Skocz do zawartości
Yakaposhi

Start zbiornika, kilka istotnych pytań !

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Proszę bez hejtu, ponieważ to pierwsze akwarium :) w sobotę chce zalewać akwarium RO i stąd kilka pytań. 

1. Mam już skałę RRR w akwarium sklejoną, będę lał RO ( nie zalewam sumpa, czekam na wodę z podmiany ) i pojawia się pytanie czy zalać z kominem czy nie, będę puszczał cyrkulację mocno, żeby jeszcze skałę przepłukać ? 

2. Czy bakterię już lać, czy czekać jak już będzie sump odpalony ?

3. Po jakim czasie mogę wrzucać sól do baniaka ? 2 dni wystarczy ? 

4. czy wysypać określoną ilość czy wrzucać mniejszymi porcjami ? Ma znaczenie w którym miejscu wrzucę sól ( skała, z boku gdzieś itp ? ) 


Pozdro :)

Edytowane przez Yakaposhi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól wsypywac stopniowo gdzieś koło wyloru pompy, sól można wsypać jak będzie woda.

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak startujesz na suchej skale zobacz co ma w zbiorniku dawca wody z podmiany, żebyś na start jakiegoś gówna nie przyniósł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Paskud097 napisał:

Jak startujesz na suchej skale zobacz co ma w zbiorniku dawca wody z podmiany, żebyś na start jakiegoś gówna nie przyniósł 

to co lepiej startować na RO + sól + bakterie w takim razie ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Yakaposhi napisał:

Cześć,

Proszę bez hejtu, ponieważ to pierwsze akwarium 

Hej...

Jako ze to pierwsze akwarium to hejtu nie bedzie, ale przy drugim juz tak...LOL...

Na kazde z tych pytan odpowiedz brzmi tak...

Bakterie mozesz lac a co tyczy wody z podmianki, to ja bym raczej sypnal garsc piasku, czy kawalek skalki od dawcy wody, gdyz bakterie zasiedlaja raczej skaly, dekoracje a woda jest dla nich bardziej tranzytem...

Powodzenia...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie "lane" a tyle bezpieczniejsze ze są "wyselekcjonowane". Przy jałowym zbiorniku zasiane z innego zbiornika mogą rozmnożyć się zupełnie w innych proporcjach. Wygląd zbiornika dawcy nie jest gwarantem. Z drugiej strony nic nie ryzykujesz mając pusty zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startując swoje 2500 litrów w obiegu zacząłem zalewanie od sumpa. Umówiłem się z kilkoma kolegami i brałem od nich wodę z podmian. Po zalaniu sumpa i odpaleniu pompy obiegowej w samym sumpie przyszedł czas na zbiornik główny też zalany w całości żywą wodą. Trwało to trochę i po włączeniu pompy obiegowej - do głównego wkładałem sklejone skały. Okres dojrzewania był na pewno skrócony. Pierwszą podmianę wody zrobiłem po miesiącu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, waldek123blau napisał:

Ja startując swoje 2500 litrów w obiegu zacząłem zalewanie od sumpa. Umówiłem się z kilkoma kolegami i brałem od nich wodę z podmian. Po zalaniu sumpa i odpaleniu pompy obiegowej w samym sumpie przyszedł czas na zbiornik główny też zalany w całości żywą wodą. Trwało to trochę i po włączeniu pompy obiegowej - do głównego wkładałem sklejone skały. Okres dojrzewania był na pewno skrócony. Pierwszą podmianę wody zrobiłem po miesiącu.

Nie będzie problemu jak woda w sumpie będzie leżała kilka dni bez żadnego obiegu ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Yakaposhi napisał:

Nie będzie problemu jak woda w sumpie będzie leżała kilka dni bez żadnego obiegu ? 

Odpal tam jeden z falowników i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, matroxpl napisał:

Odpal tam jeden z falowników i po problemie.

mam tylko XF Gyre 230 który jest do sterownika połączony, więc wole zacząć od góry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak bardzo Ci zależy na dodaniu wody z podmiany, to przygotuj swoją solankę na co najmniej 24h przed dodaniem tej wody z podmiany - to odnośnie pytania, kiedy sypać sól.

/Ja osobiście nie brałem świadomie od nikogo wody. Dzisiaj też bym nie brał./

Sól wsypuj powoli. Dla przykładu, rozpuszczenie 10kg zajęło mi ponad 4h. Dodatkowo, to co cyrkulator wywiał na skałę, brałem do ręki cyrkulator i dmuchałem jeszcze raz. To się sprawdziło.

