Skocz do zawartości
tiesto223

Led czy t5

Rekomendowane odpowiedzi

Ja po power ledach ( overgrow it2060 ) wrocilem do giessemana infinity 250w hqi + 4x24w T5 , a ze zbiornik mam 120cm dolozylem 2 x T5 54w  i jak dla mnie to najlepsze swiatlo. Chcialem kupic nowego  maxpecta ale cena 1100 euro to jest przegiecie jak dla mnie. Dobra lampa jest tez jesli chodzi o ekonomiczne ledy ctlite g4 cena okolo 300euro mam taka nad konikarium i daje ladne swiatlo posiada 5 kanalow wiec mozna juz sie pobawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, tiesto223 napisał:

Co wybrać akwarium 100x40x50 zwierzęta miękkie i lps jak narazie

Tu masz tez fajną lampę zerknij sobie i oceń

https://reefshop.pl/pl/p/Cyrex-Lampa-Led-A1/7451


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, tiesto223 napisał:

Widziałem patrzyłem fajna tylko szukam do 2.5tyś a najlepiej jak najtaniej 

No to widzisz sam..."tanie to psy mięso jedzą" znasz to przysłowie:P

@tiesto223 coś za coś :smile_wink: pomysl wydasz raz a będziesz Pan zadowolony,nie masz kasy są opcję raty..:secret:

Edit to wszystko też zależy na jakim etapie chcesz miec zbiornik? Ale lampa to połowa sukcesu zbiornika:)

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślę nad t5 tylko mnie zastaniawia belka t5 4x39 są za 1400zł i za 500zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu lamp DIY. Jak w takim układzie projektować lampę led + t5? Ledy użyć białe a niebieski na t5? Czy mieszać? Trochę białego i niebieskiego zarówno w ledach jak i w t5?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, goclik napisał:

Wracając do tematu lamp DIY. Jak w takim układzie projektować lampę led + t5? Ledy użyć białe a niebieski na t5? Czy mieszać? Trochę białego i niebieskiego zarówno w ledach jak i w t5?

Biale ledy strasznie tłumia (niweluja niebieskie swiatło), powiem Ci jak jest u mnie:

- 64szt Power LED 700mA Royal Blue coś około 170W kanał chodzi na 90%

- 8szt Cree 1200mA Royal Blue coś około 30W kanal chodzi na 100%

- 16szt Cree 1200mA CoolWhite 6500K cos około 60W kanał chodzi na 15%

- 8szt UV 395nm + 365nm 350mA coś około 10W kanał chodzi na 100%

ogólnie w tej proporcji mam już biała jak dla mnie ok więcej białego kanału nie mam zamiaru podkręcać więc jak widzisz jak dużo jest RB a jak mało i na jakiej mocy chodzi kanał biały jak podkręcam kanał biały na 50-60% to praktycznie kolor niebieski znika :) , ja dokładam jeszcze 2 x39W w T5 niebieskie ATI lu Gisemana zobacze co bedzie lepsze wtedy może podkrece kanał biały na ledach:

Ps. biały kanał daje super bliki dioddy cree cool white 6500K takie same jak w radionie x30W

 

EDIT: ja mogę dodać pytanie od siebie na jakiej wysokości zawieszacie lampy, bo przy ledach ma to znaczenie, jak dasz nisko lampę i soczewki 60 lub 90 stopni to prześwietlisz korale i one broniac się zatrzymuja proces fotosyntezy, można to nazwać "poparzeniem"

Od razu naprostuję że nie chodzi tutaj o to ze lampa jest za mocna tylko że za bardzo skupia swiatło na małym obszarze, takie mam wnioski a Wy?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję @Paragon za podpowiedź, już mam jako taki obraz sytuacji.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
21 minut temu, goclik napisał:

Ok, dziękuję @Paragon za podpowiedź, już mam jako taki obraz sytuacji.

zerknij sobie jeszcze na to:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 lata lampy Maxspect Razor. Wszystko mi rośnie - miękkie, LPS i proste SPS. Z SPS mam głównie montipory i seriatopory. Jedyna acropora której posiadaczem stałem się przypadkiem jakieś 3 lata temu, również rośnie, ale dość wolno. W czasie tych paru lat niektóre euphyllie powiększyły się z 2-3 główek do 20-30. Największa seriatopora ma wielkość około 20x20x20cm, a wyrosła taka z 5cm szczepki. Moim zdaniem to nieźle szczególnie, że popełniłem masę błędów ucząć się prowadzić akwarium.

Na próbę zamierzam dołożyć po jednej świetlówce T5 na połowę akwarium (lewa strona 80w i prawa strona 80w), aby zobaczyć czy będzie różnica. 

