Skocz do zawartości
flcf

No3 a sól Af Probiotyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Małe pytanie do osób które stosują lub stosowały sól probiotyczną z AF.

Mam bardzo wysokie No3 ( wg testu poza skalą czyli więcej niż 50 ) przy zerowym PO4.. stosuję sól z AF reef salt i zastanawiam się czy jeśli bym zastosował sól probiotyczną czy była by szansa na zbicie tego NO3. Czy można np. stosować tą sól naprzemiennie raz probiotyczną a raz zwykłą? 

Jeśli macie jakieś doświadczenia czy przemyślenia w takim zastosowaniu tej soli to podzielcie się proszę :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zerowym PO4 nie zbijesz NO3 .


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało danych, rozpisz się o zbiorniku rybach itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, flcf napisał:

Czy można np. stosować tą sól naprzemiennie raz probiotyczną a raz zwykłą? 

Ja tą sól stosuję

kiedyś było to 50/50 a teraz tylko probiotyczna plus Np Pro i Pro bio S 

a jakie testy masz? że taki pewniak wynik?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ryby i karmisz, to na probiotycznej soli zbijesz no3. Ale początkowo mieszaj reef salt z probiotyczną 50/50%, tak jak @@Beti napisała. I dozuj bakterie dedykowane dla tej soli. Jeśli chcesz przyspieszyć działanie to stosuj nitraphos minus jako pożywkę, ale wtedy warunek konieczny jest posiadanie odpieniacza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, dla syna napisał:

Jeśli masz ryby i karmisz, to na probiotycznej soli zbijesz no3. Ale początkowo mieszaj reef salt z probiotyczną 50/50%, tak jak @@Beti napisała. I dozuj bakterie dedykowane dla tej soli. Jeśli chcesz przyspieszyć działanie to stosuj nitraphos minus jako pożywkę, ale wtedy warunek konieczny jest posiadanie odpieniacza. 

Skąd takie wnioski .stosowałem  , było ok  , nie mam odpieniacza i nie stosuję dodatków , na sól przechodziłem  z miejsca .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę uwierzyć że po4 masz zerowe przy tak dużym NO3. Oddaj wodę do sprawdzenia. Jak po4 będzie miało błąd w pomiarze i coś wykaże to można obniżyć wskazania bez problemu np. wódką Ale jak po4 jest zerowe to jest kłopot


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie tą teorię doskonale znam i rozumiem dlatego pytam czy coś macie do poradzenia... 

zaczynając od początku to doskonale rozumiem, że pomiary które stosujemy w domach nie są dokładne i to że PO4 mam w akwarium to też wiem - świadczą o tym glony które się tworzą - natomiast jest go na tyle mało że pomiary ze słupa wody pokazują zero a w stosunku do pomiarów NO3 to jest go po prostu za mało.

Pomiary robię Małymi Hankami a NO3 AF kropelkowo. Ale doskonale rozumiem że pomiary i tak pewnie są orientacyjne. Ja w ogóle jestem zwolennikiem zakresu testów ok i do d*py ;) lub ok, prawie ok, nie za bardzo, uciekaj :) Czy coś w tym stylu. Dom i domowe urządzenia to jednak nie laboratorium :) Ale pomimo tego wierzę że NO3 jest na skali "uciekaj" a PO4 za mało żeby zbić NO3 tak że lipa.

Troszkę Wam przybliżę o co dokładnie chodzi bo to skomplikowane. 

Akwarium założyłem ponad rok temu i miałem od początku różne problemy ale głównym problemem było właśnie kolosalne NO3 i zerowe PO4 co poskutkowało glonami.... ale naprawdę nie wiecie co mam na myśli... 330336001_Beznazwy-1.thumb.jpg.84f025595de5c791d71c9fea4d1a9542.jpg

 

Z glonami walka była naprawdę na różne sposoby ale glony ze mną wygrały.... 

Akwarium zrestartowałem w listopadzie i problem jest w tym, że nadal jest to samo czyli tak jak opisałem wcześniej mega NO3 itp..

