Skocz do zawartości
lapsiak84

Reaktor glonowy czy filtr z biopelletkami?

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Kris81 napisał:

Jak to dokładnie wyglądało ?Zetknąłem się właśnie z takim opisem, ale właśnie tylko ktoś słyszał ,że tak może być .

Ta galaretka zatkała przepływ w filtrze na pelletki czy jak? 

Dokładnie tak jak piszesz. galareta zapchała odpływ z filtra i w efekcie powstała jakaś substancja śmierdząca siarkowodorem. Podczas usuwania filtra jakaś część zawartości dostała się do obiegu i spowodowała pogrom w akwarium. To były biopelety drugiej generacji kupione u Tryca.Dlatego piszę że jet to metoda wymagająca kontroli a nie że jest zła albo produkt do bani.

Pierwsze działały przez dwa lata bez problemów.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, lapsiak84 napisał:

 

Cześć,

 

Mam pytanie przed założeniem zbiornika na nowo. Zastanawiam się czy jest sens posiadania w sumpie rekatora glonowego i filtra z biopeletkami?

 

Czy mogę prosić o opinie?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Prosisz o opinię to podzielę się swoimi obserwacjami. Zrezygnuj z tych rozwiązań na rzecz automatycznego filtra mechanicznego jak chcesz mieć rozwiązanie delux albo zrób sobie w sumpie półeczki na ovatę i wymieniaj codziennie, to jest rozwiązanie ekonomiczne. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prosisz o opinię to podzielę się swoimi obserwacjami. Zrezygnuj z tych rozwiązań na rzecz automatycznego filtra mechanicznego jak chcesz mieć rozwiązanie delux albo zrób sobie w sumpie półeczki na ovatę i wymieniaj codziennie, to jest rozwiązanie ekonomiczne. 


A czym mam się podzielić skoro nie stosowałem ani tego ani tego do tej pory?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, przeczytaj jeszcze raz co napisał Jacek, bo chyba nie załapałeś. Nie Tobie każe się podzielić opinią , tylko dzieli się z Tobą swoją własną.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr, przeczytaj jeszcze raz co napisał Jacek, bo chyba nie załapałeś. Nie Tobie każe się podzielić opinią , tylko dzieli się z Tobą swoją własną.


Teraz to widzę. Ale jak odpisywałem to jak „mamę kocham” wyświetliło się w cytacie nie jacek56 a lapsiak84 :o


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tak. Nie załapałem. Zmyliło mnie w cytacie „lapsiak84”. A do tego jednej literki nie doczytałem i tak wyszło hehe jak to niewiele trzeba do niezrozumienia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Prosisz o opinię to podzielę się swoimi obserwacjami. Zrezygnuj z tych rozwiązań na rzecz automatycznego filtra mechanicznego jak chcesz mieć rozwiązanie delux albo zrób sobie w sumpie półeczki na ovatę i wymieniaj codziennie, to jest rozwiązanie ekonomiczne. 


Automatyczny filtr mechaniczny? Czyli co rolermate?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. :D


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mnie to przeraza. Chyba to było by ostatnie na co bym sie zdecydował. Cena urzadzenia, potem te rolki dokupowanie. Ajak producent z tego sie wycofa to gdzie szukac potem rolek. A filtr to filtr. Jak nie ten zasyp to inny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję pellety, tylko dosypuję i parametry grają - problemem jest odpowiednia ilość peletów, dostosować trzeba do danego systemu.

Zbiornik Krzysztofa Tryca mówi wszystko :D a jedzie na pelletach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Raffy14 napisał:

Ja stosuję pellety, tylko dosypuję i parametry grają - problemem jest odpowiednia ilość peletów, dostosować trzeba do danego systemu.

Zbiornik Krzysztofa Tryca mówi wszystko :D a jedzie na pelletach

Mam pellety małe te od K. Tryca ale syfią dość mocno, tak że wszystko oklejone. Dla mnie to jest nie do zaakceptowania. Parametry jednak trzymają bez problemu. W nowym roku przechodzę na xl. Liczę, że będzie lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Raffy14 napisał:

Ja tylko używam xl, z małymi jest za dużo zabawy :)

Te nowe xl aio dobrze sobie radzą z no3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.... i jak tu podjąć decyzje? Czym najlepiej się kierować przy jej podejmowaniu hmm...?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego co najmniej cię będzie kosztować.potestujesz i zobaczysz jak zareaguje na to szkło.zawsze możesz zmienić jak wyniki cię nie zadowolą. Każdy system jest inny i u jednego lepsze będą paletki a u drugiego glony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, lapsiak84 napisał:

Hmm.... i jak tu podjąć decyzje? Czym najlepiej się kierować przy jej podejmowaniu hmm...?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Popatrz po baniakach, przejrzyj dzienniki. Zobacz baniak Tryca, baniak Beti gdzie jest 10 goniopor itd. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, lapsiak84 napisał:

Hmm.... i jak tu podjąć decyzje? Czym najlepiej się kierować przy jej podejmowaniu hmm...?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Do filtra glonowego zawsze można pelety xl załadować ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Apropo sugerowanie się sukcesami... 

