Skocz do zawartości
Barwis20

Akwarium 100x60x50h pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, może zacznę od tego ze jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o akwarystyka (jakakolwiek ;P), przeglądam forum ale nie trafiłem na poradnik krok po kroku jak zacząć, (jeżeli taki istnieje to przepraszam i proszę o link żeby nie zaśmiecać :)),  marzy mi się kawałek morza w domu. Co myślicie o akwarium o wymiarach 100x60x50h? Napewno chce mieć komin i sumpa ale nie wiem co i jak, komin raczej na tylnej ścianie, co do rozmiaru to chyba 35hx25?x15?(cm). Jeżeli chodzi o sump to prosiłbym o poradę jeżeli chodzi o rozmiar i rozmieszczenie komór, co powinno się w nich znajdować, może ktoś ma jakiś projekt, byłbym mega wdzięczny. Jeżeli chodzi o akwa i sump to napewno zlecę wszystko do zrobienia jakiemuś specjaliście a szafkę będę robił sam tylko jeszcze nie jestem pewny czy z drewna czy będę spawał. Takze jak widzicie nie mam nic potrzebuje waszych bezcennych rad żeby to wszystko działało jak należy :) proszę również o propozycje odpieniacza i czego będę potrzebował w sumpie. Co chce mieć w akwa? Sam właściwie jeszcze nie wiem ale napewno chciałbym wychodować piękna rafę (taka dla nowicjusza oczywiście :P) no i nie za wiele rybek. Co do skaly to 25 30kg? Jak myślicie? No i czy sama żywa? Czy pomieszać z sucha? 

Na tym etapie chyba to by było na tyle. Chce jeszcze zaznaczyć ze nie spieszy mi się kompletnie, chce najpierw POWOLI i rozsądnie skompletować cały sprzęt i dopiero wtedy uruchomić :) 

z góry dziękuje za odpowiedzi i rady z waszej strony i jeszcze raz przepraszam jeżeli był poruszany ten temat (nie znalazłem) 

pozdrawiam :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam witam ;) i już się cieszę ze znalazł się kolega z okolicy :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego poradnika krok po kroku to raczej nie znajdziesz. Warto zacząć tu: https://reefhub.pl/ . Jest tam trochę podstawowych spraw wyjaśnionych i nie tylko. Na pewno bardziej uporządkowane informacje niż na forum. Jest magazyn "korale" - nie wiadomo czego tam nie znajdziesz, ale trafiają się ciekawe artykuły. Wreszcie forum, no ale to musisz mieć świadomość, że to forum a nie encyklopedia. Nie wszystkie informacje muszą być w 100% prawdziwe, do tego mają postać mocno chaotyczną, dlatego warto wcześniej ogarnąć podstawy, coby być w stanie ocenić wartość informacji. Gotowego projektu akwarium to raczej nikt Ci nie da:-) Jest masa tematów opisujących akwaria (pewnie większość użytkowników taki temat o swoim akwarium prowadzi) z których możesz czerpać inspirację i pomysły. Jest też masa tematów dotyczących konkretnych kwestii (sump, oświetlenie, odpieniacz itd itp...). Gotowca to może Ci zrobić wyspecjalizowana firma, zajmująca się stawianiem i prowadzeniem akwariów morskich. Ogólnie, dobrze żebyś trochę ogarnął podstawy, wymyślił sobie jakąś wizję Twojego akwarium, i zaczął zadawać konkretne pytania.

Pozdrawiam i powodzenia życzę:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jak dobrze rozumiem nikt nie jest w stanie doradzić mi jakiej wielkości powinien być i jak wyglądać sump, jaki odpieniacz byłby wystarczający, jakie powinny być wymiary komina, jakiej średnicy otwory i 2 czy 3 otwory? O.o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam  akwarium właśnie w takich samych wymiarach.

Otwory 32/32/25 komin mam na lewej ściance ale to zależy jak je ustawisz.

Sump mam 80/40/40, w nim odpieniacz, refugium z dsb ale każdy ma inny pomysł na filtrację.

Skałę dałem 20kg suchej a reszta z mojego mniejszego akwarium.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tu już jakaś sensowna odpowiedz :) wiadomo każde akwa jest inne i kazdy wykańcza jak chce i czym chce. Dziękuje pięknie za odpowiedz :) a możesz mi powiedzieć co masz za odpieniacz? Pełna nazwa i moc czy co tam jest potrzebne? Ogólnie mógłbyś, jeżeli to nie problem zrobić rozpiskę sprzętu jaki masz? Nie mówię ze chce robić kopie twojego akwa tylko chciałbym wiedzieć jakie parametry powinien mieć sprzęt do akwa tych wymiarów :) pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje :) 

3 godziny temu, BourbonKid napisał:

Mam  akwarium właśnie w takich samych wymiarach.

Otwory 32/32/25 komin mam na lewej ściance ale to zależy jak je ustawisz.

Sump mam 80/40/40, w nim odpieniacz, refugium z dsb ale każdy ma inny pomysł na filtrację.

Skałę dałem 20kg suchej a reszta z mojego mniejszego akwarium.

 

 

 

Edytowane przez Barwis20 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka masz pompę cyrkulacyjna? I ile? Bo domyślam się ze jedna nie wystarcza?

14 minut temu, BourbonKid napisał:

Odpieniacz  Deltec SC1351

pompa Tunze 1073.020 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, BourbonKid napisał:

mam rw4 i tunze 6045

Aha, a co myślisz o kominie w rozmiarze 35hx25x15? Będzie ok? Czy masz inna propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie przybliżony rozmiar :) ok w takim razie , na ta chwile chyba nie mam więcej pytań, mniej więcej wiem czego szukać i o jakiej mocy :) jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi :) pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak co do akwarium wymiar fajny bo szerkość daje już fajne pole do popisu. Komin? Ja bym szedł w zewnętrzny na jednym z boków. Szafka spawana lepsza bo więcej miejsca w środku. A prawda jest taka, że z biegiem czasu miejsca zaczyna brakować ;P


Co do sumpa tu masz przykładowy pomysł jaki ja chce zrealizować do akwarium o podobnych wymiarach bo 100x55x50(h).

A tu mój temat, na ten moment przestój dziać się zacznie po nowym roku ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.