Skocz do zawartości
Huba

Akwariu na subwoofer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

podejrzewam, że moje pytanie będzie zaliczone do tych dziwnych ale muszę o to zapytać zanim zabiorę się za stawianie pierwszej solanki.

Niestety ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń jedyne miejsce gdzie mogę postawić małą kostkę 40x40x40cm to głośnik subwoofer.

Czy bezpośredni kontakt z głośnikiem (włączonym) nie będzie miał negatywnego wpływu na życie w akwarium? 


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz - czy ryby lubią masaż wewnętrzny?
I w drugą stronę czy subwoofer będzie we właściwym miejscu - woda zawsze kapnie to tu to tam.

Wg mnie nie jest to właściwe miejsce na postawienie akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jedyna wolna przestrzeń jaką dysponuję. W planie mam alternatywne rozwiązanie. Wykonanie z grubej deski nadbudowy nad subwooferem w kształcie litery n. W ten sposób odizoluję akwarium od bezpośredniego kontaktu z głośnikiem.

 


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby tego typu konstrukcja sprawdziła się na tyle, żeby nie przenosiła drgań. Lepiej dokonaj wyboru - albo akwarium albo subwoofer.
Nie wiem czy lepszym rozwiązaniem nie byłaby np. odpowiednio wykonana półka na ścianie, jeżeli akwarium byłoby małe.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę że mozesz pod dwoma warunkami:

1. Głośnik jest na prawdę solidny

2. nie będziesz go używał do słuchania muzyki

 

A tak serialnie to przy proporcjach akwarium i wielkości suba mogłoby dochodzi do trzęsienia ziemi za każdym słuchaniu muzyki. taka sytuacja rzadko występuje w przyrodzie, więc w najbardziej optymistycznych scenariuszu zwierzęta będą zestresowana, co może przeglądać się na ich rozwój. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł tragiczny :D nawet bym nie pomyślał że ktoś wpadnie na taki pomysł.

Drgania z suba będą się w bardzo dużym stopniu przenosimy na akwarium. 

Jedyne rozwiązanie jakie ja bym widział to zrobić stelaż metalowy. 

Na którym będzie stało akwarium nogi delikatnie szersze od suba i postawione na ziemi a nie bezpośrednio na głośniku...

Wtedy jeżeli sub będzie schowany pod szafka akwarium to drgania będziesz miał duuuuzo mniejsze. 

Wychodziło by na to samo tak jakby akwarium by stało obok suba. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam. Ryby mają dobry słuch. Np błazenki komunikują się ze sobą cały czas (pokazali to w blue planet 2). Ryby przyzwyczajają się też glosu właściciela. Falowniki i popmy dość hałasu robią... ale to moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie uwagi i sugestie. Tą nadstawkę nad głośnikiem oczywiście planowałem postawić nie bezpośrednio na nim tylko w kilkucentymetrowej izolacji tak by drgania nie przechodziły bezpośrednio z głośnika na akwarium. Na co dzień słucham stereo ale akwarium też będzie stało w bliskiej odległości od kolumn centralnych. Bez subwoofera mogę żyć bo włączam go średnio może kilka razy w roku. Muszę to jeszcze wszystko dobrze przemyśleć.


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może suba daj pod sufit - zminimalizujesz wpływ na zbiornik, a dźwięk też będzie miał inne/może lepsze brzmienie.


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2019 o 16:10, Grzegorz95 napisał:

Pomysł tragiczny :D nawet bym nie pomyślał że ktoś wpadnie na taki pomysł.

Drgania z suba będą się w bardzo dużym stopniu przenosimy na akwarium. 

Jedyne rozwiązanie jakie ja bym widział to zrobić stelaż metalowy. 

Na którym będzie stało akwarium nogi delikatnie szersze od suba i postawione na ziemi a nie bezpośrednio na głośniku...

Wtedy jeżeli sub będzie schowany pod szafka akwarium to drgania będziesz miał duuuuzo mniejsze. 

Wychodziło by na to samo tak jakby akwarium by stało obok suba. 

