Skocz do zawartości
fifek33

oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze kto z Was świeci chinskimi lampami w zbiornikach?

Jeśli możecie podajcie jaka lampa i jakiej wielkości zbiornik?

Zastanawiam się nad chinką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świece od dwóch i pół roku dwoma chinkami 165w (tak mają w opisie, jednak rzeczywista wartość to około 120w), uzupełniam ich  światło sześcioma świetlówkami T5 24w. Czterema blu i dwoma 18000 K. Zbiornik, który oświetla ta lampa to 80/70/60.

Tu jest mój watek: 

Edycja.

Używam takich: https://pl.aliexpress.com/item/Stocks-in-Germany-Warehouse-High-Quality-165W-Aquarium-Tank-Lighting-LED-Best-Color-Ratio-for-Coral/32286312448.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0flVJkgN

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, norbi2222 napisał:

 jednak rzeczywista wartość to około 120w),

za mniej więcej 40zł można kupić watomierz 

73c176834b6ea1b8cf8d72eea07d

i "około" zamieni się w "dokładnie" - tyle że to nadal będzie tylko informacja ile płacisz za prąd a nie jak mocno świeci lampa :) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, silvia napisał:

i "około" zamieni się w "dokładnie" - tyle że to nadal będzie tylko informacja ile płacisz za prąd a nie jak mocno świeci lampa

Marek, a po co się czepiasz. Moja wypowiedź była w innym kontekście i na inne pytanie, a ten fragment, który zacytowałeś nie wiele wnosi do odpowiedzi na pytanie zadane przez autora tematu.:P I nie koniecznie mam chęć dalej polemizować i zgadzam się, że podana przeze mnie wartość, jak sam zaznaczyłeś, jest wartością przybliżoną i taka przybliżona jest dla mnie wystarczająca, nawet jeżeli mylę się w granicach 20%-30%. Akwarium to nie apteka, a takie podejście, że to działa, pokazuje mój zbiornik. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spokojnie :)

chodzi mi tylko o to że (zwłaszcza) w przypadku ledów Waty to tylko informacja ile lampa "żre" prądu a nie jak mocno świeci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na zbiornik o dl 130 bym potrzebował 2 albo 3takie

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, silvia napisał:

Spokojnie :)

chodzi mi tylko o to że (zwłaszcza) w przypadku ledów Waty to tylko informacja ile lampa "żre" prądu a nie jak mocno świeci

dokładnie to co ostatnio pisaliśmy że producenci lam lubią tak robić np: producent napisał moc 160W, policzona moc świetlna według producenta 200W :) a rzeczywiście pobiera 120W hehe

13 minut temu, fifek33 napisał:

To na zbiornik o dl 130 bym potrzebował 2 albo 3takie

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

wiesz wszystko zależy od głębokości zbiornika podaj wymiary baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130x58x50 dl x gl x wys


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

tak tutaj musisz zastosować minimum dwie szt. chodzi o długość baniaka, chyba że lubisz efekt niedoświetlonych boków, tylko baniak nie jest wysoki nie wiem czy pasuje Ci takie rozwiązanie ale proponował bym jedną lampę led + 2x 39W T5 na ten zbiornik było by zaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, fifek33 napisał:

A nie wiem jak bym miał taki zbiornik jak Ty dałbym lampę LED mocy około 120-160W czy DIY czy chinka, czy jakaś markowa za gruby $$ to już twój wybór, i do tego dwie świetlówki T5 tak aby pokrywały akwarium twoja najbliższa to 1200mm, tutaj masz tabelkę  poniżej chodzi o długość:

luxino_xd_syms_tabela.png

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, jakie chcesz mieć korale. Jeżeli miękkie to jedna lampa led i dwie świetlówki. Jeżeli SPS, to minimum dwie lamy LED i 4-6 świetlówek. Przy samych ledach i dwóch świetlówkach w moim akwarium SPS-y nie chciały rosnąć tylko wegetowały. Dopiero dodanie kolejnych świetlówek, poprawę jakości światła, czyli widma, pozwoliło na zabawę z acroporami. Aczkolwiek z wybarwieniem takim jak bym chciał jest trudno. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, norbi2222 napisał:

Wszystko zależy, jakie chcesz mieć korale. Jeżeli miękkie to jedna lampa led i dwie świetlówki. Jeżeli SPS, to minimum dwie lamy LED i 4-6 świetlówek. Przy samych ledach i dwóch świetlówkach w moim akwarium SPS-y nie chciały rosnąć tylko wegetowały. Dopiero dodanie kolejnych świetlówek, poprawę jakości światła, czyli widma, pozwoliło na zabawę z acroporami. Aczkolwiek z wybarwieniem takim jak bym chciał jest trudno. 

