Skocz do zawartości
aul30

Parametry Ca,Kh,Mg . Jak to podwyższyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moje parametry Mg i Ca są trochę niższe niż powinny być natomiast Kh jest trochę za wysokie. 

Po podmiance zazwyczaj jest Kh 7,7-8,5 Mg 1050-1120 Ca 350-380 mierzone Salifertem.

Do podbicia tych parametrów mam takie coś: Polyp Lab One Nano . Po dodaniu tego preparatu Kh idzie na 10-12 , Ca 380 ( w najlepszym przypadku) Mg 1120 (w najlepszym przypadku). Więcej już nie dodaje bo Kh to już będzie za wysokie.Czy jeszcze może być wyższe?

Czy jest sens kupić takie coś w E-rybce? : https://erybka.pl/product-pol-6730-Red-Sea-Reef-Foundation-A-B-C-250-ml.html    lub https://erybka.pl/product-pol-17255-ReeFlowers-All-Elements-kH-Blend-2x250-ml.html.

Czy ten preparat z RedSea mogę stosować tak żeby podbić tylko Ca i Mg natomiast z tej 3 butelki w zależności do potrzeb?

Może są jakieś inne sposoby i preparaty żeby te permeametry podbić?

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej  kupić chlorek sodu i magnez u je dozować.  Ewentualnie, ale to zalezy od rodzaju  akwarium zmienić  sól na taka  z wiekszą iloscia magnezu czy wapnia. Róznica KH od 8 do 12 po podmiance to za duży szok


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podnosiłem chlorkiem magnezu sześciowodnym kosztuje on ok 8 zł za kilogram. Rozpuszczałem 50g/0.5l osmozy i wlewałem dziennie po 20 ml na akwarium 100l podnosi ok 20ppm. Najlepiej podnosić max 20ppm dziennie 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 godziny temu, aul30 napisał:

Witam.

Moje parametry Mg i Ca są trochę niższe niż powinny być natomiast Kh jest trochę za wysokie. 

Po podmiance zazwyczaj jest Kh 7,7-8,5 Mg 1050-1120 Ca 350-380 mierzone Salifertem.

Do podbicia tych parametrów mam takie coś: Polyp Lab One Nano . Po dodaniu tego preparatu Kh idzie na 10-12 , Ca 380 ( w najlepszym przypadku) Mg 1120 (w najlepszym przypadku). Więcej już nie dodaje bo Kh to już będzie za wysokie.Czy jeszcze może być wyższe?

Czy jest sens kupić takie coś w E-rybce? : https://erybka.pl/product-pol-6730-Red-Sea-Reef-Foundation-A-B-C-250-ml.html    lub https://erybka.pl/product-pol-17255-ReeFlowers-All-Elements-kH-Blend-2x250-ml.html.

Czy ten preparat z RedSea mogę stosować tak żeby podbić tylko Ca i Mg natomiast z tej 3 butelki w zależności do potrzeb?

Może są jakieś inne sposoby i preparaty żeby te permeametry podbić?

Dzięki.

kup sobie proszki:

1. Wodorowęglan sodu NaHCO 3 (KH) 84g na 1L RODI

https://allegro.pl/wodoroweglan-sodu-cz-d-a-1-kg-stanlab-i7730739303.html?snapshot=MjAxOC0xMi0xOVQyMTo0NTozMC40NjZaO2J1eWVyOzUxMzkwNDgzYmI0ZTdlYjU5MjczNTZkMjU4Y2I5YTViNTNmMDY1NGM3MjI5MjNlMzUxMzg4MGMyOTY3YjJmYWY%3D

2 Chlorek wapnia bezwodny CaCl 2  (Wapń) 55.5g na 1L RODI

https://allegro.pl/chlorek-wapnia-bezwodny-cz-d-a-1-kg-stanlab-i7706954221.html?snapshot=MjAxOC0xMi0xOVQyMTo0NTozMC40NjNaO2J1eWVyO2VjNTcyZWUxYmNhZWU0NmJiYTdmOWYzNGNlZjM2NTRkMDE5OGIxZGQ5MDZhODFhNTMwYjVjNTgwN2RkMDk5ZDI%3D

3. Chlorek magnezu sześciowodny MgCl 2 *6H 2 O (magnez) 17g na 1L RODI

https://allegro.pl/oferta/chlorek-magnezu-szesciowodny-cz-d-a-1-kg-stanlab-7521353648?snapshot=MjAxOC0xMi0xOVQyMTo0NTozMC40NzVaO2J1eWVyOzgzYTdhNzY3YWM4NTY1ZWMxYTgxYTM0M2Y5NDI5Nzk0ZmE2YjI3OTAzM2VjYjJhMjgxMDczZmU1MDJiNjE4Njc%3D

To są wartości bazowe, pewnie będziesz chciał dźwignąć parametry więc możesz na potrzeby wyrównania parametrów skoncentrować trochę roztwory, podajesz roztwory na początek polecam w dawkach podzielonych na 3-5 dziennie po 2ml i robisz testy (ja robiłem co 2 dni) jak ten parametr który leci podbijasz większą ilością płynu na dobę i tak aż do wyrownania parametrow po woli spokojnie rozłóż to na tydzień dwa, ja miałem ostatnio podobny problem Mg na poziomie 1200 a wapń na poziomie 350, aktualnie utrzymuje już na stałym poziomie wapń 440 i magnez 1320.

