Skocz do zawartości
khazad93

Zmętnienie wody w akwarium 250l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Przez ostatnie dwa tygodnie (dwie podmiany) zaobserwowałem zmętnienie wody w moim akwarium. Po podmianie przez dwa trzy dni woda kryształ, później zaczynają się problemy. Miesiąc temu dołożyłem mieszkańców aktualnie znajdują się:

  • pterapogon,
  • parka błazenków,
  • salarias,
  • babka ambylogobius,
  • centropyga bispinosa,
  • krewetka i krab mitrax.

Karmię pół kostki dziennie wieczorem, suchym rano, dodatkowo leję 20 ml fito.

Akwarium zalane zostało w sierpniu, 50% wody pochodziło ze starego zbiornika oraz 7kg dojrzałej skały. Łącznie w akwarium posiadam 22 kg skały.

Parametry:

  • NO3 0 (?)
  • PO4 (0?) - test na NO3 i PO4 jest dość stary może przekłamuje (Salifert)
  • pH 8.0
  • kH 9.0 - jestem w trakcie zbijania, przykręciłem dozowanie ballinga, wcześniej trzymałem 7,8.
  • Ca 370
  • MG- 1330- z magnezem miałem problem bo długo nie mogłem go podnieść z 1130. Rozrabiałem codziennie dawkę wg kalkulatora i przez miesiąc czasu udało mi się dojechać do zadowalającego poziomu.

Filtracja to litr siporaxu w sumpie i odpieniacz robiony przez @Erniego. Pieniek wg niego powinien uciągnąć zbiornik 200l ale nie wiem właśnie czy nie jest za słaby do mojego systemu. Nie wiem właśnie czy nie czeka mnie inwestycja w nowy odpieniacz, ale w tym temacie chciałbym się Was poradzić.  Korale jak na razie są w dobrym stanie, jedynie caulastrea zaczęła chować polipy      (zrzucam to na skok kH ale czy mam rację? ). Najbardziej wrażilwe u mnie euphylie mają ładnie wyciągnięte polipy. Jedynie martwi mnie ukwaił który niemożliwie zmarniał ( już przy starym oświetleniu) zaczął łazić teraz siedzi gdzieś z tyłu zbiornika i nawet nie mam możliwości go zaobserwować.

Akwarium startowałem na oświetleniu 2x jebao AK60 jednak jedna lampa spaliła się ( kupiłem ją używaną i służyła u mnie dzielnie dwa lata) więc podjąłem decyzję o wymianie lampy na TMC illumenair 900. Świeci już u mnie miesiąc czasu.

Dziękuję za porady i pozdrawiam!

Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, khazad93 napisał:

Cześć wszystkim!

Przez ostatnie dwa tygodnie (dwie podmiany) zaobserwowałem zmętnienie wody w moim akwarium. Po podmianie przez dwa trzy dni woda kryształ, później zaczynają się problemy. Miesiąc temu dołożyłe

a powiec wate próbowałeś zastosować,mnie to wygląda na zakwit,robisz podmiane dostarczasz tym jednoczesnie pożywkę dodatkowo lejesz fito.Dużo stosujesz bakteri?

Powiec coś wiecej jaka sól,czy jakaś suplementacja też jest?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waty nie próbowałem, zaraz założę do przegrody w sumpie. Sól Tropic Marine pro reef, innej sumplementacji nie prowadzę. Lałem na początku aquaforest bio S ale zaprzestałem. Nie wiem czy można nazwać to suplementacją ale podaję do Ballinga SBS.

Wrzucam zdjęcia akwarium:

IMG_2371.JPG

IMG_2372.JPG

IMG_2374.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może sól zbyt bogata. Miałem tak kiedyś po podmianach na red sea coral pro.

Trzy razy podmiana i trzy razy to samo,  sobota podmiana i od poniedziałku do środy mleko.

Zacząłem mieszać red sea czarną z niebieską 50/50 i problem zniknął.

Dodam że na pewno to był jakiś zakwit bo lampa uv załatwiała sprawę jednego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że tą sól stosuję już dwa miesiące i wcześniej tego problemu nie było. Aktualnie kończę wiadro 10kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś przywlokłeś z nowym życiem.

Pożycz od kogoś lampę uv i sprawdź czy to zakwit jakiś czy coś się wytrąciło.

U mnie to był jakiś zakwit ale o dziwo odpieniacz tego nie wywalał.

Miałem takie mleko że przy długości akwarium 90cm nie widać było drugiego boku.

