Jump to content
piotrs

jaka sól do akwarium polecacie

Recommended Posts

:)

Witam serdecznie w nowym roku 

mam  sól z tunze i nie wiem czy ją używać. Z braku czasu kupowałem solanke gotową w sklepie. Jednak nabyłem juz beczke falownik i grzałke i chce samemu już mieszać sól.
mam ok 5 kg soli z firmy Tunze. Pytanie czy jest to dobra sól, jeżeli nie to jaką polecacie. 

obsada kilka sps wiekszosc lps, i kilka miekasów. Leje abllinga z AF

Na razie zużyj tą co masz. Sól dobierz do Kh jakie chcesz utrzymać w akwarium. Jak obsada korali mieszana to nie musi być bogata. Polecam ci naturalną sól Red Sea Salt niebieską lub syntetyczną od Aquaforest reef salt, obie mają kh w okolicach 7-8, więc nadadzą się do metody namnażania bakterii przy metodzie z wódką i biopaletami. Obie sole mają dobrą opinię i nie są drogie. Zwróć uwagę że sole bogate mają zwykle wysokie Kh 9-11, przez co podmianka na takiej soli może podbić ten parametr, co może odbić się potem na koralach.

Edited by Steron
poprawki (see edit history)

3 minuty temu, Steron napisał:

Na razie zużyj tą co masz. Sól dobierz do Kh jakie chcesz utrzymać w akwarium. Jak obsada korali mieszana to nie musi być bogata. Polecam ci naturalną sól redsea niebieską lub syntetyczną Aquaforest reef salt, obie mają w okolicach kh 7-8 więc nadadzą się do metody namnażania bakterii przy metodzie z wódką i biopaletami. Obie sole mają dobrą opinię i nie są drogie.

ja stosuje ballinga i utrzymauje kh tak 8-9. 
a sól mieszacie dzień wcześniej czy odrazu przed podmiana?

Wystarczy godzina wcześniej, byle nie trzymać dłużej niż jeden dzień. Zauważyłem że korale lepiej wyglądają przy Kh 6,5- 7,5. Takie Kh pomaga w namnażaniu bakterii. Kh 8 jest ok. I na tych solach da radę takie utrzymywać przy stosowaniu Ballinga.

Edited by Steron
dodano tekst (see edit history)

59 minut temu, Markow3021 napisał:

Weź Red Sea niebieska i napewno nie będziesz żałował. 

Właśnie widze a jakie zużycie jest tej soli ?

Godzinę temu, Steron napisał:

Wystarczy godzina wcześniej, byle nie trzymać dłużej niż jeden dzień. Zauważyłem że korale lepiej wyglądają przy Kh 6,5- 7,5. Takie Kh pomaga w namnażaniu bakterii. Kh 8 jest ok. I na tych solach da radę takie utrzymywać przy stosowaniu Ballinga.

No ja tylko dodaje Ca mg kh oraz co 2-3 dni kropelkę jodu.

wiec reszta musi byc uzupełniana solą.

przy okazji jak 170 netto(odliczone skaly ) to ile doradzacie Podmianki robic i w jakiej ilości ?

od 5 do 10% tygodniowo powinno być ok.

1 minutę temu, Steron napisał:

od 5 do 10% tygodniowo powinno być ok.

A lepiej mniej i cześciej co tydz czy wiecej co np 2-3 tyg

najlepiej systematycznie, lepiej mniej a częściej. np. co sobotę.

30 minut temu, Steron napisał:

najlepiej systematycznie, lepiej mniej a częściej. np. co sobotę.

Dzięki za info 

a ile schodzi soli przy rozgrabianiu?

Trudno powiedzieć. Z reguły masz napisane w instrukcji soli ile gram użyć na 1l. Ja wsypuję na oko przybliżoną do właściwej ilość miarek, a po rozpuszczeniu sprawdzam refraktometrem, po czym jeżeli wskaże za mało to dosalam, a jak za dużo to rozcieńczam wodą. Czasem do soli jest dołączona miarka z podziałką na 10l. Za 3 razem będziesz wiedział ile dokładnie wsypać;)

Jeśli nie masz miarki np takiej jak daje AF to użyj zwykłego kubeczka i wsypuj po trochu odczekaj aż się wymiesza i sprawdź zasolenie i tak aż do skutku.

dobrze jest kupic sobie wage taką do 2 kg .

ja do 28l na podmianę sypie  kilo i 15dk  soli raz zmierzyłem i przez 4 lata sypie tą samą ilość soli do 28l.  przy sprawdzaniu zasolenia w akwa koryguje w dół lub górę . nie miałem nigdy wiekszej róznicy jak 5dk w jedną lub druga stronę.

Ja od dłuższego już czasu używam soli Red Sea Salt tej niebieskiej i jestem zadowolony. Na temat soli możesz poczytać tu https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/ i https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/ . Ja na podstawie tych testów i opinii użytkowników wybrałem właśnie sól Red Sea, a wcześniej używałem innych soli, z których nie do końca byłem zadowolony.

A ja cały czas lecę na Aquaforescie.

Kuchenną:P

a tak serio na rynku jest wiele soli i wiele opini,wydaje mi się ze tu na forum nie znajdziesz dla Siebie odpowiedzi na jaką oczekujesz. Każdy będzie zachwalał swoją,ale warto zwrócić uwagę co chcesz mieć w akwarium i pod tym kątem wyciągnąć wnioski.

Każda sól ma swoje tajemnice:smile_wink:

Ja w swoim sps'owym(dawne czasy) używalem Preisa,teraz Aquaforest reef salt,bo mam tylko miekkie i lps,wiec nie widze potrzeby kupowania tak drogiej soli jak Preis.

U mnie każda sól działała wzorowo. Tropic marine coral pro, reef salt af itp. Warunek jaki się powtarzał to stosowanie dodatkowych komponentów tego samego producenta. Być może produkty rodzimej formy nawzajem się uzupełniały co w połączeniu dawały zamierzony efekt. 

Każda będzie dobra , dlaczego  , bo każda pozwala na utrzymanie życia jeśli by było inaczej nie było by jej na rynku  już od dawna . 
Dylematem jest która najlepiej sprawdzi się w "naszej" bańce  , a tego nie wie nikt , to trzeba sprawdzić  .  Zależne jest od dodatków , korali ,karmienia , ot ogólnej obsługi akwarium  . 
Na dzień dzisiejszy dobrze się sprawdza red sea w zbiorniku który jedzie tylko na podmianach i korekcie kh  . Tropic marine też dawał radę  . 
Ogólnie polecam zmiany soli i ocenę reakcji zbiornika  . Choć często mozna wyciągnąć mylne wnioski z powodu np: dojrzewania czy rozrostu korali /przybywania ryb itd . 
Sam używam mieszanek soli i wracam do producentów przy których wydawało mi się że akwarium wyglądało najlepiej  .