Skocz do zawartości
Caban

Zbiornik na ledach

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Niko235 napisał:

Yakaposhi Ja nad glonami spaghetti w sumpie mam żarówkę chyba 36w grow i też wszystko rośnie. A co do połączenia lampy z T5 tak to u mnie wyglada

1546952127755225.jpg

Jak przymocowałeś odbłyśniki do żyletek?


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbłyśniki wraz z uchwytami pod świetlówki T5 mam przykręcone do tych tz. żyletek lampy małymi śrubkami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem sobie do mojego projektu lampę DIY hybrydową

Znalazłem coś takiego https://www.ledsupply.com/cut-to-length-heatsink-kit

Szyna 120 cm, sterowanie 5 kanałowe, wentylatory i całe wykończenie. Wygląda bardzo estetycznie

Wstępnie policzyłem i wychodzi 1500 zł . Dodałem T5 2x54W a środkiem LEDy. Nie bardzo jednak wiem jak się rozkłada różne kolory diod. Przeczytałem wątek o lampach led ale ciągle mam zagadki.

np. piszecie że potrzebne są blue 465nm ale w sprzedaży są 460-480nm - co to znaczy?

albo że białe 30% - o co chodzi?

I jeszcze jedno - jak sterować porami dnia? które ledy mągą się włączać razem i kiedy?

Być może mógłby to być temat na nowy wątek ale tymczasem postanowiłem się podłączyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Niko235 napisał:

do tego 2x39w sylvania coral

Sylvania coralstar?


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, jacekS napisał:

to widziałeś ?

https://allegro.pl/listing?string=ROPE-NT 150&order=m&bmatch=baseline-cl-n-ns-uni-1-0-0107

 

15 godzin temu, jacekS napisał:

np. piszecie że potrzebne są blue 465nm ale w sprzedaży są 460-480nm - co to znaczy?

albo że białe 30% - o co chodzi?

 

są różne w sprzedaży - a to "nm" to długość fali / kolor

spectrum.gif.f053e01d036800154ee31222fcd6aa2e.gif

 

30% czyli ustawione / skręcone na 30% mocy

 

zobacz też ten temat

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Niko235 napisał:

Tak, coralstar.

Jakie daje światło? Różowe, białe czy niebieskie?

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2019 o 21:02, Caban napisał:

Czy to w ogóle ma jeszcze sens ?

Albo czy kiedyś technika ledowa potrafi sprostać parametrom 1 miesięcznej ( nowej ) świetlówce t5 lub technice hqi ?

Czy w ogóle ma ktoś realne i zadowalające efekty oświetlając zbiornik ledami ?

 

W swoich 4  akwariach miałem kolejno oświetlenie HQI oraz ledowe zarówno firmowe jak i DIY jednak  dla mnie najlepsze są świetlówki T5 i takie mam obecnie. Korale rosną jak głupie!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaz zdjecia tych korali(waldek123blau)bo sprzet juz znamy.Ciekawia mnie te przyrosty.U mnie  na ledach rosna szybko tylko takie chwasty jak monti i seriatopory.Akry slabo przyrastaja mi na ledach.Technika idzie naprzod wiec zapewne ledy kiedys wypchna inne zrodla swiatla lub powstanie cos co godnie zastapi swietlowki.Producenci kombinuja z ledami bo w swietlowkach nie maja juz opcji

Edytowane przez sosna
poprawki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z ciekawości. Ile godzin świecicie w swoich baniakach lampami LED. Ile maksymalnym światłem(południe/zenit)białe + niebieskie ledy  w waszych akwariach?, a ile łącznie godzin ze wschodami i zachodami? Jakie są wasze doświadczenia jeśli chodzi o LED?

Mało jest takich informacji w necie. Znalazłem kiedyś ciekawy artykuł w którym ktoś pisał, aby maksymalną mocą - zenit (białe i niebieskie ledy razem ) świecić do 6-7h max, i uzupełnić to o godzinę, dwie na wschody i zachody. Czyli całkowity czas działania lampy powinien wynieść 9-11 godzin. Podobno dłuższe świecenie niż 7h może popalić korale i spowodować wysyp niechcianych glonów. Jak to wygląda u was, i czy podzielacie tą opinię. Ja się z nią poniekąd zgadzam. Wszędzie spotykałem się z różnymi opiniami na ten temat. Ledami podobno należy palić krócej  niż świetlówkami t5 (ze względu na bardziej agresywne światło), gdzie przy świetlówkach świecimy maksymalną mocą( wszystkie świetlówki zapalone) najczęściej przez 8-10 godzin i uzupełniamy to o wschody i zachody do 12-13h ( 1-2 świetlówki zapalone najczęściej niebieskie) Jaki program oświetleniowy stosujecie?, a jaki jest najkorzystniejszy dla sps przy LED?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie zapala się o 9 i gasi o 21 ;) wschód - diody niebieskie do maks zapalają się w 1h, a białe 2h i tak samo z zachodem. Aktualnie diody białe mam ustawione na 70% a niebieskie na 80%. Spsy uwielbiają białe światło. Mam porównanie ze zbiornikiem znajomego i u mnie tego światła jest za mało dlatego planuję doposażenie lampy o świetlówki t5 które dają więcej rozproszonego światła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Steron napisał:

Zapytam z ciekawości. Ile godzin świecicie w swoich baniakach lampami LED. Ile maksymalnym światłem(południe/zenit)białe + niebieskie ledy  w waszych akwariach?, a ile łącznie godzin ze wschodami i zachodami? Jakie są wasze doświadczenia jeśli chodzi o LED?