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze tragedii nie ma, widać lekkie zmętnienie wody ale nic więcej. Rozglądnę się za UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól warto mieszać jeśli masz takie wiadro ,a zakwit nie jest od zaraz zbiera się to kumuluje aż robisz podmiane i efekt jest.. są namnożone bakterie,świeża solanka pożywka i masz...warto miec lampę UV min 18w 

Ogolnie wg zdjęć tragedii nie ma:smile_wink:

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti co masz na myśli mówiąc o mieszaniu soli? Jednak nie obejdzie się bez zakupów a miałęm już jakiś czas nic nie dokładać do akwarium ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, khazad93 napisał:

Beti co masz na myśli mówiąc o mieszaniu soli?

Chodzi o przemieszanie soli w wiaderku zanim zabierasz ją do zasolenia wody.

Hehe nie da sie nie dokładać do akwarium:D

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Już myślałem ze trzeba mieszać sole od różnych producentów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz mało wymagające korale a używasz ,,bogatej'' soli.

Żeby nie dokładać może zmniejsz częstotliwość podmian albo rób mniejsze podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to skoro i tak kończy mi się wiaderko to jaką sól byś polecił do mojego systemu? IO ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej używałem Bluetreasure ale po mieszaniu zawsze wiadro było zasyfione.

Od dwóch miesięcy używam red sea niebieskiej i jest ok, mam głównie LPS-y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pisałeś o slimakach w obsadzie a  przyczyna może być bardzo prozaiczna. Jeden większy turbo potrafił mi zrobić mleko w 160L podobnie te małe wężowidła. 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje, też właśnie celuję w akwarium miękko-LPS.

Volf, ślimaki mam w ilości niewiadomej, turbo właśnie. Zobaczę , jak przez parę dni nic się nie zmieni to chyba będę musiał kupić tą UV.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam aquaforest reef salt, stosuję od początku akwa i nie ma problemów, korali nie masz za dużo, akwa świeże wstrzymaj się z podmiankami zobaczysz co się stanie.

Ja podmieniłem wodę dopiero po kilku miesiącach i było ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z AF miałem przejścia więc podziękuję za tą sól. To akwarium jest moim drugim, we wcześniejszym korale zaczęły mi lecieć przy wzorowych parametrach. Po zmianie soli na tropic marine akwarium odżyło. Co było powodem dokładnie nie wiem ale drugi raz wolę nie ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz napisać jakie przejścia, tak z ciekawości bo zawsze to cenne informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie korale zaczęły zamierać, chowały polipy. Najpierw myślałem że coś z chemią wody, azotany fosforany, skoki kH itd. Jednak po testach wychodziło że jest dobrze. Kończyło mi się wiaderko z Aquaforest, więc przekornie kupiłem inną sól o podobnym kH. Z podmiany na podmianę akwarium odżyło. Nie mówię że mogłem popełnić gdzieś błąd w prowadzeniu akwarium, nie zjadłem wszystkich rozumów. Od kolegi Dareckiego brałem raz korale i też opowiedział mi podobną historię tyle ze u niego poleciało połowę SPS-ów. Po zmianie soli skończyły się problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz kilka lat temu było trochę krzyku że na AF lecą korale(też to przechodziłem) ale czy to była wina soli głowy nie dam uciąć.

Od dłuższego czasu raczej nikt nie narzeka na AF.

Sól była wtedy w promocji, w zeszłą zimę sypałem nią schodyB)

 

 

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zapytałem z ciekawości, pierwszy raz mam akwarium morskie, zanim coś zrobię lubię znaleźć jak najwięcej info a tu zdania były skrajne co do aquaforest. Lubię wspierać Polskie produkty więc zaryzykowałem i jestem zadowolony, wszystko rośnie a problemów brak 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówię że nie zjadłem wszystkich rozumów. Po testach na reefhub dobrze wypada pod względem parametrów i wydaje mi się że do mojego zbiornika była by dobra. Jednak uprzedzenia mam jakie mam, może dam jej drugą szansę zobaczy się.

Mateusz u mnie było podobnie ale po jakimś czasie ni stąd ni zowąd ŁUP zaczęło się sypać. Chociaż jak by sól AF była trefna to ludzie by nie kupowali i firma by upadła.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to piszą i mają rację każde akwarium jest inne i każdy prowadzi je po swojemu, mi się udało zobaczymy co bedzię dalej bo to dopiero początek:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde akwarium to oddzielny ekosystem, u jednego coś działa u innego nie.

Ja wróciłem do red sea bo podobno jest robiona z naturalnej odparowanej soli morskiej tak jak colombo czy royal nature ion balanced.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.