Skocz do zawartości
Sting

100 L / mini rafki :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, forum przeglądam od lat, akwarium mam od dwóch, przy przesiadce z jednego szkiełka na drugi stwierdziłem, że pora abym i ja uruchomił temat mojego akwa :)

Trochę historii: pierwszą solniczkę uruchomiłem dwa lata temu, był to Reefmax, było to istne pole doświadczalne. Przeszedłem chyba wszystkie plagi, 9 miesięcy walczyłem z briareum, kolejne kilka miesięcy z cyjano itd itp. Wiele się nauczyłem i postanowiłem dać moim rybciom nie co większe akwarium :) Nie wiele większe, ale jednak większe. 

4 tygodnie temu przesiadłem się z reefmaxa na nowe 100 L (60x40x45) i tym razem to ja w 100% dobierałem sobie sam sprzęt a nie producent jak to było w gotowym reefmaxie. Do akwarium trafiły nowe kawałki skały (od początku suche Marco Rocks) oraz 20% świeżej solanki.  Z filtracji akwarium dostało odpieniacz blau, oraz filtr kubełkowy (10l pojemności) do którego trafiły różne absorbeny. Przeczekałem 4 tygodnie aż akwarium się ustabilizuje, w między czasie pojawiły się oczywiście okrzemki, troszeczkę cyjano ale wszystko jak szybko się pojawiło tak zniknęło. Pozostało trochę zielonych glonów na piasku i na nowej skale, na której ku uciesze pojawiają się już minimalne skupiska glonów wapiennych :)

Po czterech tygodniach do akwarium trafiło kilka koralowców i jak na razie wszystko śmiga aż miło. Odpieniacz zaczął odpieniać (wcześniej raz pienił raz nie/ musiał się chyba dotrzeć), bąbelków już praktycznie do akwarium nie wyrzuca.  Koralowce zadowolone się pompują, ryby pływają a przy przeprowadzce nie ucierpiał żaden zwierzaczek, nawet ślimaki wszystkie jak były tak są :)

No dobra, a co tam mam w środku:

- filtracja: odpieniacz "Blau Scuma 0635" oraz filtr kubełkowy "Sun Sun HW 303-A" (absorbeny: bioceramika 2l, purigen, chemipure elite, wata i gąbka)

- oświetlenie:  Jebao Matrix LED AK-60 + nocne oświetlenie: "Moonlight LED 1W Aquael"

- cyrkulacja: Jebao SW-8 (rozkręcone na 1/4 mocy, naprzemiennie)

A oto jak wyglądało akwarium tydzień po zalaniu (pierwsze zdjęcie) i jak wygląda teraz:

ps. podczas przenosin zrobiłem szczegółowy filmik, taki "krok po kroku" ale muszę się zebrać za niego, poskładać i wrzucić ;)

1akwa1000.jpg

3akwa1000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sympatyczny zbiorniczek,

to teraz pilnuj i oby tak dalej

wata w filtrze kubełkowym = potrzeba częstszego ingerowania do środka,  jak masz czas i Ci to odpowiada to ok. (prowadziłem przez wiele lat na eheimie "klasycznym" zbiornik, była tam sama gruba gąbka i  nie musiałem tam zaglądać - za to raz na  miesiąc musiałem  czyścić dość mało wygodny moduł zasysu powierzchniowo-dennego)

życzę abyś musiał cyrkulacje przestawić! - jak digitaty (jeśli dobrze widzę) pójdą w górę;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.