Stalowy stelaż to najgorszy pomysł, będzie przenosił drgania (patrz narzędzia, np. młotek, siekiera trzonki z drewna). Drewniany stelaż postawiony na gumie, powinien zminimalizować  drgania.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Piotrek1 napisał:

Stalowy stelaż to najgorszy pomysł, będzie przenosił drgania (patrz narzędzia, np. młotek, siekiera trzonki z drewna). Drewniany stelaż postawiony na gumie, powinien zminimalizować  drgania.

Bass i tak wejdzie wszedzie. Więc jeżeli zrobi stelaż oparty o podłogę to moim zdaniem nie ma to znaczenia z czego będzie. 

Ważne aby nie dotykał skrzyni subwoofera. Trzeba pamiętać a tym że sam subwoofer też ma gumowe nogi. 

Wiec moim zdaniem nie trzeba bardziej kombinować tymbardziej że kolega wspomniał że odpala suba bardzo rzadko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Piotrek1 napisał:

Stalowy stelaż to najgorszy pomysł, będzie przenosił drgania (patrz narzędzia, np. młotek, siekiera trzonki z drewna). Drewniany stelaż postawiony na gumie, powinien zminimalizować  drgania.

Taki też był mój zamysł na wykonanie zabudowy subwoofera. Gruba płyta meblowa (blatowa) 40 mm połączona na kształt litery n. Z pustym frontem i wzmocnieniem z tyłu. Postawiona na grubym filcu. Odległość między subwooferem a ściankami zabudowy to minimum 2-3 cm. Blat zabudowy szerszy i głębszy od akwarium przynajmniej o 5 cm tak by zniwelować przypadkowe zalania lub zachlapania.


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm kiepski pomysł, ryby dostaną świra :( męczenie rybek , krewetek itp.

Jak chcesz postawić akwa z samymi koralami to może to przejdzie ale nie wiem czy nie będą się zwijać przy większych basach, mi jak coś spadnie obok kolonii Zoa ( np czyścik ) to wszystkie się zamykają.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i niedowierzam. Po co męczyć zwierzaki. W salonie jakiś czas temu miałem zestaw 7+2 z potężnym subwooferem (jak dla mnie). Gdzieś wyczytałem na forach czy zestaw działa dobrze, należy sprawdzić go za pomocą ścieżki dźwiękowej speaker effect. No i puściłem ten test.... W ciągu kilku sekund chomik zaczął biegać po klatce jak opętany rurą którą ma dookoła klatki. Biegał okrążenie za okrążeniem jak wyścigówka w f1 podczas GP. Widząc co się dzieje, wyłączyłem muzykę. Całość sprzetu puszczona ledwie na 60% mocy. A w akwarium? Korale pozamykane jakbym moczył je w wodzie ro. Dopiero po kilku godzinach zaczęły się otwierać. Powiem że moc dźwięku nie była duża (zestaw 460watt na 100%). A test dla ludzkiego ucha był niezbyt uciążliwy. Niestety wibracje które ludzkie ucho nie usłyszy to dla zwierzaków może wpływać naprawdę destrukcyjnie. Pytanie czy warto tak komplikować sobie sprawę? 

Dodam że najbliższy głośnik był niecałe 2m od akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mam rozumieć, że posiadając zwierzęta w domu nie można słuchać muzyki lub oglądać filmów w kinie domowym. Nie organizuję imprez klubowych tylko delektuję się dobrą muzyką. Wielu uczestników tego forum ma akwaria postawione tuż obok sprzętu audio. Czy robią to nieodpowiedzialnie? 


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Huba napisał:

Czy mam rozumieć, że posiadając zwierzęta w domu nie można słuchać muzyki lub oglądać filmów w kinie domowym. Nie organizuję imprez klubowych tylko delektuję się dobrą muzyką. Wielu uczestników tego forum ma akwaria postawione tuż obok sprzętu audio. Czy robią to nieodpowiedzialnie? 

Nie twierdzę tak. Lecz musisz mieć świadomość że niektóre dźwięki mają bardzo duży wpływ na niektóre zwierzęta. Szczególnie kiedy głośniki są zlokalizowane bardzo blisko lub bezpośrednio. Jeśli masz chomika to puść to: 

https://www.google.com/search?q=bass+test&oq=bass+test&aqs=chrome..69i57j0l3.5510j0j7&client=ms-android-sonymobile&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8 

Nie odpowiadam za efekt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.