Coś więcej o akwarium:

zbiornik główny ok 130l + sump

żywy piasek + skała syntetyczna z AF około 10kg

w sumpie pracuje odpieniacz Twistman integra 150 + filtr przepływowy teraz z węglem aktywnym a z biologii to opakowanie kulek Maxspecta, około 2 litrów siporaxu i trochę złoża typu matrix 

Więc patrząc na same parametry sprzęty nawet trochę przewymiarowanego to jednak powinno być ciut lepiej ;)

A co do obsady to narazie bida bo szkoda cisnąć zwierzęta w ciężkie warunki ;) 2xbłazenek, chrysus, salarias, magnifica, debelius i ta druga czyszcząca ;) , Mitrax (malutki), 2xjeżowiec i jakieś ślimaki

a koralowce same proste małe itp ;) tylko kilka bo co ładniejsze popadały niestety - pierwsze wolał bym ustabilizować system.

Karmienie po pół kostki mrożonki rano i wieczorem.

Oczywiście próbowałem już specyfików redsea czy af jak tylko podniosło się trochę PO4 ale nic nie pomaga.

Najgorsze jest to że zaczeły mi się powoli znowu pojawiać te glony nitkowate i to już mnie trochę przeraża... bo boję się że znowu tak zarośnie... a mam świadomość że to niby świeżo po restarcie i ma prawo jeszcze tak się zielenić... ale za pierwszym raziem miałem takie podejście i było jak było - dlatego wolał bym zadziałać tym razem szybciej.

 

W poniedziałek chce wysłać testy ICP to zobaczymy co mam w wodzie RO i akwarium. 

Tyle ode mnie ;) Może Wy na coś wpadniecie to moim wywodzie :D

Zdjęcie mniej więcej teraz: ( sorry na prędce i kijowe zdjęcie - będę miał lepsze to prześle :D ) :

IMG_20190111_145110.thumb.jpg.c35c29ff762787f5fc72c09445808ea6.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No2 jest na zerze przynajmniej wg testów kropelkowych :)

Przed restartem lałem różne szczepy bakterii teraz mam też jakąś specjalną mieszankę od znajomego z AF 

teraz glony w świetle dziennym wyglądają tak:

1212.thumb.jpg.ecf74061c112f2535f0ec524189e18c5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, flcf napisał:

No2 jest na zerze przynajmniej wg testów kropelkowych :)

Przed restartem lałem różne szczepy bakterii teraz mam też jakąś specjalną mieszankę od znajomego z AF 

Dobrze działa połączenie w stylu special blend + prodibio od czasu do czasu.
Z innych pomysłów nie myślałeś wyrzucić węgiel, zakręcić na przepływowym ledy i odpalić spagetti?
Z drugiej strony kumplowi test AF NO3 dziwne rzeczy pokazywał...
PO4 może być kumulowane właśnie w tych glonach :( i wynik jest przekłamany.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, sith114 napisał:

PO4 może być kumulowane właśnie w tych glonach :( i wynik jest przekłamany.

Zgadza się wszystko - to jest to co napisałem PO4 jest tak mało że jest konsumowane przez glony na bierząco i nie ma go w słupie wody a to sprawia, że nie mogę zbić NO3

Nad reaktorem kiedyś się zastanawiałem - ale też każdy miał na ten temat różne teorię :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, flcf napisał:

Zgadza się wszystko - to jest to co napisałem PO4 jest tak mało że jest konsumowane przez glony na bierząco i nie ma go w słupie wody a to sprawia, że nie mogę zbić NO3

Nad reaktorem kiedyś się zastanawiałem - ale też każdy miał na ten temat różne teorię :)

 

Z tymi teoriami jak ze wszystkim... DSB tak samo ludzie jedni chwalą inni gadają ze to zabieranie dzieciom piasku z piaskownicy.
Pomyślałbym nad tym tak glony + ledy 100zl może max 150. Jak się zakręcisz to glony pewnie wyrwiesz od kogoś za piwo, wiec zostają ledy. Chemia też kosztuję! Nad glonami o dziwo łatwo się panuję bo widzisz ich ilość co prawda jest dodatkowa robota, ale to nie dzień w dzień. I zmieniłbym bakterie i dałbym jakąś pożywkę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robienie testu na No3 z Af to wielka d..pa:P niestety zachwycona nowym testem tez go kupilam,a ile juz tu bylo o tym(oddam gratis nowy)Mnie też pokazuje ponad 50, a serio mam 5.( to tak na marginesie)