Mało jest takich informacji w necie. Znalazłem kiedyś ciekawy artykuł w którym ktoś pisał, aby maksymalną mocą - zenit (białe i niebieskie ledy razem ) świecić do 6-7h max, i uzupełnić to o godzinę, dwie na wschody i zachody. Czyli całkowity czas działania lampy powinien wynieść 9-11 godzin. Podobno dłuższe świecenie niż 7h może popalić korale i spowodować wysyp niechcianych glonów. Jak to wygląda u was, i czy podzielacie tą opinię. Ja się z nią poniekąd zgadzam. Wszędzie spotykałem się z różnymi opiniami na ten temat. Ledami podobno należy palić krócej  niż świetlówkami t5 (ze względu na bardziej agresywne światło), gdzie przy świetlówkach świecimy maksymalną mocą( wszystkie świetlówki zapalone) najczęściej przez 8-10 godzin i uzupełniamy to o wschody i zachody do 12-13h ( 1-2 świetlówki zapalone najczęściej niebieskie) Jaki program oświetleniowy stosujecie?, a jaki jest najkorzystniejszy dla sps przy LED?

a to kolego to sami musimy sobie doświadczalnie ustalić bo jak nie ma 2 takich samych zbiorników to i lamp (ich mocy i różnych soczewek przy okazji) do wyboru jest od groma

i nie da się powiedzieć świeć 6,5h na mocy 76% i będzie cudownie :P

wschody i zachody u siebie mam ustawione na ... niecałą godzinę , full mocą lampa w ogóle nie świeciła odkąd ją zbudowałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale  Nie chodziło mi o maksymalną moc lampy na 100%, tylko o świecenie pełnym światłem( największą używaną mocą) czy zgadzacie się z tym co gość napisał. Świecicie krócej dłużej? Nie oczekuję że będziecie pisać jak macie ustawione lampy w % dla poszczególnych kanałów. Chodzi mi o porównanie. Co przynosi najlepsze efekty? Świecić długo, czy krótko? Sam ciągle kombinuję ze światłem. Świecę obecnie właśnie 7h max( 60%mocy białe i 90%niebieskie) reszta to wschody i zachody po 3h( z czego 2h to bardzo słabe światło jakby nocne ) dodatkowo palę 2xt5 niebieskie przez 11h. Łączny czas oświetlenia to 13h. Lampa świeci od 8 do 21, od 11 do 18 pełne światło, od 19 do 21 wygaszanie.

24 minuty temu, fresz33 napisał:

U mnie zapala się o 9 i gasi o 21 ;) wschód - diody niebieskie do maks zapalają się w 1h, a białe 2h i tak samo z zachodem. Aktualnie diody białe mam ustawione na 70% a niebieskie na 80%. Spsy uwielbiają białe światło. Mam porównanie ze zbiornikiem znajomego i u mnie tego światła jest za mało dlatego planuję doposażenie lampy o świetlówki t5 które dają więcej rozproszonego światła.  

Czyli palisz 12h z czego 8h max (białe i niebieski). Czyli godzinę dłużej niż zakłada autor artykułu. takich odpowiedzi oczekuję


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Steron napisał:

  czy zgadzacie się z tym co gość napisał

Świecić długo, czy krótko?

nie - bo wszystko zależy od ledów (PowerLed/Cree czy inne) mocy , soczewek i głębokości zbiornika

zgodzić się można że ledami łatwiej przesadzić z mocą i coś "prześwietlić/popalić"

 

ps. moja lampa świeci od 8.00 - 8.30 (kanały niebieskie i białe) a gaśnie 20.30 i 19.20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, fresz33 napisał:

Spsy uwielbiają białe światło

Coraz leprze teorie :blink: .

Co do świecenia  , u mnie start 8,00 koniec 22 00 . wschód/zachód 1 h , zaczynam i kończę na niebieskim  . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzę właśnie, że świecisz dość długo


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem na Filipinach to słońce wstawało między 4 a 5 rano i o 18 było już ciemno. Sprawdziłem pod wodą korale rosły wyśmienicie a i ryby były jakieś wesołe  ;-)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, SU1 napisał:

Coraz leprze teorie :blink: .

Łot taka ciekawostka hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie najlepsze są godziny do startu na zbiornikach LED ? ponieważ jestem na tym etapie teraz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

9 minut temu, Yakaposhi napisał:

Jakie najlepsze są godziny do startu na zbiornikach LED

Fajnie sformułowane pytanie, dość podchwytliwie :P co autor miał na myśli heh

Ja bym wystartował pod osłoną nocy :P 

 

A tak na poważnie nie ważna pora byle się paliło około 12h i "dobrym" światłem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha :) Miałem na myśli to kiedy rozpocząć proces zwiększania mocy LED, przykładowo o 6 rano powolutku przez godzinę i od 19 proces gaszenia przez godzinę, na noc zostawić chce światło niebieskie na 1%, żebym gdzieś nie dupną w akwarium w nocy :)

Jak ma to znaczenie lampa Maxspect Recurve R6-090 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.