Moje akwarium można zobaczyć na poniższym filmie. Czy efekt jak na same LEDy jest ok? Niech każdy oceni sam.

 

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, ZielonyAmator napisał:

Mam 4 lata lampy Maxspect Razor. Wszystko mi rośnie - miękkie, LPS i proste SPS. Z SPS mam głównie montipory i seriatopory. Jedyna acropora której posiadaczem stałem się przypadkiem jakieś 3 lata temu, również rośnie, ale dość wolno. W czasie tych paru lat niektóre euphyllie powiększyły się z 2-3 główek do 20-30. Moim zdaniem to nieźle szczególnie, że popełniłem masę błędów ucząć się prowadzić akwarium.

Na próbę zamierzam dołożyć po jednej świetlówce T5 na połowę akwarium (lewa strona 80w i prawa strona 80w), aby zobaczyć czy będzie różnica. 

Moje akwarium można zobaczyć na poniższym filmie. Czy efekt jak na same LEDy jest ok? Niech każdy oceni sam.

 

na jakiej wysokosci wisi u Ciebie lampa? nie znam parametrów tej lampy jakie producent dał tam soczewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

na jakiej wysokosci wisi u Ciebie lampa? nie znam parametrów tej lampy jakie producent dał tam soczewki?

Na początku lampa była jakieś 28cm nad zbiornikiem. Później zmieniłem soczewki w lampie na te 120 stopni i obniżyłem lampę na 20cm. Nowe soczewki okazały się strzałem w dziesiątkę. Lampa zdecydowanie lepiej doświetla zbiornik. Wcześniej środek był wyraźnie niedoświetlony na środku. Miało to swoje plusy ponieważ dunka która tam rośnie wolała mniej światła. Delikatne zacnienienie robiło też klimat w akwarium - ale to już kwestia gustu. Obecnie po zmianie soczewek prawie wszędzie mogę dać LPSy i będą rosły. A jak dołożę T5 to tym bardziej będzie ok.

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, ZielonyAmator napisał:

Na początku lampa była jakieś 28cm nad zbiornikiem. Później zmieniłem soczewki w lampie na te 120 stopni i obniżyłem lampę na 20cm. Nowe soczewki okazały się strzałem w dziesiątkę. Lampa zdecydowanie lepiej doświetla zbiornik. Wcześniej środek był wyraźnie niedoświetlony. Miało to swoje plusy ponieważ dunka która tam rośnie wolała mniej światła. Robiło też klimat w akwarium, ale to już kwestia gustu. Obecnie po zmianie soczewek prawie wszędzie mogę dać LPSy i będą rosły. A jak dołożę T5 to tym bardziej będzie ok.

ale wiesz że soczewki 120 stopni sa chybionym pomysłem :P , po prostu trzeba było sciągnać soczewki całkiem, tadam :P pamiętaj tez że same soczewki tez trochę pochlaniają swiatlo, tak wiec skoro jedziesz na 120 to sciągnij je całkiem z diod 

u mnie lampe testuję na soczewkach 60 i 90 stopni zawieszona na 20 cm zobaczymy, mam zrożnicowane rozłożenie soczewek na srodku lampy 90 na krawedziach 60, pokrywa akwarium bardzo ładnie

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

ale wiesz że soczewki 120 stopni sa chybionym pomysłem :P , po prostu trzeba było sciągnać soczewki całkiem, tadam :P

Co masz dokładnie na myśli bo nie do końca rozumiem?


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, ZielonyAmator napisał:

Co masz dokładnie na myśli bo nie do końca rozumiem?

a nom to że goły led ma 120 stopni, tak więc zakladasz na 120 stopni soczewkę 120 stopni która nic nie daje a tylko zabiera trochę swiatła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 minut temu, Paragon napisał:

a nom to że goły led ma 120 stopni, tak więc zakladasz na 120 stopni soczewkę 120 stopni która nic nie daje a tylko zabiera trochę swiatła :)

Chodzi o takie soczewki:

https://www.coralhouse.pl/soczewki-120stopni-do-maxspect-razor-komplet-3-szt~p33189

Choć może właściwszą nazwą jest reflektor.

Na zdjęciu w sklepie widać jaka jest różnica. Dodam, że te nowe reflektory lepiej przylegają do ledów - została zniwelowana szczelina między reflektorem, a płytką na której umieszczone są ledy. W skutek tego światło które diody oddawały przez tą szczelinę do wewnątrz obudowy lampy teraz ląduje w akwarium. 