Co do bakterii to podobnie jak żywy piasek, żywa skała i żywa woda - powinno się odczekać 24h od zasolenie wody, aby dodawać cokolwiek "żywego". Przynajmniej na solach dwóch producentów, które miałem osobiście, można znaleźć taką informację.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Yakaposhi napisał:

mam tylko XF Gyre 230 który jest do sterownika połączony, więc wole zacząć od góry. 

Powiem tak, moim zdaniem możesz spokojnie zacząć od zalania akwarium głównego. Ja jak przenosiłem się do większego to zalałem akwarium RODI, trwało to kilka dni więc też tam miałem odpalonego Gyre żeby się mieszało, na końcu sump. Odpaliłem cały obieg, wsypałem sól i tyle. Następnie wsypałem żywy piasek i co kilka dni podmieniałem kilka litrów na wodę ze starego akwarium. Po jakimś tygodniu wrzuciłem też kawałek żywej skały z tamtego akwarium. Po ok. miesiącu już przeniosłem wszystko. Dojrzewanie było mega łagodne, trochę okrzemków i tyle. Żadnych magicznych buteleczek nie lałem na tym etapie.

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, human_87 napisał:

Jeśli tak bardzo Ci zależy na dodaniu wody z podmiany, to przygotuj swoją solankę na co najmniej 24h przed dodaniem tej wody z podmiany - to odnośnie pytania, kiedy sypać sól.

/Ja osobiście nie brałem świadomie od nikogo wody. Dzisiaj też bym nie brał./

Sól wsypuj powoli. Dla przykładu, rozpuszczenie 10kg zajęło mi ponad 4h. Dodatkowo, to co cyrkulator wywiał na skałę, brałem do ręki cyrkulator i dmuchałem jeszcze raz. To się sprawdziło.

Co do bakterii to podobnie jak żywy piasek, żywa skała i żywa woda - powinno się odczekać 24h od zasolenie wody, aby dodawać cokolwiek "żywego". Przynajmniej na solach dwóch producentów, które miałem osobiście, można znaleźć taką informację.

 

 

 

W takim razie nie będę startował na wodzie z podmiany, żeby sobie czegoś nie narobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Yakaposhi napisał:

W takim razie nie będę startował na wodzie z podmiany, żeby sobie czegoś nie narobić. 

A ja dla odmiany bym brał taką żywą wodę z podmiany ;) jak masz osobę ze zbiornikiem który ładnie wygląda bier i się nie zastanawiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fresz33 napisał:

A ja dla odmiany bym brał taką żywą wodę z podmiany ;) jak masz osobę ze zbiornikiem który ładnie wygląda bier i się nie zastanawiaj.

Dokładnie tak - im więcej żywej wody tym lepiej. Problemem może okazać się ilość wody do zebrania - nie napisałeś jaki zbiornik posiadasz.

100 litrów to mały problem ale np. 600l to już nie tak szybko :)

Generalnie większość z nas startowała na świeżej solance ( w sporej większości ) plus kilka wiader żywej wody od znajomych.

Ja ostatnio też tak zrobiłem ( nie mogłem brać wody z poprzedniego swojego bo miałem aiptasie :( ) i po półtora miesiącu jestem już po dojrzewaniu.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 100 litrów wody z podmianki mi wystarczy :) mam kolegę na miejscu który ma wodę z podmianki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start najlepsza jest woda z podmian a w szczególności brana od kilku osób aby zasiedlić skałę różnymi bakteriami. No i przy starcie akwarium masz tyle różnych wydatków że dobrze jest nie wydawać kaski na sól. Ja nazbierałem 2500 litrów od znajomych. Miałem 4 akwaria morskie i startowałem na samej świeżej solance oraz na mieszance świeżej solanki z żywą wodą ale najlepszą sprawą było wystartowanie na całej żywej wodzie! w moim ostatnim akwarium

Gdy zalejesz sump włącz pompę obiegową tak aby pompowała wodę z ostatniej komory do pierwszej Wyposaż sump we wszystko co masz zamiar mieć  a w wolnym czasie posklejaj i poustawiaj skałę w głównym akwarium


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, montymick napisał:

Dokładnie tak - im więcej żywej wody tym lepiej. Problemem może okazać się ilość wody do zebrania - nie napisałeś jaki zbiornik posiadasz.

100 litrów to mały problem ale np. 600l to już nie tak szybko :)

Generalnie większość z nas startowała na świeżej solance ( w sporej większości ) plus kilka wiader żywej wody od znajomych.

Ja ostatnio też tak zrobiłem ( nie mogłem brać wody z poprzedniego swojego bo miałem aiptasie :( ) i po półtora miesiącu jestem już po dojrzewaniu.

