Skocz do zawartości
uganda79

Z piaskiem czy bez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do was pytanie jak lepiej o stabilnosc zbiornika z piaskiem czy gole dno 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie retoryczne. Każdy kto się wypowie będzie chwalił swoje. Jedni mają inni nie, jedni chwalą inni..... I tak w kółko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy gołym dnie łatwiej będzie utrzymać  parametry wody i czystość ale dla mnie takie akwarium wygląda nie naturalnie. Po pewnym czasie jak dno już będzie zarośnięte algami wapiennymi trochę lepiej wygląda ale nadal nie naturalnie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bez piachu o paru zwierzątkach możesz zapomnieć.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piachu żyje też cała masa mikro życia, w nocy aż się cały rusza :) tyle małych zwierzaków w tym mieszka, a one są pokarmem dla ryb i bezkręgowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląd to indywidualna kwestia, ja sobie nie wyobrażam akwarium bez piasku. U mnie o czystość piasku dba babka Valenciennea puellaris. Nie mam problemów z zalegającym w nim syfem, bo cały jest codziennie przesypany przez jej pyszczek.

Babka załatwiła też sprawię dino na piasku na początku, po kilku dniach nie było po nim śladu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że bez piasku niema życia w oceanie.
A nasze zbiorniki są kroplami oceanu więc jeżeli go mają chociaż trochę przypominać to powinny posiadac piasek.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko aby oddzielnego tematu nie zakladac jaki zywy piasek polecacie aby byl raczej bialy i nie pylil zabardzo .moze jaka frakcje tego piasku ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim zbiorniku mam piasek suchy z Bali 1-3mm i 3-6mm pomieszany i nic nie pyli.
A mieszają go dwie babki.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem piasek nature ocean  bio ale wywalilem go bo pylil i miałem zasypane korale teraz mam argonit 3-5mm korallen-zucht i jest ok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się z tym nie zgadzam, że nie ma życia bez piachu. Jeśli chodzi o zooplankton to nie zauważyłem żadnej różnicy jeśli chodzi o ilość i hodowlę bez piasku. Dodam też, że spaghetti worm również dobrze się ma bez piachu...Co najlepsze Nassariusy też wciąż mam i to bez piachu :)  Nie będę wspominał o turbo, bo obecnie mam tysiące młodych, a tych dużych setki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieją wady i zalety nieposiadania piasku jak i jak i jego posiadania. 

Piasek dobrej jakości wzbogaca życie, poprawia zdolności biooczyszczania systemu oraz może być źródłem minerałów.

Niestety jest również pułapką na detrytus, trudniej go utrzymać w czystości oraz może doprowadzać do szału gdy ciągle jest wydmuchiwany przez cyrkulacje a jego najdrobniejsze ziarenka unoszą sie w toni :)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jednym nasariusie na każde 10cm2 piachu, 2-3 rozgwiazdy piaskowe, wieloszczety, wężowidła, wargatek/babki kopiące i piach jest w idealnej czystości :)
Co do pyłu, albo ustanie sam po roku jak powyższa ekipa przeryje juz 10 razy cale dno :), albo przed wsypaniem przesiac/przeplukac tak zeby odseparować pył :)

Powodzenia 


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie akwarium bez piasku. Mam piasek natures ocean samoa pink i nie pyli, ale dołożyłem do niego  jakiś czas temu piasek blue treasure i jest według mnie też ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.