Skocz do zawartości
Yakaposhi

[523l] Moja mała Rafa, marzenie z dzieciństwa ! :)

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Yakaposhi napisał:

Hm, nie wiem co to za wzór do obliczeń :) Ja liczę po wymiarach szkła, nie wiem czy dobrze czy nie. Ale ciężko określić ile tak naprawdę będzie :)

Ja liczyłem ile wlałem wody do zamknięcia obiegu i zgadzam się z Jackiem, że powinno się podawać netto. Po co netto, po to, że w trakcie suplementacji bierze się pod uwagę ilość wody netto w obiegu, a nie brutto. A najlepiej przy suplementacji brać pod uwagę masę koralową.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ironista napisał:

Pensje też są brutto, tylko kogo to obchodzi, liczy się netto czyli to co w kieszeni. Biorąc pod uwagę ilość skały, piasek planowany, poziom wody w zbiorniku i sumpie, dodając wymiar wewnętrzny, to będzie tam jakieś 360-380 litrów w obiegu. I tak to powinno się podawać... no ale tutaj na forum mamy zwyczaj że zlicza się wszystko i to brutto. Nie pojmuję tego...dowartościowują się tym ludzie czy jak?

Ooo, widzę dwa posty w tym samym czasie.:D

Hehehe, też podaję wynik swojego netto. Napisałem tak, bo też myślałem nad tym skąd ten litraż wyszedł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netto się jednak zmienia z czasem. Kiedy zalewasz masz załóżmy tylko skałę i piach. Z czasem dokładasz ryby i koralowce, one rosną i samej wody jest z czasem coraz mniej w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

30 minut temu, Nik@ napisał:

Netto się jednak zmienia z czasem. Kiedy zalewasz masz załóżmy tylko skałę i piach. Z czasem dokładasz ryby i koralowce, one rosną i samej wody jest z czasem coraz mniej w systemie.

Litr czy pięć litrów przy obliczeniach za wiele nie wnosi.

Brutto czy netto kiedyś była chyba o tym dyskusja aby to ujednolicić. Brutto jest jednak mocno mylące, wliczając np. Sumpa ktory jest w połowie niezalany wodą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada zbiornik. Ładna fioletowa skała :) Sprzęcior marzenie.

Czekam na rozwój życia. 

Co do dyskusji o litry - to sugeruję zmierzyć wlaną wodę a nie same "objętości po zewnętrznej" - u mnie same szyby w zbiorniku głównym "zajmują" równo 60l  :)

 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie. Ciekaw jestem jak zgrają się w twoim akwarium te dwie sztuki Gyre, przy tym ułożeniu ze zdjęcia jedną będziesz ustawiał wstecznie? Ja mam u siebie w 75x55x60 jedną XF-230, robi robotę w trybie random i max. 50% mocy. 

Btw. Daj zdjęcie od przodu, taki rzut izometryczny niewiele mówi o ułożeniu skały :)

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, norbi2222 napisał:

A najlepiej przy suplementacji brać pod uwagę masę koralową.

A ja naiwny przy suplementacji opierałem się na testach. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, matroxpl napisał:

Zapowiada się ciekawie. Ciekaw jestem jak zgrają się w twoim akwarium te dwie sztuki Gyre, przy tym ułożeniu ze zdjęcia jedną będziesz ustawiał wstecznie? Ja mam u siebie w 75x55x60 jedną XF-250, robi robotę w trybie random i max. 50% mocy. 

Btw. Daj zdjęcie od przodu, taki rzut izometryczny niewiele mówi o ułożeniu skały :)

Nie myślałem o tym jeszcze, będą szły normalnie na dwóch poziomach, jedna wyżej, a druga niżej. 

Wrzuciłem filmik z ułożenia skały : 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, grzegorz77 napisał:

A ja naiwny przy suplementacji opierałem się na testach. :D

Widzisz Ty "naiwny", a można inaczej^_^ Grzegorz, jakoś nie miałem okazji widzieć twojego akwarium.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Yakaposhi napisał:

Nie myślałem o tym jeszcze, będą szły normalnie na dwóch poziomach, jedna wyżej, a druga niżej. 