Podłączam się, jak się ma dobre źródło tej wody to brać ile wlezie :) Też miałem Aiptasie, a i tak do nowego brałem wodę. W 250L mam dwie krewetki lysmata, które skutecznie kontrolują ich populacje od startu i nie mam tam plagi mimo tej wody, na której startowałem. Za to w kominie mam wręcz jej hodowlę, tam mi jednak nie przeszkadza, może to i dobrze, bo krewetki nie odzwyczajają się od jej obecności w baniaku :)

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć do komina brzydala po pewnym czasie zrobi porządek. Aiptasia z komina będzie rozsiewać się w obiegu. Lepiej i tam ją usunąć.

Co do zalewania żywą wodą sumpa to u mnie wyglądało to tak - stopniowo zalewałem komorę po komorze i od razu włożyłem skałki z prostymi koralami:

14053743_1.jpg

14053745_2.jpg

14053755_3.jpg

14053759_4.jpg

14053768_5.jpg

 

Po zebraniu całej wody w sumpie przyszedł czas na kompletowanie wody w akwarium głównym

14053836_1.jpg

14053839_2.jpg

14053848_3.jpg

Teraz przyszedł czas na wykończenie akwarium - oklejenie Lacobelem: zauważ że od razu można zasiedlać akwariu rybami i prostymi koralami

14053856_4.jpg

Później przyszedł czas na bajery z podnoszeniem lamp na pilota:

 

i zlikwidowanie okna za akwarium oraz zamiana oświetlenia z LED na świetlówki:

14054015_1.jpg

14054018_2.jpg

14054035_3.jpg

14054071_4.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, waldek123blau napisał:

Wrzuć do komina brzydala po pewnym czasie zrobi porządek. Aiptasia z komina będzie rozsiewać się w obiegu. Lepiej i tam ją usunąć.

Co do zalewania żywą wodą sumpa to u mnie wyglądało to tak - stopniowo zalewałem komorę po komorze i od razu włożyłem skałki z prostymi koralami:

14053743_1.jpg

14053745_2.jpg

14053755_3.jpg

14053759_4.jpg

14053768_5.jpg

 

Po zebraniu całej wody w sumpie przyszedł czas na kompletowanie wody w akwarium głównym

14053836_1.jpg

14053839_2.jpg

14053848_3.jpg

Teraz przyszedł czas na wykończenie akwarium - oklejenie Lacobelem: zauważ że od razu można zasiedlać akwariu rybami i prostymi koralami

14053856_4.jpg

Później przyszedł czas na bajery z podnoszeniem lamp na pilota:

 

i zlikwidowanie okna za akwarium oraz zamiana oświetlenia z LED na świetlówki:

14054015_1.jpg

14054018_2.jpg

14054035_3.jpg

14054071_4.jpg

WOoooooooooooo :O :O :O kozak !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak akwarium wyglądało po 50 dniach od zalania pierwszej partii sumpa żywą wodą:

 

Proces dojrzewania u mnie przebiegał bardzo łagodnie. Trochę cyjano i okrzemek na piasku. Niestety przywlokłem ze sklepu wraz z suchą skałą ( od nieuczciwego sprzedawcy) briopsis i po pewnym czasie musiałem stosować kurację antybiotykową.

Dlatego jeśli masz kupować skałę to tylko z wiadomego źródła - a nie od kombinatorów


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, waldek123blau napisał:

A tak akwarium wyglądało po 50 dniach od zalania pierwszej partii sumpa żywą wodą:

 

Proces dojrzewania u mnie przebiegał bardzo łagodnie. Trochę cyjano i okrzemek na piasku. Niestety przywlokłem ze sklepu wraz z suchą skałą ( od nieuczciwego sprzedawcy) briopsis i po pewnym czasie musiałem stosować kurację antybiotykową.

Dlatego jeśli masz kupować skałę to tylko z wiadomego źródła - a nie od kombinatorów

Startuję na suchej skale RRR :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Yakaposhi napisał:

Startuję na suchej skale RRR :) 

czyli na martwej bo jak sie ostatnio dowiedziałem ta skałą jest ożywiana przez producenta a niektóre sklepy jak nie przechowują odpowiednio to maja potem jako sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, azgar napisał:

czyli na martwej bo jak sie ostatnio dowiedziałem ta skałą jest ożywiana przez producenta a niektóre sklepy jak nie przechowują odpowiednio to maja potem jako sucha

Dobrej jakości sucha skała to taka wolna od wszelkiej organiki

Nie powoduje niebezpiecznych wahań pH, naturalnie czysta. Nie powoduje efektu dojrzewania zbiornika. Bezpieczna dla ryb, korali i bezkręgowców.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.