Proszę to powtórzyć razem z odchowaniem 1000 krewetek w 1000 litrach do wielkości 3 cm. A jeśli chodzi o odchowanie krewetek z larw to nie chodzi o raz - z sukcesem rzędu 10 - 50 sztuk ale dziesiątki razy z sukcesem rzędu 150 - 200 z miotu...  Potem możemy pogadać o skuteczności filtracji... 

Film z 21 grudnia 2018 ... 

 

...

I proszę mi nie mówić że ślimaki, krewetki, glony i miękasy mi się same lęgną - czego się już nie raz nasłuchałem od wielu osób. Acropory [badyle] też same rosną...  A acropora z importu kosztuje 10 dolarów a nie 150 dolarów jak twierdzą "eksperci".. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywalem bio pellet bardzo dlugo i uwazam ,ze to jest tylko wyrzucanie pieniedzy w bloto.Nie mozliwosci sprawdzenia jaka ilosc zastosowac i jak ilosc po4 i no3 to zabiera.

Wycofalem to lacznie z drogim reactorem octopusa z sumpa ,mam wiecej miejsca i zadnych problemow.Zaluje tylko ,ze wydalem tak duzo kasy na ten reactor do bio-pellet,no ale coz...

 na ta chwile od pary tygodni uzywam red Sea Nopox .W sumpie mam tylko odpieniacz i worek z weglem.

no3 utrzymuje na poziomie 5-10 a Po4 zawsze mialem wysokie miedzy 0.25 a 0.5

korale rosna jak na drozdzach ,ryby tluste jak foki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci te bajery Piotrek?. Rafał prowadzi baniak na samym odpieniaczu i ma zerowe liczniki. U mnie obecnie musiałem wyłączyć odpieniacz, ponieważ bardziej się martwię moimi zerowymi licznikami. Zakładaj refugium i wpadniesz po naturalne glony Przyjacielu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno i drugie ale palety xl i dużo ryb jestem bardzo zadowolony parametry w normie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Pompa do paletek xl 2000 l/h


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz miejsca to biopellety są idealnym rozwiązaniem. Używam te małe, tylko faktycznie muszą się kręcić więc trzeba kontrolować filtr i przepływ. Nie sądze że koszt jest wyższy od innych metod, dosypać 500ml wystarczy raz na 3-6mcy a mi 1000L ogarnia 1-1,5litra. Po za tym to pożywka dla wszystkich bakterii więc poza redukcją NO3 i PO4 korzystają też zooksantele i cała biologia w akwarium. Filtra do makroglonów nie miałem ale z zasady glony tylko konsumują nie dając nic w zamian więc to zupełnie inna metoda.

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz po jakim czasie zaskoczyły u ciebie paletki? Możesz podać dokładnie których używasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.12.2018 o 11:33, grzegorz.k napisał:

. Filtra do makroglonów nie miałem ale z zasady glony tylko konsumują nie dając nic w zamian więc to zupełnie inna metoda.

Właśnie dlatego zastanawia mnie sens brzmienia tematu. Wydaje mi się iż jedno i drugie działa odmiennie. Jeśli chodzi o glony mam je zastosowane w komorze sumpa... wydaje mi się to mimo wszystko jest to bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wprowadzanie specjalnie oświetlonego filtra przepływowego (szumnie nazwanego reaktorem glonowym).

Wg mojej wiedzy metody te można opisać upraszczając...
Peletki = pożywka bakteryjna, wpływ na namnożenie się bakterii i w wyniku konsumpcja NO3 i PO4, wytworzenie bakterioplanktonu - pokarm dla bardziej złożonych form życia rafy,
Makroglony = konkurencja pokarmowa dla glonów wewnątrz akwarium, konsumpcja NO3, PO4, Mikroelementów (konkurencja dla korali), enklawa dla życia biologicznego.

Czy peletki do przyrostu bakterii zużywają mikro i makro elementy ? - pytanie błache - ale nie stosowałem tej metody właśnie ze względu na obawę zatrzymania przepływu i oddania do systemu - siarkowodoru?
Żeby nie było iż jedna metoda niesie za sobą ryzyko zatrzymania przepływu - druga czyli makroglony wg mnie mają w sobie również pewną dozę niebezpieczeństwa... potrafią obumrzeć - rozpuścić się w dość szybkim tempie i oddać do wody to co wykorzystały do zbudowania swojej populacji....

Czy jest sens łączyć peletki z glonami? Jako 2 odmienne metody wzbogacenia życia akwariowego... Czy taka dodatkowa komplikacja systemu się nie zemści? Im prościej prowadzimy tym łatwiej dowiadujemy się co zawiniło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkaliście się z tym, że po jakimś czasie od zastosowania filtra glonowego, glony przestały rosnąć, a no3 nie można zbić ani preparatami typu NO3PO4x, peletami, czy nawet akwesanem? NO3 jest wysokie, PO4 też jest sporo, a biologia nie chce tego ruszyć, glony również. Ryb w zbiorniku pozostało niewiele (wcześniej było więcej).

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w tym artykule znajdziesz odpowiedź.

https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.