Skocz do zawartości
darek1973

Czy takie oświetlenie wystarczy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie oświetlenia. Mam zbiornik o wys. 40 cm oraz dł. 90. Posiadam lampę Kessil 160 tuna blue oraz 3 belki T5 39 watt. Czy wystarczy to by rosły jakieś proste SPS-y oraz lpsy? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same swietlowki nie wystarcza na SPSy ale w tym miejscu gdzie doswietlisz Kessilem powinno sie udac trzymać proste SPSy

A LPSy powinny dać rade pod swietlowkami bo akwarium jest dość niskie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę podważać autorytetu, ale jak można powiedzieć że nie wystarczą, przecież On ma niskie akwarium, to nie jest 60 czy 70 cm wysokości, załóżmy skalę będzie miał około 20cm wysokości a lampa np. 5 cm nad taflą wody , a jeszcze wysokość korala załóżmy 5 cm to odległość między lampa a koralem to tylko 20 cm, może jakieś wnioski się nasuną, przecież wszyscy wiemy że przelicznik W/L jest dla jakiś standardów.

Z matematycznego punktu jedzenie nie odkryłem 2cm poziomu wody od krawędzi akwarium

*jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Z SPS-ami to nie mam pojecia, ale LPS-y bez zadnego problemu...

Ja mam wysokosc zbiornika 45 cm i Kessil pokrywa cala tafle a jest na wysokosci 20-stu cm...

Mysle ze smialo mozesz powiesic wyzej by ogarnnac jak najwiecej wody...

Ja ze swoim Kessil'em doszedlem do 60% w szcycie, trzeba uwazac bo te diably, chociaz male to potrafia spalic korale, dlatego warto zaczac od malych wartosci i co tydzien zwiekszac, bacznie obserwujac korale...

Kontroler posiada tez opcje aklimatyzacji, jakbys nie byl pewien, ja jednak z tego nie korzystalem...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester też tak kiedyś myślałem i wiesz jak się zdziwiłem jak po wpadce i utracie połowy korali sps (przegrzałem zbiornik) zostawiłem połowe światła tj 4x80 z 8x80 i od 4 miesięcy na ponad 800litrowym zbiorniku to co zostało żyje i rośnie. 

To niecałe 0,5w/L i same niebieskie rury. 

Także odpowiadając koledze, zacznij spokojnie na tym co masz, jesli nie chcesz mieć super przyrostów i bardzo wymagających akropor spokojnie próbuj. Oczywiście chodzi też o rozmieszczenie światła nad koralami i umieszczenie korali na skale.

p.s żeby było jeszcze ciekawiej moj zbiornik ma 70cm wysokości i kilka akropor rośnie 20cm od dna ;)

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, darek1973 napisał:

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie oświetlenia. Mam zbiornik o wys. 40 cm oraz dł. 90. Posiadam lampę Kessil 160 tuna blue oraz 3 belki T5 39 watt. Czy wystarczy to by rosły jakieś proste SPS-y oraz lpsy? Pozdrawiam

Nie wiem jakie sps masz na myśli bo nie znam się na nich ale milka przyniesiona od kolegi, która ledwo zipała i była stracona na straty,  doszła u mnie do siebie i prawie wyszła z wody. Lps miały się świetnie. Oświetlenie to 60W na 160L akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, kazdy ma tam jakieś własne doświadczenia i oczekiwania.

Jeśli mowimy o wzroście i kolorach to chyba jednak powinno byc wiecej niż 3 x 39w w T5. Owszem, można trzymać je 5cm pod tafla ale wszyscy wiemy ze to nie o to chodzi.

No chyba mowimy o "trzymaniu" SPSów w akwarium, bez ciśnien na kolory i wzrost.

SPSy słabe swiatło bedą prawdopodobnie kompensowały dużą ilością zooxantelli czyli bedą brązowe.

Jesli jednak Autorowi chodzi o to czy przeżyja, to tak jak moi poprzednicy powiedzieli - zapewne tak.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle zadane jest pytanie i napewno za mało szczegółów by odpowiedzieć tak wprost, moje spostrzeżenia pochodzą z akwa roślinnych gdzie właśnie takie pytanie czy 100W światła starczy na 100 L akwarium, odpowiedź brzmi tak, chyba że akwarium nie będzie miało 150cm wysokości a bedziemy chcieli żeby rósł nam piękny trawnik.

wszystko teoretycznie się zgadza, tylko chodzi o jedną istotną rzecz , porównujemy dwa akwaria , te same lampy, akwa o wysokości 30cm i 60 cm, i zadajemy pytanie "czy ta lampa nadaje się do akwarium" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
7 minut temu, PAdam napisał:

Trochę źle zadane jest pytanie i napewno za mało szczegółów by odpowiedzieć tak wprost, moje spostrzeżenia pochodzą z akwa roślinnych gdzie właśnie takie pytanie czy 100W światła starczy na 100 L akwarium, odpowiedź brzmi tak, chyba że akwarium nie będzie miało 150cm wysokości a bedziemy chcieli żeby rósł nam piękny trawnik.

wszystko teoretycznie się zgadza, tylko chodzi o jedną istotną rzecz , porównujemy dwa akwaria , te same lampy, akwa o wysokości 30cm i 60 cm, i zadajemy pytanie "czy ta lampa nadaje się do akwarium" 

Przelicznik mocy źródła światła w przypadku lamp led nie ma kompletnie żadnego sensu. Tak jak w przypadku porównywania 2 różnych źródeł światła. Ma on sens jedynie w przypadku w którym porównujemy 2 identyczne lampy i ten sam rodzaj źródeł światła - ta sama marka, ten sam producent, ten sam rodzaj... Ten przelicznik miał kiedyś sens - w przypadku zwykłych żarówek ale to było kiedyś. Dziś nikt nie używa żarówek. 

