Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pomału zaczynam kompletować sprzęt do akwarium 74 l ( 60x35x35) i mam dylemat. Mam akwarium z pokrywą mająca 2 x t8 15 w co daje 30w. Teraz dobrym pójściem będzie dołożenie 2xt5 np po 24 w czyli łącznie bym miał 78 w. Nie ukrywam że fajnie było by mieć ledy ale chciałbym coś zrobić samemu najprościej jak się da czyli manualne ściemniacze a lampa na listwach LED tych sztywnych https://allegro.pl/oferta/tasma-led-5730-alu-sztywna-25cm-6500k-zimny-14w-m-7553328233 i https://allegro.pl/oferta/tasma-led-5730-alu-sztywna-25cm-niebieska-14w-m-7553516064 . Myślałem żeby zrobić LED 2 / 1 niebieski / bialy po 50 cm odcinki w lampie. A dokładnie tak N N B N N B N N B N N B N N . Na początek miękkie i sps może jakieś , zaznaczam że majsterkowiczem nie jestem także power ledy i Cree raczej odpadają a te taśmy z samych białych już będę miał 28 W plus niebieskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

t8 wywal z tą barwą światła ,  kup lampę 4 x t5 24w , 2 x blue plus i jak chcesz led to 2 x led belke np aquela 


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka belkę LED Aquael na jakich diodach jest ? Bo te paski co podałem są 5730 . Wg ile lumenów jest potrzeba na moje akwarium ? Myślałem o około 4000 będzie git ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj najpierw o co chodzi z oświetleniem morskim , i dopiero myśl co wystarczy. 

 


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam tylko też widzialem belki do morskiego na sklepach z diodami 5730 dlatego też pytam o te paski czy ktoś takowych oświetleń używa i czy dawaja radę jak dam odpowiednią ilość pasków żeby dały odpowiednią ilość lumenów 

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody na paskach to delikatnie mówiąc słaby pomysł. Chodzi o to, że tam jako ograniczenie prądowe stosowany jest rezystor (taki mały, prostokątny czarny grzejniczek). Dodatkowo żeby zrobić tanią lampę, będziesz potrzebował zróżnicowanych diod np. 445nm 465nm, 10000K, 15000K. Przy power led, wszystko jedno czy Cree, Epistar, Epiled, Osran, Luxeon, dużo prościej będzie znaleźć odpowiednie spektrum. Jeżeli chodzi o montaż, to przy najprostszym rozwiązaniu możesz połączyć ze sobą szeregowo osiem czy dziewięć sztuk ledów 3W i dać do tego driver Mean Well LDD-700L, do tego zasilacz 32V 2500mA z allegro, całość poniżej 50 zł. A jakość o wiele lepsza i dobrana do zbiornika morskiego.  Jeżeli będziesz potrzebował pomocy, to pisz na PW, narysuje Ci schemat, zobaczysz, że to bardzo proste i szkoda na początku robić kupę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.