Ps. dwie rzeczy:

1. podczas wyrownywania parametrów nie używaj dodatkowych specyfików bo nie dasz rady nic wyporwdzić na prostą

2. podczas rozrabiania CaCl 2 jeżeli będziesz chciał zrobic roztwór bardziej skoncentrowany np: 5 krotnie wzmocniony czyli 277,5g na 1L RODI , to radzę zrobić rób to partiami, czyli wsypujesz 50g i mieszasz, nie rob tego na raz bo podczas rozpuszczania wydzielaja się duże ilości ciepła :) (pewnie wszyscy o tym wiedza ja nie wiedzialem hehe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon podałeś wartości na litr RODI? czy litr roztworu ?

1. Wodorowęglan sodu  rozrabiaj w gorącej wodzie łatwiej się rozpuści....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 godzin temu, chwialek napisał:

@Paragon podałeś wartości na litr RODI? czy litr roztworu ?

 

na 1L Wody RODI, 

9 godzin temu, Paragon napisał:

1. Wodorowęglan sodu NaHCO 3 (KH) 84g na 1L RODI

 

9 godzin temu, Paragon napisał:

2 Chlorek wapnia bezwodny CaCl 2  (Wapń) 55.5g na 1L RODI

 

9 godzin temu, Paragon napisał:

3. Chlorek magnezu sześciowodny MgCl 2 *6H 2 O (magnez) 17g na 1L RODI

 

9 godzin temu, chwialek napisał:

1. Wodorowęglan sodu  rozrabiaj w gorącej wodzie łatwiej się rozpuści....

a tak faktycznie Piotrek dobrze jest to robić w ciepłej wodzie jeżeli chodzi o Wodorowęglan sodu, ale i tak nie da rady więcej rozpuścić niż  84g w 1L RODI

 

EDIT: poprawiam się proporcje które podałem na 1Litr roztworu :) 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Paragon napisał:

 

na 1L Wody RODI, 

 

 

 

a tak faktycznie Piotrek dobrze jest to robić w ciepłej wodzie jeżeli chodzi o Wodorowęglan sodu, ale i tak nie da rady więcej rozpuścić niż  84g w 1L RODI

Chwiałkowi chodzi pewnie o to, że to nie robi się tak, że X g proszku + 1l RODI tylko prawidłowo gotowy roztwór ma mieć 1l.

Robi sie to np. tak : X g proszku wsypujemy do około 800ml RODI , a potem uzupełniamy wodę do równo 1l. :) 

Niewielka różnica ale jednak.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
17 minut temu, montymick napisał:

Chwiałkowi chodzi pewnie o to, że to nie robi się tak, że X g proszku + 1l RODI tylko prawidłowo gotowy roztwór ma mieć 1l.

Robi sie to np. tak : X g proszku wsypujemy do około 800ml RODI , a potem uzupełniamy wodę do równo 1l. :) 

Niewielka różnica ale jednak.

Wiem o co chodziło Piotrkowi ale ja czytalem to wszedzie napisane na 1litr ro nie roztworu, ale moge sie mylic stosuje balinga od miesiaca, podaj info artykol ze to na 1 litr roztworu, tak jak piszesz różnica nie jest duza ale przy rozrabianiu 5l juz jest znaczna

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, chwialek napisał:

@Paragon
1. Wodorowęglan sodu  rozrabiaj w gorącej wodzie łatwiej się rozpuści....

Wodorowęglan sodu w temperaturze powyżej 60st przestaje być wodorowęglanem sodu, tylko rozpada się wydzielają co2. Więc do mieszania używamy ciepłej wody ale nie gorącej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
47 minut temu, montymick napisał:

Tu wszystko ładnie opisane.

A dzięki w takim razie robiłem błąd w takim razie poprawiam się proporcje które podałem na 1Litr roztworu :) 

29 minut temu, dadario napisał:

Wodorowęglan sodu w temperaturze powyżej 60st przestaje być wodorowęglanem sodu, tylko rozpada się wydzielają co2. Więc do mieszania używamy ciepłej wody ale nie gorącej. 

ja podgrzewałem do około 30 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież tak naprawdę to jest prawie niezauważalna różnica czy w 1 litrze rozpuszczę x gram prochów czy uzupełnię do 1 litra ...używam balinga od ponad 3 lat i zawsze rozpuszczałem w pełnym litrze wody,nie bardzo rozumiem co może się z tego tytułu wydarzyć złego ?


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, niwre37 napisał:

przecież tak naprawdę to jest prawie niezauważalna różnica czy w 1 litrze rozpuszczę x gram prochów czy uzupełnię do 1 litra ...używam balinga od ponad 3 lat i zawsze rozpuszczałem w pełnym litrze wody,nie bardzo rozumiem co może się z tego tytułu wydarzyć złego ?