W akwarium morskim sprawa jest bardziej skomplikowana. To wynika z tego, że korale w inny sposób niż rośliny absorbują światło. Mają inne wymagania co do widma światła i jego natężenia niż rośliny.  Koralowce żyją w symbiozie z bruzdnicami. Różne gatunki bruzdnic mają różne rodzaje chlorofilu. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj chlorofilu jaki jest w określonym gatunku bruzdnic to ten też może się zmieniać. Bo okazuje się że bruzdnice często nie wytwarzają swoich chloroplastów jak glony ale w pewnym sensie żyją w symbiozie z algami które pozyskały ze środowiska. Choć wcale nie koniecznie zawsze tak jest... Do tego dochodzi fluorescencja, która też ma wpływ na fotosyntezę. Więc sprawa jest skomplikowana. Nie jest to tak proste jak w przypadku roślin. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinniśmy mierzyć lx/m2 tylko w naszych akwariach zazwyczaj jest przewaga światła niebieskiego, które w porównaniu do białego ma słaby współczynnik lx/m2, z drugiej strony niebieskie światło ma lepszy współczynnik przenikania w wodzie , także Wracając do tematu jeżeli nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział czy Ci wystarczy, a później dołożysz jak radził Tester bo będziesz chciał bardziej wymagające sps

nanokaczor napisałem TE SAME LAMPY, akwa o wysokości 30cm i 60 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Strumień nie mówi nic o zdolności światła do fotosyntezy. Jeśli na przykład w roślinie mamy chlorofil B to w pewnym zakresie widma absorbuje ona 80 - 90% a w innym 5 % albo i 0. Więc sam strumień nie ma żadnego znaczenia. 

Tak naprawdę powinniśmy mierzyć w przypadku roślin PAR a w przypadku korali PUR. I to też jest uogólnienie do którego trzeba mieć dystans. 

A jeśli chodzi o wymagające korale. To sprawa nie dotyczy tylko sps ale także na przykład miękasów i alg. Są korale miękkie i glony, które są bardzo trudne do utrzymania w akwarium. Sprawa nie dotyczy wcale światła. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy jedną z najważniejszych rzeczy właśnie nie jest światło, na pewno jest jedną z wielu składowych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli weźmiesz korala albo algę która w naturze rośnie na powierzchni oceanu to wiadomo że ona potrzebuje światła o widmie podobnym do słońca. Tyle że wcale nie koniecznie będzie rosła. Na przykład u mnie Litophyton w pewnym okresie pod tą samą lampą rósł pięknie. A teraz nie rośnie wcale.... 

Wiele zmiennych sprawia że to wszystko jest tak skomplikowane. 

Z roślinami jest w sumie podobnie. Bo na przykład w jednym akwarium roślinnym jedna roślina będzie ci rosła jak dzika a inna nie. A jak wywalisz tą co rosła to ta co nie rosła zacznie rosnąć. Pod tym samym światłem, w tej samej wodzie itp. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to chodzi że ten sam koral w tym akwarium będzie inaczej rósł przy powierzchni wody a inaczej jeżeli ustawimy go na dnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak ale te 20 - 50 cm nie ma większego znaczenia dla widma światła ani dla tego jaka jego część jest absorbowana przez korala. Czasem może nam się wydawać że światło jest ciemne i prześwietlimy korale - to dlatego że one absorbują 80 - 90 % pewnych części widma światła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie , dla tego jakie korale , jakie światło 

Jedni wolą klasykę  HQ+t5  ( za małe lokum by dać HQ zagotował bym pokój :)  ) 

Ja lubię T5 

Inni LED lub LED+T5

 

 

Wracając do tematu 

1 godzinę temu, darek1973 napisał:

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie oświetlenia. Mam zbiornik o wys. 40 cm oraz dł. 90. Posiadam lampę Kessil 160 tuna blue oraz 3 belki T5 39 watt. Czy wystarczy to by rosły jakieś proste SPS-y oraz lpsy? Pozdrawiam

Jak ja by miał takie wymiary to T5   ? x39 w 

Tylko jak szerokość  akwarium 

 

 

 

11 minut temu, nanokaczor napisał:

Tak ale te 20 - 50 cm nie ma większego znaczenia dla widma światła ani dla tego jaka jego część jest absorbowana przez korala. Czasem może nam się wydawać że światło jest ciemne i prześwietlimy korale - to dlatego że one absorbują 80 - 90 % pewnych części widma światła 

Fajnie się to czyta ,a co z rzeczywistością  ja kto wygląda w praktyce ? 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.