Skocz do zawartości
On1323

Pomoc belka do 240l roślinne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie ukrywam jestem nowicjuszem miałem kiedyś akwa 70l. Obecnie mam możliwości to wiozłem się za realizacje swojego morzenia. Od miesiąca posiadam akwa 240l roślinne. Akwa firmy Eheim miał oryginalne oświetlenie 20w śmiech hehehe. Zrobiłem dodatkową belkę led z podwójnej taśmy w której jest czerwone i niebieskie światło o mocy 50W. A więc łącznie oświetlenie ma 70W, lecz uważam że może to być przymało da średnio wymagających roślin. Dlatego tez chce stworzyć dwie belki o łącznej mocy 90w.

I tu potrzebuje waszej pomocy. Na forum jest sporo wątków, lecz nie ogarniam wszystkiego. 

Moje pytania to.

1. Czy 90W wystarczy?

2. Czy 45 diod o mocy 1W  mogą być na profilu 120cm na 10cm?. Czy będą miały dobrą temperaturę pracy?

3. Czym różni się zasilacz od drivera? Mam pod tymi taśmami taki zasilacz ze sklepu za 30zł. On jest zasilaczem czy driverem?

4. Czy zasilacz 50W wystarczy do belki o mocy 45W?

5. Chce mieć do tych belek ściemniacz manualny. Czy jest możliwe mieć jeden ściemniać do dwóch oddzielnych belek? 

6. Czy jak skręcę moc ściemniaczem to też spadnie zużycie prądu, czy tylko zamieniony zostanie w ciepło. 

6. Czy jak mam wyjście z zasilacza 24v i podepnę szeregowo osiem diody. To jak się przepali szósta to wszystkie przednią te się spala bo wzrasta napięcie? 

7. czy diody 1W są dobrym wyborem i czym różni się 35 od 45 mil.

 

Z góry dzięki za pomoc. 

Edytowane przez On1323 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie to forum

2. Opcja "szukaj" 

3. Szczęśliwego nowego roku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@dadario- no nie to forum... ale jak zielona zakłada temat i jest 16 stron już to wszystko ok? tam się udzielasz, a tu odsyłasz? :D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ensso napisał:

@dadario- no nie to forum... ale jak zielona zakłada temat i jest 16 stron już to wszystko ok? tam się udzielasz, a tu odsyłasz? :D 

 

Założyła temat w off topie. gdzie można pisać o wszystkim innym. W czym masz problem? Jak Ci nie pasuje forum to nie musisz tu zaglądać. Prostsze od budowy cepa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ensso chyba wszystko zostało wyjaśnione... Poza tym @Nik@ to morszczak który poszerza swoje hobby o słodkie akwarium.

@On1323 to gość który pierwszego posta, zupełnie nie na morski temat, piszę nie na tym forum... A w necie jest kilka bardzo dobrych alternatyw. Już nie wspomnę o gotowych projektach i opisach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłam temat do off-topic.

Moderatorów obowiązują takie same przepisy, jak wszystkich członków forum i mój temat również jest w tym dziale.

Wolno tu pisać o słodkim akwarium i mnie i każdemu innemu członkowi forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wolno też szukać porady w sprawie zepsutej pralki ? u .. szewca ? .. tylko po co ?

przecież jest multum for tematycznych słodkowodnych na których są odpowiedzi na wszystkie zadane przez kolegę  pytania - wyszukanie zajmie mu 30 - 60min ? a tu poczeka na odpowiedź kilka dni i jeszcze dostanie "po łapkach" :P 

20 godzin temu, On1323 napisał:

Moje pytania to.

1. Czy 90W wystarczy?

2. Czy 45 diod o mocy 1W  mogą być na profilu 120cm na 10cm?. Czy będą miały dobrą temperaturę pracy?

3. Czym różni się zasilacz od drivera? Mam pod tymi taśmami taki zasilacz ze sklepu za 30zł. On jest zasilaczem czy driverem?

4. Czy zasilacz 50W wystarczy do belki o mocy 45W?

5. Chce mieć do tych belek ściemniacz manualny. Czy jest możliwe mieć jeden ściemniać do dwóch oddzielnych belek? 

6. Czy jak skręcę moc ściemniaczem to też spadnie zużycie prądu, czy tylko zamieniony zostanie w ciepło. 

6. Czy jak mam wyjście z zasilacza 24v i podepnę szeregowo osiem diody. To jak się przepali szósta to wszystkie przednią te się spala bo wzrasta napięcie? 

7. czy diody 1W są dobrym wyborem i czym różni się 35 od 45 mil.

 

Z góry dzięki za pomoc. 

a odp. znajdzie np. takie

1. nie spróbujesz to sie nie przekonasz  - gwarancji NIKT nie da

2. dokładnie jakim profilu ? - profil profilowi nierówny (radiator to tez profil)

3. zasilacz daje stałe napięcie na driver natężenie (chyba że jest / są regulowane)

4. mało - im większy zapas mocy tym lepiej (w granicach rozsądku czyli +/- 15-20%)

5. tak

6. tak

(drugie) 6. jakie diody ? i nie

7. to zależy , wielkością chipa

proszę bardzo

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, On1323 napisał:

Dzieki za odpowiedz

A co sądzicie o belce z takich modułów led?

że 5630 były dobre kilka lat temu i za dużo zabawy z układaniem kabli - szkoda miejsca

teraz sa lepsze np.

https://allegro.pl/oferta/tasma-led-5730-alu-sztywna-25cm-6500k-zimny-14w-m-7553328233

(barwa i moc/rozmiar chipa do wyboru)

wkładasz w taki profil (na klej termoprzewodzący) wchodzą 2 taśmy obok siebie - to czy bedzie potrzebny radiator dodatkowy to zależy na ile mocy ustawisz zasilanie

https://allegro.pl/oferta/profil-led-wide-aluminiowy-klosz-10cm-na-wymiar-7554799169

 

3a50b4024588b12aa3e1d06c8b8a.jpg.07436bd7f2389a7706ee5e87203aee37.jpg

, sklejasz czy skręcasz dwa/więcej profili bokami i gotowe

 

na YT można znaleźć poradniki np.

tu gość robi z taśm giętkich ale zasada ta sama

 

albo power ledy

https://www.youtube.com/results?search_query=belka+led

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.