Skocz do zawartości
CzaQ

Fioletowe kwiatki obok Ricordea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kilkunastu dni zaobserwowałem, że obok Ricordeai zaczęły coraz gęściej rosnąć małe, fioletowe kwiatki z jasnym (białym) środkiem przypominające micro Clavularie. Reagują na światło i dotyk, po dmuchnięciu pipetą chowają się w malutkie rurki bądź luki skalne. Jestem ciekawy co to jest, czy jest pożyteczne i w jaki sposób sobie z tym poradzić, ponieważ zauważyłem, że od strony gdzie są kwiatki Ricordea zaczęła blednąć i niechętnie się odchyla w tą stronę. Czy może wspomniane blednięcie jest spowodowane tym, że po przeciwległej stronie koralowiec zaczął swój podział na dwie części i teraz z drugiej strony będzie się dzielił? Proszę o opinie i sugestie. Na poniższych zdjęciach Ricordea bardzo mocno się skurczyła, ponieważ do zdjęcia musiałem ją przestawić w mniej dogodne miejsce, dlatego też jej podział nie jest na tyle widoczny. Normalnie jest 4-5 krotnie większa.

 

IMG_20181218_171829.jpg

IMG_20181218_171900.jpg

IMG_20181218_172347.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ricordea się nie "dzieli" tylko zostawia po swojej nodze trochę tkanki jak się przezuwa i z niej wyrasta nowa mordka. Możliwe że koralowiec obok ją mocno drażni/parzy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fresz33 napisał:

Ricordea się nie "dzieli" tylko zostawia po swojej nodze trochę tkanki jak się przezuwa i z niej wyrasta nowa mordka. Możliwe że koralowiec obok ją mocno drażni/parzy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Nie zgodzę się z tym. U  większości ricordia florida najpierw wyrasta wiecej mordek a potem następuje podział. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba Knopia albo Stolonifera,na 100% pewny nie jestem,słaba fotka.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, fresz33 napisał:

Ricordea się nie "dzieli" tylko zostawia po swojej nodze trochę tkanki jak się przezuwa i z niej wyrasta nowa mordka. Możliwe że koralowiec obok ją mocno drażni/parzy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

@fresz33 masz rację. Nawet w moim przypadku to widzę, ponieważ z prawej strony na zdjęciach jest mały kawałek Rico 5-8mm, który właśnie wygląda na nową mordkę i dopiero teraz go zauważyłem kiedy główny koralowiec bardzo mocno się skurczył.

Godzinę temu, Peniek napisał:

To chyba Knopia albo Stolonifera,na 100% pewny nie jestem,słaba fotka.

Dzięki, z tego co porównałem to na pewno Knopia. Zdjęcia są dość niewyraźne, ponieważ autofocus łapie się na szybie a do tego te kwiatki są strasznie małe więc trzeba powiększać, ale się udało :) 

Myślicie, że wyrwanie Knopii wystarczy czy trzeba szorować szczoteczką miejsca, w których się znajduje? Bądź może jeszcze coś innego aby przestała drażnić Ricordeae?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, fresz33 napisał:

Ricordea się nie "dzieli" tylko zostawia po swojej nodze trochę tkanki jak się przezuwa i z niej wyrasta nowa mordka. Możliwe że koralowiec obok ją mocno drażni/parzy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu 

Możliwie, że ricordea potrafi rozmnażać się na kilka sposobów bo u mnie podział wygląda tak, że w jednej główce pojawia się kilka mordek i potem następuje podział. Nie zauważyłem, żeby dzieliła się inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam różowe Rico i nigdy nie zauważyłem podziału. Z jednej główki mam już kilkanaście i zawsze wyglądało to tak że zostawia kawałek tkanki z nogi na skale z której wyrasta nowe Rico. Może zależy to od odmiany.

20170927_192638.jpg.73d34fd0db3a583516751259682eaaec.jpg

20171001_181725.jpg.e1a78a64aad7feeb0ed565153900908c.jpg

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Darek85 napisał:

Mam różowe Rico i nigdy nie zauważyłem podziału. Z jednej główki mam już kilkanaście i zawsze wyglądało to tak że zostawia kawałek tkanki z nogi na skale z której wyrasta nowe Rico. Może zależy to od odmiany.20170927_192638.jpg.73d34fd0db3a583516751259682eaaec.jpg20171001_181725.jpg.e1a78a64aad7feeb0ed565153900908c.jpg

Ricordia florida przez podział, a w Twoim wypadku jest yo ricordia yuma która rozmnaza sie tak jak napisałeś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, malizna2009 napisał:

Nie zgodzę się z tym. U  większości ricordia florida najpierw wyrasta wiecej mordek a potem następuje podział. 

U kolegi na zdjęciu jest Yuma :P 

Tak czy inaczej już wszystko wiadomo ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, fresz33 napisał:

U kolegi na zdjęciu jest Yuma :P 

Tak czy inaczej już wszystko wiadomo ;) 

A po czym poznałeś że to yuma? :) IMHO wg zdjęcia nie da się określić gatunku.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, zielony mintaj napisał:

A po czym poznałeś że to yuma? :) IMHO wg zdjęcia nie da się określić gatunku.

Zapytaj kolegi malizna2009 :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@malizna2009 ma rację. Jest to yuma. Ma wypustki na otworze gębowym, choć z moich zdjęć ciężko to dostrzec.

Z tego co @Tester pisze to :

"Ricordea florida może osiągnąć średnicę kilkunastu centymetrów i może posiadać kilka stożków gębowych na jednym dysku."

Natomiast Yuma:

"Potrafi występować w żywych kolorach różu i czerwieni. Ricordea yuma osiąga większe rozmiary i rzadko posiada kilka otworów gębowych"

Więcej tutaj

https://reefhub.pl/ricordea/


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.