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, ZielonyAmator napisał:

 

Chodzi o takie soczewki:

https://www.coralhouse.pl/soczewki-120stopni-do-maxspect-razor-komplet-3-szt~p33189

Choć może właściwszą nazwą jest reflektor.

Na zdjęciu w sklepie widać jaka jest różnica. Dodam, że te nowe reflektory lepiej przylegają do ledów - została zniwelowana szczelina między reflektorem, a płytką na której umieszczone są ledy. W skutek tego światło które diody oddawały przez tą szczelinę do wewnątrz obudowy lampy teraz ląduje w akwarium. 

ok rozumiem ze są to jakieś retrofity tak samo robił radion, ale diody maja kąt świecenie 120 czasami widzę w opisach 125 stopni więc ja osbiscie nie widzę korzyści zakładania okularów "0" na okulary "0", kolejna soczewka tez w jakimś stopniu pochlania światło więc finalnie taki zabieg pogarsza moc świetlna diody ale to tylko moje zdanie czyste teoretyzowanie   

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Paragon napisał:

ok rozumiem ze są to jakieś retrofity tak samo robił radion, ale diody maja kąt świecenie 120 czasami widzę w opisach 125 stopni więc ja osbiscie nie widzę korzyści zakładania okularów "0" na okulary "0", kolejna soczewka tez w jakimś stopniu pochlania światło więc finalnie taki zabieg pogarsza moc świetlna diody ale to tylko moje zdanie czyste teoretyzowanie   

A to nie jest tak, że co prawda diody mają 120 stopni, ale jednak jakaś część światła przekracza ten kąt? 


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, ZielonyAmator napisał:

A to nie jest tak, że co prawda diody mają 120 stopni, ale jednak jakaś część światła przekracza ten kąt? 

Nie wiem jakie dokładnie są diody w twojej lampie ale ja testowałem na power ledach i cree, w ciemnym pokoju patrzyłem jaki szeroki strumień rzuca sama dioda a jaki przy soczewce 120 90 60 i 15 stopni bo takie miałem, nom i przy 120 z i bez ja nie widziałem różnicy to tylko takie moje spostrzeżenia, te twoje soczewki retrofity moga mieć cos co opracował producent co podnosi efektywność świetlną lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

Nie wiem jakie dokładnie są diody w twojej lampie ale ja testowałem na power ledach i cree, w ciemnym pokoju patrzyłem jaki szeroki strumień rzuca sama dioda a jaki przy soczewce 120 90 60 i 15 stopni bo takie miałem, nom i przy 120 z i bez ja nie widziałem różnicy to tylko takie moje spostrzeżenia, te twoje soczewki retrofity moga mieć cos co opracował producent co podnosi efektywność świetlną lampy

Widocznie się sprawdziło, bo takie same reflektory dali już w standardzie do następcy razorów czyli RSX.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że tylko hybryda w dzisiejszych czasach i to oparta na dobrej lampie led.

Osobiście mam oświetlenie jak w stopce (PS Metis Hyperion R2 3x150W+ 6szt T5 80W) czyli połączenie bardzo podobne do lamp z filmu wyżej.

W moim przypadku lampa led jest umiejscowiona od frontu akwarium oraz dodatkowo pod odpowiednim kontem (specyficzne ułożenie skały).

Lampa led daje zupełnie inne możliwości niż T5 a połączenie tych dwóch źródeł światła - jest pogodzeniem dwóch wariantów dla oka i dla zwierząt.

U mnie w akwarium monti i acry rosną od dna zbiornika-w przypadku T5 nie do osiągnięcia (mimo iż mam inna lampę 10szt T5x80W).

Niestety lampy led z soczewkami skupiającymi potrafią "przypalać korale"-nie polipują. W zamian więcej energii jest dostarczane do dna zbiornika.

Porównując lampy led DIY, chinek i np. Pacyfic Sun mogę powiedzieć, iż technologia tych ostatnich nie jest do osiągnięcia dla tych pierwszych i drugich-i pewnie stąd ta cena ;-(

Mam kilka lamp PS i to z datami produkcji np. 2012r i poza wiatrakami(głośna praca i ew. zasilacze) nic się nie dzieje.

Nie posiadam żadnego instrumentu do pomiaru parametrów lampy ale obserwuje rozwój korali i zużycie Balinga i hybrydy wygrywają w tym starciu.

Ważnym dla mnie kryterium jest wygląd- czyli światło i dlatego mam 3 szt E5 Blue Pop-ładnie podkręca kolory T5 oraz samej lampy PS.

Wniosek:

kupić dobrą wszechstronnie sterowaną lampę led i doposażyć ją w odpowiednią ilość T5.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.