jak wysokie miałeś akwarium, bo u mnie wysokość 65cm mam jedną lampę 320W LED i na pewno będę dokładał  T5 tylko nie wiem jeszcze w jakiej ilości hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Paragon napisał:

jak wysokie miałeś akwarium, bo u mnie wysokość 65cm mam jedną lampę 320W LED i na pewno będę dokładał  T5 tylko nie wiem jeszcze w jakiej ilości hehe

W moim akwarium jest 60 cm wysokości. Jak myślisz o acroporach, to dodał bym 6 szt T5. W następnym akwarium powtórzę ten zabieg, tylko zbuduję lampę, która będzie świecić z różnych kątów, nie tylko z góry. Projekt mam w głowie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, norbi2222 napisał:

W moim akwarium jest 60 cm wysokości. Jak myślisz o acroporach, to dodał bym 6 szt T5. W następnym akwarium powtórzę ten zabieg, tylko zbuduję lampę, która będzie świecić z różnych kątów, nie tylko z góry. Projekt mam w głowie.

jak wysoko wieszasz lampę LED i jak wysoko T5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, Paragon napisał:

ak wysoko wieszasz lampę LED i jak wysoko T5?

Led i T5 wiszą na tej samej wysokości, bo są w jednej obudowie (pokazane jest to w moim wątku), lampa wisi około 10 -12 cm nad taflą wody. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, norbi2222 napisał:

 

Led i T5 wiszą na tej samej wysokości, bo są w jednej obudowie (pokazane jest to w moim wątku), lampa wisi około 10 -12 cm nad taflą wody. 

dzięki za informacje, podaj link do twojego tematu poczytam, autora przepraszam za małą prywatę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

dzięki za informacje, podaj link do twojego tematu poczytam

W drugim poście tego wątku jest link do mojego tematu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, norbi2222 napisał:

W następnym akwarium powtórzę ten zabieg, tylko zbuduję lampę, która będzie świecić z różnych kątów, nie tylko z góry. Projekt mam w głowie.

Ja właśnie będę dokładać 2 świetlówki ATI 24w do lampy DIY Led ;) Lampa daje mi za mało białego światła.

Poniżej rysunek

projekt lampy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, fresz33 napisał:

Ja właśnie będę dokładać 2 świetlówki ATI 24w do lampy DIY Led ;) Lampa daje mi za mało białego światła.

Dodaj świetlówki 15000-18000K.

W moim przypadku, ledy również będą świecić pod lekkim kątem w wzdłuż akwarium (dwie lampy, po bokach w środku pomiędzy LED dwie świetlówki i na bokach po dwie świetlówki, również pod kątem - jakim, zobaczymy eksperymentalnie), ponadto dodatkowe lampy będą pod kątem oświetlać front i tył. Tak, że korale będą doświetlone ze wszystkich stron. Teraz nie chce mi się robić rysunku. Jak rozpocznę wątek z nowym akwarium, to zepnę się do rysunków, a pewnie uzupełnię też zdjęciami. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, norbi2222 napisał:

Dodaj świetlówki 15000-18000K.

W moim przypadku, ledy również będą świecić pod lekkim kontem w wzdłuż akwarium (dwie lampy, po bokach w środku pomiędzy LED dwie świetlówki i na bokach po dwie świetlówki również pod kątem - jakim, zobaczymy eksperymentalnie), ponadto dodatkowe lamy będą pod kątem oświetlać front i tył. Tak, że korale będą doświetlone ze wszystkich stron. Teraz nie chce mi się robić rysunku. Jak rozpocznę wątek z nowym akwarium, to zepnę się do rysunków, a pewnie uzupełnię też zdjęciami. 

Jedna będzie ATI coral plus (świecąca bliżej sps'ów), a druga blue plus. Resztę dla oka ustawię diodami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie z jakiego materiału macie korony na akwa?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nie mam bo mi nie przeszkadza światło, ale jak bym robił to albo spienione pcv albo dibond w kolor mebli ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co będzie sztywniejsze dibond czy pcv spienianie ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, fifek33 napisał:

A takie pytanie z jakiego materiału macie korony na akwa?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

W moim akwarium korona jest zrobiona z białej plexi, takiej sama jak obudowa lampy. Sprawdza się, bo jest sztywna i nie ciągnie wilgoci jak płyta meblowa, a najważniejsze, jest estetyczna, a to było dla mnie ważne kryterium.

Edycja.

Dibond wygląda ciekawie, nie znałem tego materiału. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.