Ps. ta skała to kolejny problem ale to moje zdanie,wymien skałę weź od kogoś wodę z podmian i problem minie sam,oczywiście nie robiąc GB na forum bo wielu powie ze swietna skała,tylko czytając wiele wątków z tego forum o tej skale takie mam zdanie.;)( nie wszystko jest doskonałe)

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym szukał przyczyny w skale rozjechania po4 z No3. Skoro wykonałeś restart tanku i masz to samo to trzeba szukać gdzie tkwi problem. Sposób prowadzenia systemu też chyba do korekty - moim zdaniem za mało bakterii lejesz. Ja u siebie leję codziennie probios z AF, co tydzień Special blend i prodibio oraz codziennie wódeczkę. Zalecał bym spróbować z tzw bombą bakteryjną czyli kupić kilka różnych opakowań bakterii i stosować codziennie wszystkie przez kilka dni po tym czasie spróbuj zrobić pomiary. W akwarium nie masz praktycznie korali więc sól priobiotyczna jest zbędna. Do podmian używaj zwykłej soli z Aquaforest Sea Salt bo szkoda kaski i nie trzeba tak wzbogacać wody dla tych kilku miękasów i LPS-ów - to właśnie powoduje zakwit różnych plag między innymi rozrost glonów czy cyjano. Do sumpa wrzuć Sera silicate clear, węgiel aktywny i coś na zbicie No3.  Napisz jaki masz odpieniacz i jak pieni wbrew pozorom natlenienie wody przez pienidło też bardzo pomaga w zbiciu NO3 ustaw go na mokro, napisz jaką masz cyrkulację może jest za mała? - to też wpływa na NO3. Pompy powinieneś ustawić tak aby nie tworzyły się martwe strefy co w kostce jest trudne.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, @Beti napisał:

Ps. ta skała to kolejny problem ale to moje zdanie,wymien skałę weź od kogoś wodę z podmian i problem minie sam,oczywiście nie robiąc GB na forum bo wielu powie ze swietna skała,tylko czytając wiele wątków z tego forum o tej skale takie mam zdanie.;)( nie wszystko jest doskonałe)

 

1 godzinę temu, waldek123blau napisał:

Ja też bym szukał przyczyny w skale rozjechania po4 z No3

No więc po kolei jeśli chodzi o skałę to dokładnie miałem takie samo odczucie ale za pierwszym razem przed restartem - podejrzewałem skałę. Pierwszy raz akwarium było robione na skale Marco Rock i jak większość ma same achy i ochy tak ja tej skał nie chce widzieć już na oczy. Skała którą zastosowałem teraz to nie jest ta sama skała którą AF miało wcześniej - zrobili całkiem inny produkt. Z tej partii skały z której mam zrobiony zbiornik tylko w moim akwarium są takie jaja więc obstawiam że skała jest ok. Dodam że oczywiście przy restarcie systemu użyłem w całości wody z podmian z pewnych zbiorników żeby teoretycznie było łatwiej :)

Jeśli chodzi o bakterie to tak zgadzam się i będę musiał coś w tym kierunku pokombinować - tylko narazie chce podesłać testy w poniedziałek do ICP żeby zobaczyć co w wodzie siedzi :) A do tego czasu nie chce nic przekłamywać więc nic nie kombinuje :)

W filtrze przepływowym miałem cały czas sera silicat i węgiel - teraz mam tylko węgiel a w sumpie mam jeszcze dwa woreczki purigenu ale przy takim NO3 moim zdaniem powinny być już czarne a lekko co się brązowią.

Jeśli chodzi o odpieniacz to tak jak pisałem mam Twistmana integra 150 tak że obstawiam że natlenianie jest ok - z tym że czuje że biologia jeszcze nie zaskoczyła bo pieni bardzo mało ale to tak że pełen kubek to chyba z 2 lub 3 miesiące bym zbierał a urobek jest tylko lekko żółty a powinien być raczej bardziej czarny - bardziej konkretny. 