Nic. Pod warunkiem, że zawsze będziesz robił tak samo. Jednak oryginalna receptura mówi, że na 1l roztworu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dadario napisał:

Nic. Pod warunkiem, że zawsze będziesz robił tak samo. Jednak oryginalna receptura mówi, że na 1l roztworu. 

no własnie :) ,wiem ze w oryginale jest nieco inaczej ale tak ja ja robię jest prościej i szybciej :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, niwre37 napisał:

przecież tak naprawdę to jest prawie niezauważalna różnica czy w 1 litrze rozpuszczę x gram prochów czy uzupełnię do 1 litra ...używam balinga od ponad 3 lat i zawsze rozpuszczałem w pełnym litrze wody,nie bardzo rozumiem co może się z tego tytułu wydarzyć złego ?

dokładnie pod warunkiem że:

7 minut temu, dadario napisał:

Nic. Pod warunkiem, że zawsze będziesz robił tak samo. Jednak oryginalna receptura mówi, że na 1l roztworu. 

poza tym na 1l nie robi różnicy ale na 5 litrach ja w takich bańkach rozrabiam to już coś widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

dokładnie pod warunkiem że:

poza tym na 1l nie robi różnicy ale na 5 litrach ja w takich bańkach rozrabiam to już coś widać

ale chyba stężenie prochów w 1 l i w 5 l jest takie samo?...chyba ze sie myle ? :P

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Paragon napisał:

dokładnie pod warunkiem że:

poza tym na 1l nie robi różnicy ale na 5 litrach ja w takich bańkach rozrabiam to już coś widać

 

6 minut temu, niwre37 napisał:

ale chyba stężenie prochów w 1 l i w 5 l jest takie samo?...chyba ze sie myle ? :P

 

Stężenie będzie to samo. Po prostu będziesz podawał trochę więcej płynu aby utrzymać te same parametry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon przeczytaj co napisałeś...

Stężenie przy 1l docelowego roztworu ballinga będzie różne jeśli rozpuścimy w 1l RODI, lub uzyskamy łącznie 1l roztworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, dadario napisał:

 

Stężenie będzie to samo. Po prostu będziesz podawał trochę więcej płynu aby utrzymać te same parametry.  

no jak wsypiesz na 5l wody ro dla przykładu 500g CaCl 2  , a na powiedzmy 4l 500g CaCl 2  i uzupelnisz do 5L nom to jak bedzie w tedy z proporcjami???

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chloru ? ;) nowe teorie powstaną w tym wątku :) Edytuj.

 

Edytowane przez chwialek
Wpis już poprawiony więc mój dopisek można usunąć z treści wątku :) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, chwialek napisał:

Szymon przeczytaj co napisałeś...

Stężenie przy 1l docelowego roztworu ballinga będzie różne jeśli rozpuścimy w 1l RODI, lub uzyskamy łącznie 1l roztworu.

owszem będzie różne ale akurat nie o tym pisaliśmy ,zobacz kilkanaście postów wyżej ,przeczytaj uważnie.

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek zobaczy posty wyżej. Tak jak Erwin pisał. Stężenie będzie to samo bez względu czy przygotowujesz 1 czy 5l (wg jednego sposobu)
 @Paragon mieszasz dwie metody. Zgodnie z chemiczną sztuką robisz 1L roztworu. Ewentualnie jeśli Ci wygodniej to tak jak pisze Erwin czyli robisz roztwór z 1L rozpuszczalnika

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, chwialek napisał:

chloru ? ;) nowe teorie powstaną w tym wątku :) Edytuj.

oj tam już poprawiłem skrót myślowo/chemiczny :)

4 minuty temu, niwre37 napisał:

owszem będzie różne ale akurat nie o tym pisaliśmy ,zobacz kilkanaście postów wyżej ,przeczytaj uważnie.

 

ogolnie jest tak doradzamy koledze jak podnieśc parametry i jak rozrobić płyny warto to zrobić dobrze żeby potem nie potarzał błędów innym, ja źle rozrabialem, Ty źle rozrabialeś nie trzeba tego powielać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, dadario napisał:

Po prostu będziesz podawał trochę więcej płynu

dla uzyskania jednych parametrów więcej nie wleje... wleje dokładnie tyle samo. Na dłużej one wystarczą. Bo będzie miał ich 5l a nie 1l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, dadario napisał:

@chwialek zobaczy posty wyżej. Tak jak Erwin pisał. Stężenie będzie to samo bez względu czy przygotowujesz 1 czy 5l (wg jednego sposobu)
 @Paragon mieszasz dwie metody. Zgodnie z chemiczną sztuką robisz 1L roztworu. Ewentualnie jeśli Ci wygodniej to tak jak pisze Erwin czyli robisz roztwór z 1L rozpuszczalnika

Nie wiem Szymon ze mnie żaden chemik ale wiem że 50g proszku rozpuszczone w 1L a 250g proszku rozpuszczone w 5L będzie miało takie samo stężenie, ja rozrabiam w 5L bo tak mi wygodniej bo mam w obiegu ponad 500l i będzie szlo mi tego coraz więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.