoser evo-4

ma już sterownik ze nie trzeba sie schylać a kosztuje koło 600 zł 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewniejszy jest Ebtech i ma WiFi więc nie trzeba grzebać w szafce.
Aquamedic to Jebao.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.