Wrzuciłem filmik z ułożenia skały : 

 

Na twoim miejscu  bym rozważył takie ułożenie jak masz tylko z jedna z włączonym wstecznym ciągiem. One mają to do siebie, że robią fajny przepływ góra dół. W ten sposób jedna będzie dmuchała w stronę drugiej, a tamta będzie napędzała jeszcze ten bieg wody dalej
Grye02.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z Salarias zasugerował mi rozwiązanie o którym pisałem wyżej, jak zaleję to będę testował, bo muszę skałę przepłukać w różnych konfiguracjach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Yakaposhi napisał:

Po rozmowie z Salarias zasugerował mi rozwiązanie o którym pisałem wyżej, jak zaleję to będę testował, bo muszę skałę przepłukać w różnych konfiguracjach :)

Wiadomo, najlepiej przetestować na własnej skórze, może też być dobrym rozwiązaniem ułożenie: jedna po lewej na górze, a druga po prawej na dole ze wstecznym ciągiem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim wsypię piasek, będę testował z płukaniem skały :) a potem sprawdzę jak się sprawdza na piachu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:
2 godziny temu, grzegorz77 napisał:

A ja naiwny przy suplementacji opierałem się na testach. :D

Widzisz Ty "naiwny", a można inaczej^_^ Grzegorz, jakoś nie miałem okazji widzieć twojego akwarium.

Po pierwsze co Ci da zdjęcie mojego akwarium,w temacie suplementacji.Większość ludzi stosujących Ballinga opiera się na testach,a nie na tym ile mają wody netto w akwarium.Co do suplementacji mikro i makroelemntów za pomocą dozowników kropelkowych, w których jest napisane np. 1 kropla na 100l wody to nic się nie stanie jak ktoś doda jedną krople więcej,problemy zaczynają się wtedy jak dodajemy za często i po prostu masa koralowa nie nadążny tego przerabiać.Gdy miałem kostkę 40litrową też dodawałem suplementy w kropelkach gdzie było napisane 1 kropla na 100l,dodawałem jedną krople ale w dłuższych odstępach czasu i nic się rybą i koralowca nie działo.Osobiście uważam że problemem nie jest przy suplementacji to że dodamy jedną czy dwie krople więcej,ale to że robimy to za często wcale nie patrząc na to jak zachowuje się nasze życie w akwarium po ich dodaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, grzegorz77 napisał:

Po pierwsze co Ci da zdjęcie mojego akwarium,w temacie suplementacji.Większość ludzi stosujących Ballinga opiera się na testach,a nie na tym ile mają wody netto w akwarium.Co do suplementacji mikro i makroelemntów za pomocą dozowników kropelkowych, w których jest napisane np. 1 kropla na 100l wody to nic się nie stanie jak ktoś doda jedną krople więcej,problemy zaczynają się wtedy jak dodajemy za często i po prostu masa koralowa nie nadążny tego przerabiać.Gdy miałem kostkę 40litrową też dodawałem suplementy w kropelkach gdzie było napisane 1 kropla na 100l,dodawałem jedną krople ale w dłuższych odstępach czasu i nic się rybą i koralowca nie działo.Osobiście uważam że problemem nie jest przy suplementacji to że dodamy jedną czy dwie krople więcej,ale to że robimy to za często wcale nie patrząc na to jak zachowuje się nasze życie w akwarium po ich dodaniu.

I w zasadzie napisałeś to co ja napisałem, że ważna jest masa koralowa i obserwacja w aspekcie suplementacji micro, a nie ilość kropelek. A możliwość zobaczenia Twojego akwarium, pozwala mi wyrobić sobie opinie o osobie, czy ma podstawy do sarkastycznych odpowiedzi:D Ponadto, jak chcesz ze mną podyskutować, to zapraszam Ciebie do mojego tematu, żeby nie robić bałaganu w tym temacie.

Tu jest mój temat: 

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.