Jak ustawie go bardziej na mokro to już w ogóle prawie przezroczysty jest urobek. ( wiem wiem mało życia i mało karnie ale jednak to nie to co powinno być ;) ) 

Mam małe pytano do odpieniania właśnie - może to głupie ale naprawdę nie wiem - jeśli bym go ustawił na naprawdę mokro i wylewał taki kubek powiedzmy co dziennie czy co dwa dni * a kubek jest duży ) to w tym urobku nie ma soli? Nie spadnie zasolenie? Pytam bo mam małe akwarium i boje się też tu coś zachwiać.

Jeśli chodzi o cyrkulację to mam 2xRW4 i naprawdę wieje - idą tak nieco na ponad połowę mocy ale prąd jest naprawdę duży i właśnie się zastanawiam czy nie za mocny bo np jak mam jakieś małe szczepki typu clavularia itp to po prostu leżą i nie mają w ogóle jak się podnieść itp.

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc i zaangażowanie w temat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się odpieniacz nie usunie ci soli z akwarium, ale niestety odpieniacz nie potrafi działać wybiórczo i oprócz rzeczy „złych” usuwa również dobre. Między innymi fito i zooplankton, mikroelementy, witaminy itp. niektóre bezpośrednio, a inne dlatego, że wiążą się na przykład z białkami i w ten sposób są usuwane. To jest właśnie sztuka,  odpowiednie dobranie wydajności odpieniacza do wielkości obsady akwarium.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, SU1 napisał:

Skąd takie wnioski .stosowałem  , było ok  , nie mam odpieniacza i nie stosuję dodatków , na sól przechodziłem  z miejsca .

Konieczność posiadania odpieniacza zachodzi wtedy gdy stosujesz nitraphos minus. Stosowaleś nitraphos bez odpieniacza? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Konieczność posiadania odpieniacza zachodzi wtedy gdy stosujesz nitraphos minus. Stosowaleś nitraphos bez odpieniacza? 

Wyraźnie napisałem że nie stosowałem przy soli probiotycznej  żadnych dodatków  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat przerabiany sporo razy , bez po4 nie zbijesz no3 pierwszy komentarz był trafiony , dodaj po4 np od Colombo nawet połowę dawki aby niby podbić do 0,01 i zobaczysz co się stanie ,  nie ma sensu pisania o obsadzie itp

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić Ci absorber Orca Lab Nitra-Guard titanium. U mnie działa dobrze . Miałem niskie Po4 w granicach nieykrywalnosci a No3 ponad 50.

Po ok 4-5 tyg No3 zjechalo do wartości ok 1-2,5.

 

pozdr

M.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, witek2000 napisał:

Ja mogę polecić Ci absorber Orca Lab Nitra-Guard titanium. U mnie działa dobrze . Miałem niskie Po4 w granicach nieykrywalnosci a No3 ponad 50.

Po ok 4-5 tyg No3 zjechalo do wartości ok 1-2,5.

A czym mierzyłeś PO4 ?  koleś nie ma po4 a ty miałeś więc to jest ogromna różnica bo już dość niewiele starcza aby no3 zaczęło spadać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, wolan91 napisał:

A czym mierzyłeś PO4 ?  koleś nie ma po4 a ty miałeś więc to jest ogromna różnica bo już dość niewiele starcza aby no3 zaczęło spadać

Titanium działa "bez" udziału po4.

Tj. Jeżeli nie ma go w wodzie. 

Sama orca titanium posiada w sobie fosforany. Dla tego zaczyna działać w baniakach, w których obecne jest tylko No3.

Mialem podobny problem co flcf. Titanium rozwiązał problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem wątek; przyznaj się grzecznie co podawałeś/podajesz do akwarium innego niż węgiel, ile razy wkładasz rękę do akwarium i jak bardzo zmienia się zasolenie i temperatura ? ;)

 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Arturro napisał:

Przejrzałem wątek; przyznaj się grzecznie co podawałeś/podajesz do akwarium innego niż węgiel, ile razy wkładasz rękę do akwarium i jak bardzo zmienia się zasolenie i temperatura ? ;)

 

 

No tak jak pisałem poza węglem miałem jeszcze silicat sery w filtrze przepływowym a tak nie leje nic więcej. Jeśli chodzi o temperature to raczej stała 25 - 25,5 a zasolenie też ok i bez wahań..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.